تاریخ درج خبر : 1393/01/16
کد خبر : ۲۵۰۶۸۶
+ تغییر اندازه نوشته -

مهمان از لندن، میزبان در شادگان/ “سیزده به در” متفاوت در روستای شادگان باشت

سایت استان: محمود آرام

روز 12 فروردین 93 سعادتی بود تا از نزدیک دکتر جهانگیر تقی پور پزشک جراح و عضو کالج سلطنتی لندن و از نخبگان استانی را از نزدیک ببینم.

آشنایی من با این عزیز از طریق دنیای مجازی و اینترنت شکل گرفت.

زمستان 92 که برای تکمیل کلینیک درمانی خود واقع در احمد آباد کرج به ایران آمده بود به صورت تلفنی با هم گپ زدیم و مختصری از بیوگرافی و سرگذشت خود را شرح داد.

وقتی نوروز 93 برای مصاحبه مفصل تر به گچساران رفتم در پایان مصاحبه و برای روز سیزده بدر مرا به روستای زیبای شادگان دعوت کرد و از سنتی گفت که هر ساله در آنجا جاری است.

سنت 20 ساله سیزده بدر در روستای شادگان باشت

هر ساله در ایام نوروز و در این روز خاص و به همت دکتر جهانگیر تقی پور، همه اقوام و فامیل و خانواده تقی پور در روستای زادگاه خود جمع شده و مهمان دکتر هستند.

IMG_2892

این مسئله باعث شد من نیز روز سیزده نوروز را در جمع خانواده صمیمی تقی پور باشم.

این مراسم در طبیعت زیبای این روستا برگزار می شد اما به دلیل بارندگی در روز سیزده بدر همه به داخل مسجد روستا پناه آوردند.

حاج کهیار رضایی بزرگ فامیل و یکی از پایه گذاران این روستا می گوید: هر ساله همه فامیل که بیش از 500 تا 600 نفر می باشند در این روستا مهمان خوان گسترده دکتر تقی پور هستند.

وی می افزاید: حتی در بعضی سالها مهمانان و دوستان و افراد رهگذر نیز سیزده بدر را در این روستا میگذرانند.

وی به مهمانان مهم که به این روستا آمده اند هم اشاره کرد و ادامه داد: دکتر نیک اقبال و دکتر ملک حسینی و بسیاری از پزشکان استان و بقیه استانها در این ایام به شادگان می آیند.

یکی دیگر از اعضای این خانواده به خبرنگار سایت استان گفت: وقتی دکتر تقی پور به روستای شادگان می آید، بسیاری از بیماران از اقصی نقاط استان و کشور برای مداوا نزد وی می آیند.

خداداد تقی پور افزود: گذشته از بحث پزشکی، دکتر تقی پور کارهای خیریه زیادی انجام داده است و با حمایتهای مادی و معنوی سبب ادامه تحصیل و رسیدن به مدراج عالی جوانان افراد این منطقه و دیگر نقاط شده است.

وی ادامه داد: از این روستا بیش از 18 نفر توانسته اند پزشک شوند و به همین تعداد نیز دانشجوی پزشکی وجود دارد.

حاجیه اعظم تقی پور تنها خواهر دکتر تقی پور می گوید: از سال 1360 که دکتر به خارج از کشور رفت تا مدتها نتوانستم وی را ببینم، اما از 20 سال پیش که این رسم سیزده بدر برقرار است، هر ساله همه فامیل دور هم جمع می شوند و این باعث خوشحالی همه فامیل است.

وی به برادر خود افتخار می کند که زندگی در غرب، مهر و عاطفه ایرانی را در وجودش کم نکرده و ارتباط وی با خانواده را قطع نکرده و بلکه سبب گسترش و تحکیم ارتباطات فامیلی شده است.

نکته جالب ماجرا حضور جوانان و نوجوانان خانواده بود که دور و بر دکتر تقی پور حلقه می زدند و با وی عکس یادگاری می گرفتند.

IMG_2883

صادق تقی پور یکی از جوانان این خانواده می گوید: بدون شک دکتر برای همه ما جوانان فامیل یک الگو بود و هست چرا که زندگی وی به ما می آموزد که هیچ کاری غیر ممکن نیست.

وی مهمترین ویژگی دکتر را عقلانیت، مردم داری و دلسوزی برای همه فامیل و مردم می داند.

