تاریخ درج خبر : 1392/12/25
کد خبر : ۲۳۹۰۵۶
+ تغییر اندازه نوشته -

“بهاریه”

سایت استان: سید مجتبی تقوی نژاد

جامه های کهن را به رخت نودوزِ نوروزی نو نمایید که نسیم اعتدالِ فصل ربیع، نوید نور می‌دهد و نشان از نشاط دارد و رنگ طراوت می‌گستراند و بانگ برداشته که آنان که سرنوشتشان را نمی‌پسندند، گره گشایی ایام را دریابند و به تعبیر حافظ دُر‌یابند.

رستاک شکوفه‌ها و رویش دگرباره‌ی برگ‌ها و رهیابی چمن‌ها بر دشت‌ها و رسیده شدن نورس‌ها و بی خبر آمدن باران‌ها که هر یک گویی رستاخیز ارض را به نظر می‌نمایانند و از راز و رمز نهفته در عالم رونمایی می‌کنند؛ پرده از دیدگانمان بر می‌دارند و گشوده بودن مکرر در مکرر در رحمت و مرحمت ربانی را یادآور می‌گردند.

گسترده شدن سفره‌ی باصفای هفت سین در سرسرای خانه‌ها در سراسر سرزمین ستایش شده‌مان ایران، و ساری شدن صدای دوستی و صمیمیت در میان اقوام و پر سرور و تبسم شدن سیمای مردمان در کنار هفت سین که همه نشانگر وجود تساهل و رسمی بودن تنوع در سرشت و فرهنگ ایرانی است؛ دیگر پیام تحسین آمیز این سفره‌ی وحدت افزاست که سین به سین اش صدا می‌دهد تو را که رو سینه را هفت آب شو از کینه‌ها…

با این حال آنچه نباید از نظر دور ماند آنست که وزیدن بامدادی باد نوروزی شاهدی است از ناپایداری دولت نوروز که خود البته دلالت بر عدم دوام دنیای دل‌فریب دارد و سرود دل نبستن در آرزوهای دور و دراز و دارایی‌های مادی و در آمیختن با وسوسه های دنی را سر می‌دهد. پس آن به که شادابی روزِ نوروز سبب ساز غفلت از یاد ظلمت یلدای سیه روز نگردد.

خبرهای مرتبط

در صورتی که نظر ارسالی شما طولانی شود، با تأخیر بررسی و تأیید می‌شود.

نکته: نظر شما در انتظار بررسی است و پس از تایید مدیریت در سایت نمایش داده میشود..

 • ورودی83 گفت:

  میبینم که تغییری نکردید همون قیافه همون قلم همون تفکر
  جالب بود خلاصه
  امیدوارم بهاری باشید

 • ناشناس گفت:

  ببخشید ….
  این متن تحلیل سیاسی بود ، متن ادبی برا تبریک بهار بود
  من زیاد متوجه نشدم……..

 • م.حسن پور گفت:

  گفت پیغمبر زسرمای بهار
  تن مپوشانید یاران زینهار
  آنچه با جان شما آن میکند
  وآن بهاران با درختان میکند
  درود بر سید عزیز واین هدیه بهاریشون.امیدواریم که سال جدید سالی سرشار از شادکامی ونشاط برای همه ایرانیان به خصوص هم استانیهای خونگرم باشه.

پربازديد