تاریخ درج خبر : 1393/01/19
کد خبر : ۲۵۲۱۶۹
+ تغییر اندازه نوشته -

روزی نو برای بازنگری استراتژی ها

سایت استان: غریب واحدی پور

مدتی قبل اگرچه دریافت پیامی از دوستی مبنی بر”نوشتن از نوروز” به دلایل ویژه ای مرا مأمور به اجابت درخواستش می کرد.

اما بواسطه اینکه همواره اژدهای درونم بصورت خود جوش به نوشتن وادارم کرده و هرگز موضوع و عنوانی را به او دیکته نکرده ام.

لذا،علی رغم تلاش بسیار از عهده یافتن خمیر مایه لازم جهت شروع کاربرنیامدم تا اینکه توفیقی نصیبم شد ودر کلاس درس استاد جانبازی شرکت کردم که بعلت شدت جراحات وارده در زمان جنگ برای مداوا به آلمان اعزام شده بودو تجربه حضورش به خصوص در ارتباط با تیم پزشکی معالجه کننده که همه غیرآلمانی ودرواقع نخبه هائی بودند که فقط آلمانی ها شرایط را مهیا واز دانش آنها ارزش افزوده ایجاد می کردند.پس از بهبودی تأثیر شگرفی بر نگرش او گذاشته بود.

از اینروآخرین جلسه درس سال92خود را با خطبه شقشقیه ای بشرح ذیل به پایان رساند:

” ما راچه شده است که پیامبرمان فرموده است که “اگر فقر از در وارد شود ایمان از پنجره خارج می شود “و” از فقرنمی ترسم ولی از سوء تدبیر امتم می ترسم.”

امادر کشورمان فقربیداد می کند. و یکی می خورد که جانش در می آید و دیگری از نخوردن جانش در می آید.

سوء تدبیر یعنی همان مدیریت غیر اصولی موجب می شود که نخبه ها ازبی مهری ما فراری وا جنبی آنها را برباید و بقیه هم که مانده ایم بجای کار گروهی ،گریبان همدیگررا دریده و اسب مراد خود را می تازیم.

نتیجه این می شود که فردی چون پروفسور سمیعی در آلمان که به اندازه تمام چاههای نفت ما ارزش دا رد.منبع توریست و رونق مشاغل وغیره برای ملک بیگانه می شود.و مطابق با اظهارات رئیس دانشگاه صنعتی شریف تا رتبه22 کنکور سراسری دانشگاهها را قبل از اینکه ما موفق به دیدا رشان شویم دام اجنبی تور می کند.

در مقابل فردی که پس از شانزده ترم و بصورت ناپلئونی در واحد دانشگاهی دور افتاده ای آن هم با واسطه های فرا وان مدرک نیم بندی می گیرد با کمال تعجب به فاصله کمی از فارغ التحصیلی حداقل فرماندار یعنی نفر اول شهربزرگی می شود و خوب که دنبال می کنی علت را نه در لیاقت ،شایستگی و مدیریت او بلکه استعداد کم نظیرش درواسطه یابی واجابت خواسته های فلان شخص موجه می یابی ،غافل از اینکه محول کردن کارهای بزرگ به افراد کوچک و کارهای کوچک به افراد بزرگ خود به تنهائی از عوامل عمده سقوطسلسله های قدرتمندی در طول تاریخ بوده است.

از طرفی سال ها سوء تدبیر عده ای چوب حراج بر منافع ملت می زند واز مدعیان جز تعریف و تمجید صدائی شنیده نمی شود .

این در حالی است که نقد ها و بیان اشکالات اکثرا”هنگامی بروز و ظهور می یابند که دیگرنوش داروی پس از مرگ سهراب هستند.

آذین بند دکوراسیون خانه هایمان اجناس ژاپنی است .ملتی که زمانی برای پیشرفت کشور خود از 24 ساعت شبانه روز8 ساعت با حقوق برای دولت و 8 ساعت هم مجانی کار می کردند و فقط سیب زمینی می خوردند.

