تاریخ درج خبر : 1392/12/07
کد خبر : ۲۲۴۹۱۵
+ تغییر اندازه نوشته -

بی قانونی و سهم خواهی در شهرداری و شورا بی سابقه است/ فضای پلیسی در شهرداری یاسوج حاکم است/ بازگشت به قانون حلال مشکلات است

سایت استان: شاید روزی که سرافراز اردشیری که سابقه فرمانداری بویراحمد را در کارنامه سیاسی خود دارد، و توانست با 8938 رای مردم یاسوج به عنوان نهمین نفر از منتخبان به شورای شهر یاسوج راه یابد در ذهن خود آرزوهای بلند بالا و برنامه هایی را مرور می کرد که با اجرای آنها شهر یاسوج را متحول می کند. اما این خیال ها دیری نپایید که همه نقش بر آب شد. اردشیری می گوید: وقتی 6 نفر از اعضای شورا در یک تصمیم از قبل گرفته شده شهردار یاسوج را انتخاب کرده و گروه اکثریت و اقلیت در این شورا به وجود آمد، این کار به نوعی آغاز کننده بی قانونی ها و عدم پاسخگویی شهردار در آینده شد.

IMG_1479

عصر سه شنبه رسانه ها را به همان مکانی دعوت کرد که شورا از پذیرش این خبرنگاران در جلسات خود سر باز می زنند.

اردشیری می گوید جلسات شورا باید با حضور مردم و رسانه ها برگزار شود اما بعد از حدود 35 جلسه فقط در یک یا دو جلسه و آن هم به صورت محدود خبرنگاران حضور داشته اند. وی یکی از دلایل بی قانونی و قانون گریزی را همین مسئله می داند و معتقد است رسانه ها به عنوان نماینده افکار عمومی می توانند جلوی برخی بی قانونی ها را بگیرند.

در سخنان تندی که بر علیه شهردار بر زبان می راند، واژه قانون و مردم تکیه کلامش است. خود را اصلاح طلب می داند و نه منفعت طلب.

از انتصاب های غیر قانونی گفت تا استخدام های بدون مجوز. از سهم خواهی ها گفت تا حذف معاونت فرهنگی.

برای تایید حرفهایش هم به مکاتبات خود استناد می کرد.

متن کامل سخنان سرافراز اردشیری عضو شورای شهر در پی می آید:

موقعیت شهر یاسوج، مرکز استان کهگیلویه و بویراحمد با طبیعتی زیبا و هوای دلپذیر، یکی از شهرهای توریستی و دیدنی کشور محسوب می‌شود و دارای مساحتی حدود ۱۴۰۰۰ کیلومتر مربع و جمعیتی شهرنشین قریب یکصد و بیست هزار نفر با ارتفاع ۱۹۱۵ متر از سطح دریا بین استانهای فارسی، بوشهر، چهارمحال و بختیاری و اصفهان قرار گرفته است.

 

از تابستان گذشته که بحث شروع بکار شورای شهر مطرح بوده همواره از دید اصلاح‌طلبان، انتخاب شهرداری با برنامه، مدیر، مدبر، آشنا به وظایف، پاکدست و بی طرف مطرح بوده تا اینکه سرانجام تیم اکثریت، شهرداری انتخاب و شهردار قبل از جلسه رأی اعتماد در جلسه شورا حضور پیدا نمود و مبنی بر عدم معامله، بیطرفی و عدم برخوردهای جناحی و محفلی و سهم خوانی سوگند یاد کرد، اصلاح طلبان بنا به مشی اطلاح طلبی، عرق بویراحمدی و مشی اعتدال و آرامش و با توجه به تعهد اخلاقی آقای جاوید در جلسه شورای شهر یازده نفره، رأی اعتماد دادیم.

متأسفانه شهردار به تعهدات خویش عمل ننموده و مسائل سهم خواهی محفلی و کمیسیون‌های شورای شهر و تمام مسئولیت‌های موجود در شهرداری بین تیم اکثریت تقسیم و سهم خواهی‌ها شروع که در طول این شش ماه شهردار گرفتار عزل و نصب و اجابت سهم خواهی و جابجایی بوده و کار عمرانی صورت نگرفته است.

