تاریخ درج خبر : 1393/01/05
کد خبر : ۲۴۳۸۳۶
+ تغییر اندازه نوشته -

کرامت آرشیا؛ پیشکسوت و یکی از پایه گذاران فوتبال کهگیلویه

سایت استان: محمود آرام

کرامت آرشیا تنها نام یک شخص نیست. نام یک تاریخ است. تاریخ ورزش یک شهرستان. فوتبال کهگیلویه با نام آرشیا گره خورده است. از ابتدای شکل گیری ورزش فوتبال شهرستان و شهر دهدشت کرامت آرشیا حضور داشته . وی را یکی از پایه گذاران فوتبال دهدشت و استان می دانند. ممکن نیست در دهه های گذشته کسی ورزشکار بوده باشد و نام کرامت آرشیا را نشنیده باشد. حتی ورزشکار دیگر رشته های ورزشی.

IMG_2388

روز دوشنبه 4 فروردین 93 در دهدشت فرصتی بود که شاید خاطرات خود را زنده کنم. زمانی که کم سن و سال بودم و علاقه مند به فوتبال و تیم استقلال، یکی از نامهایی که همیشه میشنیدم و بر سر زبانها می چرخید، کرامت آرشیا بود. فوتبالیست، سرپرست، مربی، مدیرعامل و همه کاره تیم استقلال دهدشت. لاغر اندام و کشیده و به اصطلاح، ترکه ای بود و به گفته بزرگترها بسیار باهوش و کاردان.

معلم بود ولی به گفته خودش همه زندگی اش فوتبال بود و فوتبال و فوتبال.

متولد 1337 در دهدشت و اصالتا باوی و از اهالی نیمدور باشت است.

از دورانی گفت که با موی گاو توپ فوتبال درست می کرد. و یا با تیوب این کار را انجام میداد. می گوید راه ارتباطی آنچنانی نبود. منطقه محروم بود و دسترسی به شهرهای بزرگتر به سختی امکان پذیر بود . 8 ساله بود که این کارها را انجام می داد. علاقه مند بود و همه زندگی اش فوتبال. و دست به کارهای عجیب هم می زد. یکبار 200 عدد آدامس میخرد و بین بچه ها تقسیم میکند و پوسته این آدامس ها را برای کارخانه سازنده در تهران می فرستد تا به این طریق بتواند صاحب جایزه توپ فوتبال که به توپ کرمکی شهرت داشت، شود. میگوید آنچنان مجذوب و سرگرم ورزش و فوتبال بوده که یادش رفت تشکیل خانواده بدهد. 31 ساله بوده که ازدواج کرده. در دورانی که سن ازدواج برای پسران از 18 سال تجاوز نمیکرد. اما در سال 1371 به یکباره فوتبال را به کناری می نهد و خود را وقف خانواده می کند. کاری که فکر میکند باید زودتر انجام می داد …

او اکنون بازنشسته شده و در یک شرکت خصوصی کار میکند.

استقلالی دو آتشه است و عاشق ناصر حجازی. با هم گپی کوتاه زدیم و خاطرات گذشته را مرور کردیم.

تیم های اولیه دهدشت طایفه ای بود

در ابتدای شکل گیری ورزش در دهدشت، دو تیم فوتبال تشکیل شد و احتمالا حدود سال 45 بود. دقیق یادم نیست ولی دو تیم طایفه ای تشکیل شد. تیم طاس احمدی ها و تیم خواجه ها. تا مدتها فقط این دو تیم بودند. بعد ها افرادی از دیگر طوایف نیز اضافه شدند و تیم فرهنگ طاس احمدی و آریوبرزن نیز شکل گرفت.

ماجرای توپی که شهردار به من داد

وقتی که در دوران راهنمایی مشغول تحصیل بودم در یک بازی فوتبال که بین منتخب شهرستان کهگیلویه و منتخب سپاهی دانش بود، من نیز در کنار زمین تماشاگر بازی بودم. وقتی توپ به بیرون شوت شد و چون در گذشته سکو یا چیز خاصی نبود و فقط یک زمین فوتبال وجود داشت این توپ درست زیر پای من که تماشاگر بودم قرار گرفت. شهردار وقت شهر دهدشت(گل نیکی) که خود در تیم منتخب شهرستان بازی می کرد به دنبال توپ آمد و من با حرکات تکنیکی متعدد وی را چند بار دریبل زدم. در طول بازی این اتفاق چند بار دیگر هم افتاد و در پایان بازی آقای گل نیکی توپ آن بازی را به من هدیه داد.

