تاریخ درج خبر : 1392/12/29
کد خبر : ۲۴۱۲۲۶
+ تغییر اندازه نوشته -

استاندارهای دولت احمدی نژاد هدایتخواه را زمین گیر می کردند/ زارعی تابلوی اصولگرایی ندارد

سایت استان:

ابتکارجنوب/ سجاد بنام:
خلیفه خلقی‌پور، از چهره‌های سرشناس سیاسی و از مهمترین فعالین طیف اصولگرا در استان کهگیلویه و بویراحمد، روز گذشته مهمان ویژه‌ی روزنامه ابتکارجنوب بود. وی دارای مدرک دکترای جغرافیای برنامه ریزی شهری و از پرسنل آموزش و پرورش بوده است که از مهمترین سوابق اجرایی وی می‌توان به بخشداری مرکزی بویراحمد، ریاست شورای شهر یاسوج، مدیرکل سازمان کار و امور اجتماعی استان و معاونت پشتیبانی و توسعه‌ی منابع استانی استاندار اشاره کرد. خلقی‌پور، مسئولیت پنج ساله‌ی خود را به عنوان رئیس کانون قرآن استان را نقطه‌ی عطفی در فعالیت‌های اجرائی‌اش معرفی می‌کند.

خلقی پور خلیفه (26_2)

در ذیل مهمترین مباحث مطرح شده در این گفتگوی مفصل را می‌خوانید:

برخی بی محابا کار سیاسی خود را انجام می دهند

معاون سابق استاندار کهگیلویه و بویراحمد در ارتباط با تیم مدیریتی جدید استان گفت: من همیشه از نیروی بومی حمایت کرده‌ام چون در صورت موفقیت یک استاندار بومی، در آینده نیز از نیروهای استان استفاده می‌شود، ضمن آنکه یک فرد بومی آشنایی بیشتری با مشکلات مردم ما دارد. تا زمانی که استاندار در راستای توسعه‌ی استان پیش برود از هیچ کمکی دریغ نمی‌کنیم اما اینکه استاندار به چه سمت و سویی پیش برود بحث جداگانه‌ای دارد.
خلقی‌پور درباره احتمال پذیرش مسئولیت در شرایط کنونی هم گفت: الان که دیگر مسئولیتی باقی نمانده‌است، همه مسئولیت‌ها همگی به افراد دیگر واگذار شده‌است. ضمن آنکه مسئولیت یک تکلیف است برا ادای دین به جمهوری اسلامی ایران و نه شخصی. اما الان دیگر مسئولیتی نمانده است که قابل بحث باشد.
وی افزود: بحث سردسیری و گرمسیری، یک بیماری بد و یکی از عوامل بدبختی استان ست. متأسفانه برخی از نخبگان ما هم بواسطه‌ی منافع خود، آتش‌بیار این معرکه‌ هستند. اما خوشبختانه امتیازی که استاندار فعلی دارد این است که تیم رقیب او، بسیار خویشتن‌دار است و تا الان هیچ کارشکنی علیه استاندار انجام نداده‌اند، هرچند آقایان بی محابا کار سیاسی خود را انجام می‌دهند بدون آنکه رقیب خود را به حساب بیاورند. ولی ما برعکس این موضوع را در دوران استانداری که ما در آن مسئولیت داشتیم (دوران معاونت آقای حسینی)، شاهد بوده‌ایم که جریان مقابل از همه چیز خود برای تخریب مجموعه‌ی استانداری مایه گذاشته بود و من خود شاهد تخریب‌ها و تهمت‌های بی‌شماری بودم. ولی الان چنین چیزی وجود ندارد. این آزمایش بزرگی برای کسانی است که شعارشان «اعتدال و وفاق» است، چیزی که ما ضمن احترامی که برای همه قائل هستیم باید بگویم واقعاً نمی‌بینیم.
خلیفه خلقی‌پور ادامه داد: بهرحال به نظر می‌رسد آقای استاندار، تصمیمات‌اش در حوزه‌ی ستادی اصلاحات است و نوع چیدمان مدیریتی ایشان در سطح استان هم مؤید همین نکته است. اگر این چینش در دولتی مثل آقای احمدی‌نژاد اتفاق می‌افتاد طبیعی بود چون تابلوی مشخص اصولگرایی دارد اما از استانداری که شعار اعتدال سر می‌دهد انتظار تلاش بیشتری در جهت وفاق نیروهای جریان‌های مختلف می‌رود.
بخشدار سابق شهرستان بویراحمد تغییر در ارتباط با تغییر در نحوه‌ی انتخاب مردم بیان داشت: در شیوه‌ها یک امر بدیهی است اما فراموش نکنیم که انتخابات شوراها، با انتخابات مجلس تفاوت دارد؛ انتخابات شوراها بیشتر به مسائل قومیتی مربوط می‌شود در حالی که معمولاً در حوزه‌ی بویراحمد و دنا غالباً انتخاب مردم سیاسی بوده و خواهد بود.

