تاریخ درج خبر : 1392/12/26
کد خبر : ۲۳۹۷۵۴
+ تغییر اندازه نوشته -

“وزارت پوزش”

سایت استان: محمد زرین

چند سال پیش در یکی از خودروهای تولیدی شرکت تویوتا، نقص فنی حادث شده بود که سبب می‌شد اتومبیل خودبه‌خود گاز بخورد و از این محل ده‌ها تصادف رخ داد و یکی، دو نفر هم کشته شدند. شرکت عظیم تویوتا فراخوان صادر کرد تا تمامی آن مدل ماشین را پس گرفته و جمع‌آوری کند. چون چند مورد از سوانح در خاک ایالات متحده رخ داده بود بنابراین کنگره آمریکا (مدافع حقوق شهروندان آن کشور) مدیر تویوتا را برای عذرخواهی رسمی در پیشگاه ملت به کنگره فراخواند. مدیر شرکت (که خودش آقای تویوتا نام دارد) به کنگره آمد و رسما به‌خاطر این موضوع عذرخواهی کرد. ظاهرا قضیه فیصله پیدا کرده بود. اما فردای آن روز صدای روزنامه‌ها و مردم بلند شد که چه؟ که آقای تویوتا در زمان عذرخواهی حالت یک انسان شرمنده را نداشت و این کار باید تکرار شود. فشارها باعث شد تا بار دیگر آقای تویوتا به کنگره آمده با سرافکندگی و حتی عرق پیشانی و نوعی بغض رسما پوزش بخواهد.

فرهنگ پوزش و اعتذار یکی از بارزترین مظاهر جوامع توسعه‌یافته است که جلو بسیاری از عقده‌ها، کج‌روی‌ها و خشونت‌ها را می‌گیرد. در کشور ما هرچند در مجامع مردمی وضعیت بهتر است و دست‌کم در ظاهر عذرخواهی رواج دارد اما خلأ فرهنگ «ببخشید» در میان دولتمردان از مهم‌ترین علل و اسباب رنجش زیردستان محسوب می‌شود. هرچند دولت جدید یکی دوبار در سطح ریاست و معاونت رییس‌جمهور بیشتر به‌خاطر معیشت از مردم عذرخواهی کرده و خود مابه‌التفاوت پسندیده‌ای در قیاس با دولت قبلی است که همه کار کرد و هرگز عذر نخواست. اما اینکه چرا به زبان‌راندن این واژه دلنشین برای بعضی‌ها دشوار بلکه محال است قطعا ریشه در مسایل ریشه‌ای و بنیادینی دارد. صرف این احساس که من کامل هستم. جناح من حق مطلق و باقی باطل و ذهوق هستند سبب می‌شود در شخص این یقین باطل ایجاد شود که هرکاری کرده‌ام حق و درست بوده و بقیه بیخود می‌کنند که از آنها عذر خواسته شود. القصه به اقتضای روزگارم که بیشتر در حرکت می‌گذرد دیروز پنج عصر از طهران به سمت جنوب راه افتادم. تا لحظه نوشتن این مقاله که ساعت 12، روز 25 اسفند است فقط تا نزدیک میمه اصفهان رسیده‌ایم. در حالی که باید در عادی‌ترین حالت ممکن شش ساعت پیش به مقصد رسیده بودم، من نه، من و صدها نفر دیگر در پشت سر و پیش‌رو. چرا؟ چون ظاهرا نزدیکی میمه یک دستگاه تریلی به اصطلاح راننده‌ها قیچی کرده و راه بسته شده است. 12ساعت تمام در یک نقطه برفی ایستاده بودیم. بخش جالب قضیه اخبار رادیو بود که پس از گزارش تصادف با سربلندی اعلام کرد: کمک‌رسانی و دادن غذا به مسافران در راه‌مانده ادامه دارد. ما که نه امداد دیدیم نه غذا. جز یک مشت لاف هم چیزی نشنیدیم. حداقل ما که وسط بودیم چیزی ندیدیم. اما آب و غذا و… پیش‌کش. آنچه من امروز و سال‌هاست منتظرش مانده‌ام یک عذرخواهی خشک و خالی است از یک مقام مسوول. گمشده‌ای که بارها در فرودگاه و راه‌آهن و امروز در رادیو منتظرش بودم و نرسید. آن هم نه در سطح میهمانداران صادق و خوش صورت و سیرت که نقش و تقصیر چندانی ندارند، بلکه در سطح یک مسوول. به‌نظر می‌رسد دیگر ضرورت تاسیس وزارتی به‌نام (وزارت پوزش و دلجویی) احساس می‌شود. تا اینک که نه اصل مساله حل می‌شود نه صورتش پاک می‌شود اقلا دل مردم به دست‌ آید. این وزارتخانه بودجه چندان هم نمی‌خواهد. فقط کافی است به نحو احسن از میلیون‌ها مورد نارضایتی و اشکال عذرخواهی کنند.(پوزش از آلودگی هوا – پوزش از تورم و رکود – عذرخواهی از این همه تلفات در تصادفات و …)  ” ببخشید ”