در شب قدر تصمیم به تشکیل تیم تاج گرفتم

آرشیا می گوید: در شب قدر و در دعای جوشن کبیر یکی از همان سالها به اتفاق یکی از دوستان دیگر جرقه تشکیل تیم تاج دهدشت (استقلال) در ذهنمان زده شد و فردای آن روز برنامه ریزی های تشکیل تیم باشگاهی تاج انجام شد.
آرشیا ادامه می دهد: تیم های باشگاهی از افراد و بازیکنان همان تیم های طایفه ای شکل گرفت و در قالب تیم تاج و پرسپولیس و به صورت منظم تر پی گیری و ادامه یافت.
وی اضافه میکند: تشکیل تیمهای باشگاهی باعث کاهش درگیری های طایفه ای و تعمیق و گسترش دوستی ها شد.

خانه ام خوابگاه تیم بود

کرامت آرشیا در ادامه می گوید: خانه ای که در دهدشت داشتم خوابگاه بازیکنان تیم شده بود به طوری که حتی بعضی از دوستان که متاهل بودند نیز شبها را در این خانه سپری می کردند.
وی ادامه می دهد: همیشه شور و هیجان داشتیم و وقتی به خانه می آمدیم تا پاسی از شب درباره بازی های آینده حرف می زدیم. عشق و علاقه و زندگی مان فوتبال بود. شب هنگام هر کس رختخواب مخصوص به خود را داشت و همانجا می خوابید.

رعایت اخلاق همیشه سرلوحه کارم بود

این بازیکن و مربی پیشکسوت فوتبال گفت: با وجود همه محدودیت ها و کمبود امکانات، همیشه رعایت اخلاق را سرلوحه کارم قرار میدادم. در بیرون از زمین با همه دوست و رفیق بودم و در داخل زمین برای پیروزی می جنگیدیم. اما به هر قیمت نمیخواستیم پیروز شویم.
آرشیا خاطره ای می گوید: در یکدوره از مسابقات، ترکیب جدول رده بندی به گونه ای رقم خورده بود که اگر تیم استقلال دهدشت به تیم میزبان یعنی نصر یاسوج می باخت، این تیم در لیگ اول میشد و اگر مساوی و یا با پیروزی ما تمام می شد تیم مهاجرین گچساران به مقام قهرمانی دست می یافت و در هر صورت برای ما هیچ فرقی نداشت و رتبه ما در جدول تغییری نمیکرد. بی سابقه ترین پذیرایی را برای ما انجام دادند و علیرغم همه حرف و حدیث هایی که قبل از بازی مبنی بر تبانی ما با تیم نصر وجود داشت، در یک بازی جوانمردانه، با این تیم مساوی شدیم و تیم مهاجرین گچساران قهرمان شد.(در این بازی در دقیقه 86 یک پنالتی به نفع تیم نصر گرفته شد و دست اندرکاران تیم مهاجرین که بازی را تماشا میکردند کار را تمام شده دانستند اما قلندرسخن سنج که به جای دروازبان درون دروازه قرار گرفته بود توانست ضربه زیبای پرویز موسوی را به شکل معجزه آسایی مهار کند)

هیبت الله دوهنده بهترین بازیکن بود

وقتی از وی سوال میکنم بهترین بازیکنی که در دوران ورزشی ات می توانی نام ببری چه کسی است می گوید بی شک هیبت الله دوهنده( دکتر انوری) بهترین بازیکن بود. باهوش و با اخلاق و مدیر بود. در آن دوران او را با پروین مقایسه میکردیم. همه ویژگیهای یک بازیکن شش دانگ را دارا بود. مطمئنا اگر دوهنده در تهران و یا یک شهر بزرگ فوتبال بازی می کرد، می توانست خیلی بیشتر در فوتبال پیشرفت کند.
آرشیا میگوید: غیر از دوهنده، دیگر بازیکنی که می توانم از وی نام ببرم لطف الله آروانه است. او هم در زمین فوتبال یک رهبر بود و به خوبی تیم را هدایت می کرد. قلندر سخن سنج هم یک فوروارد مهار ناشدنی بود.

