تاریخ درج خبر : 1392/02/31
کد خبر : ۲۲۶۰۴
+ تغییر اندازه نوشته -

حلقه گمشده مدیریت استان

کافی است چند دقیقه وقت پیدا کنی تا به مشکلات، دردها و رنجهای سرزمین آریو برزن (کهگیلویه و بویراحمد) فکر کنی،آنگاه غم و اندوه فراوانی سراسر وجودت را فرا می گیرد و خودت هم نمی دانی به کدام درد بیشتر از همه توجه کنی و کدامین درد، مردمان سرزمینت را بیشتر از همه آزرده است. اگر بخواهیم بدون تعارف سخن بگوییم، موارد بسیار زیادی را در استان می توان یافت که تا دلتان بخواهد جای غصه خوردن برای هر کسی باقی می گذارد. یکی از مواردی که اغلب اوقات، مثل سوهان اعصاب آدم را به هم می ریزد، ضعف دانش محوری در بسیاری از ادارات و ارگان های استان می باشد.

این ضعف زمانی بیشتر آسیب می رساند که در بین برخی از مدیران بلندمرتبه استان به وضوح دیده می شود. البته تعدادی از مدیران را نیز می توان یافت که نگاه دانش محوری به توسعه استان دارند و با علم روز بیگانه نیستند. اما گویی برای بقا باید همرنگ سایرین شوند. در دهه های اخیر، علم با سرعت بسیار زیادی در حال پیشرفت بوده و تمامی مرزها را به تسخیر خود درآورده است.دنیای امروز، معروف به عصر ارتباطات و اطلاعات شده است و اهمیت اطلاعات چنان بالاست که حتی در علم اقتصاد، شاخه بسیار مهمی به نام اقتصاد اطلاعات بوجود آمده است.

«اقتصاد اطلاعات»، مطالعه و بررسی تولید، توزیع، بازاریابی، قیمت گذاری، فروش، مصرف و کلیه درآمدهایی است که به طور مستقیم یا غیر مستقیم از طریق تولید، انتشار، فروش، ذخیره، پردازش، و دسترسی به اطلاعات حاصل می شود. اقتصاد اطلاعاتی یعنی اقتصاد اطلاعات محور، اقتصاد دانش محور، اقتصاد دیجیتال و یا اقتصاد اینترنت را می توان به عنوان اولین معیار و وسیله ای برای پیشرفت اقتصادی نام برد که ناشی از تحولات اجتماعی و اقتصادی از سال 1960 میلادی تاکنون می باشد.

اصلی ترین عامل توسعه «علم ودانش» می باشد. از سالیان بسیار دور,افزایش سطح دانش و فهم بشر, باعث ارتقاء کیفیت و وضعیت زندگی او بوده است. نیروی انسانی و منابع مادی هر منطقه ای در سرعت دستیابی به توسعه نقش کلیدی ایفا می نمایند. مناطقی وجود دارد که تنها با اتکا بر نیروی انسانی کارآمد توانسته اند در زمره مناطق پیشرفته قرار گیرند. با لحاظ این واقعیت، می توان پذیرفت که توسعه علمی منجر به توسعه منابع انسانی و دیگر ارکان توسعه پایدار می شود.

با نگاهی به گذشته مدیریتی استان کهگیلویه و بویراحمد، کمترین توجهی به «تفکر علمی» صورت می گرفته است.البته در بسیاری از موارد علم و دانش مورد حمایت مسئولان استان بوده،اما در روند توسعه استان،تفکر علمی وجود نداشته است و لازم است بین علم و تفکر علمی تفاوت معنی داری قائل باشیم!! مسأله فرار مغزها و چالش بی اعتنائی هائی که عمداً یا سهواً شده و تبعات منفی آن همواره دامنگیر این استان بوده است. البته زمانی که از تفکر علمی صحبت می گردد، تنها افراد دارای مدارک عالی دانشگاهی، مد نظر قرار ندارند. بلکه، از یک دید منطقی حتی صنعتگر یا کارگری که صاحب فکر نو و ابتکار هم هست باید در بستری مناسب، امکانات پرورش و بالندگی و ظهور استعداد خویش را داشته باشد و این میسر نمی گردد مگر اینکه مسئولان استان دارای تفکر علمی و نوآوری باشند. مردم و حتی مسئولین همواره فریاد وامصیبتا سر داده و از محرومیتهای موجود در استان گله دارند. اما به راستی، تاکنون کدام یک از مسئولین ارشد استان، میزان دانش محوری را در بین ادارات و ارگانهای مختلف استان بررسی نموده است؟

در این نوشتار، منظور ما ارتقای سطح دانش محوری نیست، بلکه ایجاد نگاه دانش محوری در سطوح مختلف استان مدنظر می باشد. زیرا زمانی می توان از ارتقاء دانش محوری سخن گفت که تفکر دانش محوری وجود داشته باشد و حال به دنبال ارتقای این تفکر و سطح دانش باشیم. ولی، بعضاً مشاهده می شود که حتی کوچکترین نگاه دانش پایه در بسیاری از مسائل استان وجود ندارد. با ذکر چند مثال، می توان عمق فاجعه را تا حدودی مشاهده کرد.