منبع: روزنامه شرق – دوشنبه 26 اسفند 92

خبرهای مرتبط

در صورتی که نظر ارسالی شما طولانی شود، با تأخیر بررسی و تأیید می‌شود.

نکته: نظر شما در انتظار بررسی است و پس از تایید مدیریت در سایت نمایش داده میشود..

 • زرین گفت:

  آمد بهار و پبرهن بیشه نو شود/ نوتر برآورد گل، اگر ریشه نو شود // زیباست روی کاکل سبزت کلاه نو / زیباتر آنکه در سرت، اندیشه نو شود.
  سال نو بر همه ی شما دوستان نیک اندیش مبارک!
  امیدوارم دوستان خوبم، خصوصا جناب یاسوج با نو شدن سال پلاس کهنه ی کامنت های پارسال را به دور اندازد و جامه ی بی غرضی یر تن پوشاند و اصل را نه بر پیست یلکه بر اوریجینال بودن بنهد!!
  ” مخاطب داشتن نعمت بزرگی است”

 • نعمت پیرای گفت:

  سلام و درود بر شما برادر زرین عالی بود

 • امید نوروزی اصل گفت:

  درودی دوباره آقای زرین عزیز

 • یاسوج گفت:

  حافظ یه جایی میگه که:مزرع سبز فلک دیدم و ……..یادم از کشته ی خویش آمدو هنگام درو!حالا ما وقتی این آقا محمد زرین رو میبینیم یادمون به:معضل نازیبا و خوب شدن حال جامعه مییفته که به فراخور آن لبخندی بر لبانمان جاری میشود!به امید خوب شدن حال مدعیان قلم که این معضل نازیبا را زیبا نمایند!!!!!

 • مومن نسب.ش گفت:

  جالب بود
  گاهی یک عذرخواهی صادقانه می تواند از برخوردها و تعارضات شدید جلوگیری کند

 • سعیدبخشوده گفت:

  درود بر زرین عزیز.تشکر دارم از انتخاب بجا و هوشمندانه شمادر خصوص این مطلب .چون حضرات مسئول خود را عقل کل و عاری از هر اشتباهی میدانند عذر خواهی نمی کنند

  • میر مصطفی عبدالهی گفت:

   کامنت ها ، رویه و روحیه مثبت اندیش شما در مورد نوشته ها و مقالات سایت قابل تحسین و تقدیر است.

 • Majid norouziasl گفت:

  … آنکه البته به جایی نرسد فریاد است
  سپاس آقای زرین!

 • هادی م گفت:

  این دیگه copy paste نیست!!دمت گرم

 • امراله نصرالهی گفت:

  درود براین نوشته ی کمیک و تلخ و درود بر آقای زرین گرامی
  تنها کسانی باید به استخدام این وزارت درآیند که همگی پستی داشته و مهمتر خیانتی به این آب و خاک کرده اند خواه در حوزه ی فرهنگ باشد خواه اقتصاد و خواه سیاستو خواه،،،،،،،،

 • میر مصطفی گفت:

  جناب آقای زرین
  از ماست که برماست. بسیار به جا و پسندیده موضوع اجتماعی مهمی را بیان نمودید و به آن پرداختید خصوصاً آنجایی که اشاره کرده اید عبارت ببخشید در بین مردم حتی اگر از سر تعارف باشد رعایت میگردد ولی از طرف دولتمردان هرگز.
  انشاالله خود ماها که نویسنده و مخاطبین این مقالات هستیم اگر جایی صندلی به امانت به ما دادند و گوشه ای از حقوق مردم به ما واگذار شد. سعی نماییم درست عمل نمایم.

پربازديد