تاریخ درج خبر : 1392/03/09
کد خبر : ۲۵۱۱۳
+ تغییر اندازه نوشته -

انقلاب اقتصادی با گردشگری میسر است

سایت استان: سعیدپایدار

“گردش مفصلی در سرزمین بویراحمدی ها کردیم؛ ساعتها در جنگلهای بلوط ،زیر درختان سربه آسمان کشیده و درحالیکه علفهای منطقه زیر سم اسبانمان له می شد،به این طرف و ان طرف میرفتیم. جویبارهای فراوان و مناطق پر گل و گیاه و پرندگان گوناگونی که لابلای شاخه های درختان نغمه خوانی می کردند و قاقمهای شیطانی که دیدن ما جیغ زنان فرار می کردند درست شبیه منطقه تورنیگن و جنگلهای سیاه بود. با این تفاوت کمه اینجا خیلی اصیلترووحشی تر و بکرتر باقی مانده بود”

این مطلب برگرفته از کتاب سپیده دم در ایران ، اثر شولتسه – هولتوس آلمانی است که در سالهای 1322 به عنوان مامور دولت المان در جنوب ایران ماموریت داشت و مطالبی در وصف زیبایی های بویراحمد به رشته تحریردراورده است.

1802

در وصف استان کهگیلویه وبویراحمد خصوصا شهرستان بویراحمد توصیفات کم نیست ،فقط لازم است که پای گردشگر یا مهمانی به این منطقه باز شود، دیدن و تماشای این همه زیبایی همان و محصور وابسته شدن به این طبیعت زیبا همان. با توجه با پیش رو بودن چهارمین دوه انتخابات شواری شهر و وجود کاندیدهای محترم با تخصص و سلایق مختلف، از طرفی طرح دیدگاهها و برنامه های مختلف لزوم پرداختن به مقوله گردشگری بیش از هر زمان دیگر لازم و ضروری به نظر می رسد.

آنچه که نگارنده را ترغیب به نوشتن این سطور نموده اعتقاد واهمیتی است که به صنعت توریسم و گردشگری در توسعه استان و شهر یاسوج داشته و شاید خیلی از همشهریان محترم نیز از طریق مطبوعات یا سایت ها یا بخش از دیدگاهها و دغدغه های اینجانب آشنایی داشته باشند، صاحب این قلم با توجه به این که در جلسات و نشستهای مختلف با گروههای مختلف مردم از گلایه و انتقاد مردم به بی توجهی مدیران استان از جمله شورا و شهرداری به قابلیت های گردشگری مواجه بوده لذا در این نوشتار بیشتر به طرح موضوع و اهمیت گردشگری و ارائه راهکار لازم می پردازم.

شهر یاسوج که مبنای شکل گیری ان بعد ازقیام عشایر جنوب از جمله ایل بویراحمد علیه حکومت پهلوی و جنگ های مشهورازجمله جنگ گجستان در سال 1344 خورشیدی تاسیس شد. علاوه بر عامل فوق موقعیت خاص طبیعی ، جغرافیا یی و اقلیمی این شهرباعث گسترش و توسعه روزافزون آن و مطرح شدن به یکی از قطبهای گردشگری ایران تبدیل شده است .در کنار خدمات ارزنده ای که بعد از انقلاب از جمله: توسعه راههای ا ستان ، دایر شدن شهرکهای متعدد صنعتی ، فرودگاه ،دانشگاهها و مراکز آموزش عالی ،مراکز درمانی متعدد … به مقوله گردشگری به صورت کاربردی کمتر پرداخته شده؛ در حالی که به اعتقاد کارشناسان تنها راه توسعه استان گردشگری است نه هیچ صنعت دیگر، در کنار جاذبه های متعدد در بویراحمد شهر یاسوج از جایگاه خاصی از حیث جاذبه های طبیعی برخوردار بوده که هر کدام از آن ها به تنهایی می تواند جایگزین چندین کارخانه جهت اشتغال زایی و چندین سرمایه گذاری صنعتی جهت درآمد زایی باشد. کافی است که در هر گوشه ای از شهر یاسوج باشیم 5 کیلومتر که به جهات مختلف حرکت کنیم به دره رودهای خروشان ، یا دشتهای بلوط که سرسبزیشان را به رخ می کشند یا به کوههایی می رسیم که سپید پوش و آشیانه سیمرغ هاست. این قابلیت ها برای شهری که دارای مدیران خلاق و برنامه محور باشند یعنی مهمترین منبع جهت اشتغال و درآمد زایی . اگر یاسوج را به مرکزی تشبیه کنیم به دره، رودها و آبشارهایی می رسیم که به سان شعاع یک دایره هستند (آبشار یاسوج، تنگ مهریان، تنگ گنجه ، رودخانه بشار، جاده دهنو، جاده محمود آباد، دره گرم) هرکدام از این دره رودها (تنگه ها) خود بهترین جاذبه هاو پتانسیل هستند جهت تاسیس فضاهای گردشگری و اقامتی. بنا بر آمار مسولین استانی که سالانه 5 تا 6 میلیون گردشگر وارد شهرستان بویراحمد و شهر یاسوج شده که مسلما اگر دیدگاهها به سمت کاربردی شدن فضاهای یاد شده شود یک انقلاب اقتصادی در شهر یاسوج به وقوع خواهد پیوست.

