تاریخ درج خبر : 1392/12/12
کد خبر : ۲۲۸۸۱۹
+ تغییر اندازه نوشته -

بلادشاپور شهر هفت گنبد

سایت استان: شهر تاریخی بلاد شاپور(هفت گنبد) در ضلع جنوبی شهر دهدشت ،مرکز شهرستان کهگیلویه در استان کهگیلویه و بویراحمد واقع شده است.

منطقه کهگیلویه و بویراحمد بلاد شاپور در دهدشت مرکز شهرستان کهگیلویه یکی از شهرستانهای استان کهگیلویه و بویر احمد واقع شده که این شهرستان از شمال به شهرستانهای باغ ملک، ایذه، بویراحمد و از جنوب به شهرستان گچساران و بهبهان از غرب به شهرستان رامهرمز، و از شرق به شهرستانهای بویراحمد، نورآباد ممسنی و گچساران محدود می شود.

بافت قدیمی شهر دهدشت 60 هکتار وسعت در سال 1364 در فهرست آثار ملی ایران به ثبت تاریخی رسید که به دلیل اینکه هفت امامزاده در هفت گوشه این شهر واقع شده است به شهر هفت گنبد نیز معروف شده است.

بلاد شاپور دارای آب وهوایی گرمسیری است و معماری آن نیز از معماری صفوی الهام گرفته، وفور منابع سنگ گچ در محل سبب استفاده فراوان از این ماده شده است و گچ بری ها و طاق و قوسها و کار بندیهای بسیار زیبا هنوز جان و نفس تازه ای به شهر می دهد به طوری که هر فرد آگاه به مسائل معماری و فرهنگی را مجذوب و متحیر می سازد.

بلاد شاپور دارای برج و باروی گرداگرد شهر، باروی قلعه یا ارگ قدیمی آن با مساجد، حمامها، کاروانسرا، زیارتگاها، بازارو گورستان در مجاورت دروازه های شرقی و غربی پیرامون این محور بناها است .

در این شهر امامزاده جابر، امامزاده ابراهیم، امامزاده بی بی عصمت، امامزاده سلطان مهدی، امامزاده پیر غازی (جعفر)، امامزاده سه دختران و قدمگاه خضرنبی واقع شده است.

“داریوش توکلی”، کارشناس میراث فرهنگی و گردشگری شهرستان کهگیلویه در این رابطه به خبرنگار ایسنا گفت: بلاد شاپور در سندی از عصرشاه عباس دوم صفوی در سال 1036 هجری قمری به جا مانده است.

توکلی افزود: در قدیم نام این شهر قریه الدشت بوده است که در زمان سلجوقیان به اوج رونق خود رسیده است.

کارشناس میراث فرهنگی و گردشگری شهرستان کهگیلویه به موقعت جغرافیایی و استراتژیکی این شهر و اینکه کوتاه ترین راه میان بنادر جنوبی و اصفهان بوده و مرکز صفویان است اشاره کرد و یادآور شد: وجود راه های سنگفرش شده پلهای متعدد و مرکزیت تجاری آن حکایت از این دارد که شاخه های فرعی جاده ابریشم از این شهر عبور می کردند.

وی با اشاره به این مطلب که بلاد شاپور شهری مذهبی و تجاری در گذشته بود، بیان کرد: در آمیختگی هنر و مذهب باعث شاهکارهای شگفت انگیزی در آن شده است و وجود هفت امامزاده، دو مدرسه، یک کاوانسرا، چهار مسجد، بازاری بزرگ و منازل مسکونی گواه بر این است.

توکلی با بیان این مطلب که مردم این شهر در قدیم آب مورد نیاز خود را از چاه تامین می کردند، یادآور شد: در هر منزل مسکونی و مسجد یک چاه آب وجود دارد.

وی مصالح مورد استفاده در این شهر را سنگ لاشه، گچ، ساروج، خاک، نی و تنبوشه سفالی عنوان کرد.

در ناحیه گرمسیری غرب استان کهگیلویه و بویراحمد در حاشیه شهر دهدشت، شهر باستانی بلادشاپور قرار دارد که براساس نوشته ها و اسناد تاریخی بنای اولیه آن توسط شاپور اول ساسانی فرزند اردشیر اول ایجاد شده است، این شهر در اواخر دوره صفویه تجدید بنا شد، اما در زمان هرج و مرج دوران زندیه غارت و ویران شده است.

