تاریخ درج خبر : 1392/03/08
کد خبر : ۲۴۵۳۰
+ تغییر اندازه نوشته -

خرداد، ماهِ حماسه است

سایت استان: سیدجلال الدین محقق

طی دو هفته گذشته و با نام نویسی دقیقه نودی هاشمی رفسنجانی بسیاری از معادلات سیاسی حتی در سطوح استانی به هم خورد. این تغییر فضا در استان نیز خود را نشان داد و شهرهای استان عرضه جلسات و رایزنی های متعدد فعالان سیاسی استان شد. چهره های تاثیرگذار سیاسی استان ازهمه گروهها و جناح های سیاسی به صورت کاملا فعال و تمام قد به عرصه سیاسی بازگشتند. متاثر از این حال و هوا، رایزنی و چانه زنی برای انتخاب مسئولین ستادهای استانی و شهرستانی کاندیداها در میان نخبگان قدیمی و جدید سیاسی داغ شده بود. اصلاح طلبان هم در سطح ملی و در سطوح محلی بعد از حدود هشت سال خانه نشینی و انتظار، بازمهندسی تشکیلات سیاسی و یارگیری های جدید را در دستور کار قرار داده بودند. در جناح مقابل هم اصول گرایانی که با حضور هاشمی خود را در جناح مقابل می دیدند در سطح ملی از ائتلاف به ناگزیر سخن می گفتند و در سطح استانی انگار که فقط تعیین تکلیف صلاحیت ها را به انتظار نشسته بودند تا حرکت های بعدی خود را بر اساس نظر نهایی شورای نگهبان انجام دهند.
با اعلام رای نهایی شورای نگهبان و عدم احراز صلاحیت هاشمی ورق برگشت و اصلاح طلبانِ محلی هم مانند سطح ملی دچار سرگشتگی و بلاتکلیفی در ادامه فعالیت شدند. با وضعیت جدید و به عبارتی برگشتن امور به روزهای قبل از نام نویسی کاندیداها، هم کاندیداهای اصول گرا و هم طرفداران آنها در سطوح ملی و محلی بار دیگر استراتژی انتخاباتی خود را تغییر دادند. و باز از سر سطر بازی پیشین خود را پی گرفتند.
چرا که با خروج هاشمی و کاندیدای دولت از صحنه هر کدام در نگاه اول هم از ائتلاف بی نیازشدند و هم از تجربه ریش سفیدانشان. هرچند حنای احمدی نژاد دیگر برای جناح اصولگرا رنگی ندارد، اما این روزها اکثر قریب به اتفاق کاندیداهای جریان حاکم به تجربه ی جواب داده او و شعارهای دوران مبارزات انتخاباتی و هشت سال ریاست جمهوری احمدی نژاد روی آورده ند. همه از مردمی بودن، خودمانی شدن با مردم، مبارزه با باندهای قدرت و ثروت، مقابله با فساد آقازاده ها و شعارهایی از این دست سرگرم شده اند و همچنان رسالت خود را ماندن در صحنه تا آخرین لحظه می دانند. بر همین اساس و متاثر از فضای جدید، ستاد کاندیداهای اصول گرا در استان نیز دستخوش تغییرات جالبی شده است. در اکثر قریب به اتفاق ستادها استفاده از نیروهای قدیمیِ اصیل اصول گراها جای خود را به نیروهای کاملا جوان و ارزشی داده است. اگر چه فضای انتخابات ریاست جمهوری در اولین روزهای آغاز ماه خرداد تحت تاثیر اعلام صلاحیت ها همچنان سردرگم و مبهم شده است به نظر می رسد اما تحرکات روزهای اخیر و سمت و سوی رایزنی های محلی و درون استانی نشان می دهد که به احتمال زیاد با خروج تدریجی اصول گرایان متمایل به هاشمی و اصلاح طلبان معتدل از سرگشتگی بعد از رد صلاحیت ها، فضای عمومی جامعه چندان منتظر نخبگان سیاسی نخواهد ماند و به تدریج خرداد ماه امسال هم مانند سال های 84 و 88 رنگ و بوی انتخاباتی به خود خواهد گرفت. از این رو می توان گفت که اقلا در سطح جامعه شاید آرامش کنونی، آرامش قبل از طوفان باشد.
از همین حالا و با توجه به رصد مواضع سطوح مختلف جامعه می توان گفت که حمایت متمایلین به هاشمی و اصلاح طلبان از دو گزینه نزدیک به این جریان یعنی عارف و روحانی کمی سخت است و هم در میان فعالان سیاسی و هم در بدنه اجتماعی ریسک بالایی به همراه خواهد داشت. به همین دلیل هنوز بسیاری از فعالین سیاسی استان اعم از اصول گرا و اصلاح طلب موضع مشخصی در رابطه با حمایت از کاندیداها نگرفته اند. این وقت کشی که اتفاقا در سطح کشوری هم مشهود است، ممکن است به از دست دادن فرصت ها بیانجامد گروههای وفادار به انقلاب و نظام که منتقد گفتمان دولت فعلی هستند روزهای مهمی را در حیات سیاسی خود تجربه می کنند. در چنین شرایطی انفعال سیاسی می تواند هم منافع ملی کشور را ضایع کند و هم نام بسیاری از آنها را از ادبیات سیاسی کشور حذف کند. این انتخابات برای منافع ملی کشور یک فرصت استثنائی است، با درک صحیح از موقعیت حال حاضر کشور و استفاده از پتانسیل موجود در مرزبندی های سیاسی به وجود آمده، می توان حماسه ای تاریخی، مانند دیگر حماسه های خرداد ماه بیافرینند، حماسه ای که می تواند کشور را در مقابل تهدیدهای پیش رو بیمه کند.

خبرهای مرتبط

در صورتی که نظر ارسالی شما طولانی شود، با تأخیر بررسی و تأیید می‌شود.

نکته: نظر شما در انتظار بررسی است و پس از تایید مدیریت در سایت نمایش داده میشود..

پربازديد