تاریخ درج خبر : 1392/12/14
کد خبر : ۲۳۰۲۴۸
+ تغییر اندازه نوشته -

“در مذمت خشونت”

سایت استان: چندی پیش مقاله ای تاریخی- تحلیلی در نشریه افقِ دانشگاه یاسوج در نقد مرحوم نواب صفوی به طبع رسید. در بدایت انتشار، تحریریه آسمان نقدهایی که به آن نوشته وارد می دانست را با نویسنده محترم در میان گذاشت. در حالی که او را به خاطر بعضی از خطاهای تاریخی و برهانی شایسته ذم میدانستیم اما به خاطر بعضی از نقاط قوت متن و جسارت نویسنده در انتخاب موضوع او را هم ستودیم.

چند ساعت بیشتر نگذشت که سایت “دانا” حمله ای علیه نویسنده مذکور و از ورای آن حمله تمام عیار علیه ریاست جدید دانشکاه را آغاز کرد. برخی از سایتهای زنجیره ای نیز در نشر این حمله سنگ تمام گذاشتند. سایت دانا در عملی غیر اخلاقانه با تحریف متن اصلی هر آنچه را که دوست میداشت و احساس میکرد که میتواند احساسات عده ای را تحریک کند با گشاده دستی تمام به متن اصلی اضافه کرد.آنان دست به تحریف بردند چون هوس تحریک داشتند. این کار البته قابل فهم بود. مدتی است که با آمدن شاپور رمضانی انگار که آب به لانه خیلی ها رفته باشد، بسیاری آرام و قرار ندارند و تمام هم و غم خود را گذاشته اند که دانشگاه یک روز رنگ آرام نبیند. هر چند تا امروز موفق نبوده اند اما چندی است که هر اتفاق با ربط یا بی ربط را چماقی میکنند برای تهدید رئیس جدید. انگار منتظر ایستاده اند تا پلکی از کسی بپرد و یا عطسه ای از کامی برآید و یا پایی به پله ای بگیرد و یا … و آن را برگیرند بل بکوبند بر سر رمضانی.

بدیهی است که ریاست جدید بری از اشتباه و مصون از نقد نیست. اما رمضانی به واقع نقد نمیشود بلکه گرفتار کین و هوس شده است. به طوری که حاضرند دست در مقاله دانشجویی ببرند و بهانه ای بتراشند و حقی را با باطل بیامیزند تا بشود احیانا چماقی از این رهگذر ساخت برای کوفتن بر سر ریاست جدید. گویی رسالت امروزشان پاک شده است ” چماق تراشی “.

در ادامه همان حملات، شخصی بنام علی “محمد دانشی” چون سلفان خود تیغی از نیام در می آورد و بر چهره دانشگاه میکشد و چهره می افروزد و برآشفته میشود و بر دانشجوی حنیف حمله ای عنیف می آورد که میدانی جرم کار تو چیست؟ و نه چندان سر بسته تهدید میکند که مواظب باش هم ردیف سلمان رشدی مگذاریمت! دانشی در حالی که یک خط هم به آن نوشته استناد نمیکند غیر اخلاقانه آن دانشجوی بی نوا را ” بی سواد ” و ” بی فهم ” خطاب میکند و نامروتانه آن نوشته را به افراد پشت صحنه نسبت میدهد. پناه بر خدا! خود درشت گویی و توهین می کند ولی جامه برای «توهین به مقدسات» میدرد. خود خاک بر چشم مروت میریزد و در عین حال مردانگی هم می طلبد!

بررسی تاریخ خشونت در ایران نشان میدهد که همه ی حرکت های خشونت آمیز مسبوق به یک محرک خشونت زا بوده است. اکثر خشونت ها محصول تئوری های خشونت بوده است. در این میان هم ردیف کردن یک دانشجوی مسلمان، با سلمان رشدی تنها به واسطه نقد و طرد یک شخصیت سیاسی در تاریخ ایران (نواب صفوی) و تحریک احساسات جوانان مسلمان، چه توجیهی می تواند داشته باشد؟! اگر یک جوان مسلمان، سخن امثال آقای دانشی و تهدید تلویحی به حکم سلمان رشدی را جدی بگیرد و احیانا بر خلاف قوانین جمهوری اسلامی متعرض به آن دانشجوی منتقد بشود، چه کسی باید پاسخ گو باشد؟

آمران و محرکان خشونت آیا پای عملکرد خشونت آمیز خواهند ایستاد؟

گفتنی است هنوز یک، نیم سال از سرپرست شدن رمضانی نمیگذرد و جوانه عملکردش هنوز به بار ننشسته است و هر گونه مدح و نقد او تیری است در تاریکی اما مشخص نیست چرا ریاست رمضانی از همان ابتدا برای عده ای کابوس شده است.

جای این پرسش باقی است آیا یک هوس سیاسی به رادیکالیزه کردن جامعه می ارزد؟ آیا با وجود همه رقابتهای سیاسی یک هدف کوچک سیاسی با این همه خشونت تناسب دارد؟
امید است کمی به خود آییم و به خاطر یک دستمال، قیصریه را به آتش نکشیم و مواظب تبعات فرهنگی سخنان خود در جامعه باشیم.

*ماهنامه دانشجویی آسمان- سال سوم- شماره نهم- ضمیمه ی شماره سوم- 10اسفند

خبرهای مرتبط

در صورتی که نظر ارسالی شما طولانی شود، با تأخیر بررسی و تأیید می‌شود.

نکته: نظر شما در انتظار بررسی است و پس از تایید مدیریت در سایت نمایش داده میشود..

 • Democ گفت:

  امان از قدرت
  امان از سیاست
  یکی میره یکی میاد, مانفهمیدیم کدوم حقه کدوم باطل کدوم راسته کدوم دروغ
  همتون مث همید قدرت دست هرکی بیفته به بقیه رحم نمیکنه

 • هم شهري گفت:

  ………. فرصت إز دستین خارج شده والا اگه روزی دوباره برگرده به أون دوران یکه تازیش ، شک نکنید چشم ملت رو در میاورد . تو عمرم ادم به این بیمنطق ونادانی که خودش رو دانا میبینه ندیدم

 • بئاتریس گفت:

  دوره نوابها گذشته است.خوب یا بد.دنیای امروز دیگر نه تروریسم را می پذیرد نه خشونت را. هر دو جایگاهی ندارند.فراموش نکنیم حتی آیت الله بروجردی مرجع یگانه وقت نیز با کارهای احساسی نواب مخالف بود و ایشان را از قم بیرون کرد.بنا بر این کارهای نواب را نباید به حساب اسلام گذاشت.امثال دانشی هم از نمد نوابها فقط کلاه برای خود می بافند.

 • سوقی گفت:

  نواب الگوی همه آزادگان جهان است اما مشکل دانشی هاست که با نام نواب به نام و نوایی رسیده و دیگران را بیسواد می داند . او که دبیر موتلفه استان است برای معرفی نواب چه کرده ؟ جز دنبال پست و مقام و سیاست بازی ؟
  مشکل نسل جوان ما ایسنت که فکر می کنند نواب هم مثل دانشی بود !!
  اینها نه تنها به نواب خدمت نکرده اند بلکه ….

 • […] منبع خبر: سایت استان کهگیلویه و بویراحمد […]

پربازديد