تاریخ درج خبر : 1392/12/09
کد خبر : ۲۲۶۹۴۶
+ تغییر اندازه نوشته -

جوابیه نشریه آسمان به بیانیه بسیج دانشجویی و انجمن اسلامی مستقل دانشگاه یاسوج

سایت استان: اخیراً با باز شدن فضای دانشگاه، انگار که قفل از دهان ها گسسته باشند، نایِِ همه پُر “های” و “هوی” شده است؛ و این البته نشانه خوشآیند و فرح بخشی است. شکر ایزد از این رفع و دفعِ شوکتِ بادِ خزان، بر بندگان صالحش واجب است.

d1

پیش از این کسی نه رأی موافقت داشت نه یارای مخالفت. ناله ی محزونِ استاد و کارمند و کارگر، حکایتِ احوالِ پریشانِ این دانشگاه بود. نه دانشش عقلی را خیره می ساخت و نه لبخندِ رییسش دلی را می ربود. دانشش تحکیم آمیز و سرد و بی روح بود و خنده اش هم تحقیرآمیز و پر قهر و کینه بود. به جایِ دانش طلبان، «طالبان» بر صدر بودند. مقربانِ بارگه رییس، مفتیانِ بی اختیار بودند. لوح های تقدیر نصیب ضابطانِ قَدَر می شد. هر چه پرده ی مروت دریده تر می شد، برق تزویر از چشمانشان دیدنی تر می شد. تقدیرِ صاحبِ صدایِ مخالف با “ضابطانِ تقدیر شده” بود.

جایی که باید مأمن دانش و خرد و هنر باشد به قتلگاهِ آن بدل شد. خاک بر چشم دانش ریختند، آب به آسیاب دشمنان خرد ریختند و آبرویِ هنر را هم، ریختند. دانشمندان، گریزان، خردمندان، پریشان و هنرمندان، گریان گشتند از ظلمی که بر این “دانش سرا” رفت.

تراژدی احکام انضباطی قهرآمیزِ حاکمِ وقتِ دانشگاه و دندانی که برای نخبگان این دیار تیز کرده بود، حکایت پر آب و چشمی است که خاطر نیز ملول از تخیل آن است. احکامِ بی سروته و فاقد وجاهت قانونی در سطح گسترده، آبرویی برای«کمیته انضباطی» وقت نگذاشت.

به زعم نویسندگان-این نوشته-، اصلی ترین چالش ریاستِ جدید دانشگاه، نه بورسیه های فله ای و غیر قانونی و نه اخراج و تعلیقِ دانشجویان و اساتید است، بلکه چالش اصلی او، نحوه مدیریت دستگاه های بی آبروی دانشگاه و اقتدار ترک خورده ی آن است.

“تعلیق”، “قطع ناجوانمردانه دستمزد ماهانه کارمندان و اساتید”، “اخطار” و “اخراج” سکه ی دارالضرب مدیریت پیشین بود که گویا با سقوط پول ملی، این سکه نیز، بی ارزش شد و کارو کاسبیِ ضابطانِ «مواجب بگیر» هم، سکه شد!

باری؛ آنچه در بالا رفت اندکی بود از آنچه در این هشت سال بر دانشگاه یاسوج رفت.

اخیراً اما در ادامه حملاتِ بی پروا علیه ریاست تازه وارد و اعتدال تازه جوانه زده، بیانیه ای پر از طعن و تهدید منتشر شده است. اینکه پس از هشت سال، زبان های اَلکَن در مقابل قدرت، اکنون گشوده می شود میمون است و مبارک. و امید داریم این زبان، از ذهنِ خودشان برخیزد و خطوط آن بیانیه، نمایندگانِ راستین افکار ایشان باشد!

و ای کاش! همیشه چنین در مقابل قدرتمندان سر بالا می گرفتند تا گمانِ سیاسی و جناحی بودنِ انتقادات امروزشان نمی رفت. کالبد شکافیِ انگیزه اما، نه کار ماست و نه گرهی می گشاید لذا از آن در می گذریم..