بکارگیری نیروهایی خارج از بدنه شهرداری، بدون مجوز شورا و شورای اداری و استخدامی شهرداری‌ها و معاونت محترم توسعه منابع انسانی و بدون طی تشریفات قانونی، که عمدتاً خلاف قانون بوده، عدم استفاده از نیروهای توانمند و کارکشته شهرداری و نیروهایی که نظام بر روی آنها هزینه نموده و مصاحبه‌های پی در پی در خصوص نیروهای خدماتی، کارگران زحمت‌‌کش و عدم پرداخت حقوق گذشته آنها و عدم اجرای مصوبات شورای شهر، همگی موجب بروز نارضایتی در بین پرسنل شهرداری شده است.

با عنایت به تأکید مقام معظم رهبری و حضرت آیت الله ملک حسینی- استاندار محبوب و توانمند استان– امام جمعه محترم یاسوج مبنی بر تقویت و تلاش مستمر حوزه‌های فرهنگی، شهردار یاسوج بدون مجوز شورا، حوزه فرهنگی را تعطیل که مجدداً شورای شهر مصوب نمود که معاونت یا واحد فرهنگی شهرداری احیا شود که متأسفانه اعتنایی ننمود و عملاً کارهای فرهنگی تعطیل شد و طبق ماده ۸۰ قانون شهرداریها مکلفند ۵% از درآمد مستمر وصولی سالانه با تشخیص شورا در امور فرهنگی هزینه شود.

ایجاد یاس و ناامیدی و نارضایتی در بین پرسنل شهرداری و اخراج بعضی از نیروهای شرکتی که پارتی و صاحب نداشتند و بکار گرفتن بعضی از نیروهای شرکتی در واحد شهرسازی و شهرداری مرکزی و نواحی تابعه بخشی از قانون شکنی‌های چند ماهه اخیر شهرداری بوده است.

-مصاحبه‌ی شهردار در خصوص ویژه‌خواران در پارک جنگلی و مجتمع تجاری شهر عدم همکاری با سرمایه‌گذاران و عدم معرفی ارائه‌ی مستندات به شورای شهر.

-متهم کردن برخی اعضای شورا و شهرداری در خصوص کمیسیون توافقات با عنایت به اینکه مکاتبه از سوی شهرداری جهت معرفی نماینده‌ی شورا در کمیسیون توافقات و کمیسیون معاملات و … و اکنون ایشان (شهرداری) عنوان نموده که کمیسیون توافقات خلاف قانون بوده، ما هم از اول تذکر قانونی دادیم که خلاف قانون است و چرا شهرداری در شش ماه گذشته کار خلاف قانون کرده و کمیسیون را برگزار کرده؟

IMG_1478

-عملکرد ضعیف تیم شهرداری علیرغم حمایت‌های همه جانبه شورای شهر و هزینه‌های گزاف و بکارگیری افرادی وابسته به برخی اعضای شورا و پرداخت حقوق‌های آنچنانی.

-بلاتکلیف ماندن اراضی مردم شهر در خصوص تملک اراضی و …

-عدم مجوز برخی پروژه‌ها از طرف شورای شهر. برگزاری مزایده و مناقصه بدون مجوز شورای شهر از جمله آگهی جدول‌گذاری چاپ ۲۵/۱۰/۹۲ نوبت اول و ۲۸/۱۰/۹۲ نوبت دوم و آگهی مزایده مکانهای مورد اجاره در پارک جنگلی آبشار یاسوج در مجله زیباقلم چهارشنبه ۲۳/۱۱/۹۲٫

-تأخیر در ارسال لایحه بودجه سال ۹۳ که وفق ماده ۶۷ قانون شهرداری‌ها حداکثر تا پایان دی ماه بودجه ۹۳ جهت بررسی و تصویب باید اعلام می‌شد که متأسفانه در تاریخ ۲۶/۱۱/۹۲ در دستور کار قرار گرفت که هنوز به تصویب نرسیده.

-طبق ماده ۷۹ شهرداری‌ها، شهردار باید هر ۱۵ روز یکبار گزارش درآمد و هزینه شهرداری را به شورای شهر ارائه دهد که تاکنون چنین چیزی نبوده.