همچنین آقای قشقایی داماد خانواده تقی پور به خبرنگار سایت استان گفت: از مدتها قبل تعریف دکتر تقی پور را شنیده بودم اما امسال برای اولین بار سعادت دیدار با وی را داشتم و هرچه در مورد بزرگی این انسان شنیده بودم، کاملا درست و به حق بوده است.

همسر آقای قشقایی هم می گوید: من چهارسال هست که سیزده بدر به روستا می آیم و بسیار خوشحالم که همه دور هم جمع هستیم و از این که فامیل دکتر تقی پور هستم به خود می بالم.

دکتر جهانگیر تقی پور در گفت و گو با خبرنگار سایت استان هدف خود از این کار را دیدار با فامیل و زنده کردن خاطرات کودکی عنوان کرد و افزود: از 20 سال پیش تاکنون این رسم و سنت برقرار است و من همیشه روز سیزده بدر در شادگان هستم.

IMG_2926

وی به زندگی در خارج از کشور اشاره کرد و افزود: فرهنگ غرب با فرهنگ ما متفاوت است و بدون شک وقتی انسان از زادگاه و وطن خود دور است بیشتر قدر آن را می داند.

وی در پاسخ به سوالی در خصوص الگو بودن بیان داشت: ما در دوره ای درس خواندیم که امکانات امروزی نبود و الان با گسترش امکانات و آسان شدن شرایط تحصیل، آرزوی قلبی من است که جوانان و نوجوانان با کسب تحصیل بتوانند فرد مفیدی برای خود و جامعه بوده و برای بقیه نیز الگو و سرمشق باشند.

گفتنی است روستای شادگان در مسیر ارتباطی جاده باشت به چرام واقع شده که دارای طبیعتی مسحور کننده است که آبشار فصلی زیبایی نیز در این منطقه وجود دارد.

خبرهای مرتبط

در صورتی که نظر ارسالی شما طولانی شود، با تأخیر بررسی و تأیید می‌شود.

نکته: نظر شما در انتظار بررسی است و پس از تایید مدیریت در سایت نمایش داده میشود..

 • شادگانی گفت:

  باید این نکته رو یاد آور بشم با تمام احترامی که برای دکتر تقی پور قایلم مردم شادگان هر سال ایام عید را تا روز 13 ام در شادگان به سر میبرند و این مسیله ربطی به حضور دکتر تقی پور نداره

 • کسی که به شما افتخار میکنه گفت:

  مرسی که هستید دوستتون داریم

 • ترک زاده گفت:

  با سلام
  دکتر تقی پور مایه افتخار گچساران( ترک و لر و …) هستند.
  دکتر بجای این کلینیکی که در کرج زده می تونست یک کلینیک کوچک در گچساران بزنه که بیشتر مردم محله های سادات و لبنان پول رفتن حتی دو سالی یکبار پیش دکتر رو ندارند.

 • گچسارانی گفت:

  سلام جناب آرام
  قول داده بودید درمورد دکترتقی پور بیشتربنویسیدودر میان شخصیتهاباشند اماعمل نکردید؟!

 • یاسر کايیدی گفت:

  افتخاری برای شادگان و الگویی مناسب برای نسل جوان این دیار

 • فرید گفت:

  دکتر تقی پور افتخار ما و شادگان است .

 • علیزاده گفت:

  شادگان عزیز
  اسم من چ نیست .

 • شادگان گفت:

  درود برعلیزاده
  اشتباه نکنم اول اسم کوچک شما چ است

 • علیزاده گفت:

  دکتر تقی پور برای رسیدن به هدف ، رنج فراوان کشید و خون دلها خورد . سرمای زمستان ، گرمای تابستان ، گرسنگیهای شبانه و روزانه . دستان چروکیده و پاهای برهنه کودکانه اش در مسیر مدرسه ، همواره با زادگاهش پیوندی ناگسستنی دارد . ذات او فیس و افاده و تکبر نیست ، او به دیارش می آید تا گذشته را تداعی نماید . روزگار اینطور است که او نتواند در شهر حودش به همنوعانش کمک نماید و این داستان سر دراز دارد . نمیتوان بر او ایراد گرفت که چرا در انگلیس زندگی میکنید . علت را نه در اندیشه دکتر ، که باید در جای دیگر جستجو نمود . امثال دکتر فراوانند اما جنس دکتر با سایرین متفاوت است . دکتر بهار شادگان است و امیدوارم این بهار همیشه سرسبز باشه .