صرفنظر از محتوای آن بیانیه، باید این حرکت قدر یابد و نقادان گرامی داشته شوند تا جسارت نقد در همه دمیده شود و جشنواره ی انتقاد از همه ی دستگاه های نظام به پا شود.

ولی ای کاش به جای بیانیه ی تهدیدی -که ادبیات آن یادآور نزاع هایِ بنیادگرایان در هفت هشت دهه پیش است- یک انتقاد تحلیلی ارائه می دادند تا بیشتر به دانشگاه و دانشگاهی می آمد و محتوای آن درخور التفاتِ خردمندان می بود.

و ای کاش! به جای سخن گفتن از طرف کلیتی به نامِ «جنبش دانشجویی دانشگاه یاسوج» از زبان خود سخن می گفتند و از خود مایه می گذاشتند و لااقل تابلوی «بخشی از جنبش دانشجویی دانشگاه یاسوج» را بالای سر می بردند.

گفتنی است این خطوط قصدِ پاسخگویی به بیانیه نویسان را ندارد و این مختصر، تنها توصیه ای بود به آنان که دغدغه ی «دعوت به خیر» دارند تا بدانند که با “شرِّ افراط” هیچ امری به منزلِ خیر نمی رسد!

وسلام
نشریه دانشجویی آسمان
سوم اسفند ماه 92
** پی نوشت: منتظرمجله ی بیست صفحه ای آسمان همراه با چند پرونده ویژه در سیاست، تاریخ، اندیشه و هنر، در تاریخ 17اسفند 92 باشید.

خبرهای مرتبط

در صورتی که نظر ارسالی شما طولانی شود، با تأخیر بررسی و تأیید می‌شود.

نکته: نظر شما در انتظار بررسی است و پس از تایید مدیریت در سایت نمایش داده میشود..

 • یه دانشجوی بیکار گفت:

  آزمون تو ازمنم بیکارتری یه مشت چرت و پرت میگی داداش

 • گندمكار گفت:

  ک آقی آزمون جون خت مه مهلی بیکاری? عامو بره دنبال یه شغلی یه بدبختی بره درسته بخون
  صب تاپسین دنبال حاشیه ای
  یا یه بر دور دورتونه یا بی اویکی ایکی بحث ایکنیت
  بخوا سی خت ایگوم
  سیاست و هیشکه رحم نیکنه

  • دختری از نشریه ی زمین گفت:

   قشنگروهست که خودت این رونوشتیازمون جان…

 • دختری از نشریه ی زمین گفت:

  دس به سانسورت خوب شده جناب ازمون و وکیلی…وقتی که سایت استان میشه نوکرتون همینه دیگه..

 • ياس گفت:

  سلام دکتر کپی بازم که مثل همیشه کپی کردی
  خدایی مطلبتون آدمو یادت تحمیدیه خواجه عبدالله انصاری توکتاب فارسیمون میندازه!!!حالا ما دل خوشی ازبسیج نداریم ولی بروبچ آسمان که ادعاتون سربه فلک کشیده خدائی یکبارهم که شده ازخودتون بنویسید
  آبروی نشریاتو بردین حتی نشریه بسیج ونهادرهبری هم بهترازشماست
  خاک برسر ما که شما بخوای صدای مخالفتمونو نشریه کنی
  فقر فقر فقر

 • قبس گفت:

  نماینده بویراحمده چهره اش وجودش شده اصلاحات،ولى به نظرمامستقلى هااصولگرابودن خط مشى همه چیزهاست.

 • بى طرف گفت:

  سلام برآنهایى که طعم سخت حصررادردانشگاه کشیدندونتوانستندبه مدت هشت سال لب به سخنى آزادومنطقى بگشایند،دانشجویان عزیزطالبان رفت؟آیادلیلش راپرسیدید؟آیاپشت پرده جریان رفتنش راپرسیدید؟آیا16آذر دردانشگاه شاهدآزادى بیان نبودید؟به والله نماینده بویراحمدسه مرتبه باوزیروقت درگیرلفظى شد،تااینکه دولت تدبیروامیدآمدوخواست دانشجویان این دانشگاه وحتى مردم توسط نماینده محترم برآ
  http://www.k-b.ir

پربازديد