-ارائه بودجه شهرداری تنها بر اساس دریافت عوارض، بدون پیش‌بینی درآمدهای پایدار و تنها بر اساس فشار به شهروندان و عدم توجه به برنامه توسعه‌ی پنجم و چشم‌انداز ۲۰ ساله مبنی بر کاهش عوارض.

-وضعیت نامناسب تنظیف شهر و نگهداری معابر و نارضایتی مردم وفق ماده ۵۵ وظایف شهرداری‌ها.

-عدم ساماندهی دستفروشی‌ها و وانت بارهای میوه فروشی و وضعیت نامناسب در سطح شهر علیرغم مصوبه شورا از مورخه ۹ / ۹/ ۱۳۹۲ و کرایه زمین جهت ساماندهی و عدم اقدام تا کنون.

-عدم تعیین تکلیف سرویس‌های خدمات شهری و کارگران و طلبکاران (پیمانکاران) در سنوات گذشته تا کنون.

-عدم ساماندهی صنوف و عدم اصلاح تقاطع‌های هندسی سطح‌شهر

-تعطیلی CNGها و نارضایتی رانندگان و مردم بدلیل بدهی جایگاه‌داران که هر روز به بهانه‌های مختلف سردی هوا-افت فشارگاز -خرابی و … تعطیل می‌شوند.

-کمبود زیر ساخت‌های شهری و پارکینگ‌عمومی که مهتمرین عامل ترافیک شهریست.

-راه‌اندازی سازمان‌های عمران و بهسازی و نوسازی با ابلاغ داخلی شهردار و معرفی سرپرست که این موضوع کاملاً خلاف اساس‌نامه و قانون است و از طرفی تا کنون نسبت به تشکیل شورای سازمان که رکن اصلی هر سازمان است و وطیفه اصلی شورای سازمان، انتخاب مدیرعامل و هیات مدیره است که شهردار بدون تشکیل شورای سازمان اقدام به انتخاب مدیرعامل به عنوان سرپرست نموده.

-بعضی از پیمانکاران که چند سال است طلبکار هستند تا کنون موفق به دریافت مطالبات خود نشده‌اند لیکن کسانی که پارتی دارند و افراد ذی نفوذ در همین چند روز پیش چک ۳۶ میلیون تومانی بدون مجوز شورا دریافت کرده‌اند.

– بی‌عدالتی در اجرای طرح استخدام و ساماندهی نیروهای شرکتی-خدماتی بگونه‌ای که برخی افراد با سابقه اخراج و برخی دیگر در شهرداری مشغول کار هستند. و اکثر نیروهای شرکتی مطمئن کار و مشغول کار هستند ولی جای دیگر نیز کار میکنند بعضی هم با راهنمایی آقایان با نفوذ که بیمه سوابق کاری کم دارند رفته‌اند بیمه خودشان را خریده‌اند که بخورد به سال ۹۰ تا قراردادی شوند و حتی کارگزینی دارد استعلام های آنها را پیگیری میکند.

-برخورد نامناسب با سازمان نظام مهندسی و سرمایه گزاران و ایجاد جو پلیسی تحکمی در شهرداری

-بعضی کارگزارانی که در شرکت سبز گستر حوضه دال در ۲۵ / ۱۲/ ۹۱/ آمدن سرکار تا آبان ماه ۹۲ که ظاهر ۶۳ نفر بوده اخراج شده اند و جمعا یک ماه حقوق دریافت کرده اند.

از بدو تاسیس شهرداری یا تا کنون این‌همه بی‌قانونی و بی‌عدالتی و بویژه سهم‌خواهی در شهرداری نبوده.

در پایان توجه مهندسین محترم شهرسازی و نظام مهندسی و معماری و ناظرین محترم را در جهت نظارت جدی، امر ایمن سازی و مقاوم سازی ساختمان ها در مقابل حوادث غیرمترقبه بویژه زلزله و همچنین زیبا سازی و نماسازی ساختمان‌ها و معابر و میادین را جلب مینمایم.

اصلاح‌ ساختار فرهنگی شهر هدف همه‌ی ماست و ترافیک خیابان مصلی- ضلع شرقی- خیابان شهید قندی که نارضایتی و شکایت اهالی را در پی داشته است.