باخت معروف 6 تایی و روزنامه هایی که آتش زده شد!

بازیکن سالهای دور استقلال خاطره جالبی را برایم گفت: یک رادیو کوچک داشتم که همیشه مسابقات فوتبال را از طریق آن گوش میدادم. در سال 1352 و بعد از بازی معروف که پرسپولیس توانست با نتیجه 6 بر صفر تیم تاج را شکست دهد، خیلی ناراحت شدم. چون همیشه با پرسپولیسی ها کری خونی داشتم تصمیم گرفتم روزنامه ها و مجلاتی که خبر این شکست را منتشر کرده را وقتی به شهر دهدشت آمدند را معدوم کنم. برخی از بازیکنان پرسپولیس از روزها قبل با پرداخت پول، روزنامه ها را پیش خرید کرده بودند. با کمک پسر پستچی شهر، که خود نیز استقلالی بود تمام روزنامه ها و مجلات را به بیرون از شهر بردیم و آتش زدیم.

همیشه به یاد شهدا و بزرگان بودیم

این پیشکسوت فوتبال میگوید: همیشه به شاگردانم احترام به شهدا و بزرگترها را گوشزد میکردم و فکر میکنم در دوران ورزشی ما نسبت به زمان حال، یاد و خاطره شهدا و احترام به آنها جدی تر بود.
آرشیا میگوید: چند سال متوالی جام شهید ابراهیم آرانپور را در دهدشت و با حضور تیم های مطرح و به صورت بسیار باشکوه برگزار کردیم.

وی از جام یادواره دکتر تیمور صلاحی اردکانی هم یاد میکند و ادامه می دهد: دکتر صلاحی پزشک و مسئول تیم فوتبال بهداری دهدشت بود و از ورزشکاران خوب آن دوره بود. متاسفانه در حادثه رانندگی جان خود را از دست داد و با برنامه ریزی گسترده توانستیم مسابقات فوتبال برای بزرگداشت یاد و خاطره وی با شرکت 16 تیم برگزار کنیم. باید توجه داشت تنها 2 تیم از این تعداد، متعلق به دهدشت بود و بقیه از گچساران و یاسوج و دزفول و بهبهان و کازرون و … به این مسابقات آمده بودند. آنهم در دوره ای که امکانات زیادی در این شهر وجود نداشت.

در پایان این گفتگو، مرا به خانه اش در کوی کارکنان گچساران دعوت میکند و می گوید خیلی از جام ها و مدال هایی که بدست آورده را می توانم آنجا مشاهده کنم. من نیز قول مصاحبه ای مفصل تر و طولانی تر را در آینده ای نزدیک از وی میگیرم و …

این گفتگو آغازگر سلسله گزارشها و مصاحبه هایی است که بخشی از خاطرات ما را زنده می کند . یاد کردن از کسانی که روزگاری برای ما شور و شادی و هیجان را به ارمغان می آوردند. ادای دین به پیشکسوتان و بزرگانی که زندگی خود را وقف ورزش و تعالی جوانان و نوجوانان کردند.

خبرهای مرتبط

در صورتی که نظر ارسالی شما طولانی شود، با تأخیر بررسی و تأیید می‌شود.

نکته: نظر شما در انتظار بررسی است و پس از تایید مدیریت در سایت نمایش داده میشود..

 • ناشناس گفت:

  آخ یادش بخیر – هجرت تامرادی – کریم امیر معظم – طهمورث بهمنیار – قرو مهرابی – کری خونی های روح الله اخوان – ابول درخش – غبل بیانی – نگهبانان استادیوم ( ملا – سرتیپ – نروژ ) مثل برق اومد و رفت یاد باد آن روزگاران یادباد

 • کیو مرث دوستکام گفت:

