تاریخ درج خبر : 1392/12/12
کد خبر : ۲۲۸۸۶۰
+ تغییر اندازه نوشته -

سهم کهگیلویه و بویراحمد از صنعت کشور کمتر از نیم درصد است

نماینده مردم شهرستانهای بویراحمد و دنا سهم کهگیلویه و بویراحمد از صنعت کشور را کمتر از نیم درصد عنوان کرد.

غلام محمد زارعی پیش از ظهر یکشنبه در حاشیه بازدید از شهرک صنعتی “بلکو” در یاسوج به مهر گفت: از این سهم نیم درصدی هم تنها 50درصد ظرفیت کار می کند و بقیه غیر فعال است.

وی افزود: این ظرفیت کم باعث شده اشتغال در این استان به یک چهارم کاهش یابد.

زارعی سرمایه گذاری را کلید توسعه استان عنوان کرد و بیان داشت: نوپا بودن استان و شرایط حاکم بر سرمایه گذاری هم باعث شده است که سرمایه گذاران بزرگ و قدر در این استان اقدام به سرمایه گذاری نکنند.

عضو کمیسیون صنایع مجلس شورای اسلامی همچنین صنعت این استان را صنعت خرده پا عنوان کرد و اظهار داشت: هم اکنون قیمت تمام شده مواد اولیه تولید و عرضه کالا، قابل رقابت با صنف های همنوع در سایر استانهای برخوردار کشور نیست.

نماینده بویراحمد و دنا گفت: به عنوان مثال قیمت بالای مواد اولیه منجر به تعطیلی واحدهای تولیدی پت و پروفرم بطری های گوناگون برای بسته بندی آب معدنی و فرآورده های لبنی شده است.

وی افزود: به همین خاطر واحد تولیدی فرآورده های لبنی برای تامین ظروف و ابزار اولیه موردنیاز، وابسته به سایر استانهای کشور است.

زارعی تصریح کرد: تمامی این عوامل خود باعث ضعف در پایداری و تولید در صنعت استان شده و با تکمیل این حلقه می توانیم شاهد صنعت پایدار و اشتغال مستمر در استان باشیم.

لزوم سرمایه گذاری دولت در استانهای محروم

وی خواستار تفاوت در نگاه دولت به صنعت در استان کمتر توسعه یافته کهگیلویه و بویراحمد نسبت به سایر استانهای برخوردار شد و گفت: سرمایه گذاری بخش خصوص در این استان ضعیف است.

زارعی با اشاره به قانون سرمایه گذاری 49درصدی دولت و 51درصدی بخش خصوصی، گفت: باید دولت در این استان محروم خود اقدام به سرمایه گذاری کند زیرا دولت نیاز به سهم آورده و سرمایه گذاری اولیه ندارد و می تواند به راحتی با سرمایه های در اختیار اقدام به سرمایه گذاری کند.

وی تصریح کرد: اگر این مسئله تحقق یابد موجب رونق و رشد چشمگیر صنعت استان و به تبع آن رشد تولید و اشتغال می شود.

نماینده بویراحمد و دنا در جریان این بازدید با صنعتگران این شهرک صنعتی دیدار کرد و با مشکلات آنها آشنا شد.

همچنین زارعی با اشاره به مشکلات مردم روستای “بلکو” در کنار این شهرک، بر لزوم تفکیک جاده روستای بلکو از شهرک صنعتی توسط شهرداری و بنیاد مسکن تاکید کرد.

منبع: مهر

خبرهای مرتبط

در صورتی که نظر ارسالی شما طولانی شود، با تأخیر بررسی و تأیید می‌شود.

نکته: نظر شما در انتظار بررسی است و پس از تایید مدیریت در سایت نمایش داده میشود..

پربازديد