از آنجا که اصحاب رسانه به عنوان رکن پنجم دموکراسی و بازوی توانمند نظام مقدس جمهوری اسلامی و آگاهی بخشی به جامعه که وفق قانون جلسات شورای شهر باید به صورت علنی و با حضور اصحاب رسانه برگزار گردد.

شوراها مظهر تمرکززدایی و مظهر کوچک کردن دولت است و باید تبدیل شود به یک مجموعه وحدت آفرین و همه ما در میدان سازندگی و اقتصادی باید با همدیگر متحد باشیم و مدیران در انجام وظایف اداری، گرایشها و علایق شخصی را دخالت ندهند و چون یاسوج مرکز استان و نماد سمبل استان است انتظار می‌رود که مسئولین توجه بیشتری نسبت به بحث عمران شهری داشته باشند.

IMG_1486

امانت‌داری، اخلاق نیکو، رفتار مناسب، گفتگو در رعایت حال ارباب رجوع را سرلوحه کار خود قرار دهیم چرا که ذات شهرداری برای خدمات و سرویس‌دهی به مردم تشکیل شده است و غیر از اخلاق حرفه‌ای و تکالیف قانونی چیزی از پرسنل شهرداری نمی‌خواهیم چرا که زیبایی و مشکلات شهر مشترکاً به عهده‌ی همه‌ی ماست.

موارد زیادی در رابطه با طرح سئوال از شهردار در دستور کار شورا قرار دارد که به زودی عملیاتی خواهد شد و چنانچه نسبت به جوابیه شهرداری قانع نشدیم به وظیفه قانونی خویش عمل خواهیم کرد.

خبرهای مرتبط

در صورتی که نظر ارسالی شما طولانی شود، با تأخیر بررسی و تأیید می‌شود.

نکته: نظر شما در انتظار بررسی است و پس از تایید مدیریت در سایت نمایش داده میشود..

 • رضا گفت:

  آقای اردشیری قلمی که در راه خیر به کار نرود شکسته باد……

 • دنا گفت:

  ظاهرن افرادی که قبلا اعتراض می کردند حق سکوت خود را دریافت کردند وموضوعات فیصله داده شد

 • رضا گفت:

  اقای ادشیری اولین لازمه خدمت باور داشتن حق است که داری مبرای از این حرف

 • رضا گفت:

  ها جون ننت

 • هم ولایتی گفت:

  در پاسخ به امید باید بگم که اولا حریری در حد واندازه اردشیری نبود و نیست، دوما حریری با وجود اون همه خرج و شناسنامه و کارت شارج و… خودش رای نیاورد،تقصیر کیه؟تازه اگر حریری …. نمیکرد و رای اردشیری خراب نمیکرد100% اردشیری اول بود.

 • هم ولایتی گفت:

  آخ سی مخالفل اردشیری که خوم دونم کوچنشون و کوچو ایسوزه فعلا هی دق کنیت تا بینیم چه ایابو.

 • اميد گفت:

  آقای جاویدیکی از کارامدترین مدیران استان بوده وهست وانصافاادم پاکی است& آقای اردشیری به خاطر منافع خودت ودوستانت &شهرداری را با مشکل روبه رو نکن وخودخوا هی شما باعث شد که آقای حریری قبول نشه شما که برادر خودتو در انتخابات دشمن خودت میدونی چطور میخای با غریبهاراه بیای

 • دانشجو گفت:

  اگه چنین افشاگری هایی باشه فک نکنم دیگه کسی دست از پا خطا کنه.
  از آقای اردشیری حمایت میکنم

 • مهمان در یاسوج گفت:

  مسئولین یاسوج باید ی فکری به حال سیاسیون این شهر بکنن.ولی خودم شخصا از آقای اردشیری دفاع میکنم، چرا که حرف هایشان از روی مستندات بوده.طبق تحقیقات شخصی.
  اصلاح طلبی نترس

 • ناشناس گفت:

  اردشیری یچی بگو که وت بیا.

 • جمعی از دانشجویان دانشگاه آزاد. گفت:

  درود بر اردشیری بزرگ(پدر اصلاحات یاسوج)
  با این ک بهترین پست ها و مقام ها رو تو این شهر داشتن ولی هنوز فقط ی ماشینو ی خونه آبرومند بیشتر نداره،ک نشان از پاکی و صداقت ایشونه.

