تاریخ درج خبر : 1392/12/27
کد خبر : ۲۴۰۰۶۴
+ تغییر اندازه نوشته -

سبک جدید و شایع تکدی گری توسط مامورین شهرداری یاسوج!

سایت استان: احمد محمدی نسب

بی شک همگی میدانیم که نبود کارگران شهرداری لطمات زیادی به زیبایی و چهره شهر میزند و زیبایی و پاکی شهر را این عزیزان شریف و زحمتکش انجام میدهند. اما جدیدا عده ای از این مامورین که وظیفه آنها جمع آوری زباله از سطح شهر و پاکیزه نمودن خیابان ها میباشند در سطح شهر یاسوج اقدام به نوع جالبی از تکدی گری به نام دریافت عیدی مینمایند.

download

 

از اوایل هفته قبل طبق شنیده هایی از دوستان و همکاران و آشنایان عده ای از مامورین که زباله های درب منازل را جمع آوری مینمایند به درب خانه ها مراجعه کرده و در ساعت مختلف از جمله وقت استراحت بین ساعت 2 تا 5 که اکثر قریب به اتفاق مردم در خواب ناز تشریف دارند زنگ های خانه ها را یک به یک میزنند. صاحب خانه گوشی را برداشته و میپرسه : جانم که هستی؟ میگه مامور شهرداری هستم. صاحب خانه: خوب بفرمایید. مامور شهرداری: عیدی ام را میخوام صاحب خانه: خوب چرا عیدی میخوای؟ مامور شهرداری:چون زباله های درب خونه ات رو جمع میکنم صاحب خانه: مگه وظیفه ات نیست و بابتش حقوق نمیگیری؟ مامور شهرداری: وظیفه ام هست ولی عیدی هم میخوام و زود عیدی کارگران رو بیار دم درب صاحب خانه: برای وظیفه ات چرا عیدی میخوای؟ مامور شهرداری: بحث نکن آقا /خانم همینه که هست اگر عیدی نمیدین دیر به دیر میایم آشغالتون رو میبریم این مکالمه جالبی با یک مامور شهرداری در این خصوص بوده که شخصا داشتم.برای سایر کسانی که این مورد رو گفتند همین قضیه رخ داده است. بهر حال تنها در ایران میتوانید همچین آسیبی را ببینید. دوستان کارگر محترم شهرداری آیا میدانید تکدی گری به هر شکلی جرم محسوب میشه و در صورتی که ادعایی علیه شما مطرح بشه قابل رسیدگی است. نمیدونم چرا جامعه ما با این پدیده زشت مواجهه شده که هر کسی به خودش اجازه بده با زدن زنگ خانه مردم برای وظیفه ای که برای آن حقوق میگیرد و کار میکند طلب عیدی میکند و با زدن دست رد به سینه وی باید جواب طلبکارانه بشنود. آیا مجموعه محترم شهرداری از این تخلفات آگاهی دارند.اگر ندارند که معلوم است از حال و روز شهر خبر ندارند.اگر هم دارند پس چرا نیروهای تحت فرمان خود را توجیه نمیکنند و به ایشان تذکر نمیدهند که نباید مزاحم سلب ارامش خانواده ها برای دریافت یک حق طلبکارانه و غیر قانونی نشوند. یک نکته جالب تر اینکه برخی از این مامورین خانه هایی که عیدی آنان را پرداخت نکرده اند با ذغال علامت گذاری میکنند و چه اهدافی از این کار دنبال میشود الله اعلم! بهر حال امیدوارم هرچه سریعتر با این پدیده زشت برخورد قاطع قانونی شود تا عده ای سود جو به خود اجازه ندهند مردم را سرکیسه نمایند و پول غیر مشروع به جیب بزنند و نام اکثریت کارگران شریف و زحمتکش شهرداری را هم لکه دار ننمایند. جمع آوری زباله ها از سطح شهر وظیفه ذاتی شهرداری است و بابت آن کلی مالیات و عوارض پرداخت میکنیم که حقوق کارگران از همین منبع کلان تامین میشود. چرا باید این افراد حیثیت و آبروی جامعه ما را ننگین نمایند؟ پاسخ و قضاوت با مسئولین!

خبرهای مرتبط

در صورتی که نظر ارسالی شما طولانی شود، با تأخیر بررسی و تأیید می‌شود.

نکته: نظر شما در انتظار بررسی است و پس از تایید مدیریت در سایت نمایش داده میشود..