 • اقوامدکترمیکه گفت:

  باسلام خدمت علی اقا و حامد ….یا خبر نداری یا بی اطلاع هستی دکتر تقی بور طبیعت انگلستان که قطعه ای از بهشت است ان را رها می کند و هر ساله سیزده بدر را در بیش اقوام در روستای زیبای شادگان می گذراند بس باید افتخار کنیم به این شیر مرد بزرگ اولا… وقتی که دکتر تشریف می اورد همه اهل محل شادگان هستند دوما…دکتر خیلی کوچک نظم است که حتی وقتی از تهران به گچساران می خواهد بیاید اصرار دارد که خودم می ایم گچساران و نمی خواهد خودتان را زحمت بدهید و به دنبال من بیایند.و ایشان همیشه می گویند رازداری حرفه ای باید رعایت شود وقتی به شخصی کمک مالی می کند اصرار دارد که هیچ گاه نباید عنوان شود که چنین فردی دانشجویی کمک گرفته است . بس با این حال همه ما مردم شادگان اقوام هستیم و جدایی از هم نیستیم و فکر نمی کنم یک حال و احوال کردن ارزشی از انسان کم کند در این محیطی که قدم می زنیم افتخار می کنیم افرادی چون دکتر تقی بور و دیگر بزشکان را بروریده و دکتر هم بارها گفته افتخار م این است که بچه های شادگان به درجه های عالی تری برسند…..

 • اشکان گفت:

  درود به دکتر

 • اقوام دکتر گفت:

  باسلام خدمت علی آقای عزیز
  دراین چند سال گذشته ایشان سفرهای کوتاه درحد سه یاچهارروزه آن هم درایام نوروز داشته اندکه مردم شادگان درشادگان بوده اند وحتی آمادگی پذیرایی در روز سیزده به در از هرچندنفر مهمان وجود داشته است.
  ضمن اینکه خود دکترراضی نیستندمزاحم مردم شوندوازایشان این حرف راشنیده ام
  باتشکر

 • حامد گفت:

  احسنت بر علی.

 • علی گفت:

  ضمن عرض سلام و خسته نباشید خدمت آقای دکتر تقی پور؛
  آقای دکتر تقی پور بسیاری از مردم روستای شادگان از شما گله و شکایت دارند . دلیل این شکایت هم شاید اطرافیان و اقوام خود شما باشند که هیچگاه نخواسته اند که دیگر اهالی روستا حتی از شما استقبال کنند که این جای سوال دارد .

  از شما خواهش میکنم که در سال های بعد که به روستا تشریف میاورید برنامه ریزی کارهایتان را بهتر انجام بدهید تا کل روستا از شما استقبال گرم کنند.
  شاید خود شما هم منوجه این مسئله شده اید که هر ساله از تعداد استقبال کننده گان کمتر می شود .
  از شما عاجزانه تقاضا میکنم که در این باره بیشتر توجه کنید .
  ارادتمند شما یکی از جوانان روستای شادگان

 • گچساران گفت:

  واقعا جای عکس دکترتقی پور در بین شخصیتهای مهم استان خالی است ، ممنون میشویم اگر عکس و بیوگرافی ایشان را در سایت قرار دهید.

 • احمدی از شادگان گفت:

  آقای بی رمق و خانم سحر چرا منفی میزنید دکتر تقی پور در حد توان خود به افرادی کمک میکنند و در طول سال کارهای خیر و عام المنفعه انجام میدهند.آقای دکتر یک جراح هستن مدیرعامل کمپانی چندملیتی نیستن که بتونن به همه ی افراد و نواحی کمک کنن و بقیه ی افراد خییر و دولت باید کمک کنن.در ثانی خوبی شادگان به این هست که کمپ نداره وگرنه طبیعتش رو نابود میکردن.دکتر مثل خیلی از ایرانی های دیگر و پزشکان و اساتید دیگر ساکن انگلستان هستن و این هیچ منافاتی ندارد.درود بر دکتر تقی پور

 • گچسارانی گفت:

  باسلام خدمت بی رمق وسحرخانم
  ایشان درحدتوان وتاجایی که برایش امکان داردبه ایرانیان بخصوص هم استانی هاوهمشهریانش کمک میکند.
  محل زندگی ایشان بیش ازسی سال انگلستان میباشدشایدتغییرمحل زندگی برایش مقدورنباشد.ضمن اینکه دوپسرش آنجادانشجوی پزشکی هستند.