 • جوابی به همشهری گفت:

  جوابی به همشهری
  من به عنوان یک فرهنگی که به تمام اعضای شورا کار می کنم حاظرم قسم بخورم که کامنت همشهری متعلق به ……….. یا پسر خالش و نوچه هاش که توی خیابون معلم دوربین میفروشه و از قضا وقتی ……… وارد شورا شد همون روزای اول شهرداری دوربین مدار بسته نصب کرد و فورا هم پولش گیرش اومد درصورتی که خیلی ها از سال های گذشته از شهرداری طلب دارند

  • کارمند شهردارى گفت:

   کارمند استاندارى شما که مشکلات شهردارى را لمس نکردى جاى معلمىن عزىز بازنشسته شورا نىست اقاى جاوىد شهردارى ترا با ملىاردها بدهکارى تحوىل گرفته پس بى انصافى چرا اقاى اردشىرى به جاى اىن همه حرف راهکار بده لازم به اىن همه تعرىف از اىشان نىست

  • لغت نامه گفت:

   دوست عزیز : حاضرم درست است

 • شهروند گفت:

  جناب آقای جاوید خدمتتان عرض کنم زمانی که تو توی پس کوچه های چیتاب گرگم به هوا بازی میکردی آقای اردشیری فرماندار مرکز استان بودن… دور اول شورا هم نفر چهارم شدن الانم که عضو شورا هستن … با این همه موقعیت که داشتن وقتشون روصرف مردم کردن تا اینکه جیبشان رو پر پول کنن….!!!!اینو همه مردم میدونن..
  ایشون از فرهنگیان بنام این استان هستن پس آقای جاوید بزرگش بخوانند اهل خرد که نام بزرگان به نیکی برد..در ضمن آقای اردشیری خودشو به آب و آتیش نزدن که وارد شورای شهر بشن ایشون مثل بعضی ها نه کارت شارج داد نه پول داد نه نهار داد و نه وعده پارتی بازی در صورت قبولی..!!!!! من از کارمندان استانداری هستم ایشون رو از نزدیک میشناسم و قسم میخورم که کل خرج انتخاباتش به هشت میلیون نرسید …. پس بدون که با عضت و آبروی خودش وارد شورا شد…. شما فعلا وقتتون رو صرف سهم خواهی آقایان کنید تا بعد…………..

 • کارمند شهردارى گفت:

  اقاى اردشىرى شوراوشهردارى سىستم اجزاىى است کارى نباىد به هىچ جناحى داشت مطمعنم اگه شما واقاى پاىدارسهمتان گىرتان مىامد لام تا کاف نمىگفتى تاحالا کسى که به فکر کارکنان شهردارى ومردم باشه ندىدىم ولى حرف بدون منعت زىاد شنىدىم خصوصا تو اىن دوره و دوره قبل

 • جواب همشهری گفت:

  قای ……….. به جای اینکه دوتا سیم بکنی تو گوشات با تلفن صحبت کنی دستاتو بزاری پشت کمرت شکمه چاقتم بدی جلو به فکر مردم باش …. همه میدونن که شما برای کم کردن و گرفتن پروانه برای خودت و خویشانت هستی که اومدی تو شورا….. تو حزب بادی لطف کن خودت رو به اصلاح طلبان نچسبون دیگه

 • جواب همشهری گفت:

  تو که از هیچ جا خبر نداری چرا چرت میگی ….. اهالی خیابان شهید قندی نامه نوشتن به شورای شهر و شدیدا گلایه کردن از ترافیک … جا نداشتن برای پارک ماشیناشون .. من در جریانم خودم خونم اونجاست

 • یا شافرجالله گفت:

  خدا وکیکی مسولی توی استان پاک دستتر از اردشیری پیدا نمیشه ونخواهدشد ولی برای اقای …… متاسفم که به اری ما خیانت کرد ورفت بروی که بر نگردی اللهی

 • درود بر اقای اردشیری جناب اقای اردشیری کجایش را دیده ی تو مو را دیده ای ما پیچش مو را بله اقای جاوید کمیسیون توافقاتش خلاف قانون است اول اسفند ماه مبلغ40میلیون تومان به یکی از همکارانش در استانداری بدون از مجوز شورای شهر پرداخت کرده است

 • عارف گفت:

  ببینید اوضاع شهرداری چقد خراب بوده که آقای اردشیری طاقت نیاورده و “برخی از مسائل ” رو افشا کرده.

