تاریخ درج خبر : 1392/12/09
کد خبر : ۲۲۷۰۰۵
+ تغییر اندازه نوشته -

اختتامیه اولین جشنواره استانی تئاتر معلولین/ اسامی برگزیدگان

سایت استان: جشنواره تئاتر معلولین کهگیلویه و بویراحمد برای اولین بار در یاسوج برگزار شد تا هنرمندان معلول در صحنه تئاتر غم ها و شادیهای خود را به نمایش بگذارند و استعدادهای بی شمارشان را به منصه ظهور برسانند با این حال عدم مناسب سازی سالن اختتامیه این جشنواره باردیگر مظلومیت جامعه معلولین را نشان داد.

معلولیت برای معلولان کهگیلویه و بویراحمد محدودیت نیست و آنها جشنواره تئاتر را به فرصتی برای اثبات توانمدیهای خود بدل کردند.

m1

حالا این خود معلولین هستند که نقش خود را بازی می کنند تا از این رهگذر، مشکلات، شادیها، غمها، رنجها، شیرینی ها و تلخی های زندگی خود را به نمایش بگذارند و تلنگری به جامعه بزنند تا به درک بهتری از آنها برسد. این موضوع را می شد در نمایشهای معلولین استان که طی دو روز گذشته در یاسوج به روی صحنه رفت، به خوبی دید.

رقابت پنج گروه نمایشی در جشنواره

مدیرکل بهزیستی کهگیلویه وبویراحمد عصر پنجشنبه در حاشیه مراسم اختتامیه این جشنواره به خبرنگاران گفت: فراخوان این جشنواره از چند ماه پیش منتشر و طی آن 21 نمایشنامه به دبیرخانه جشنواره واصل شد.

فضل الله اتابک افزود: از این تعداد 9 متن پذیرفته شد و پس از بازبینی، پنج نمایش انتخاب شده و به بخش مسابقه جشنواره راه یافتند.

وی بیان کرد: این آثار شامل دو اثر از شهرستان بویراحمد، دو نمایش از شهرستان کهگیلویه و یک اثر نمایشی مربوط به معلولان شهرستان گچساران بوده است که به مدت دو روز در یاسوج به روی صحنه رفتند.

اتابک به حضور داورانی از شهر شیراز برای قضاوت این آثار اشاره کرد و بیان داشت: میلاد اکبر نژاد، کورش کرمی و سعید ذوالنوریان داوری این نمایشها را برعهده داشتند.

جشنواره ای برای تغییر نگرش جامعه به معلولین

وی محتوای نمایشهای شرکت کننده در این جشنواره را مرتبط با معلولین دانست و اظهار داشت: این نمایشها می تواند نگرش جامعه به معلولین را تغییر دهد.

m2

مدیرکل بهزیستی استان، توانمندسازی و ارتقای خودباوری معلولین، کیفیت بخشی به زندگی این قشر از جامعه و حفظ کرامت انسانی معلولین را از اهداف برگزاری این جشنواره عنوان کرد.

اتابک با اشاره به جوان بودن هنر تئاتر معلولین در استان گفت: از سال 83 اولین گروه نمایشی معلولین را در این استان تشکیل دادیم و اکنون بیش از 25معلول در زمینه هنر نمایش در این استان فعالیت دارند.

نمایش مظلومیت جامعه معلولین در اختتامیه

به گزارش خبرنگار مهر، در مراسم اختتامیه این جشنواره که در سالن تئاتر شهر یاسوج برگزار شد، از هنرمندان برتر بخش های مختلف تجلیل شد.

اما از نکات جالب توجه این جشنواره، عدم مناسب سازی سالن اختتامیه این جشنواره بود که موجب شد برخی معلولین نتوانند از پله های آهنی و غیر استاندارد این سالن بالا روند و جایزه خود را دریافت کنند. اگرچه بالا رفتن از این پله ها برای افراد عادی نیز سخت بود.

m3

بااین حال مسئولین اهدا کننده جوایز به کنار پله ها آمدند و جوایز این معلولین را به آنها اهدا کردند.

براساس آرای هیئت داوران اولین جشنواره معلولین کهگیلویه و بویراحمد، لوح تقدیر و جایزه نقدی این جشنواره در بخش طراحی صحنه به “حمزه نام آور” طراح نمایشنامه “یک شاخه گل و من و بابام” اهدا شد.

لوح تقدیر و جایزه نقدی رتبه اول طراحی صحنه این جشنواره از سوی داوران به “رضا کرمی زاده” برای نمایش” آدمها و چشم ها” اعطا شد.