استاندارهای دولت احمدی نژاد هدایتخواه را زمین گیر می کردند

خلقی‌پور همچنین در ارتباط با مجمع فعلی نمایندگان استان اظهار کرد: آقای تاجگردون که مشخصاً از نیروهای اصلاح‌طلب است. آقای بزرگواری تفکر اصولگرایی آن هم از نوع تند دارد و عضو جبهه‌ی پایداری هم بوده‌است. می‌ماند در حوزه‌ی بویراحمد و دنا که آقای حاج زارع اصالتاً یک فرد اصولگرا بود اما از لحاظ تشکیلاتی، نه کاندیدای جریان اصولگرایی بوده و نه الان هم با جریان ما در استان همراه است. درباره میزان توفیق در انتخابات آینده هم آقای تاجگردون در شرایط خیلی خوبی قرار دارد. چون ایشان هم کار اجرایی زیادی کرده است و هم دولت و استاندار فعلی با ایشان همراه است.
این فعال اصولگرا در رابطه با شکست ستار هدایتخواه در انتخابات گذشته، بیان داشت: آقای هدایتخواه نماینده‌ای بود که مخالفین، از او به عنوان «وکیل‌الدوله» یاد می‌کردند. کسی بود که آقای احمدی‌نژاد دوازده دقیقه از وقت خود را برای رأی اعتماد به کابینه‌اش در اختیار او قرار داد. اما از طرف دیگر استانداری را که احمدی‌نژاد انتخاب می‌کرد، آقای هدایت‌خواه را زمین‌گیر می‌کرد؛ ایشان شدیداً از دولت حمایت می‌کرد اما دولت آقای احمدی‌نژاد از سویی دیگر نیروهای آقای هدایتخواه را تحت فشار قرار می‌داد. برخی مطالبات بی‌پاسخ مردم در دوره‌ی 8ساله‌ی نمایندگی ایشان و نیز تلاش برخی مخالفان سرسخت وی هم به شکست ایشان در انتخابات اخیر کمک کرد. در مجموع ایشان در بحث نمایندگی در سطح کلان واقعاً انسان توانمندی بود و بنده ایشان را نیرویی سالم و تکلیف‌گرا می‌دانم. اگرچه ممکن است سلایق با هم متفاوت باشد. شکست در انتخابات یک امر طبیعی است. این موضوع هم که ما نیروی تازه نفسی را به عنوان نماینده‌ی جریان معرفی کنیم یا اینکه آیا اینکه بنده نوعی بخواهم در انتخابات آینده حضور داشته باشم یا آقای هدایتخواه یا شخص دیگری به تصمیم جمعی جریان اصولگرایی استان وابسته است.

سعی می کنم خودم نامزد نشوم

وی در پاسخ به سؤال ابتکارجنوب مبنی بر اعلام شفاف حضور یا عدم حضورش در انتخابات دور بعد مجلس شورای اسلامی هم گفت: واقعیت این است که قبلاً خیلی دوست داشتم وارد این عرصه شوم. و حتی سعی کرده‌ام حرکت‌هایی برای این موضوع انجام بدهم. اما حقیقتاً از هفت سال پیش تا الان نظرم عوض شده است و دوست ندارم به صورت شخصی در این عرصه حضور پیدا کنم اما تلاش‌هایم در جریان اصولگرایی همچنان پابرجاست. من در این مسیر خواسته‌ی شخصی ندارم، تشنه‌ی قدرت و دنبال معروف شدن هم نیستم که بخواهم خود را در شرایط ویژه‌ی استان زیر بار مسئولیت سنگین نمایندگی ببرم.
البته ردکردن قطعی کاندیدا شدن من که اصلاً معقول نیست. اما تا آنجا که در تصمیم خودم باشد سعی می‌کنم حضور پیدا نکنم. برخی از الان شروع کرده‌اند به رایزنی برای انتخابات دو سال دیگر. اما من الان خود داوطلب کاندیدا شدن نیستم هرچند بهرحال این احتمال هم وجود دارد. من معتقدم یک نماینده علاوه بر وظایف نمایندگی، به چیزهایی که در بین مردم مرسوم است هم نمی‌تواند پشت کند و این برای من خیلی سخت است. اضافه بر این باید با مردم صادق باشیم. برای موفقیت در این عرصه متأسفانه باید به وعده و وعید متوسل شد اما من هرچقدر به خودم مراجعه می‌کنم چنین چیزی را در خود نمی‌بینم چون وعده‌ها غالباً دروغ و فریب‌اند. اما اگر نظام و جریان اصولگرایی ما تکلیف کند و اختیار را از من سلب کند کاندیدا خواهم شد.

