تاریخ درج خبر : 1392/12/27
کد خبر : ۲۴۰۱۰۹
+ تغییر اندازه نوشته -

“29 اسفند؛ نماد مجاهدت ایرانیان”

سایت استان: غریب واحدی پور

ازجمله سرمایه های منحصر بفرد هرملت کلکسیون سنت ها وافتخاراتی است که مظهر روح برجسته خالقان آنها در دوره تاریخی حیات آن ملت است.

از اینرو،نادیده انگاشتن هر یک از آنان نه تنها غفلت از تلاش های جسمی وفکری مردان وزنان مربوط به عصرونسلی خاص است .

بلکه از آنجا که تمام افتخارات یک ملک وملت با هم ارتباطی ناگسستنی داشته وچون زنجیره ای منسجم نسل ها را به هم ارتباط می دهد .درواقع عدم توجه به هر یک از بخش های این زنجیره ارتباطی از عوامل عمده قطع وابستگی نسل ها است .

با این اوصاف 29 اسفند نیز که حاصل خروش روح ایرانی در کالبد زمان ونماد مجاهدت های بی نظیر ایرانیان عصر ملی شدن صنعت نفت آن هم در هنگامه ای است که شکستن تابوی مبارزه با استعمار وبر طبل استقلال کوبیدن همتی ویژه می طلبید.برای ملت ما نیز از این قاعده مستثنی نیست .

لذا، اگرچه بی شک این واقعه مهم تاریخی زمینه ساز افزایش غرور ملی واعتماد به نفس جمعی مردم برای خلق حماسه های تاریخی ماندگاری مانند انقلاب وجنگ هم هست .

لکن، فقط اگر کمترین اثر آن افتخار کم نظیر معنوی این بوده باشد که کارگران ،کارمندان ومتخصصانی که اغلب بواسطه نوع کار ناچار به سکونت در سوزناک ترین مناطق کشور بوده وبه همین علت عوارض جانبی استخراج وانتقال نفت همانند دود فلر ،صدای گوش خراش ادوات فرآیندی ،آلاینده های متنوع وبسیاری دیگر از خطرات بالقوه وبالفعل به گونه ای سوهان تدریجی روح وروان خود وخانواده شان گشته وحیات آنان را در معرض خطر قرار داده است که حتی اگر آنان را جانبازان وشهیدان نامحسوس ملک ومیهن بنامیم .بیهوده سخن نگفته ایم.حداقل این احساس را داشته باشند که حاصل رنج ومشقت آنان نه عمران وآبادی ملک اجنبی بلکه رونق بخشیدن به سرزمین مادری است .

و درحالیکه مصاف با عوامل طبیعی وغیر طبیعی جهت تبدیل طلای سیاه ومشتقات آن به سرمایه ای برای سازندگی میهن نشاط وشادابی آنان را سلب کرده است .

اما،شادند که به برکت ملی شدن صنعت نفت سهام داران عمده شرکت آنان دیگر نه بیگانه بلکه هموطن است .

وبااقرار به این که همین حس شادی آفرین ولذت بخش تاکنون وبویژه در شرایط حاد امروز مددرسان کارگران،کارکنان ومتخصصان برای ملی نگهداشتن نفت آن هم با جبران نقص وکمبودهای بی حد وحصر از طریق تکیه بر تمام توان وهستی خود بوده اند .

انصاف حکم می کند که به بهانه اعتراف به این حس معنوی اثرگذار روز تاریخی 29اسفند را با انگیزه ارج نهادن به واقعه تاریخی ملی شدن صنعت نفت نه فقط گرامی داشته بلکه چون نوروز” روزی نو”دانسته وآن را به تمام زحمت کشان عرصه کار وتلاش فکری وجسمی که موجبات دوام وبقای ملی شدن نفت را فراهم کرده اند تبریک بگوئیم .

باشد که پیام ملی شدن یعنی “بومی سازی دانش وتخصص ارزشمند چرخاندن وروانکاری چرخ صنعت ” به نسل های آینده هم انتقال یابد .

خبرهای مرتبط

در صورتی که نظر ارسالی شما طولانی شود، با تأخیر بررسی و تأیید می‌شود.

نکته: نظر شما در انتظار بررسی است و پس از تایید مدیریت در سایت نمایش داده میشود..

 • سعیدبخشوده گفت:

  با سلام وتشکر از اقای مهندس واحدی پور.ملی شدن صنعت نفت حاصل تلاش بزرگمرد تاریخ ایران دکتر مصدق و دگر عزیزان حامی وی در شرکت نفت میباشد که باید ارج نهاد

 • صفا گفت:

  باسلام و تشکر از مهندس واحدی پور که رنجی را که نفتی ها می کشند به زیبایی و با ظرافت خاصی بیان کرده اند.

 • فرزانه آرامش گفت:

  سپاس از جناب آقای واحدی پور
  29 اسفند سالروز ملی شدن صنعت نفت بر شما و بر خانواده بزرگ نفت خجسته باد.درود بر روان پاک دکتر مصدق پدر نهضت ملی شدن صنعت نفت و مهندس مهدی بازرگان نخستین مدیر عامل شرکت ملی نفت ایران.

 • میر مصطفی عبدالهی گفت:

  مهندس عزیز بسیار بجا و زیبا فصل عظیمی از تاریخ این کهن مرز و بوم را یادآوری نمودید. ولی ای کاش کشور ما هیچوقت نفت نداشت.دلایلش برای مکان و مجالی دیگر.

پربازديد