آثار این شهر از معماری و مهندسی جالب توجهی برخوردار است. آثار باستانی زیبایی چون آب انبار، بازار، امامزادگان، ارگ حکومتی، قلعه و باروها که همان حصار پیرامون شهر بوده اند توجه هر بیننده ای را به خود جلب می کند. مصالح بسیار دقیق و محاسبه شده ای از نوع گچ ساروج، آهک در آن به کار برده شده است.

در داخل بافت تاریخی دهدشت، چهار گرمابه تاریخی وجود دارد که شاخص ترین آنها گرمابه ضلع شرقی است که تنها اثری است که در ساخت آن آجر به کار رفته است.
8163

8165

8166

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

8173

8177

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

8180
گزارش: “سید فرشاد رجایی فر” ایسنا

خبرهای مرتبط

در صورتی که نظر ارسالی شما طولانی شود، با تأخیر بررسی و تأیید می‌شود.

نکته: نظر شما در انتظار بررسی است و پس از تایید مدیریت در سایت نمایش داده میشود..

 • آرام گفت:

  آرام می‌گه:
  دیدگاه شما در انتظار بررسی است.

  ۱۳۹۳/۰۷/۱۹ در ۱۲:۳۸

  در رابطه با بافت تاریخی و ارزشمند دهدشت قابل ذکر است که به اطلاع دوستداران برسانم که:
  ۱- متاسفانه از زمان قبل از انقلاب مکاتبات زیادی با سازمان های مربوطه از جمله “وزارت فرهنگ و هنر” وقت برای حفاظت و نگهداری شد و بعلت عدم شناخت بافت تاریخی دهدشت، عدم مطالعات، عدم متولی حفظ آثار باستانی هیچگونه اقدام عملی برای حفاظت و حفظ این بافت عظیم و بزرگ و سرشار از تمدن و فرهنگ ناب ایرانی به عمل نیامد.
  ۲- راز ماندگاری این بافت تاریخی به علت داشتن کاربری و استفاده ساکنین اولیه دهدشتی ها، و سپس تاس احمدی ها و … به عنوان مسکن بود که تا سالهای ۱۳۷۵ و بخشهای تک بنا از آن هنوز مورد استفاده قرار می گیرد و بافت اولیه تاریخی را دارد وحفظ شده است.
  ۳- بعد از انقلاب هم تا سالهای ۱۳۶۷-۱۳۶۸ متولی وجود نداشت و به خصوص در سالهای ۱۳۵۶-۱۳۶۷ در نبود سازمان متولی و عده ای سود جو دستخوش تخریب و نابودی عمدی قرار گرفت و عملاً به منظور نیل به رسیدن به گنج و یا به منظور نیل به سود حاصل از فروش مصالح گچ ( گویش محلی به نام گچینه) موجود در دیوارهای بناها به عنوان مصالحی برای پوشش طاق ضربی در شهر جدید دهدشت با تخریب بافت تاریخی صورت گرفت.

  ۴- اینکه تکلیف بافت تاریخی دهدشت چه خواهد شد هنوز در پرده ابهام است. به امید روزی که بتوانیم از این بافت بزرگ، ارزشمند و تاریخی نهایت استفاده علمی، فرهنگی و اقتصادی را در راستای حل مشکلات متعدد مردم دلیر و خونگرم و با صفای این سامان نماییم. که:
  ۵- متاسفانه هم خودمان خیلی کوتاهی و هم متولیان عرصه میراث فرهنگی کردیم و کردند.

 • بچه لر گفت:

  باسلام.درهیچ سندی عنوان بلادشاپوربرای شهرتون ذکر نشده.فقط عناوین کهجیلویه.هفت گنبد.وقریت الدشت.البته دو عنوان اخر برا بعدازاسلام است.بعضی هاخاسته یاناخاسته درصددتحریف تاریخ شهرباستانی قریت الدشت هستند.دهدشتیها مواظب باشید.بچه لرازخوزستان

 • استاتیرا گفت:

  پاسخ به دهدشت: خب دوربینتو میاوردی عکس میگرفتی اعتماد به نفس
  عکسا خیلی هم عالی هستن……..

 • ناشناس گفت:

  دهدشت

 • دهدشت گفت:

  عکس ها ضعیفن

پربازديد