تاریخ درج خبر : 1393/01/18
کد خبر : ۲۵۱۹۸۳
+ تغییر اندازه نوشته -

“دموکراسی در افغانستان”

سایت استان: محسن خرامین

“به امید دیدار”

به رسم همیشه می گوید در آستانه ی در

امید، گاهی به خانه ی ما می آید

(الیاس علوی)

سال ها پیش وقتی برای اولین بار دو رمان «هزار خورشید تابان» و «بادبادک باز» خالد حسینی نویسنده ی افغانی را مطالعه کردم به حال ملت مظلوم افغانستان کور کور گریه کردم و هنوز هم هر گاه صحنه های این دو کتاب و بویژه صحنه ی سنگسار آن زن بی گناه در رمان بادبادک باز به ذهنم خطور می کند تمام وجودم لبریز درد می شود . وحشی گری و سبعیت طالبان و القاعده در افغانستان به گونه ای بود که کمتر کسی گمان می برد روزی برسد که این ملت طمع شیرین آزادی را بچشد .احمدشاه مسعود از مبارزان خوشنام و باسابقه افغانی در مصاحبه ای با یک خبرنگار خارجی راجع به طالبان گفته بود: طالبها فاشیسم مذهبی هستند و حرص آنان بیکران است ؛ رهبران طالبها خیال اربابی جهان را در سر می پرورانند .

اما حالا افغانستان نه تنها از دست طالبان نجات پیدا کرده است که بسیار زود پا در مسیر دموکراسی گذاشته است و در حال انتقام آرام قدرت از حامد کرزی به فرد دیگری می باشد . افغانی ها دارند از بیشتر کشورهای منطقه که تنها شعار دموکراسی می دهند و انتخابات های صوری برگزار می کنند در حال پیشی گرفتن هستند . آنها هم چنین در زمینه ی حقوق زنان نیز پیشرفت های چشمگیری داشته اند و زنان افغانستان امروز از اکثر زنان منطقه جلوترند . اینترنت در افغانستان سرعت بالایی دارد و خبری از فیلترینگ بالا نیست، شبکه های ماهواره ای بسیاری به صورت آزاد در این کشور فعالیت می کنند و هم چنین ارزش افغانی واحد پول افغانستان هر روز در حال افزایش می باشد و قس علیهذا….

هر چند در این کشور کماکان طالبان و القاعده حضور دارند و گاه و بی گاه با حملات انتحاری و وحشیانه ی خود آرامش مردم را به هم می زنند و هنوز هم افغانستان بزرگ ترین تولید کننده مواد مخدر در جهان می باشد .اما آزمون موفق انتخابات ریاست جمهوری در این کشور نشان داد که دموکراسی علی رغم همه هزینه هایش در حال ثمردهی است . نمونه افغانستان بیانگر این واقعیت است که اگر اراده و خواستی قوی در میان باشد و مردم خود بخواهند و از طرف دیگر برخی از ضروریات دموکراسی از جمله آزادی بیان و آزادی انجمن ها (ان جی او)ها اتفاق بیفتد قابلیت تحقق دموکراسی در هر کشوری و با هر فرهنگ و تاریخی وجود دارد و عصر حاکیت آمرانه و قیم مابانه به پایان رسیده است.

کارل رایموند پوپر فیلسوف شهیر اتریش -انگلیسی در اثر ماندگار خود «جامعه باز و دشمنان آن» معتقد است:«اینکه چه کسی باید حکومت کند »متعلق به فلسفه ی سیاسی ماقبل مدرن است در حالی که پرسش سیاسی دوران مدرن این است که«چگونه باید حکومت کرد» هر چند تکفیری ها و بنیادگرایان سعی دارند دموکراسی را یک پدیده ی غربی و وارداتی معرفی نمایند. اما آنگونه که داریوش شایگان می گوید : دموکراسی به معنای غربی شدن نیست ،دموکراسی یک ارزش بشریت مدرن است ،همان گونه که مداراگری نیز چنین است .