ولی ما تازه بعد از اتمام ساعات مو ظفی با صرف انرژی و استفاده از سایر امکانات در دفاتر برای انجام کار معمول خود تحت عنوان اضافه کاری می مانیم و نتیجه هم وضع امروزادارات ماو آسیب های اجتماعی وارد شده برپیکرخانواده ها است.

درمراکزآموزشی و دانشگاهها هم همانند سایرحوزه ها نرم ها و استانداردها لوث شده است .کمیت دانشجو به خصوص دردوره تحصیلات تکمیلی بر کیفیت آن پیشی گرفته است.

دانشجو پول و عمر خود را صرف می کند .اما به بازده کار اندک توجهی ندارد.بدیهی است که نومیدی ازآینده شغلی بیش از سایر عوامل به این معضل دامن می زند.

در میان اساتید هم کم نیستند کسانی که راحتی و آسایش خود را بر تلاش برای بهبود کیفیت آموزشی ترجیح می دهند.

….وبسیاری موارد دیگر که پرداختن به آنها مثنوی هفتاد من کاغذ می طلبد.

لکن به هر حال دنیائی است که با تفکر و اندیشه خود ساخته ایم. و همانگونه که اینشتین گفته است تغییر این دنیا فقط با تغییر طرز اندیشیدن ما امکان پذیر است.

وآیا بهترین زمان ممکن برای کلید زدن تغییر” نوروز” یعنی روزی نو برای بازنگری استراتژی ها و اهداف گذشته به منظور تدوین استراتژی ها و اهداف مدرن متناسب با شرایط امروز نیست.

آیا در چنین روزی سزا نیست که از خدائی که تغییر دهنده قلوب و دیدگان( طرز فکر) و مدیریت کننده سیستماتیک ترین،پیچیده ترین،شگفت انگیز ترین ودر عین حال طبیعی ترین فرآیند خلقت یعنی شب و روز و علاوه بر آن متحول کننده دل و دماغ مخلوقات است . تغییر نرم افزار وجودمان برای رفع سوء تدبیرها وبالتبع تغییر دنیایمان جهت توجه به منافع عموم و محو فقر با انگیزه حفظ ایمان توده را عاجزانه بخواهیم و همراه با دکوراسیون و خانه تکانی خانه هایمان به دکوراسیون و خانه تکانی روح و اندیشه هایمان هم بی تفاوت نباشیم.

بی شک این همه از نوروز بر می آید.زیرا درمیان تمام سنت های کهن ایرانی،نوروز با جنبه های مختلف خوددر هر ناحیه ای از کشور جشنواره ای بی همتا است که با تکرار،تجدید،تولید و زنده کردن بر روح خلاق ایرانی اثر می گذارد.

نوروز جشن زندگی مبارک باد

خبرهای مرتبط

در صورتی که نظر ارسالی شما طولانی شود، با تأخیر بررسی و تأیید می‌شود.

نکته: نظر شما در انتظار بررسی است و پس از تایید مدیریت در سایت نمایش داده میشود..

 • دوست گفت:

  صحبتها که خیلی خوب است اما افسوس. درد رامیدانیم درمان راهم میدانیم اما درمانگر کیست؟کجاست؟ایا میتواندکاری کند؟

 • سری سال افزون از رامهرمز گفت:

  درود بیکران بر فرزند خردمند کهگیلویه مهندس واحدپور که با این نوشتار حرف دل ما را بیان کردند . الحق که شما در همان زمان دانش آموزی در مدرسه راهنمایی شهید مفتح دهدشت که با هم درس می خواندیم نابغه بودی و من بعنوان یک همشهری به شما افتخار می کنم .

 • میر مصطفی عبدالهی گفت:

  نقد بسیار پسندیده ای است بر مسائل عصر ما. و به قول آن مرحوم که گفتند بر روی سنگ قبر ما تاریخ نزنید تا آیندگان ندانند بی عرضگان این برهه از تاریخ ما بوده ایم.
  به امید روزی که افکار ما نو شوند.

پربازديد