اینجانب برای انجام تحقیقی به معاونت پژوهشی یکی از ادارات مهم استان مراجعه نمودم. در اواسط بحث، ایشان موضوعی را بیان نمود که عرض کردم میشه در اینترنت جستجو کرد. اما در کمال تعجب گفتند: من به اینترنت دسترسی ندارم و تاکنون حتی یکبار هم از اینترنت استفاده نکرده ام. وقتی جواب ایشان را شنیدم، به تنها موضوعی که فکر می کردم این بود که؛ چگونه سر و ته جلسه را بهم بیاورم و جلسه را تمام کنم. با خود فکر می کردم؛ مگر می شود معاون پژوهشی یک اداره با اینترنت سروکار نداشته باشد. پس، تحقیقات و پژوهش های خود را چگونه انجام می دهند و آیا امکان دارد بدون آشنایی با اینترنت، معاون پژوهشی هم شد؟

مورد دیگر اینکه؛ یکی از اقوام نزدیک که سابقه حداقل 20 سال مدیریت در سطوح بالای استان را در کارنامه دارد، قرار بود برای انجام کاری دو قطعه عکس و کپی شناسنامه را برایم ارسال نماید. به من گفت: من اینها را به یکی از تعاونی های استان می دهم، فردا صبح برو ترمینال تحویل بگیر. گفتم: برو پیش مسئول رایانه اداره و با من تماس بگیر… به مسئول رایانه گفتم: اگر زحمتی نیست یک قطعه عکس و کپی شناسنامه ایشان را برایم اسکن و به ایمیلم ارسال کنید. بعد از حدود 20 دقیقه کلیه کارها انجام و از طریق ایمیل مدارک را با کیفیت خوبی دریافت کردم و به همین راحتی از شر نصف روز معطلی و حدود چند هزار تومان هزینه آژانس خلاص شدم. برخی از جملات فرد موردنظر خیلی جالب بود: به همین زودی دریافت کردی…رنگی گرفتی یا سیاه و سفید…این اینترنت هم خیلی چیز خوبی است ها! به هرحال، لازم نیست در یک شب آفتابی، به مغزتان فشار بیاورید یا اینکه نسیمی از رحمت الهی شما را به خود بیاورد تا مفهوم نگاه غیرعلمی مسئولان استان و یا طرح های غیرکارشناسی آنان را متوجه شوید.

برای اثبات نگاه غیرعلمی به توسعه استان، دهها مثال از پتروشیمی دهدشت، سیمان سپو ، تونل های یاسوج بابا میدان، طرح های فرهنگی و… می توان یافت. اگر هم مثالی پیدا نکردید، سری به پل دره شور دهدشت بزنید. همان پلی که بیشتر از انقلاب مردم تونس کشته داد؛ تا مسئولین مجاب به ترمیم آن شوند. دست اندازی ،نشین ،سربالایی،و نداشتن دید مناسب، کافی است یکبار با ماشین از روی آن عبورکنید. اگر شانس بیاورید و مغزتان تکان نخورد، چیزهایی را متوجه می شوید!! آنچه واضح است و هیچگاه هم نمی توان با آسمان و ریسمان بافتن منکر آن شد، این است که اکثر مدیران استان(تأکید می کنم اکثر مدیران استان، نه همه ی مدیران استان!!)، با اینترنت و نگاه دانش محور بیگانه اند و متأسفانه بسیاری از جوانان نخبه و با دانش که زیر نظر این مدیران کار می کنند، کاری غیر از غصه خوردن و تباه شدن ندارند.

بارها اتفاق افتاده که برگزاری جلسه با برخی مدیران استان، چه شگفتی هایی را رقم می زند و تو ناگزیری از اندک معلومات علمی خود بگذری و با همان نگاه سنتی و خودمانی مسئله را توضیح دهید. برخی از این مدیران گاهاً به شوخی می گویند: ما قدیم درس خوانده ایم و سواد این چیزها را نداریم… شما جوانید و اطلاعاتتان بیشتر است…دوره ما از کامپیوتر، اینترنت و…خبری نبود. اما باید چند نکته را به برخی مدیران عزیز که شوخی های آنان از گریه هم غم انگیزتر است، یادآوری نمود: – شما که سواد ندارید(تفکرعلمی ندارید)، چرا پستهای مدیریتی را اشغال کرده اید؟ – شما که سواد ندارید(تفکرعلمی ندارید)، چرا فقط حرف خودتان را قبول دارید؟ – آیا بهتر نیست پستهای مدیریتی را به جوانان نخبه و با دانش واگذار کنید و در صورت امکان، خودتان مشاور آنان شوید؟ – تا کی مردم استان، قربانی نگاه غیر علمی شما بزرگواران شوند؟

خبرهای مرتبط

در صورتی که نظر ارسالی شما طولانی شود، با تأخیر بررسی و تأیید می‌شود.

نکته: نظر شما در انتظار بررسی است و پس از تایید مدیریت در سایت نمایش داده میشود..

پربازديد