تاریخ درج خبر : 1392/12/17
کد خبر : ۲۳۲۵۴۶
+ تغییر اندازه نوشته -

نامه ای به نمایندگان استان

سایت استان: آقای جهانبین که یکی از کاربران سایت استان است و دانش آموخته رسته حقوق و پژوهشگر کمیسیون حقوق بشر است، متن نامه ای خطاب به نمایندگان استان را برای ما ارسال کرده است که در پی می آید:

btz

مجمع محترم نمایندگان استان کهگیلویه و بویراحمد

با سلام و تحیات
قافله زندگی بشریت در مسیر شناسایی «حق» ها و «تکلیف» ها، دیرزمانی است که حقوق مدنی-سیاسی و اقتصادی-فرهنگی را در میثاقین بین المللی متجلی نموده و گذار آن از حقوق بشرِ «نسل سوم» به حقوق بشرِ «نسل چهارم» امری دیرین می نماید. بی تردید در این راستا، در گردونه «فلسفه حق»، برخی حقوق در حد فاصل دوگانه ی «فرد-جمع» در نوسانند. گاهی تجلی فردگرایانه از حقوق بشر می یابند و دگرباره ظهوری اجتماع محور به خود می گیرند. چونان که امروزه، هم در مبانی نظام حقوقیِ اسلام و هم نظام حقوق بشری معاصر، اصالت این «دوگانه» مورد شناسایی و تثبیت قرار گرفته و قاعده مند نمودن آن در جهت ارتقای نگاه کرامت محورِ انسانی در مفهوم و منطوقی «حق مدارانه» از «حقوق همبستگی» ضروری می نماید. در فراگرد وضع هنجارهای حقوقی، باورمندی به این رویکرد، نخست؛ امری «فراحقوقی» و نیز «پیشاحقوقی» خواهد بود، دوم؛ در عوالم حقوقی جهت التزام هنجاری در پوشش قاعده، انتزاع می یابد و سوم؛ می بایست که در عینیت جامعه به عنوان فراگرد نهایی متجلی شود. ضمن بی نیاز نبودن از گام نخست، که مرحله «گفتمانی» و «بین الأذهانی» در تمامی حوزه های نظری زندگی بشر است، رسالت قانونگذاران در گام ثانوی تبلور بیشتری می یابد و نظارت بر حسن اجرای آن به عنوان ضمانتی از قانونگذاری در مرحله سوم، جزء لاینفک این وظیفه خواهد بود. لذا در این مسیر، رسالت بنیادین نمایندگان ملت؛ فهم، شناسایی و به کسوت قاعده درآوردن «حق ها» و تضمین آنهاست.

با چنین درآمدی بر آن بوده، که متذکر شویم در گذر سال های «دستورگرایی» و «قانون نویسی» کشور، مجموعه مقررات «تأدیبی و تربیتی» و آیین نامه های اجرائیِ تعاقبی آنها، بایسته تأمل است. چرا که همواره سه شهر عمده استان در زمره شهرهایی بوده که «مجرمان تبعیدی» را قانوناً اسکان می دهند و این مسئله بر «حق همبستگی»، «هویت فرهنگی» و «حقوق شهروندی» -به مثابه شهروندان تک درجه ای جامعه هم در «قانون» و هم «در برابر قانون»- خدشه وارد می کند. عاری از اجرای چنین مقرراتی و حضور چنین مجرمانی، تنها ذهنیت منفی که این گونه متون صامت حقوقی می توانند خلق نمایند، محل بحث خواهد بود. طبیعتاً در حداقل ها همواره «حقوق دانان» و «حقوق خوانان» بسیاری با این برداشت از استان مواجه شده و پنداری ناخوشایند از آن، در باور خویش گنجانده اند. آن گونه که در خلال این سال ها همواره دیده شده که بسیاری از عالمان حقوق از قضات دیوان عالی، وکلا، اساتید دانشگاه ها و دانشجویان، بیش و پیش از آنکه «سرزمین چهارفصل» بدانندش، «ذهنیت تبعیدگاهی» بودن استان را گوشزد نموده اند. در حالی که امروزه، پاسداشت «هویت فرهنگی» در سطوح ملی تا جزیره های جغرافیایی و … از بدیهیات هزاره نوینِ حقوق ابناءِ بشر در راستای تقویت «همبستگی ملی» خواهد بود، مسلم است که جهت گیری قانونی (در ذهن قائلان به نظم و مدنیت) و روانه نمودن هنجارشکنان (ولو صرفاً انتزاعی)، ره آورد مطلوبی برای این دیار نخواهد داشت و یقیناً با چنین مؤلفه های حقوقی، در چارچوبه ی صنعت توریسم نیز قابل تعریف نخواهد بود. (در میان استان های توسعه نیافته، تنها استان ما به تمامه تبعیدگاه محسوب شده)