  آیا می شود باردیگر فوتبال رابارفیقان دوره کرد ،عمرگذشت تا باورمان شد انچه رابادبردخودمان بودیم عمر گذشت وباورمان شد فوتبال دهدشت بعد از ما هنوز سر بلند نکرد عمر گذشت ویادمان نرود که فوتبال دهدشت بابودن عاشقان ودلسوختگانی همچون کرامت ارشیا، مسعود محمدی ،فضل الله شاهی سوق ، پناهپوری ،دادرس ، دستپاک ،سعید محمدی ، امرالله یزدانبخش ، اقایان افسر ، دژن ، کفاشیان ، تدین وزنده یادان دستاران ،وکیلی ،رهنما وبازیکنان مطرحی همجون إروانه ها ، إرانپورها، سخن سنج ها ، عزیزی ها ، بهرمند ها ، آموس ها ، مسلمی ها ، خردمندها ، بافرزادها ، ستان ها ، پور ازادی ها ، رخ افروزها ، پژواک ها ،برنگپور ، دوهنده ، دانشفر ، ارمون ، ارام ، افروز پور، کشوری ، زمانت مهر ،امامی ، إذرباگون ، بوزرجمهری ، سهمگین ، خوبانی ، جاودان ، صفایی ،إژ ، اژدر ، توسی پور ، کاظمی ها ،افشانده یزدانبخش ، زنده یادان استوی ،حیدرخواه ، مرادی ، فلاحت پیشه ، شیخی ، بخشی ، جوادی ، وسالار حسینی الوند ، شریفی ، زار عی ، امیری ،صابری مهر اذ سوق عزیزی ،محمدی ،قدیمی از لنده پرویزی ، فلاحت پیصه ،افرا از چرام ودها عزیز دیگر باعرض پوزش ازنبردن نام انها زنده وپویا بود

 • دهدشتی گفت:

  اقای ارام لطف کنید با کیو (کیومرث دوستکام )مصاحبه کنید خاطرات خوبی دارد او ن ز مان موقع نقل و انتقالات برای رفتن به تیمی بر سرش دعوا بود تا جایی که سال 1368 استقلال با فراری دادنش در یک شب او را از چنگ پرسپولیس بیرون کشید ن و درون دروازه خود قرارداد وخانه آرشیا مخفیگاه ان شب بود

 • ییشکسوت فوتبال دهدشت گفت:

  اقای إشیای عزیزار خاطره سال 1368وفراری دادن ان شب کیومرث دوستکام دروازبان پرسپولیس وحضورش در خانه ات بگو

 • ورزشي گفت:

  روح محمد دستاران دوست داشتنی شاد باد.وخداوندبزرگ به خانواده اش بخصوص به پسرایشان صبر وسلامتی عنایت بفرماید یاتشکر از اقای ارام وپیشکسوت بزرگ فوتبال شهرستان اقای کرامت ارشیا فوتبالیستهای خوبی مثل اقایان آگنج سخن سنج و بندرآموس علی پزواک .ایرج سخن سنج .غلام اذربارگون.غلام حسین افرا. فرزادکشوری. مرحوم محمدرضا حیدرخواهو ومرحوم غلام فرح (مرادی) که برای هردو تیم ابی وقرمز بازی میکردندو علی اکبر افسر ومسعودمحمدی مربیا ن یزرگ دهه60 که درلیست اقای دهدشت عزیزخالی بود. در ضمن مرحوم سید علی اکبر مصفا درسال 88 درگذشت .

 • فوتبالي گفت:

  یاد وخاطره دستاران عزیر گرامی و روحش شاد باد

 • دهدشت عزیز گفت:

  متاسفانه محمد دستاران عزیز ودوست داشتنی را از دست دادیم خدا رحمتش کند …….محمد جان تا ابد یاد وخاطرات تو از ذهن من وهمه دوستان پاک نخواهد شد ای دوست داشتنی چرا زود رفتی خدا می داند که انسانهایی مانند محمد عزیز کم پیدا می شود

 • دهدشت عزیز گفت:

  با سلام یادم رفت اقای فرود عزیزی بازیکن با شخصیت وتکنیکی واقای جهانگیر افروزه پور بازیکن متعصب پرسپولیس البته دیگران هم بودند که حضور ذهن ندارم

 • جلیل جبا خاک پاک ضرغام آباد گفت:

  همه اینهابجای خودولی جهانگیرافروزپوریه چیزدیگه اس خداحفظش کنه .پات وبردوانبوککاهرجایی …………….

 • سجاد علی پور گفت:

  درود بر اقای ارشیا واقعا در اکثر زمینه ها الگویی

 • سوال از دهدشت عزیز گفت:

  در کامنت تان نوشته مرحوم مصفا ومرحوم علی استوی این بندگان خدا کی فوت کردند خدا رحمت شان کند

 • کریمی ساکن قدیم دهدشت . گفت:

  به نظر من به غیر افراد فوق با فکر ترین و با ااخلاق ترین بازیکن دهدشت فرود عزیزی بود .