باید به خاطر داشت که دموکراسی تنها با شعار محقق نخواهد شد و با زور و لشکر کشی صرف نیز نمی توان آنرا به ملت و کشوری تحمیل کرد بلکه این پروژه نیازمند تمهیدات مقدماتی و آگاهی بخشی در جامعه و وجود یک سری ساز وکارها و نهادهای قوی و مهم می باشد که قدرت را بدون استفاده از خشونت در جامعه تقسیم و تنظیم می نماید.

انتخابات ریاست جمهوری افغانستان یک پیروزی بزرگ برای این کشور و ملت آن می باشد . در حالی که در اکثر کشورهای خاورمیانه طالبانیسم و سلفی گری در حال رشد می باشد و هر روزه شاهد نسل کشی،فرقه گرایی،آوارگی و مرگ شهروندان در این کشورها می باشیم . انتخابات افغانستان و گام برداشتن این کشور در مسیر دموکراسی بهترین مدل و الگو برای پرهیز از خشونت و جنگ در منطقه می باشد . بعد از کشته شدن خانم بی نظیر بوتو نخست وزیر سابق پاکستان که اتفاقا به دست طالبان ترور شد فرزندش بیلاو آل بوتو زرداری در سن نوزده سالگی در جمع خبرنگاران گفت: مادرم همیشه می گفت: «دموکراسی بهترین انتقام است»

خبرهای مرتبط

در صورتی که نظر ارسالی شما طولانی شود، با تأخیر بررسی و تأیید می‌شود.

نکته: نظر شما در انتظار بررسی است و پس از تایید مدیریت در سایت نمایش داده میشود..

 • زرین گفت:

  سلام بر محسن صاحب نظر.
  زمین خاورمیانه سفت است.هر بذری راحت در آن ثمر نمی دهد.
  لطفا یادداشت “مصر خوب پیچید”را بخوان.

 • کیان گفت:

  درود بر محسن. بنظرم خیلی قوی نوشتی. افغانها علی رغم مشکلاتی که اشاره کردید با سرعت باور نکردنی از مرحله تمهید دمکراسی گذشتن و در حال گذار از دمکراسی هستن بی شک در اینده نه چندان دور به مرحله تحکیم دمکراسی خواهند رسید…..

 • امیر گفت:

  درود بر محسن عزیز خوب نوشتی خصوصا با مطلع زیبایی از شاعر دوست داشتنی الیاس علوی. باشد که به جای این گونه خرده گیریها انتخابات در کشور افغانستان که گوناگونی قومی و فرهنگی زیادی دارد سرمشق کسانی قرار گیرد که هنوز در تعصبات قومی غوطه ورند و دموکراسی را فقط در کتابها باور دارن.

 • افغانی گفت:

  مایه خوشحالی است افغانی ها از توحش طالبان نجات پیدا کردند و انتخابات تقریبا سالم بر گار می کنند . البته بی انصافی بزرگی بود که شما به نقش خارجی ها در این موفقیت اشاره نکردید . اگر حمله غرب و حمایت های اقتصادی آنها نبود هرگز افغانستان به این وضعیت نمی رسید .

 • امید نوروزی اصل گفت:

  درود محسن جان! اگر چه راه دشوار است و مقصد ناپدید، اما خوشبین و امیدوارم. درود به همزبانان و همدلان ما در افغانستان عزیز

 • برزین گفت:

  تو متن اشاره شده که دموکراسی یک پروژه است . و هیچ اشاره ای هم به آمریکا نشده ظاهرا خودت عجولانه تحلیل کرده ای. ضمنا به مشکلات افغانستان هم گریزی زده شده . یادمان باشه مقاله در مورد افغانستان است نه مثلا ترکیه

 • خ.پارسه گفت:

  سلام
  دوست عزیز، اندازه ای، شتاب زده به تحلیل رفتید
  “دموکراسی ایدئولوژی نیست بلکه یک پروسه است”
  و این پروسه ملزومات خاص خود را دارد که یک شبه حاصل نمیشود
  “وضعیت مبهم اقتصادی” و ” مشکلات شدید فرهنگی” همچون لویی جرگه ها
  چالش های هستند که دموکراسی افغانستان را شکننده نشان میدهند وضعیت کنونی و آینده ی مبهم افغانستان منهای امریکا آنچنان بهشتی نیست که شما به تصویر کشیده اید

پربازديد