تاریخ درج خبر : 1392/12/27
کد خبر : ۲۴۰۱۲۶
+ تغییر اندازه نوشته -

“به مناسبت نوروز 93”

سایت استان: آرزو غلامی

آیـد بهـار و پیــرهـن بیشـه نو شـود / نـوتـر برآورد گـل اگـر ریشــه نـو شـود
زیباست روی کاکل سبزت کلاه تو / زیباتر آن که در سرت اندیشه نو شود

به شروع سال 1393 شب و روز زیادی نمانده است و بهار با قدرت حیرت آورش در تغییر و رشد و معجزه، به آغاز نزدیک میشود. این امر اما بسیار خوش یمن است که در ایران زمین آغاز سال جدید با آغاز بهار مصادف است. آغاز فصلی زندگی بخش. پس از زمستان، گرمای بهار به هر آنچه که در خواب است روح میدمد و رشد هدیه میکند. در حیات شور به پا میکند و نویدی است از هرآنچه که تازه است. جوانه های تازه ی درختان، به غنچه نشستن گل های تازه بیدار شده، زمینی که به تازگی گرم شده است و دررگهایش حرکت آرام ریشه ها را احساس میکند. حیوانات هم لذتی میجویند و عیشی میبرند. فصلی است پر برکت که حیوانات در آن پناهگاه نمی خواهند، که طبیعت خود آغوش مادری است که برای کودک هر آنچه لازم است فراهم می نماید.

53245

نوروز هم حالی و هوایی است. رسم های ایرانیان در ایام نوروز کمتر رنجش و کینه ای را در دل به جا میگذارد. آزردگی های یخ زده هم در دید و بازدیدهای سال نو یخ آب میکنند و کناری می روند. ایام فرح است. از خانه تکانی و شستن و پاکیزه کردن محیط زندگی تا شورِ خرید و نو کردن البسه. جوری باید برنامه ریزی کرد که ابتدا شادی رعایت شود و بعد به دیگر امور زندگی پرداخت. در روزگاری که آدمی پیش از آنکه به خود بپردازد و از احوال خود بپرسد، ناچار است در جستجوی نان و نام چشم بسته بدود، این ایام فرصتی است که تا می توانیم چیزهایی را که یک سال ندیده ایم ببینیم. چه ایرادی دارد در سکوت در طبیعت قدم بزنیم و قیاس ساده ای کنیم بین ارزش روح انسان و کارهای روزانه مان. چه اشکالی دارد فراموش کنیم با چه کسی قهریم و با چه کسی آشتی. مگر مشکلی پیش می آید اگر در نوروز جوری زندگی کنیم که در طول سال نتوانسته ایم. درختی بکاریم، کتاب تازه ای بخوانیم. آراسته تر از همیشه شویم، عاشق تر باشیم و دنیا را سبز ببینیم که “آدمی نیست که عاشق نشود وقت بهار”. فرصت انتقاد و اعتراض به درازای سال است. این روزها اما می توان نیمه پر را دید. و در زیبایی هایی که فقط مختص ایران زمین است نفس عمیق کشید.

” زمین باغ و بستان را به عشق باد نوروزی / بباید ساخت با جوری که از باد خزان آید”

مردم ایران به میهمان نوازی معروفند و در این ایام این صفت، بارزتر از همیشه است و می توان نشانه اش را در خرید آجیل و شیرینی و میوه نوروز دید. فراموش نکنیم که دردها و دشواریها هر روز پیش رویمان هستند، ، فصل خندیدن، فرصت دوستی و عاشقی اما اندک. نوروز ایامی است کوتاه که سالی یک مرتبه در کف می آید پس غنیمت دانش.

با آرزوی سالی شاد برای هموطنانم
نوروزتان خجسته.

خبرهای مرتبط

در صورتی که نظر ارسالی شما طولانی شود، با تأخیر بررسی و تأیید می‌شود.

نکته: نظر شما در انتظار بررسی است و پس از تایید مدیریت در سایت نمایش داده میشود..

پربازديد