تاریخ درج خبر : 1392/12/14
کد خبر : ۲۳۰۱۳۱
+ تغییر اندازه نوشته -

تاریخ بهداشت و درمان در بویراحمد (بخش اول)

سایت استان: دکتر فیض الله سی سختی

سرزمین بویراحمد همواره ، نیازمند و تشنه امکانات بهداشتی و درمانی بوده است . مردم این سرزمین از دیرباز گیاهان دارویی فراوانی را می شناختند و اطباء‌محلی در اکثر موارد برای کاهش آلام مردم می کوشیدند .

با احترام به همه آنهایی که درجهت کاستن از دردها و مصایب تلاش میکردند ، ما هم تلاش میکنیم تا بخشی از زحمات مستندی را که بزرگان این قوم برای رفاه حال مردم متقبل میشدند ، منتشر نمائیم .

درمانگاه سی سخت : (بخش اول )

درنیمه اول قرن چهاردم هجری شمسی ، در منطقه ، زیر ساخت های لازم برای پیشرفت همانند راههای ماشین رو ، پست و تلگراف و تلفن (وسایل ارتباط جمعی روز) ، مراکز بهداشتی درمانی وغیره… وجود نداشت . ارتباط مردم با شهرهای مجاور همانند شیراز ،‌ کازرون ، بهبهان ، شهرضا و … برای دادو ستد غالبا بشکل فصلی و با استفاده از چهارپایان انجام میشد . مشکلات بهداشت و درمان مردم ، مصیبتی غیرقابل توصیف بود .

مستندات ذیل بخشی از تلاش بی وقفه بیش از ۱۶ سال میباشد که شادروان مرحوم (سیف اله سی سختی ) برای جلب نظرمقامات (سازمان شا هنشاهی خدمات اجتماعی) آنروز متقبل گردید و درنهایت با اهداء‌ باغ و ملک شخصی خویش بمقدار شش هزار(۶۰۰۰) مترمربع در سال ۱۳۴۷ ، باعث احداث و راه اندازی درمانگاه در سی سخت گردید.

00011

بخش اول : خلاصه مکاتبات شادروان مرحوم سیف اله سی سختی و پیگیری های کم نظیر ایشان

بخش دوم : پاسخ ها و اسناد مربوط به مکاتبات که در مقاله بعدی تحت عنوان تاریخ بهداشت و درمان دربویراحمد ( بخش دوم ) منتشر خواهد شد.

خبرهای مرتبط

در صورتی که نظر ارسالی شما طولانی شود، با تأخیر بررسی و تأیید می‌شود.

نکته: نظر شما در انتظار بررسی است و پس از تایید مدیریت در سایت نمایش داده میشود..

 • نعيم نيك اقبال گفت:

  درود و سلام به روح این بزرگوار و دیگر بزرگان سی سخت

 • نیک اقبال گفت:

  توانم آنکه نیازارم اندرون کسی /
  حسود را چه کنم کو زخود برنج دراست

 • ناشناس گفت:

  احسنت… احسنت
  درود بر شما که الحق دست پرورده مکتب دایی بزرگوارتان مش امیرتیمور هستید

  • اسم و رسم گفت:

   در پاسخ به ناشناس :
   آنها که اسم و رسم دارند در دنیا چه و که هستند ، حضرتعالی که به ادعای خودتان مادر زادی ناشناسی .
   اگر اسم پدر و مادر خود را میدانی بهتر است یک شناسنامه بگیری ، ناشناس نمانی .

 • امراله نصرالهی گفت:

  تصحیح می کنم “خرد ارتباطی،حقیقت گمشده ی مدرنیته”

 • محقق سی سخت گفت:

