تاریخ درج خبر : 1392/12/14
کد خبر : ۲۳۰۴۰۵
+ تغییر اندازه نوشته -

“در نکوهش طبقه بندی”

سایت استان: علیرضا مسعودی

من زافلاطونیان دلگیرم و مردم زجان ….. گاهی احساس میکنم به مرز شعر گفتم نزدیک میشم فعلا نیم بیت سرودم …..!!!!!

افلاطون به تعبیر من پدر طبقه بندی جامعه بشری است بنابراین دلگیری ما از این جهت است و ارسطو پدر منطق اسارت و بدبختی جوامع بشری !!! هر چند بالاخره اداره امور جوامع مثلا به یک نظام حقوقی و قوانین کیفری و جزا و مدنی و…. نیاز داشت و بهتر از هیچ چیز بوده است .

باری اینها مطالبی است که هربار از ذکرشان شانی خالی نتوان کرد . میرسیم به اداره امور جامعه امروزی بدست مثلا جناب روحانی !

قرار است یارانه ها به همۀ اقشار جامعه تعلق نگیرد . صورت ظاهر عملیاتی واجرائی به این ترتیب است که عده ای یارانه بگیرند وعده ای اصلا نگیرند .

میبینید باز یکی از مظاهر منطق خشک و جزم اندیشانۀ ارسطوئی را !!!

خب من یکی که خوب میدانم این نوع طبقه بندی از سر استیصال و ناتوانی است . اما کاریش هم فعلا نمیشه کرد اما واقعا بعضی باید حتی یک ریال هم نگیرند ؟!(من به لحاظ نظری و منطقی سوال میکنم).

اینکه تا الان این مقدار یارانه باری از دوش کسی برنداشته شک نیست و دلیل آن نیز بلحاظ اقتصادی کاملا واضح بوده وبرکسی پوشیده نیست و ما قصد پرداختن به آن را نداریم .بنابراین به چند سوال اکتفا میکنم :

1 – سیستم یارانه ای برای چه جامعه ای کارساز است ؟
2 – به چه کسانی میبایست یارانه تعلق بگیرد ؟ (روش توزیع )
3 – مقدار یارانه چقدر باید باشد ؟

جواب من :

جواب سوال اول : در جامعه ای که اصل اشرف مخلوقات بودن انسان نقض نشده باشد !!!!!
جواب سوال دوم : روش توزیع یک روشی عالمانه باشد نه برمبنای منطقٍ یا هیچ یا همه آن (ماکزیمم مقدار) !!! بلکه مبتنی بر یک منطق تقسیم بندی نرم و تدریجی که فک کنم دوستان من میدانند از چه منطقی حرف میزنم (منطق فازی ) .
جواب سوال سوم : اول باید جواب سوال اول مشخص شود .
توضیح 1 :تا زمانیکه کل افراد یک جامعه از حداقل رفاه اجتماعی برخوردار نباشند شخصیت افراد آن جامعه مخدوش است . برای کشوری مثل ایران تامین این حداقل میسر است .
توضیح 2 : حداقل رفاه اجتماعی یعنی چی ؟
1 – برخورداری از مسکن برای امنیت
2 – برخورداری از بهداشت عمومی برای تامین سلامت جامعه وعموم ….
3 – سایر مایحتاج ثابت زندگی
توضیح 3 : در چنین جامعه ای است که حالا باید در مورد مقدار یارانه تصمیم گیری کرد . یارانه به هزینه های متغیری مانند خوراک و لوازم بهداشت فردی و … تعلق بگیرد مفید است و البته بخاطر این باشد که اصل شرافت انسانی در جامعه نقض نشود ….
توضیح 4 : نفرمائید اینها ایده آله و ….این موارد فقط برنامه ریزی و اندیشه ای انعطاف پذیر و…. میخواهد .

خبرهای مرتبط

در صورتی که نظر ارسالی شما طولانی شود، با تأخیر بررسی و تأیید می‌شود.

نکته: نظر شما در انتظار بررسی است و پس از تایید مدیریت در سایت نمایش داده میشود..

  • محمد گفت:

    جالب بود! علم فلسفه و منطق! خوشمان آمد

  • علیرضا مسعودی لیر گفت:

    توضیح 1 : خوانندگان محترم توجه داشته باشند که این یادداشت برای مخاطبان فیسبوک اینجانب نوشته شده است لذا همانطوریکه مستحضرید ادبیات بکاررفته به هیچ وجه با مخاطبان محترم این سایت وزین همخوانی ندارد واز این جهت از دوستان عذرخواهی میکنم .و امیدوارم که یادداشت مفصلی با همین مضمون در این سایت منتشر نمایم .
    توضیح 2 : سوالات مطرح شده و زمینۀ علمی این یادداشت همانطوریکه مختصر اشاره شد به هیچ وجه یارانه ها نبوده واساسا یادداشتهای اینجانب تم سیاسی ندارد و صرفا با توجه به عنوان این یادداشت دغدغۀ وجود طبقات و رنج ومحنتی که از طبقه بندی برده ایم منظور نظر بوده است .
    توضیح 3 : چند اشتباه تایپی در متن مشاهده میشود و از این جهت نیز عذر خواهی کرده ومطمئنم که خواننده عزیز زحمت درست خواندن را برخود هموار خواهد کرد ….

پربازديد