در بخش طراحی لباس نیز هیئت داوران لوح تقدیر و جایزه نقدی خود را به “داوود پارسا” برای نمایش “شرجی بر مدار سکوت” اهدا کرد.

در بخش بازیگری زن معلولان جسمی حرکتی نیز “فریده بازرگان” برای نمایش “یک شاخه گل” و “طاهره اعلایی” برای نمایش “شرجی بر مدار سکوت” به صورت مشترک رتبه سوم را کسب کردند و “زهرا پاداشیان” برای نمایش “آن سوتر از سوسو” رتبه دوم بازیگری زن را دریافت کرد.

تندیس جشنواره و جایزه نقدی رتبه اول بازیگری زن نیز به “سهیلا دانشمند” برای نمایش “آن سوتر از سوسو” اعطا شد.

در بخش بینایی هم لوح تقدیر و جایزه نقدی هیئت داوران به “ناهید علی پور” برای بازی در نمایش “آدم ها و چشم ها” اهدا شد و دربخش شنوایی لوح تقدیر و جایزه نقدی به “زینب نارکی” برای نمایش “شرجی بر مدار سکوت”رسید.

در بخش بهترین بازیگران مرد هم در بخش جسمی و حرکتی لوح تقدیر و جایزه نقدی رتبه سوم به صورت مشترک به “امین کائیدی” بازیگر نمایش “شرجی بر مدار سکوت” و “مسلم بزرگ زاده” بازیگر نمایش “آن سوتر از سوسو” رسید.

ma4

“محمد داوود ن‍ژاد” بازیگر نمایش “آن سوتر از سوسو” رتبه دوم بازیگری مرد در بخش جسمی و حرکتی را از آن خود کرد و تندیس جشنواره و رتبه اول بازیگری مرد در این بخش به “حجت سیدپور “بازیگر نمایش “یک شاخه گل” اهدا شد.

در بخش بینایی هم “مسلم بهزادی” برای بازی در نمایش “شرجی بر مدار سکوت” رتبه دوم را کسب کرد و رتبه اول و تندیس به “مجتبی مرتضوی” برای بازی در نمایش “آدم ها و چشم ها” رسید.

در بخش بازیگران همراه زن جشنواره داوران لوح تقدیر و جایزه نقدی خود را به “زهرا دیماد” برای نمایش “آدم ها و چشم ها” اهدا کردند و “مسلم شهبازی” برای بازی در نمایش “شرجی بر مدار سکوت” رتبه برتر بازیگران همراه مرد را کسب کرد.

در بخش نویسندگی رتبه دوم نویسندگی به سید “حمید عبدالپور نویسنده نمایشنامه “آن سوتر از سوسو” اهدا شد و “سید صالح زینی پور” نویسنده نمایشنامه “آدم ها و چشم ها” رتبه اول را کسب کرد.

در بخش کارگردانی این جشنواره نیز هیئت داوران لوح تقدیر و جایزه نقدی رتبه سوم را به طور مشترک به “داوود پارسا” برای نمایش “شرجی بر مدار سکوت” و “مسلم بزرگ زاده” برای نمایش “آن سوتر از سوسو” اهدا کردند.

لوح تقدیر و جایزه نقدی رتبه دوم کارگردانی جشنواره به “حجت سیدپور” برای نمایش “داستان یک شاخه گل” رسید و “سید صالح زینی پور” برای نمایش “آدم ها و چشم ها” تندیس جشنواره و رتبه اول این بخش را از آن خود کرد.

هیئت داوران در پایان دو نمایش “آدم ها و چشم ها” به کارگردانی “سید صالح زینی پور” و “آن سوتر از سوسو” به کارگردانی “مسلم بزرگ زاده” را به جشنواره تئاتر منطقه ای معلولین کشور معرفی کردند.

خبرهای مرتبط

در صورتی که نظر ارسالی شما طولانی شود، با تأخیر بررسی و تأیید می‌شود.

نکته: نظر شما در انتظار بررسی است و پس از تایید مدیریت در سایت نمایش داده میشود..

  • بی کس گفت:

    اخه وقتی هیچ نظری را رونمایی نمی کنید چرا محل کامنت گذاری تعبیه می کنید اصلا اسم شما را می شه گذاشت رسانه جمش کنید این سایت کذایی را

  • ساداتی گفت:

    مثل اینکه دکتر بناری و دکتر گنجیانی هم در مراسم اختتامیه حضور داشتند به به

پربازديد