تاریخ درج خبر : 1391/03/08
کد خبر : ۲۴۶
+ تغییر اندازه نوشته -

کارگاه ادبیات داستانی و ترجمه اسدالله امرایی در یاسوج برگزار شد

در اولین روز برگزاری جشنواره منطقه ای داستان کوتاه ” متیل ” در یاسوج، کارگاه ادبیات داستانی و ترجمه آقای امرایی از داوران این جشنواره در سالن شورای شهر یاسوج برگزار شد.
به گزارش خبرنگار سایت استان، امرایی در ابتدا به داستانهای این دوره از جشنواره اشاره کرد و گفت: استقبال خوب جوانان از این جشنواره و داستانهای امیدوار کننده که به دست ما رسیده مایه افتخار است.وی گفت: اگر بخواهیم یک ضعف کلی را در این داستانها بیان کنیم تاثیر پذیری بعضی از داستانها از آثار آقای شهریار مندنی پور و آقای ابوتراب خسروی و بعضاً احمد آرام  است که فکر کنم با کمی کار و تلاش بیشتر از طرف نویسندگان جوان می توان این نقیصه را جبران کرد و هر کس راه خود را در ادبیات داستانی پیدا کند.

امرایی با اشاره به تخصص خود در زمینه ترجمه صحبتهای خود را این گونه ادامه داد: مترجمی که با فرهنگ لغت و کلمه به کلمه ترجمه می کند موفق نمیشود و با پشتکار و یاد گرفتن فنون ترجمه و الزامات آن است که یک مترجم موفق می شود. نمونه آن هم میتوان به بسیاری از ترجمه های انتشار یافته اشاره کرد که حتی نام های اصلی را تغییر داده و به جای آن نامهای ایرانی قرار داده اند.وی به ترجمه های ذبیح اله منصوری اشاره ای داشت و گفت: آقای منصوری مترجم خوبی نبود اما داستان پرداز خوبی بود و بسیاری از افراد به واسطه آثار ایشان به طرف کتاب و کتاب خوانی کشیده شدند.
امرایی اظهار داشت: نقش مترجم در برگردان یک اثر کاملاً مشهود است و برای مثال می توان به کتابهای ” لورکا ” اشاره کرد که خیلی ها آثار وی را ترجمه کرده اند اما همه ” لورکا ” را با ترجمه های شاملو می شناسند.
از امرایی سوال شد شما در ترجمه ی یک اثر، به سبک کار نویسنده توجه میکنید و آن را ارجح می دانید و یا سلیقه و شخصیت مترجم را ؟ که وی در جواب گفت: تمام سعی من در ترجمه توجه به هر دو مقوله بوده و می کوشم حد وسط را نگه دارم و این کار مستلزم دقت بسیار زیادی است.

گفتنی است در نوبت بعد از ظهر نیز کارگاه داستان نویسی خانم شیوا ارسطویی از ساعت 4:30 در سالن شورای شهر یاسوج واقع در میدان راهنمایی برگزار می گردد.

خبرهای مرتبط

در صورتی که نظر ارسالی شما طولانی شود، با تأخیر بررسی و تأیید می‌شود.

نکته: نظر شما در انتظار بررسی است و پس از تایید مدیریت در سایت نمایش داده میشود..

پربازديد