امکان حضور اصولگرایان با چند کاندیدا هم وجود دارد

وی افزود: جریان اصولگرایی، جریان ریشه‌داری است و مطمئناً عرصه را خالی نخواهد کرد. در این دوره هم اعتقاد دارم تعدد کاندیدا بیشتر خواهد بود. حتی ممکن است این تعدد کاندیدا در بین جریان ما هم اتفاق بیفتد. همانگونه که در جریان رقیب هم این احتمال وجود دارد. ولی آن چیز که الان قطعی است این است که جریان اصولگرایان یک طرف انتخابات آینده بویراحمد و دنا خواهد بود.
بهرحال احتمال حضور هرکسی وجود دارد. در مورد حمایت از آقای هدایتخواه هم فعلاً که ایشان نیامده که ما حمایت کنیم یا نکنیم. اما جریان ما قابل پیش‌بینی نیست. ممکن است شخص دیگری بیاید و این بستگی به تصمیم کلی جریان برای انتخاب اصلح دارد.
وی درباره محافظه‌کاری‌اش در بیان اختلافات با نماینده‌ی فعلی بویراحمد و دنا هم گفت: خود آقای زارع می‌دانند یکی از عواملی که در دو دور قبل‌تر رأی نیاورده بود، بنده و امثال بنده بوده. او از نقش ما در اتفاقات سیاسی شهرستان آگاه است و من هم نیازی ندارم که مرا به رعایت محافظه‌کاری وادار کند. بالاخره در این منطقه کوچک، رقابت‌ها به تقابل و حساسیت‌هایی تبدیل می‌شود اما پس از رقابت، مسئولیت است و باید به همدیگر کمک کرد. انتخابات یک تکلیف است و این دوگانگی بر سر انتخاب «اصلح» به وجود آمده است. بنده تشخیص داده‌ام که خوبی‌های آقای هدایت‌خواه بیشتر بود و بنابراین از ایشان حمایت کرده‌ام. این هم بستگی به شرایط زمانی دارد و اگر الان به نتیجه‌ی دیگری برسم هم به گونه‌ی دیگر عمل خواهم‌کرد.

زارع، تابلوی اصولگرایی ندارد

خلقی‌پور پیش‌بینی خود را درباره شرایط سیاسی آقای هدایتخواه و آقای زاعی در حوزه‌ی بویراحمد و دنا هم این‌گونه بیان کرده‌است: در مورد آقای زارع که قضیه روشن است. البته شناسنامه‌ی سیاسی ایشان معرف اصولگرایی وی است. نمی‌دانم تحلیل شما از او چیست اما بالاخره جریان اصولگرایی در حوزه بویراحمد و دنا مشخصاً از آقای سید‌علی‌صالح موسوی شروع شده و بعد از آقای مسعود حسینی، به آقای ستار هدایتخواه ختم شده است. اینکه دور بعد چه کسی باشد بستگی دارد اما برخلاف عملکرد آقای زارع در مجلس، در حوزه بویراحمد و دنا، وی تابلوی اصولگرایی نداشته‌است. برخی سؤالات را خود ایشان باید پاسخ دهند اما به نظر من نمی‌رسد که آقای زارع کاندیدای جریان ما در دوره‌ی بعد باشد. حال چه کسی باشد بماند ولی آقای زارع نیست زیرا نوع حرکتی که ایشان دارد سمت و سویی به مسیر ما باز نمی‌کند و بنابراین دلیلی برای ائتلاف اصولگرایان و ایشان وجود ندارد. ضمن اینکه ایشان الان نماینده است و به نظر می‌رسد برای دور بعد خود را آماده می‌کند. وی البته حرکت‌اش به سمت اصلاح‌طلبان هست، باید ببینیم آیا اصلاح‌طلبان ایشان را به عنوان کاندیدا می‌پذیرند یا نه.