 • متاسف گفت:

  خسیس ترین ادم دنیا مغرور

 • اق۹ گفت:

  اقای محمدینسب برا فکرت متاسفم کارگران در 365روز زباله شمارو جمع میکنمد مانند یک عضو خانواده اند که اگر یک روز نباشد گوشه ای از کار خانه لنگ است تازه جنابالی میگی از اقوام شنیدی که این کارگران طلب عیدی کردند جرا به جای اینکه با مافوقشونتماس بگیرید سریع متل هیجی ندیده ها شروع کردی به ابرو ریزی برا کارگران زحمت کش

 • دوست گفت:

  چقدر خسیس

 • غ غ گفت:

  من فردی را میشناسم که کارگر شهرداری نیست ولی
  به این طریق مزاحم می شود و عیدی می خواهد

 • موسوی سادات گفت:

  جناب آقای محمدی نسب
  سلام
  از لحاظ نحوه برخورد با شما موافقم ولی خدمتتان عارضم که سنت زیبای عیدی دادن و عیدی گرفتن یک سنت بسیار پسندیده باقی مانده از اجدادمان می باشد و باید حفظ تگهداشته شود و متاسفم از شما که با این همه تحصیلات که آنرا شکلی از تکدی گری می دانید آخه یکبار در طول سال کارگری از شما عیدی خواسته باید به او انگ بزنید تازه هیچ اجباری در عیدی دادن که نیست به که ندادین چرا اینقدر با آبروی مردم بازی میکنی
  هی میگی حقوق میگیرن انصاف بده حقوق یک ماه هر یک از آنه جوابگوی هزینه دو شبانه روز شما می شود
  توصیه من به شما اینست که اولاً ایرانی باشید و مثل یک ایرانی مسلمان بروید و با احترام از آنها معذرت خواهی کنید و باور کنید که اگر شما با همین کت و شلوار ازشان عیدی بخواین آنها دریغ نمی کنند آخه رسم ما ایرانیهاست

  • دوست خوبم!
   بله حرف شما درسته عیدی دادن و عیدی گرفتن سنت پسندیده ایه. به شرط اینکه مطالبه نشه !
   اما اینکه کسی که مامور دولت هست بابت انجام کارش از شما عیدی بخواد مثل اینه که من در جایی که کار میکنم بابت انجام کارم از ارباب رجوعم انتظار دریافت عیدی داشته باشم. شکل بدتر این کار عنوانش رشوه هست. پیشنهاد میکنم هم در دین ، احادیث و در قانون ما در مورد رشوه و تکدی گری مواردی رو مطالعه بفرمایید و به حرف بنده خواهید رسید که در جامعه ما این گونه فعالبت ها توسط هر شخصی زیبنده نیست.
   عرض من با همه این قشر زحمت کش نبوده و عده ای خاص این گونه تحرکات رو انجام میدن.
   جالب هم اینه که در ادارات هم رسم شده که در این روزا مستخدمین و آبدارچی های ادارات هم همین عمل رو انجام میدن و خیلی ها حالت طلبکارانه تقاضای عیدی میکنند.
   به شخصه با این اصول کارها موافق نیستم. بله اگر بنده بخوام بر طبق میل خودم به آبدارچی،فامیل و کارگر محترم شهرداری عیدی بدم یه حرف دیگه است اما اینکه کسی در جایگاه مامور دولت طلبکارانه تقاضای عیدی بکنه تازه در وقت استراحت مردم هم مزاحمت ایجاد بکنه و با شنیدن جواب رد اعتراض هم بکنه دیگه به نظر شما این سنت چطور توی این حالت پسندیده است؟ اتفاقا بسیار هم زشت و زننده خواهد بود. چون همه رذیلت ها را همراه خودش داره.
   بهر حال روی سخن من طبق قانون و طبق عرف و طبق احادیث و روایات هست.

   در بجث اینکه حقوق ایشان هزینه دو شبانه روز بنده است روایت صحیحی ندارید.هر چند عدالت پرداخت در جامعه اداری ما خیلی برقرار نیست ولی باور کنید فیش حقوقی برخی از همین قشر در حد حقوق یک معلم با 10 سال سابقه کار رسمی است.
   نمیگم حقوقشون زیاده میگم که سطح حقوقشون با کارمندان رسمی خیلی از ادارات هم نزدیک هست.
   اگر در این مورد بررسی بکنید به حرف من حتما میرسید.
   با این تفاسیر بنده خیلی هم متمول نیستم که در دو شبانه روز این همه هزینه بکنم :) :) : )

 • علی گفت:

  عیدیشون بخوره تو سرشون مگه حقوق نمیگیرن ،چند رو ز پیش هم اومدن در خونه ما گدایی………….

 • محمد خرامان گفت:

  کارگران شهرداری از اقشار کم درآمد کشور بوده که با توجه به اصل44 قانون اساسی و خصوصی سازی تحت بردگی پیمانکاری با حداقل حقوق کارگری وشرایطی اسفناک کار میکنند که مطمئنا خیلی از ما حاضر بهکارکردن ولو برای چند لحظه در این شرایط نیستیم البته خیلی از این کارگران دارای تحصیلات عالیه نیز میباشند چه تکدی گری و چه انتظار پرداخت عیدی شاید از باور دوستان خوشایند نباشد اما دل یک کارگر را در این تنها روز باستانی به جا مانده از اجدادمان چندان م ناخوشایند نیست اگر برخورد نامناسبی هم دیدید یلا شنیدید اشکال از ساختارها ومشکلات عصبی ناشی گرفتاری تمتمی ملت ایران است در این دوره

 • ناشناس گفت:

  مگه چه اشکالی داره؟!!

  زیاد سخت نگیرین

پربازديد