تاریخ درج خبر : 1393/01/14
کد خبر : ۲۵۰۷۲۹
+ تغییر اندازه نوشته -

“سوگند به دیاری که خاموش نماند”

سایت استان: رهزاد خدیش

بر دیوار کنار جاده نوشته بود ” سوگند به دیار خاموش” اما خاموش نبود. انگار همگی سوگند یاد کرده اند که دیار خود را از رخوت و خاموشی برهانند و در آن زندگی بیافرینند. رهاندند و آفریدند و نامش را شادگان نهادند!

IMG_29271234566

این اسم و این نوشته ی بر دیوار و آن طبیعت سرشار از بهار، خود گویای همه چیز بود.

اما آنچه ما را در “روز سیزده به در” به سمت شادگان کشانید، نه اسم آن بود، نه طبیعتش و نه نوشته ی بر دیوارش، بلکه وجود انسانی بود به تمامی انسان. بزرگ و از اهالی امروز … انسانی که شیخ با چراغ در کوی و برزن به دنبال آن می گشت؛ در شادگان بود و ما بی چراغ آن را یافتیم. او، خود چراغی بود که اهالی شادگان گرداگردش حلقه زده بودند تا به آنان روشنایی ببخشد و چه بی دریغ بود آنگاه که تمامی روشناییش را یکجا به آنها می بخشید.

دکتر جهانگیر تقی پور جراح و عضو کالج سلطنتی لندن، سیزده بدر هر سال را به شادگان می آید و تمامی فامیل و اهالی روستا را گرد هم می آورد. به گونه ای بسیار صمیمی در جمعشان می نشیند و به دردهای آنان گوش جان می سپارد. بیماران زیادی را میبیند و هر یک را به گونه ای مرهم است. وی که در سال 1360 از ایران به قصد تحصیل به لندن رفت هنوز اسامی و خاطرات تمام اهالی را به خاطر دارد و از تک تک آنان سراغ می گیرد. اهالی هم به میمنت وجودش برای خود ضیافتی برپا می کنند.

هیچ سیزده بدری شلوغ تر، زیبا تر و دلچسب تر از سیزده بدر شادگان نیست. وجود زیبا و انسان گونه ی دکتر تقی پور، هر رهگذری را به تعظیم وامیدارد. تعظیم به شادگان، به سیزده بدرش، به اهالی باصفایش و به نوشته بر دیوارش: { سوگند به دیار خاموش}

خبرهای مرتبط

در صورتی که نظر ارسالی شما طولانی شود، با تأخیر بررسی و تأیید می‌شود.

نکته: نظر شما در انتظار بررسی است و پس از تایید مدیریت در سایت نمایش داده میشود..

 • گچسارانی ترک وطن کرده مقیم اصفهان گفت:

  با عرض سلام خدمت دکتر جهانگیر بزرگ
  دکتر تقی پور اگه میخواد واقعا کاری انجام بده که همیشه ماندگار باشه زدن یک کلینیک کوچک یا در صورت امکان یک بیمارستان و گذاشتن یک دکتر عمومی و در صورت امنکان متخصص در آن در شهر گچسارانه که بیشتر مردم شهر گچساران ( محله سادات ، لبنان ، کیامرثی و بیکاری هم در شهر گچساران بیداد می کنه حقوق مردم کفاف رفتن حتی سالی یکبار برا همه اعضای خانواده رو نمیده حتی پول رفتن پیش دکتر عمومی رو ندارند .
  زدن کلینیک درگچساران کاری ابدی است.
  با آرزوی سلامتی

 • غیربومی دلسوز گفت:

  سپاس از رهزاد

 • احمد شادگانی گفت:

  من افتخار میکنم شادگانی هستم وچنین مرد بزرگی در روستای ما وجود داره که همه تحسینش میکند واقعا باید به چنین اعجوبه ای افتحار کرد که هرسار سیزده به در روستاوفامیلهای خودشو فراموش کرد‌
  دکتر تقی پور عزیز دوست داریم از ته قلب همیشه موفق وسربلند باشید

 • فولادیان... گفت:

  سلام منم درود میفرستم خدمت دکتر.دهدشتی هستم وجدیدا ازگذشته دکتربا خبر شدم…
  واقعا جالب بود که….