  چقدر زیباست که با سند و مدرک حرفی زده میشود وتاریخی ثبت میگردد . چه زیبا هستند انسانهایی که در بحبوحه جنگ و غارت و نا امنی یکدست به اسلحه ویک دست به قلم ، اسلحه برای دفاع از حق و حیثیت وقلم برای خدمت به مردم . درود به روان بزرگ مرد عرصه علم و عمل مرحوم سیف اله سی سختی خدا را شاهد میگیرم که تاکنون بیش از صد بار در مجالس و محافل از شجاعت های این مرحوم شنیده بودم و از خدمات گسترده ایشان در جهت راه و مدرسه و بهداشت وامنیت . هر چه از مرحوم سی سختی سخن بگویم خودم احساس رضایت نمیکنم چون بنظرم میرسد کم گفته ام ولی از آقای دکتر سی سختی گله مندم بدلیل اینکه چندبار فرصت پیش آمد از ایشان برای انتشار مدارک پیشنهاد دادم ولی همکاری نکردند . ولی این موضوع باعث چشم پوشی از خدمات مرحوم پدرشان نمیشود . همین حالا هم که منتشر شده خوشحالم و افتخار میکنم . مقاله تاریخ مدارس و فرهنگ در بویراحمد را هم در همین سایت بویرنیوز مطالعه کردم . آنقدر به وجد آمدم که میخواستم گریه کنم . من آدم احساسی نیستم اما چون محقق هستم وسالهاست که در مورد تاریخ بویراحمد مطالعه میکنم : اوضاع ملوک الطوایفی ، طمع خوانین بویراحمد به امکانات آنروز سی سخت ، خیانت پاره ای از مردم ،‌ فقر، بیماری، بی سوادی و … در آن میان شیرمردی وارسته و دیندار و با سواد و مورد عداوت و دشمنی تمام جبهه ظلم و بیداد و غارت و سه برادر در راه دفاع سی سخت از دست داده ـ سیف اله سی سختی – اما مصمم و آگاه و دلسوز با حمایت بخش عظیمی از مردم سی سخت جادارد از یاران و همراهانش عین اله مظفری ،‌ حداد نظری ، سلطانعلی محمد خانی ،‌ عبداله رحیم نژاد ،‌ صیفور سی سختی ،‌ محمد حسین آصف جاه ، تیمور وفایی ،‌ نجفقلی وفایی ،‌ امیر حسین نیک اقبال ، حسین صیادی ،‌ حشمت اله صیادی ،‌علمدار صفایی ،‌ عیوضعلی محمد حسینی ، برزو محمد حسینی ،‌ قلندر،‌ بهمن خیرخواه ،‌ بهمن صیادی ، ‌نوذر حقیقی ،‌ غضنفر یزدان پناه ، ‌قمصور شکیبایی ،‌ بابا جان محسنی ، قادر محسنی ،‌ گرگ اله محسنی ،‌ فریدون آصفی ،‌ محمد علی مرادیان ،‌علی بابا پناهی ،‌اسداله پناهی ،‌ سیاوش حیدری یا صیادی ،‌رضا خان پاکباز ،‌ احمد خان پاکباز ،‌ محمد باقر حسینی پور، کرم اله جهانفکر،‌ بندر روستا ، بهرام روستا ، بهمن روستا ، صفر روستا ،‌ البرز خرمی ،‌ کیامرث آرزو ، گرگ اله اردشیری ، امان اله اردشیری ، مسعود بهادر ، ایمان پروانه ، و بسیاری دیگر که اکنون اسامی آنها در دسترس بنده نمیباشد و از این جهت از همه شان عذر خواهی میکنم .. کاش میتوانستم تمام تحقیقات خودم را بصورت کامنت اینجا بگذارم . فقط بعنوان یک محقق میگویم : میان ماه من تا ماه گردون / تفاوت از زمین تا آسمان است روحش شاد و رحمت حق پشت و پناهش و درود بر شیرزن همراهش و با پوزش از آقای دکتر سی سختی – کدخدا پروین – که پناه و مدافع بسیاری از مظلومان بود . آقای دکتر دیدی مردم سی سخت چه تشریفاتی برای مرحوم سی سختی و مرحوم خانم پروین انجام دادند و چه احترام فلبی برایشان قائل هستند ،‌ خواهشمنداست با این مردم بیشتر در ارتباط باشید .

 • چر اغی گفت:

  به روح و بر اندیشه های بزرگ انسانی ان انسان والا درود می فرستم هل جزا الاحسان الا الحسان نیکی ما در حق ان بزرگمرد تاریخ فاتحه است و یادی اما لازم است یاد اوری شود در کنار این شخصیت همسری همراه همفکر -سیاستمدار و اگاه به مسائل سیاسی و اجتماعی منطقه ہ بی بی خانم پروین ) اولین اموزگار زن استان وجود داشته است .

 • اسلام رسايي نسب گفت:

  جدا از محتوای مهم و تلاش ارزشمند ایشان، باید بابت سبک نگارش ساده و رسا و خط چشم نواز و زیبای ایشان هزاران آفرین گفت
  متاسفانه امروزه برخی با در دست داشتن مدارک عالی دانشگاهی از بیان شفاهی یا بدتر از آن طرح کتبی خواسته خود یا خدای ناکرده دیگران ! عاجزند

 • بئاتریس گفت:

  با سلام به دکتر سیسختی .اینگونه فعالیتهای اجتماعی هم بخش مهمی از تاریخ منطقه ماست.اما متاسفانه مجهول مانده است.امیدواریم با ورق خوردن تاریخنگاری در بویراحمد شاهد پرداختن به این موضوعات مهم هم باشیم.استارت خوبی زدید .هر چند دیر ،اما بقول شهریار :دیر اگر آمده شیر آمده عذرش بپذیر — که به تقصیر خطا عذر پذیر آمده است. موفق باشید.

پربازديد