تاریخ درج خبر : 1392/03/06
کد خبر : ۲۴۱۱۵
+ تغییر اندازه نوشته -

معمایی به نام هاشمی

سایت استان: نورمحمد حسینی سوق

این روزها تنور انتخابات داغ و داغ است . آنچه بیش از رقابت کاندیداها این تنور را داغتر نموده است فرایند احراز و عدم احراز صلاحیت هاست. سر تیتر اخبار مربوطه ،عدم احراز صلاحیت آیت الله هاشمی رفسنجانی توسط شورای محترم نگهبان است.

هاشمی یکی از نزدیکترین یاران امام ، عضو اصلی شورای انقلاب ، ریاست مجلس شورای اسلامی ،فرمانده کل قوا ، ریاست جمهور ، نایب رییس و بعدها ریاست مجلس خبرگان بوده است و در حال حاضر ریاست مجمع تشخیص مصلحت را به عهده دارد.
با همراهی ایشان اصل مشهور پنج ولایت فقیه و اصولی مثل شورای نگهبان در قانون اساسی گنجانده می شود، با تلاش و جدیت ایشان عدم کفایت سیاسی ابوالحسن بنی صدر، ریاست جمهور منتخب و تنفیذ شده از سوی امام در مجلس تصویب می شود.
با توصیه و مشاوره ایشان قطعنامه 598 از سوی امام پذیرفته و جنگ تحمیلی عراق علیه ایران به اتمام می رسد.
به همت و تلاش ایشان و همراهی ایشان فرایند پالایش نظام اداری ایران از عناصر مخالف و معارض جمهوری اسلامی شکل می گیرد.
با همراهی و مشاوره ایشان فرایند نصب و سپس عزل آیت الله منتظری از قایم مقام رهبری صورت می پذیرد.
او کسی بود که اعدام مخالفین و عقبه گروههای منحله را پس از عملیات مرصاد تایید می نماید تا روند جمهوری اسلامی بهینه تر شود.
رفسنجانی همان کسی است که در قضیه مک فارلین مهره کلیدی بود و به شدت ازسوی گروه تحکیم وحدت و حتی سنتی های آن ایام مورد حمله شدید قرار می گیرد.
رفسنجانی یکی ار اصلی ترین نفراتی است که در قضیه انتخاب جانشین رهبری و نصب ولی فقیه در نظام ایران ، با تلاش فراوان آیت الله خامنه ای را که از پذیرش رهبری اکراه داشتند را وادار به پذیرش مسئولیت خطیر رهبری می نمایند.
او همان کسی است که در قضیه متمم قانون اساسی به فرموده و توضیه حضرت امام اصل ولایت فقیه را در قانون اساسی دچار تغییرات می نماید و وازه ولایت مطلقه فقیه را به قانون اساسی اضافه می نماید که در قرائت امام حتی می تواند در قضایای خانوادگی افراد هم دخالت نماید.
هاشمی همان کسی است که تا مرحله اغتشاشات پس از انتخابات 1388در خطبه های نماز جمعه به تبیین دکترین جمهوری اسلامی توصیه های امام و بعدها رهبری را به بهترین شیوه ممکن می پرداخته اند. مرتب غرب را مورد تمسخر و امیدواری را به روح ایرانیان انقلابی القا می نمودند.
سخنرانی های هاشمی در زمان جنگ نقش آرامش دهنده ای را برای بسیجیان داشت بسیجیان هاشمی را از رهبران خویش می دانسته اند.
هاشمی را بعدها امیر کبیر ایران نامیدند. نظریات سازندگی او در فرایند باز سازی کشور پس از جنگ زبانزد خاص و عام بوده است. کلیدهای توسعه کشور به عهد او استارت های قدرتمندی را شاهد بوده است.
هاشمی رفسنجانی همان کسی است که چریکهای چپ گرا او را نماینده بورزوازی و نماد سرمایه داری ، اصلاح طلبان تندرو اورا با القابی چون ، عالی جناب سرخپوش ، اصلاح طلبان معتدل تر اورا مروج روح سرمایه داری و کاپیتالیستی ،ضد انقلابها به او اکبر شاه ، اختاپوس ، غارتگر بیت المال ، شاه کلید و.. نهادهای حقوق بشر به او تروریست ، روشنفکران و منور الفکرها اورا به مخالف آزاد اندیشی ،اصول گرایان تندرو اورا مروج اشرافی گرایی
خطاب می کردند.
به نقل و دل روشنفکران ، در عهد او انسداد سیاسی در حوزه کتاب و فیلم و رسانه و روزنامه بسیار شدت گرفت که با کمک مدیران فرهنگی او یعنی بزرگوارانی چون میر سلیم و ضرغامی اعمال می شده است
بارها و بارها رادیوها و مفسران پناهنده به غرب اتهام هایی چون مشارکت در قتل های زنجیره ای ، پرونده میکونوس آرزانتین ، قتل بختیار و.. را به هاشمی چسبانده اند
چنین است که بسیاری عقیده دارند شناسنامه جمهوری اسلامی تا حد زیادی به هاشمی گره خورده است.
هاشمی اسطوره نیست، شخصیت کاریزماتیکی هم مثل امام ندارد، بیشترین شهرت او به اعتدال و زیرکی و دخالیت عقلانیت و دوری از افراط و تفریط است.
او هم از سوی فذاییان خلق و هم از سوی مجاهدین خلق و هم از سوی مجاهدین انقلاب اسلامی ، و هم از سوی اصلاح طلبان تندرو مورد نقد و هتاکی قرار م یگیرد و هم آماج تهمتهاو نقدهای زیادی از سوی برخی از روحانیون سنتی و و گروههای تندرو و حتی معتدل اصول گرا ،قرار می گیرند.
از طرفی هاشمی هم تاییده های بسیار زیادی از سوی امام دارند و هم همواره مورد عنایت رهبری واقع می شدند.هم تاییده هایی از سوی اصول گرایان را دارد و هم مورد حمایت اصلاح طلبان واقع شده است. هم حسینیان از او تمام قددفاع کرده است و هم به شدت آماج حملات او واقع شده است. هم مورد نقد جدی تاجزاده و نبوی و مجاهدین قرار گرفت و هم دفاعیه آنها را دارد.هم مورد حمایت خاتمی بوده است و هم خاتمی خود را محصول انسداد سیاسی هاشمی می داند. هم مورد حمایت ناطق نوری واقع شده است و هم عامل ناکامی ناطق در مسیله دوم خرداد معرفی می شوند. هم به شدت از سوی کیهان و شریتمداری تجلیل می شود هم مورد نقد و شماتت او قرار می گیرد.هم مورد حمایت بسیجیان بوده است و هم از سوی بسیج نقد جدی شده است. هم جز خواص نظریه پرداز و روشنگر و یار رهبر خطاب می گیرد و هم به خواص بی بصیرت شهرت می پذیرد.
هاشمی هم منادی تئوری عدالت اجتماعی است و هم به عنوان دشمن اصلی عدالت معرفی می شود.
بالاخره اوهم بارها مهر تاییدیه شورای نگهبان را داشت و هم در حال حاضر حکم عدم احراز صلاحیت را یدک می کشد .
هاشمی معادله بسیار چند مجهولی است که به این راحتی قابل حل نیست. این عدم صلاحیت قطعا آخرین پازل شخصیت هاشمی هم نخواهد بود .
فعلا هاشمی بر خلاف موسوی و کروبی، زیر میز نزده است. او هم چنان معتقد است که باید میز نظام آسیب نبیند.براستی او فعلا چون اشراف زاده ای با فضیلت ، عقلانیت خاص حاکم بر نظام و سنت هایی را که خود وی در چیدمان آنها نقش زیادی داشت را پاس می دارد. آیا او این روند را ادامه می دهد.یا چون دیگران به ریشه های درختی که خود آبیاری نموده است ضربه می زند.
مطمئن باشید که تاریخ هم مسیر وهم سیلاب دارد روندهای تاریخی هم همیشه به آن نحوی که به مردم عادی تفکر می کنند حرکت نمی کند.شیرینی تاریخ هم به این لحاظ است.