اگرچه شایسته می بود که دیگر نمایندگان محترم استان در ادوار گذشته مجلس، نیز به چنین مواردی اهتمام می ورزیدند، اما تکلیفی مسلم بر دوش شما خواهد بود تا زین پس جبران مافات نمایید. زدودن نام شهرهای استان در چنین مقرراتی را مدنظر داشته و با طرح نگرشی نو همچون برخی کشورهای توسعه یافته که تبعیدگاه را بدون ذکر «نام محل» با احتساب فاصله محل زندگی مجرم تا منطقه ای دور دست، مبنا قرار می دهند، با این ابتکار، ضمن حراست از کرامت انسانی مردمان دیار خود، بنیان گذار «تأسیسِ حقوقیِ نوینی» در نسبت میان نحوه تبعید در مجموعه مقررات تأدیبی کشور باشید. در ادامه ی نکته پیش گفته بهانه ای شد که توصیه شود: ضرورت دارد نمایندگان محترم استان، نه تنها در موارد اشاره شده بلکه در کلیه فرآیند قانونگذاری مجلس، حضوری شایسته و درخور شأن مردم استان داشته باشند و صرفاً به قیام و قعودی بسنده نکنند، زیرا که اساسی ترین رسالت نمایندگان، قانونگذاری است و سپس نظارت بر آن (گرچه دیری است در این دیار که رسالت ها فراموش شده اند). تا از این رهگذر، هم شهروندان استانی، عینیت حضور نمایندگان را در عرصه ملی «وضع قوانین» دریابند و هم اینکه فرداروزی نسل هایی از این «آب و خاک» که مشروح مذاکرات مجلس شورای اسلامی را بازبینی می نمایند، سربلند باشند از نقش آفرینی تقنینی و تضمینی شما. ان شاءالله.

در پناه حق
هم استانی شما؛ جهان بین
دانش آموخته حقوق؛ پژوهشگر کمیسیون حقوق بشر

خبرهای مرتبط

در صورتی که نظر ارسالی شما طولانی شود، با تأخیر بررسی و تأیید می‌شود.

نکته: نظر شما در انتظار بررسی است و پس از تایید مدیریت در سایت نمایش داده میشود..

 • همدرد گفت:

  در ازدحام اینهمه خاکستر گم کرده ام نشانم را
  جز سوختن نشانه را نمی بینم همسایگان روز و شبانم را
  شنیدند و سوختند شرمندگی برید امانم را
  برگشته و نمی فهمند دیوارهای این شهر زبانم را ….

  درخواست حق قانونی و پیگیری آن از طریق نظارت بر فعالیت های مسئولین از سوی مردم،یکی از مهم ترین فاکتور ها و رسیدن مردم یک جامعه به خواسته های قانونی خویش در حوزه های مختلف میباشد و می تواند موثرترین گام در ترغیب مسئولین باشد برای تلاش درجهت برطرف کردن نیاز های مختلف مردم و عمل به خواسته هایشان.
  اگر مردم به معنای واقعی کلمه به این وظیفه ورسالت عمل کنند،هیچ مسئولی را در هیچ سطحی از جامعه ی پیدانخواهیم کرد که درانجام وظایفش وخدمت رسانی به مردم کوتاهی نماید،چرا که آنان همواره این احساس را با خود به همراه خواهند داشت که فعالیت ها و اعمال ایشان به عنوان مسئولین این دیار،زیر ذره بین موشکافانه ی مردم،مورد بررسی و تحقیق قرار گرفته و باید در قبال کاستی ها و سستی های موجود و کارشکنی های خویش در رابطه با حقوق مردم جواب گوی آنان باشند.

  بی شک اگر جوامع پیشرفته ی دنیا از زمان شکل گیری اولین تمدن های بشری تا اکنون را مورد بررسی قرار دهیم،به این نکته پی خواهیم برد که رمز پیشرفت و آبادانی چنین جوامعی در وهله ی اول،نه وسعت و قدرت حکومت،بلکه مردمان مطالبه گرشان میباشند که با الزام حکومت هایشان به سعی تلاش در زمینه ی آبادانی جامعه شان،رفاه و آسایش را برای جامعه ی خویش به ارمغان آورده و از ایجاد نابسامانی و بی مسئولیتی در حکومت جلوگیری کرده اند.با این حال بوده و هستند جوامعی که به سبب غفلت و عدم مطالبه گر بودن مردمانشان،بویی از پیشرفت و آبادانی نبرده و همواره به دلیل کارشکنی ها و عدم احساس مسئولیت، مسئولینشان به مشکلات فراوان سیاسی،اقتصادی و … دچار شده و از داشتن جامعه ی بی دغدغه و کم مشکل محروم و از رسیدن به قله های افتخار و سربلندی باز مانده اند ..

  جامع و گویا بیان شد:
  دیری است در این دیار رسالت ها فراموش شده اند…

 • یه گوسفند گفت:

  جناب …. احتمالا مخاطب هایتان مدرک کارشناسی حقوق ندارند اصولا منطوق وورژن صحبت های شما بیشتر به قلم فرسایی درعین تظاهر به روشمند بودن است که اصلا جالب نمیباشد.درس اول آیین نگارش زبان فارسی یادتونه درمورد نامه ها ودرخواست های رسمی (سادگی وشیوایی
  )

  • انعکاس بدین لطفا گفت:

   قابل توجه
   مخاطب ایشان نمایندگان مجلس می باشند که علی القاعده به عنوان قانونگذار باید با این مفاهیم حقوقی آشنا باشند

   این مطلب نامه به نمایندگان است. مخاطبش نمایندگان قانونگذاری است

پربازديد