 • امید نوروزی اصل گفت:

  یاد باد آن روزگاران یاد باد! بسیار زیبا و ستایش برانگیز! خدمات آقای آرشیا فقط در قلمرو معلمی و مربیگری ورزش نبود. در اوایل دهه شصت به یاد می آورم حضور ایشان را در روستایمان لیرکک دشمن زیاری. با تشویق و تلاش ایشان بود که ساخت آبریزگاههای خصوصی منازل در روستایمان بنا نهاده شد. یکی از تصویرهایی دوران نوجوانی که در ذهنم شاید برای همیشه حک شده، حضور ایشان در حیاط خانه مان بود. اگر بخواهم خادمان به روستایمان را بشمارم بی شک در شمار اولین هاست.
  محمود آرام گرامی! درصورت مصاحبه مجدد، چند و چون ماجرا را ازشون بپرسید. برایم همیشه جالب بود بدانم آن طرح پیشنهاد چه کسی بود و جزئیات اجرایش از چه قرار بود. سپاس از شما و درود بی پایان به جناب آرشیا!

 • گچساران گفت:

  با تشکر از آقای آرام.اینجانب سالهاست که آقای آرشیا رو میشناسم.ایشان علاوه بر یک فوتبالیست پیشکسوت ، سالها به عنوان معلم نمونه شهرستان معرفی شده است.همچنین در عرصه سیاست نیز فعالیت گسترده دارد.

 • اسماعیل رضوانی خو گفت:

  انشاالله خدا حافظ تمام زحمت کشان این خاک باشه و سلامتی بهشون بده

 • دهدشت عزیز گفت:

  با تشکر از اقای ارام وکرامت ارشیااگر الان ما زندگی می کنیم فقط با خاطرات فوتبال دهه 50و60 دهدشت وتیم پرسپولیس استقلال دهدشت زنده هستیم خلیفه بهره مند-هیبت اله دوهنده-ابوصالح دانشفر-منوچهر نرمابی -مرحوم علی استوی-لطف اله اروانه-سپهدار برنگپور-کیومرث دوستکام-روزعلی جاودان-مسعود امامی-افضل ارانپور-خسروارانپور-علمداراموس-فرهاد اموس-سعید بهره مند-فضل اله اروانه-حسن ارمون-صدیق پیرایش-قلندر سخن سنج-فرشاد عزیزی-مهران عزیزی-محمد خردمند-محمد دستاران-مرحوم اکبر مصفا-علی شریفی-حمیدی-مرحوم نعمت رهنما-حلوایی اودلی سوق وخیلی های دیگر که یادم نیست وبعضی ها هم به رحمت خدا رفته اند-
  اری نوستالژی خواب نرفتن من در شب بازی استقلال وپرسپولیس ودر کلاس درس ریاضی وفیزیک ارنج تیم پرسپولیس تهران ودهدشت را با همکلاسی های انزمان می ریختیم- نوستالژی گلهای افضل وخلیفه ودفاع محکم لطف اله وگام های ان شوتهای سعید ودریب های قلندر سخن سنج وتکنیک هافبک وسطی هیبت اله وپاس های عمقی علمدار اموس وهزاران خاطرات دیگر ……..اما الان فوتبال دهدشت مرده در واقع همه چیز مرده دیگر عاطفه زنده نیست
  از کلیه کسانی که اسمشان یادم رفته وجا انداخته ام می بخشید
  با تشکر از اقای ارام امیدوارم در اینده با همه این عزیزان مصاحبه شود وعکس های قدیمی هم گذاشته شود

 • سعیدبخشوده گفت:

  با تشکر از اقای ارام بخاطر مصاحبه با اقای ارشیا که از پیش کسوتان فوتبال دهدشت بود.البته جا دارد از فوتبالیستهای بزرگ دیگر یاد کرد به اعتقاد بنده اقای علمدار اموس و قلندر سخن سنج و سپهدار برنکپور و مهران عزیزی بهترین بودند.

 • ناشناس گفت:

  هیبت الله دوهنده بهترین بازیکن بود,,,,,اخ سی هیبت الله دوهنده….

 • […] منبع خبر: سایت استان کهگیلویه و بویراحمد […]

پربازديد