 • بی رمق گفت:

  من حرف سحر خانم را می پسندم .چرامادلمون راخوش کنیم به سالی یک بار .این کلنیکی توی تهران زدند چرا توی گچساران نزدند .چرا همینجا نمی مونند دست 4تا نیازمندو بگیرند.پیشنهاد می کنم سال دیگر که تشریف آوردند سری به منطقه پیچاب باشت ،یاکلواردهدشت یالوداب بویراحمد بزنند ومظلومیت مردم این مناطق راهم ببینند.گچساران دهدشت وسوق یاسوج وسی سخت وباشت پیشکش آقایون.

  • دشت راک گفت:

   سلام بی رمق نکنه فکر کردی دکتر تقی پور رابین هوده. یا رییس کمیته امداد یا مسوول محرومیت زدایی آستانه؟ لطفا شعععععر نگو

 • امیرحسین گفت:

  من یک کلاس سومی و شادگانی هستم وی دوست دارم در اینده مانند دکتر تقی پور دکتر شوم اونیز یکی از بهترین دکتر های ایران و انگلیس است 9ساله از گچساران

 • دهدشت گفت:

  با سلام .از آقای آرام هم به خاطر ترتیب این مصاحبه و خبر و اطلاع رسانی تشکر می کنم.سال خوبی داشته باشید .

 • دره خلو گفت:

  شاید کم و بیش دیدیم آدمهایی که تا به مقام و پستی میرسند همه چیز خود از قوم و خویش گرفته تا فرهنگ واصالت خویش راگم میکنند و خود را سر تر از دیگران وجدا بافته قلمداد میکنند.اما دکتر تقی پور با بوجود اینکه چندین سال در اروپا زندگی میکند هنوز در کوچه پس کوچه های ده مل برد وشادگان به دنبال گم شده خویش میگردد و فراموش نکرده گذشته تلخ وملال آور پدر ومادر ونیاکانش را و هر ساله با حضور در جمع همولایتی های خود به نوعی خود را در آن گذشته تلخ شریک میکند .براستی که خصلت مردان بزرگ همین است .آن سفر کرده که صد قافله دل همره اوست…هرکجا هست خدایا به سلامت دارش

 • اسدپور گفت:

  سحر خانم
  جناب دکتر تقی پور در انگلیس به خیلی از ایرانیها و هم استانیهای که نیاز به درمان داشته اند کمک کرده . حدود 27سال پیش کسی که برای مداوای بچه اش به انگلیس رفته بود و ساکن گچساران بود برایم تعریف کرد که دکتر تقی پور در آن دیار غربت چه کمکهای به او نکرد، باید همه ما به او افتخار کنیم ، چرا که ایرانیانی که به انگلیس رفته و اسم دکتر را شنیده اند بهش افتخار میکنند ، چرا ما که همشهری و همزبان و هم استانی او هستیم به او افتخار نکنیم.

 • حسين عسكري باشت گفت:

  ببخشید دکتر تقی پورddddd افتخارایل باوی

 • حسين عسكري باشت گفت:

  درود بر دکتر تقی زاده

 • سحر گفت:

  شماهم دلتون خوش کردید به یک نام .کسی خوب است که درخدمت مردم وکشورش باشد .این چه افتخاری است که توکشور ما بزرگ شد ودارد توی انگلستان خدمت می کند .مگه مردم ما همینجا محتاج چنین افرادی نیستند .باچه رویی به همین مردمی که دور وبرش هستندودلشون را خوش می کنند به قطعه عکسی نگاه می کند .مردم شادگان از بی پناهی وبی کسی تمام کوچ کردند.ما باید دست بوس دکترایی باشیم که همه چیز خود را به خاطر مردم منطقه شون رها کردند ودر این استان ماندگار شدندوبه مردم مظلوم این منطقه خدمت می کنند

  • یه آدم که دکتر را میشناسه گفت:

   سحر خانم سلام
   احتمالا شما نمیدونید و یا در جریان نیستید. دکتر تقی پور اگر چه خارج از کشور هستند ولی بسیاری از جوانان و افراد منطقه شادگان و گچساران را با حمایتهای مادی و معنوی خود از راه دور، توانستند به موقعیتهای بالای تحصیلی و کاری برسانند. بیش از 30 نفر پزشک در این منطقه هست و بسیاری از افراد دارای مدارج عالی تحصیلی اعم از استاد دانشگاه، مهندس و … که اکثر افراد به نوعی وامدار دکتر هستند. البته باید بدانید دکتر اینقدر مناعت طبع دارند که اصلا این خدمات را نه به کسی میگویند و نه درجایی عنوان می کند. حتی بسیاری از افراد در همین ایام عید از اقصی نقاط استان به دیدارش آمدند و به آنها کمک مالی قابل توجهی کرد. طی صحبتی که با دکتر داشتم همه اینها را نه تنها وظیفه انسانی خود بلکه هر شخص دیگری که امکاناتی دارد، نیز می داند.
   جدیداً هم کلینیکی در احمد آباد تهران داره راه اندازی میکنه برای برخی خدمات پزشکی که مطمئنا اگر کسی مثل من و شما به آنجا رفتیم و خود را بچه استان معرفی کردیم، محال است پولی از ما بابت خدمات پزشکی طلب کند.
   پس نادانسته در مورد افراد قضاوت نکنید.

