تاریخ درج خبر : 1392/12/21
کد خبر : ۲۳۶۵۸۱
+ تغییر اندازه نوشته -

فرهنگ مذموم «کر زبونی» در استان

سایت استان: کریم بنام

ستاد برگزاری مراسم هفته زن، با حضور تعدادی از زنان شاغل در ادارات کهگیلویه و بویراحمد به ریاست فتاح محمدی برگزار شد.

IMG_1988

در این ستاد که زنان دعوت شده به آن، از دردهای بزرگ جامعه زنان کمتر گفتند و به مسائل روتین اداری بسنده شد، و حرف‌ها و برنامه‌هایی که این نمایندگان جامعه زنان درا ین جلسه مهم ایراد کردند، گویا برنامه‌های کپی شده‌ای بودن که همه از روی آن می‌خواندند.

اما لیلا زاده‌باقری و زهرا زمانی دو تن از زنان عضو این ستاد، در سخنان متفاوتی یادآور توانمندی‌های زنان کهگیلویه و بویراحمد شدند.

زاده‌باقری که پیش از این مدیرکل امور بانوان استانداری کهگیلویه و بویراحمد بود، گفت: وقت آن رسیده است تا در حوزه زنان از فاز حرف و شعار بیرون آییم و گان‌های عملی برداریم. وی با انتقاد از منحصر شدن توجه به حوزه زنان تنها در یک روز از سال، افزود: امروز کودکان ما تنها نامی از فاطمه زهرا شنیدند ولی برنامه‌های ماهواره‌ای و کارتن‌های خارجی را از حفظ هستند.

زاده‌باقری ادامه داد: در جامعه امروز شاهد هستیم که کودکان ما با عروسک باربی انس گرفتند ولی کمترین آشنایی را با ارزش‌های اسلامی و ائمه (ع) دارند. وی گفت: اگر امروز عروسک باربی و کارتن باب‌اسفنجی حرف اول را برای کودکان ما می‌زنند به منزله این است که ما هیچ کاری نکردیم و صدا و سیمای ما هم از رسالت‌های بزرگ خود در مقابل غول‌های رسانه‌ای باز مانده است در حالی که دیگر رسانه‌ها، به صورت اصولی و هدفمند برنامه‌ریزی می‌کنند.

مدیرکل سابق امور بانوان کهگیلویه و بویراحمد تاکید کرد: هیچ کودکی در این استان نیست که باب‌اسفنجی را نشناسد ولی ائمه اطهار را کمتر می‌شناسند و این نگران کننده است.
زاده‌باقری از ظلم‌های زیادی که بر سرزنان این استان رفته است، گفت و ادامه داد: باید برای پایان دادن به این ظلم‌های بزرگ، وارد عمل شویم و فرهنگ‌سازی را از مهدهای کودک آغاز کنیم.

زهرا زمانی، تنها عضو زن شورای شهر یاسوج نیز درا ین نشست گفت: نباید تا اینقدر زنان استان ما مظلوم باشند. وی بیان کرد: نیمی از جامعه ما را بانوان تشکیل می‌دهند و ما باید نگاه احترام‌آمیز به زن را در این استان نهادینه کنیم چرا که در این صورت بخش اصلی مشکلات جامعه زن، برطرف خواهد شد.

IMG_2001

زمانی تصریح کرد: توانمندی‌های زنان ایرانی برای مردان به باور تبدیل نشده و با همین تفکر است که می‌بینیم اندک زنان شاغل در ادارات، در مسئولیت‌هایی چون ماشین‌نویسی، بایگانی، دبیرخانه و نهایتا مشاور مشغول هستند. عضو شورای شهر یاسوج با بیان اینکه متاسفانه برنامه‌هایی که در حوزه زنان اجرا می‌شود، منحصر به زنان کارمند است، بیان کرد: نباید از قاطبه زنان جامعه که شاغل نیستند، غافل شویم. وی خاطرنشان کرد: باید به سمت همایش‌های عمومی برویم ولی نه آن همایش‌هایی که آقایان برای زنان سخنرانی کنند و زنان تنها یک شنونده باشند. زمانی از لزوم بستر سازی برای بروز توانمندی‌های زنان کهگیلویه و بویراحمد سخن گفت.

فتاح محمدی، معاون سیاسی استاندار نیز درا ین نشست گفت: متاسفانه هنوز ریشه‌هایی از جاهلیت در استان ما دیده می‌شود که لازم است فرهنگ‌سازی لازم درا ین زمینه دیده شود.

IMG_1991

وی قربانی کردن گوسفند برای تولد فرزندان پسر را با عنوان فرهنگ « کر زبونی»، یکی از نشانه‌های نگران کننده از نوع نگاه به دختران و زنان برشمرد و گفت: وقتی خداوند از تولد فاطمه زهرا (س) به عنوان هدیه الهی نام می‌برد، چنین فرهنگی در جامعه ما مذموم و ناپسند است.

محمدی ابراز داشت: با پر رنگ‌تر کردن مراسمات زنان بادی به سمت نهادینه شدن باور توانمندی‌های زنان پیش رویم.

* منبع: ابتکارجنوب

خبرهای مرتبط

در صورتی که نظر ارسالی شما طولانی شود، با تأخیر بررسی و تأیید می‌شود.

نکته: نظر شما در انتظار بررسی است و پس از تایید مدیریت در سایت نمایش داده میشود..

  • یک خواننده زن گفت:

    آقای محمدی بع نکته خوبی اشاره کرده اند متاسقانه رسم غلطی در استان ما هست که فقط پسر را جز فرزندان حساب میکنن و اگر زنی دختر زا باشد خانواده شوهر او را مجبور میکنن که زنی دیگر اختیار کند تا برایش پسر بیاره. مگه دختر و پسر چه فرقی میکنن؟ البته چند سالی هست تا حدودی نگاهها به دختر و فرزند دختر بهتر شده اما ….

پربازديد