خبرهای مرتبط

در صورتی که نظر ارسالی شما طولانی شود، با تأخیر بررسی و تأیید می‌شود.

نکته: نظر شما در انتظار بررسی است و پس از تایید مدیریت در سایت نمایش داده میشود..

 • ناشناس گفت:

  خودت رو مسخره کردی.

 • دانشجو گفت:

  دستت درد نکنه استاد ارجمند بخاطر نوشته هاتون. امیدوارم همیشه خدا پشت و پناه شما و هاشمی محترم باشه

 • سیده فرزانه آرامش گفت:

  هاشمی موج سواری فاقد منظومه فکری مشخص است.عمر سیاسی اش هم تمام شده است

 • تقوی گفت:

  مشکل هاشمی نداشتن صداقت و اخلاق سیاسی است.اینگونه افراد در تاریخ ما بسیارند.

 • بهنام گفت:

  خیلی خوب نوشتی من به عنوان یک ایرانی به اقای هاشمی اعتقاد کامل دارم.بعد از هاشمی انتخاب برام سخته……….

 • سوق سرافراز گفت:

  آقای حسینی مطالب شما عین همان ضرب المثلی است که می گوید کاری کنید که نه سیخ بسوز ونه کباب ما هم هاشمی را بخاطر آن همه تلاش واز خودگذشتگی که داشتن قبول داریم مرد روزهای سخت انقلاب آقای هاشمی ریشه انقلاب هستند ولی همانند زمان منتظری وامام عمل می کند تا جایی که آن محبوبت آقای هاشمی در دل مردم کم شده ودر عوض دشمنان انقلاب از ایشان تعریف می کنند ورفتار ایشان کم کم باعث حذف ایشان از ریاست خبرگان رهبری وعدم طلاحیت ریاست جمهوری گردید اگر آقای هاشمی روند منتظری را کنار بگذارند وبه آنچه خواسته رهبری ومردم می باشد تن دهد می تواند همان هاشمی اوایل انقلاب باشد

پربازديد