 • بهزاد كاظمي گفت:

  این جناب دکتر تقی پور از آن دست آدم هایی است که هر کس وصف حال زندگی اش را می شنود بی اختیار مشتاق دیدارش می گردد.
  گرچه گرفتار مراسم عزای عزیز بسیار نزدیکی بودم اما اگر می دانستم که روز ۱۳ در شادگان تشریف دارند حتمن برای دیدار محضر ارزشمندش شرفیاب می شدم.
  ای کاش خود ایشان یا یکی از نزدیکانش سرگذشت با ارزش جناب دکتر تقی پور را به صورت کتاب نگارش می کردند تا همگان بتوانند از آن استفاده کنند و منش و روش نیکویش را بیشتر دریابند.
  با آرزوی طول عمر برای جناب دکتر و بهره مند شدن انسان های بیشتری از خدمات بی دریغ ایشان.

 • سعید گفت:

  dear dr.taghipour
  when I read this topic i think that why ?
  Someone like you or dr.malekhossaini or …that working in medical field,do not any Health and charity work in assorted positions?
  why?
  please response to me?

 • رهگذر گفت:

  من در روز 13 مادرم بیمار بود خدمت دکتر ر سیدم واقعا ایشون لطف کردند سایه ایشان انشاله کم نشود . انسان به تمام معنی بود

 • زهراسلیمانی از شادگان گفت:

  من هم در اون مهمانی و جمع دوست داشتنی وصمیمی حضور داشتم دقیقن ظهر روز سیزده بدر در مسجد روستای شادگان با هوای مطلوب بارانی

 • زهراسلیمانی از شادگان گفت:

  درود برجناب دکتر که یک افتخار بزرگه برای طایفه بزرگ شادگان ودرود برهمه ی دوستان حاضر وشادگانیای عزیز.من افتخار میکنم ومیبالم ب شادگانی بودنم

 • ایرج گفت:

  افتخاراست برای ما انسان خیلی باید بزرگ باشدتااصل ونسب خودرافراموش نکندبعنوان برادرزاده ی ایشان افتخارمیکنم دکترتقی پورمتعلق به تمام مردم ایران است ازهمه عزیزانی که استقبال کردن کمال تشکروقدردانی راداریم

 • سعید از شادگان گفت:

  درود بر دکتر تقی پور

 • رضا گفت:

  درود بر دکتر تقی پور بزرگ که باعث افتخار ایرانیان است

  • گچسارانی گفت:

   درودبرد ﮐﺘﺮ ﺟﻬﺎﻧﮕﻴﺮ ﺗﻘﻲ ﭘﻮﺭ ﻋﻀﻮ ﮐﺎﻟﺠﻬﺎﻱ ﺳﻠﻄﻨﺘﻲ ﺟﺮﺍﺣﺎﻥ ﺍﻧﮕﻠﻴﺲ ﻭ
   ﺍﺳﮑﺎﺗﻠﻨﺪ ﻭ ﻋﻀﻮ ﻫﻴﻴﺖ ﻣﻤﺘﺤﻨﻪ ﺍﻣﺘﺤﺎﻧﺎﺕ ﺗﺨﺼﺼﻲ ﺟﺮﺍﺣﻲ
   ﺩﺭﻛﺎﻟﺠﻬﺎﻱ ﺳﻠﻄﻨﺘﻲ ﺟﺮﺍﺣﺎﻥ ﺑﺮﻳﺘﺎﻧﻴﺎ

 • خداداد تقی پور گفت:

  این هم وب سایت روستای شادگان که توسط دکتر جهانگیر تقی پور طراحی و مدیریت می شود.
  http://www.shadegan-iran.com

 • ahmad kaeidi گفت:

  aghaye taghipor eftekhare shadegan va shedaniha hastan omidvaram hamishe khobo khosh bashan

پربازديد