تاریخ درج خبر : 1392/12/05
کد خبر : ۲۲۴۱۰۶
+ تغییر اندازه نوشته -

پوپولیسم؛ بیماری مزمن سیاستِ ایرانی

سایت استان: شهرام خادم

با روی کار آمدن دولت روحانی که از قضا با شعار تدبیر قدم در راه دشوار زمام داری نهاده بود، امیدها برای بهبود وضعیت بحرانی کشور در تمامی عرصه ها در دلهای زیادی جوانه زد. اگرچه واقعیت از چیزی غریب و دور از دسترس حکایت میکرد اما شعارهای دولت تدبیر و امید سعی در کم کردن فاصله ها داشت. فاصله هایی که گویی از واقعیت تا آمال مردم کشیده شده بود.

ترکیب هواخواهان دولت اعتدالی و فضای رادیکال حاکم بر سیاست های اصولگرایان می توانست شمایل کلی دولت جدید را به راحتی ترسیم کند. مدینه ی فاضله ای در کار نبود.آنچنان که مردم به بازی بد و برتر عادت کرده بودند.طرح از بالای دولت یازدهم در اذهان تحلیل گران داخل و خارج حفره های خاکستری زیادی در خود داشت و حداقل ها را به تصویر می کشید. تو گویی پس از احمدی نژاد مسئول یک کارگاه کوچک هم توانایی اداره بهتر امور را دارد. عرصه های فرهنگی، نهادهای اجتماعی و اقتصادی آنچنان به محاق فرو پاشی و ویرانی فرو رفته بود که تصویری روشن از آسمان ابری این سرزمین به رویایی بیش نمی مانست. جوانه ها ی امید اما؛ شروع به شکفتن کرد. از گسترش روابط بین المللی و توافق ژنو در عرصه سیاست خارج تا بازگشایی خانه سینما در وادی فرهنگ.

فرهنگ؛ کیمیایِ هستیِ اجتماعیِ بشر و عنصر محوری در شکل گیریِ کالبدی قانونمند از یک جامعه در حال گذار با رعایت حریم ها و احترام به حقوق جمعی واژه ای که در گیر و دار یک برگردان تاریخی سریع و محکم طی هشت سال شکلی نامنظم ، واترقیده و بدقواره، از اخلاق زندگی جمعی برجای گذاشت؛ آنچنان که نمودهای بارز آن در هر گوشه و کنار از آستین شعارها و اقدامات دولت به شکلی کج و معوج بیرون میزند.

پوپولیسم، منش سیاسی ای که شکیل ترین به جا مانده از دوران ریاست جمهوری پیشین است در قالب یک فرهنگ سیاسی ، اجنماعی خود را به حیات فکری و عملی ایرانیان پیوند زده و تا مرز نهادینه شدن نیز پیشروی کرده است.

منشور حقوق شهروندی تحفه ای که رئیس جمهور در شب گزارش ۱۰۰ روزه به مردم وعده اش را داد نه از ارزش حقوقی کافی برخوردار بوده و نه قالبی مشخص برای عملیاتی شدنش موجود است . مثل اینکه وعده اش تنها کارکرد سرگرمی و «لذت آنی» برای مردم داشته است. سخنرانی خوزستان و مردم را به دنبال خود کشیدن در خیابان هم از آن جنس بوده است . گفت وگو با اصحاب فرهنگ و هنر با زبان امری، که چه بسازید! و چه نسازید! نیز در تناقض با عدم تفکیک «هنر ارزشی و غیر ارزشی» در شعارهای رئیس جمهور بوده است.

توزیع سبد کالا به فرمی اسف بار و تحقیرآمیز چه در مواجهه مردم با خود و چه با دوربین تیزبین جهان خارج نیز خبر از بیماری مزمن پوپولیسم در حکومت داری ایرانیان این دوران می دهد. جدا از شکل توزیع سبد کالاییِ اقشار «به اصطلاح کم درآمد»، بررسی ضرورت چنین هزینه هنگفتی نیز واجب العین است.در شرایطی که رکود تولیدات صنعتی، کشاورزی، علمی و فرهنگی می توانست با چنین سوبسیدی از دولت در مقیاسی قابل عرض منجر به چرخیدن چرخ های زنگار گرفته این عرصه های مولد شود؛ آن چنان که شهرک های صنعتی بسیاری با چنین هزینه ای از رکود و انفعال بیرون آمده و تبعات مثبت آن نیز در جامعه آشکار می شد. کار به همین جا ختم نشد و نطق جنجالی رییس دولت و انتساب واژه «کم سواد» به منتقدین توافق هسته ای خط ممتد بی تدبیری در امر سیاسی توسط صاحب منصبان در شئون مختلف را پی گرفت.تیر خلاص پوپولیسمِ نهادینه اما با دعوت روحانی از اساتید دانشگاهی برای ورود به میدان ناامن نظریه پردازی آنجا کلید خورد که صادق زیباکلام، استاد دانشکده علوم انسانی دانشگاه تهران با یک اظهار نظر ساده در مورد موضوع هسته ای مورد عتاب و خطاب و بازداشت قرار گرفت و هیچ حمایتی ولو حداقلی از طرف نهاد ریاست جمهوری از ایشان به عمل نیامد و سند پوپولیسم در سپهر سیاست ایران منگوله دار شد. آنچه مسلم است، غلبه گفتمان «قشری گری» در فضای سیاسی، فرهنگی برحیات فکری جامعه است که باید برای آن چاره اندیشید تا قطار از ریل خارج شده تمدن ایران به مسیر تکاملی و مترقی خود برگشته و غبار سطحی نگری و قشری گری در مفاهمه روابط اجتماعی- سیاسی زدوده شده و چهره واقعی خود را بنمایاند.

خبرهای مرتبط

در صورتی که نظر ارسالی شما طولانی شود، با تأخیر بررسی و تأیید می‌شود.

نکته: نظر شما در انتظار بررسی است و پس از تایید مدیریت در سایت نمایش داده میشود..

 • صیاد خردمند گفت:

  سلام شهرام جان عالی بود

 • ناشناس گفت:

  جناب اقای ……. همرایت با اقای بزرگواری کجا حرفهای اصلاح طلبانت کجا یادت باشد حامی اصلی احمدی نزاد باند بزرگواری بود و شما نیز دوستان نزدیک بزرگواری

 • ملا ايمور گفت:

  خوزستان شعار میداد . آب آّ ب . مردم هم تشنه . اصلن به ما جه شهرام حواب بده

 • سعیدبخشوده گفت:

  خادم جان ان پدر بیامرز 8سال کشور را به تباهی کشاند 8سال دیگه لازمه تا سر جای اولش برگرده

 • دوست گفت:

  زیباکلام این همه سال بازداشت نشد تا الان که طرفدار دولت روحانی هم بود؛عجب

 • نوید گفت:

  باید در مورد شعارای توخالی مدیرای استانی هم چیزی مینوشتی

پربازديد