 • امیر گفت:

  نوشته شده است “سوگند به دیار خلوت” که بار معنایی این دو با هم تفاوتهایی دارد…

 • اهورا گفت:

  با سلام خدمت دکتر تقی پور:آقای دکترباساخت یک کمپ گردشگری ورونق روستا نام نیکی واس خودبر جای بگذارید من روستای شادگان امدم واقعاً حیف است وضعیت روستا اینگونه باشد

 • جلال مطهری گفت:

  مشکلات مانع از همراهی دوستان در این سفر شد دوستانی که البته هم سفر بودن با ایشان خود سعادتی ست و چنین مقصدی لطف همراهی با دوستان را چندین برابر میکرد که متاسفانه میسر نشد
  نوشته زیبای جناب خدیش و گزارش محمود آرام از این سفر ما را برای شرکت در این مراسم و زیارت جناب دکتر تقی پور در سال آینده به شرط زنده ماندن مشتاق تر نمود.

 • شادگان گفت:

  وجود افرادی مثل دکتر تقی پور میتواند مایه فخر و مباهات ما شادگانی ها و سایر هم استانی های ما باشد. انسانی که علیرغم اینکه 35سال در غرب زندگی میکند هنوز اصالت وتعصب خود را به ایران عزیز و زادگاهش از دست نداده و میتواند درس خوبی به کسانی باشد که زود گذشته خود را فراموش میکنند.
  فقط میخواستم به دکتر بگم دکتر جان ما بچه های شادگان دوستت داریم و به تو افتخار میکنیم .امیدواریم که زادگاهت هم از نعمت خدمات تو محروم نشود. و شاهد باشیم که روزی به همت تو در روستای شادگان کلنیکی حتی بصورت مجازی (اینترنتی ) و یا فرهنگسر با مکانی فرهنگی به همت والای تو تاسیس بشه تا اسم تو پیش از پیش در بین مردم بماند.
  دکتر عزیز درست است که شادگان از سکنه خالی شده اما شما می توانید منشا خدماتی در این روستا شوید که به عنوان روستای الگو در استان باشد.این خواهش ما بچه های شادگان است الحمداله تمکن مالی دارید و میتوانید برای اهالی شادگان در گچساران ( همان زمینهای امامزاده جعفر) یا شادگان با ایجاد یک محل و تالار یا فرهنگسرای این لطف را در حق براران و خواهرانت شادگانی خودت بکنی.

 • نادیا احمدی گفت:

  باید به وجود چنین انسانی فرهیخته و دانشمندی افتخار کرد .

 • بهزاد كاظمي گفت:

  این جناب دکتر تقی پور از آن دست آدم هایی است که هر کس وصف حال زندگی اش را می شنود بی اختیار مشتاق دیدارش می گردد.
  گرچه گرفتار مراسم عزای عزیز بسیار نزدیکی بودم اما اگر می دانستم که روز 13 در شادگان تشریف دارند حتمن برای دیدار محضر ارزشمندش شرفیاب می شدم.
  ای کاش خود ایشان یا یکی از نزدیکانش سرگذشت با ارزش جناب دکتر تقی پور را به صورت کتاب نگارش می کردند تا همگان بتوانند از آن استفاده کنند و منش و روش نیکویش را بیشتر دریابند.
  با آرزوی طول عمر برای جناب دکتر و بهره مند شدن انسان های بیشتری از خدمات بی دریغ ایشان.

 • گچسارانی گفت:

  ﺩﺭﻭﺩﺑﺮﺩ ﮐﺘﺮ ﺟﻬﺎﻧﮕﻴﺮ ﺗﻘﻲ ﭘﻮﺭ ﻋﻀﻮ ﮐﺎﻟﺠﻬﺎﻱ ﺳﻠﻄﻨﺘﻲ ﺟﺮﺍﺣﺎﻥ
  ﺍﻧﮕﻠﻴﺲ ﻭ
  ﺍﺳﮑﺎﺗﻠﻨﺪ ﻭ ﻋﻀﻮ ﻫﻴﻴﺖ ﻣﻤﺘﺤﻨﻪ ﺍﻣﺘﺤﺎﻧﺎﺕ ﺗﺨﺼﺼﻲ ﺟﺮﺍﺣﻲ
  ﺩﺭﻛﺎﻟﺠﻬﺎﻱ ﺳﻠﻄﻨﺘﻲ ﺟﺮﺍﺣﺎﻥ ﺑﺮﻳﺘﺎﻧﻴﺎ
  زنده باشن

 • فرخ کاییدی گفت:

  با سلام وخسته نباشید خدمت دست اندرکاران سایت استان بخصوص جناب آقای خدیش بابت انتشار مطلب سیزده بدر متفاوت و درود به احساس لطیف دکتر تقی پور و همه اهالی روستای شادگان کاش از روستا وفضای زیبای آن عکس بیشتری میگذاشتین

 • باوی گفت:

  دکتر تقی پور افتخار باوی و استان و ایران است زنده باشد و سرافراز این مرد با اصالت

 • احمدی از شادگان گفت:

  درود بر دکتر تقی پور

پربازديد