دربین دستگاههای تصمیم گیر شورای شهر از جایگاه ویژه ای برخوردار بوده که مطابق اصل یکصدم قانون اساسی(جهت پیشبرد سریع برنامه های اجتماعی ،اقتصادی ، عمرانی ، بهداشتی ،فرهنگی و سایر امور رفاهی مردم شورای های ده ، بخش ، شهر ، شهرستان )انتخاب می شوند. شورای شهر با توجه به اختیارات بالایی که در قانون به آن اشاره شده است می تواند بستر توسعه و رونق گردشگری و حضور سرمایه گذاران را در شهر فراهم نماید.به طور یقین از انجا که صنعت گردشگری از جمله صنایع زود بازده وسوداور است با یک برنامه ریزی کوتاه مدت امکان حل بخشی از مشکلات ناشی از اشتغال و درآمد حل خواهد شد. لذا اینجانب با توجه تحصیلات مرتبط با معماری و گردشگری (لیسانس معماری، ارشد ایران شناسی) وحضور در حوزه های اجرایی و مشاوره ای و فعالیت های پژوهشی متعدد برنامه های ذیل را به عنوان بخشی از پیشنهادات به کاندیدهای محترم حاضر در رقابت های شورای شهر یاسوج پیشنهاد می نمایم.

1- تاسیس کمیسیون سرمایه گذاری گردشگری و مدیریت گردشگری با حضور متخصصین با سابقه در شورا و شهرداری

2- فرهنگ سازی جهت مشارکت هر چه بیشتر مردم ،اصناف و سایر دستگاها در مواجه با گردشگران

3- آموزش جوانان و بانوان در صنایع بومی(آشپزی ،صنایع دستی،سوغات محلی ،…)

4- برپایی روز یاسوج و تبلیغات واطلاع رسانی جهت ثبت ملی و جهانی این روز با توجه آداب و رسو م پر افتخار پیشینیان دراین منطقه

5- تکمیل و ادامه ساحل سازی طرح مطالعه شده از آبشار تا بشار

6- رایزنی با دستگاههای حاکمیتی جهت واگذاری منابع طبیعی و ملی واقع در محدوده شهر به شهرداری

7- استفاده از نمادهای فرهنگی و طبیعی در شهرسازی با توجه به علاقمندی گردشگران به جاذبه های گردشگری

8- تسهیل در ارائه پروانه فعالیت به باغات و مالکین حریم رودخانه بشار وسایر نقاط جهت حضور قوی تربخش خصوصی

9- تعیین گروه مشاوره مجرب وحتی جهت برنامه ریزی هرچه بیشتر درصنعت گردشگری

10- رایزنی با بانکها و مدیران استانی جهت اعطای تسهیلات به مالکین باغات و اراضی اطراف شهر جهت ساخت فضاهای گردشگری

11- تاسیس شهر بازی با امکانات روزه به جای شهر بازی سنتی و خطرناک موجود

12- لحاظ شدن دیدگاه گردشگری مبتنی بر خلاقیت و نو آوری در طرح های شهری

13- نامگذاری تعدادی از خیابانها شهر به نام شهرهای استان مانند : دهدشت،چرام ، سی سخت جهت مشارکت هرچه بیشتر تمام شهروندان و معرفی بیشتر شهرهای استان به گردشگران

14- اختصاص بخشی از درامدهای شهردای یاسوج به فعالیت های گردشگری

15- توسعه زیرساختمان ها و عریض تر کردن جاده های وردی (باغات محمود آباد، مهریان، خروجی آبشار و ارئه خدمات کامل به این مناطق)

16- برگزاری همایش های بین المللی جهت حضور سرمایه گذاران ، پژوهشگران و متخصصین علوم گردشگری جهت تبادل نظر بهتر و بیتشر

با توجه به روز بودن علم گردشگری این راهکارها به همراه سایر موارد پیشنهای که از حوصله این مطلب خارج است راهی است جهت خروج از بن بست توسعه نیافتنه در استان و مرکز استان، مسلما انتخاب امروز ما در صفحه تاریخ این دیار زیبا و پر خاطره ثبت و ضبط خواهد شد.امید است با توجه به مواهب بالای طبیعی و فرهنگی در شهر یاسوج شاهد انتخاب شوارای مبتنی بر علم و خرد جمعی، خلاقیت ، شور همراه با شعور باشیم.

خدایا چنان کن سرانجام کار تو خشنود باشی و ما رستگار…

* کارشناس معماری، کارشناس ارشدایران شناسی وعضوعلی البدل شورای شهریاسوج

خبرهای مرتبط

در صورتی که نظر ارسالی شما طولانی شود، با تأخیر بررسی و تأیید می‌شود.

نکته: نظر شما در انتظار بررسی است و پس از تایید مدیریت در سایت نمایش داده میشود..

پربازديد