 • همشهری گفت:

  اول اقای اردشیری یک سوزن بخود بزن یک جوالدوز به طرفت، اول خود شما جناح بندی کردی و بعد چون نتونستی رییس شورا شوی معترض شدی دوم متاسفم برات تنها خیابانی که تو یاسوج ترافیک نداره و همیشه خلوته خیابان شهید قندی و مصلی هست فکر کنم خیابان های شهر را هم متاسفانه بلد نیستید. به فکر خیابان های پر ترافیک باش از این به بعد به جای تسیبح انداختن برو خیابان های پر ترافیک را ببین. همه شما را خوب می شناسند و بهتر ازهمه اهالی توت نده هم ولایتی هات به خدا تو برا شورای توت نده هم بدرد نمی خوردی که این چنین با احساسات مردم بازی می کنی. طبیعی است که مردم دوست دارن همیشه طیف حاکم به چالش کشیده شود اما توسط افراد بی طرف نه تو که فقط با رویای پر کردن جیبت و خرید ماشین بعد از چند سال البته اگر بتونی رانندگی کنی یا نشستن به جای اقای دهرابپور پشت پیکاب شورا پا به عرصه انتخابات گذاشتی حالا رشته هات پنبه شده افشا گر شدی اگر در گروه قبلی اقای پایدار شهردار می شد تا بیشتر از شرکت خودش الاچیق و … مخرید و تو هم رییس می شدی و گزینت شهردار به حال مردم دل می سوختی نه به خدا شما و امثال شما از زمانی به شهر یاسوج پا گذاشتین فقط به خاطر پر کردن جیب خودتان بودید. لعنت بر ادم دروغ گو چقدر بابت اینکار پول گرفتی سایتی که رسالت اطلاع رسانی به مردم را بر عهده دارید چرا الکی می گید تکراری ایست

  • عارف گفت:

   آقای همشهری انگار بدجوری بهت فشار آورده افشاگری آقای اردشیری.انگار این افشاگری به ضرر تو بوده چون تابلویه که ” تش من سرت ایسوزه “

  • اوا گفت:

   از حرف حق فرار نکن عقده ای اول مطالعه و تحقیق بعد قضاوت

  • علی گفت:

   همشری اوا راست میگه برو خودت رو اصلاح کن تا بعد

  • در پاسخ ب همشهری گفت:

   نه عزیزم تو دلت جای دیگه پره.

 • بویر احمدی گفت:

  زمانی که کمتر کسی تو این استان از سیاست چیزی نمیدونست اقای اردشیریتو دوره نمایندگی حاج محمودیان عزیز فرماندار مرکز استان بوده اند… سال 65 …. عضو شورای دور اول نیز بودن … الان هم که عضو شورا هستن … به خدا پاک دست هستن . وقتی این همه بی عدالتی رو دیدن تو شهرداری داره مسایل رو افشا میکنه … دلش به حال اون کارگری که یک ساله حقوق نگرفته میسوزه….آخه جرا ایقد بی مهری میکنید

 • قفل گفت:

  اشکال کار از شوراست یه مدت پیش هم مهدس پایدار یک سری مسایل نسبت به شورا عنوان کردند که ناراحت کننده است.

 • مجید...... گفت:

  درود بر برادر فرهنگی و نترس آقای سرافراز اردشیری .

 • حرف حق گفت:

  در یک کلام ساده بگویم حق این مردم که احساساتشان برعقل وخردشان حکمفرماست همین است که روزانه شاهد پس رفت هستند ونا امید از پیشرفت.//

 • همشهری گفت:

  اوضاع خیلی خراب تر از اونیه که ما فک میکردیم

 • 010 گفت:

  حالا دیگه حرف واسه گفتن دارن گروهی که شهرداری و شورا رو تو دس گرفتن؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟

 • پارسا گفت:

  من از خبرنگارها و روزنامه ها و سایت های خبری متشکرم که ما رو در جریان همه مسائل قرار میدهند.از آقای اردشیری هم تشکر میکنم

پربازديد