اختلافات من با هدایتخواه، سلیقه ای است

خلیفه خلقی‌پور درباره شایعات اختلاف وی با ستار هدایت‌خواه تأکید کرد: من هیچ‌گونه اختلاف شخصی با کسی ندارم. سلیقه‌ها ممکن است با هم متفاوت باشد ولی من با آن‌ها اختلاف جدی ندارم. آقای هدایتخواه دوست ماست. حضور ایشان هم در انتخابات بر اساس خواسته و منافع شخصی‌اش نبوده است و ما هم تا آن جا که در توان داشته‌ایم و در حدود شرعی، چیزی برای او کم نگذاشته‌ایم. ولی تا انتخابات آینده فرصت زیادی باقی است.
البته شاید در حال حاضر اختلافی هست اما برای آینده معلوم نیست این‌طور بماند. من از شما سؤال می‌پرسم، آیا جریان اصلاحات در شهرستان‌های ما می‌خواهد حرکت سابق خود را تکرار و از آقای زارع حمایت خواهد کرد؟ ممکن است بین ما و آقای هدایتخواه اختلافی بیفتد و ما همزمان هم در صحنه باشیم که قابل پیش‌بینی هم نیست. این اختلاف است ولی آقای زارع در سه دوره‌ی گذشته عمده‌ی حمایت خود را از جریان اصلاحات گرفته‌است. کسانی که در این دوره از جریان ما هم ناراحت شدند و به سمت آقای زارع رفتند الان عملاً جایگاهی نزد او ندارند و من احساس نمی‌کنم که آقای زارع به این افراد به عنوان نیروهایش اهمیت دهد. آقای زارع یک نیروی سیاسی جریانی نبود. سابقه‌ی سیاسی او در سه دوره‌ی اخیر به سمت اصلاح‌طلبان بود. قبل از آن هم جزء نیروهای اصولگرا بود اما بیشتر در حوزه‌هایی چون مسئولیت حراست استانداری و موارد از این دست بود نه اینکه بلندگودار جریان اصولگرایی باشد.
این استاد دانشگاه در تحلیلی از اردوگاه اصلاح‌طلبان بیان داشت: از برنامه‌های اصلاح‌طلبان من اطلاعی ندارم. اگرچه شنیده می‌شود که بعضی از اصلاح‌طلبان آماده‌ی حضور شده‌اند. آقای بهرامی را شخصاً بعید می‌دانم حضور پیدا کنند. منظور من کسی مثل آقای دکتر وکیلی است. یا آقایان موسوی، مندنی‌پور، علی‌زاده، پناه یا کسان دیگری که الان مطرح می‌شوند. اگر این افراد بیایند به این معنی است که آقایان دیگر آقای زارع را حمایت نمی‌کنند. وی درباره احتمال حضور محمدعلی وکیلی در جبهه مقابل اصولگرایان گفت: به‌هرحال همه‌ی این افراد خوب هستند ولی اگر یک جریانی، کاندیدایی را معرفی کند به صورت بالقوه پتانسیل‌هایی را هم به همراه خواهد داشت. باید منتظر بمانیم.
رئیس سابق شورای شهر یاسوج در پاسخ به سوال ابتکارجنوب در ارتباط با نقش رئیس سابق دانشگاه یاسوج در شکست جریان اصولگرایی گفت: آن داستان‌ها تمام شد ولی بهرحال اختلاف سلیقه‌هایی که عرض کردم با آقای هدایت‌خواه داشتم در چیزهایی شبیه همین بود. اینکه برای یک شخصی چقدر هزینه بپردازیم مسئله‌ایست که باید از خود آقای هدایتخواه بپرسید. ولی اگر من در بعضی زمینه‌ها اختیار می‌داشتم اتفاقاتی که به ضرر ما شد نمی‌افتاد. درباره‌ی ایشان موقعی که مشغول به فعالیت بوده‌اند صحبت‌هایم را گفته‌ام و الان بهتر است به آینده فکر کنیم.
خلیفه خلقی‌پور درباره‌ی تأثیر سخت‌گیری‌های فرهنگی و مذهبی آقایان ارژنگ و هدایتخواه در نگاه مردم خاطرنشان کرد: من خودم به شخصه این سخت‌گیری‌ها را قبول ندارم. خیلی از این مسائل بسته را نمی‌پسندم. به عنوان مثال عرض می‌کنم، مدل مو و ریش و پوشش سخت‌گیری چه معنی دارد. بعضی از دوستان ما این را قبول ندارند که باید فضا باز باشد در حالی که بعضی از همان جوانانی که وضعیت ظاهری متفاوت دارند در عمل از بسیاری جلوتر هستند. همانطور که صرف پوشیدن چادر، نشان‌دهنده‌ی مذهبی بودن یک خانم نیست. ما نمی‌توانیم به راحتی درباره درون افراد قضاوت کنیم. برخورد سرکوبی هم نتایج بدتری دارد و باید در مقابل کار فرهنگی، کار فرهنگی کرد. روش من متفاوت با برخی از دوستان است.
وی افزود: شاید من در مشی شخصی خودم بیشتر اصلاح‌طلب باشم تا اصولگرا، ولی در کل اصولگرا هستم. تعارفی در حوزه‌ی سیاسی نیست. من یک اصولگرا هستم. حتی لقب‌های خاصی مانند اصولگرای اصلاح‌طلب و امثال این‌ها را هم نمی‌پسندم و نان را به نرخ روز نمی‌خورم.

خیلی پول دار نیستم اما خود را به گدایی هم نمی زنم

معاون اسبق استانداری کهگیلویه و بویراحمد در پایان درباره وضعیت اقتصادی شخصی خود گفت: خیلی پول‌دار نیستم ولی خود را به گدایی هم نمی‌زنم. البته گمان هم نمی‌کنم بحثی در این مورد بوده باشد. وضع اقتصادی معمولی دارم، اما اهل این نیستم که در ظاهر بگویم از گرسنگی می‌میرم! خوشبختانه مناصبی هم که داشته‌ام محدود بودند و برداشت بدی از وضعیت اقتصادی‌ام ایجاد نمی‌شود. این را هم بگویم که اگر بخواهم کار اقتصادی انجام دهم فکر اقتصادی‌ام از بسیاری بیشتر است که البته تاکنون انجام نداده‌ام.

خبرهای مرتبط

در صورتی که نظر ارسالی شما طولانی شود، با تأخیر بررسی و تأیید می‌شود.

نکته: نظر شما در انتظار بررسی است و پس از تایید مدیریت در سایت نمایش داده میشود..

 • اسلام طلب اسلام طلب اسلام طلب گفت:

  خدا نکنه کشور ما بیفته دست چنین اشخاصی وگرنه در مسجدامونم تخته میکنن

 • علي اصلاح گفت:

  جناب خلقی پور تا جنتی وامثالهم را دارید غم ندارید/اگه میدون رقابت باز بشه معنی طوفان را میفهمی/ضمن داشتن احترام خاص برای همه افراد.سلایق وصاحبنظران استان و اذعان به اینکه هدایتخواه فرد تواناییست ولی در رعایت عدالت اصلا قول و فعلش با هم تناسب ندارد واز طرفی شما اقبال عمومی از طیف سیاسی خودتون را در انتخابات چگونه تفسیر میکنید یا هیاهوی اقای هدایت خواه را بر علیه مطهری و نتیجه ان را چگونه…… اگر روند کار سالم باشه در سطح کشور چقدر رای دارید……..ولی………..

 • اصلاح طلب گفت:

  من به عنوان بک اصلاح طلب آقای خلقی پور را به عنوان یک مدیر قوی و اصولگرای منصف می شناسم.

 • رستم زاده گفت:

  مردم بویراحمد آقای زارع را فکر میکردند اصلاح طلب هست که رای دادند. آقای خلقی پور می خواهد کاندید شود اما میخواهد با برنامه وارد شود.

 • عزیزی گفت:

  عمرا اگه اصلاح طلبان زارع را به عنوان کاندیدا قبول داشته باشند.وی رای همه مردم را با شعارهای پوپولیستی جمع کرد ولی این دوسال با انتصاباتش اثبات نمود فقط نماینده ایل و طایفه خود است.

پربازديد