تاریخ درج خبر : 1393/01/19
کد خبر : ۲۵۲۱۷۸
+ تغییر اندازه نوشته -

چهار مشخصه انسان سالم از نگاه دکتر چمن

سایت استان: رئیس دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی استان کهگیلویه و بویراحمد، با اشاره به شعار امسال هفته سلامت با عنوان ” یک عمر سلامت، با خود مراقبتی” گفت: خود مراقبتی باید در جامعه به عنوان یک” فرهنگ” تبلیغ شود و از اولویت های جدی ما در استان است.

به گزارش سایت استان، دکتر رضا چمن که به مناسبت روز جهانی بهداشت در جمع فرماندهان و کارکنان سپاه فتح استان سخن می گفت، “خود مراقبتی” را فعالیتی از سوی فرد، به منظور حفظ، بهبود و ارتقای سلامتی خود و اطرافیان  دانشت که با تلاشی هدفمند، داوطلبانه و آگاهانه صورت می گیرد؛ تصریح کرد: باید چهار گروه مشخص برای خود مراقبتی تعریف کنیم که شامل مردم، متولیان سلامت، مدیران سیاستگذار و رسانه ها هستند.

chaman

رئیس ستاد برگزاری هفته سلامت استان، با بیان اینکه مردم در این تقسیم بندی ذیفنعان و مجریان اصلی خود مراقبتی هستند، تاکید کرد: بنابراین ما و همه مجموعه همکاران به عنوان مربیان، مدیران سیاستگذار به عنوان حامیان اصلی و در نهایت رسانه ها به عنوان مبلغان و مروجان خود مراقبتی در جامعه محسوب می شوند.

وی تاکید کرد: اگر این چهار گروه به وظایف و عملکردهای خود به خوبی عمل کنند، به تحقق اهداف شعار” یک عمر سلامت، با خود مراقبتی” دست می یابیم.

دکتر رضا چمن در ادامه با اشاره به اینکه «سیمای سلامت» دچار دگرگونی شده است، تاکید کرد: بسیاری از آسیب ها، مشکلات و بیماری های امروزی، ریشه در نوع “رفتار” افراد دارد.

وی افزود: اگر رفتارها اصلاح شود، شاهد کاهش بسیاری از بیماری ها از جمله بیماری های قلبی عروقی، دیابت، فشار خون و همچنین کاهش بسیاری از آسیب های اجتماعی خواهیم بود.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی استان کهگیلویه و بویراحمد با طرح این سوال که برای خود مراقبتی و اصلاح رفتارها چه زمانی و  از کجا باید شروع کرد؛ تصریح نمود: برای دست یابی به این هدف مهم باید از همین امروز و از “اصلاح رفتار خود” آغاز کرد و خود مراقبتی و آموزش های ارائه شده توسط متولیان سلامت را جدی گرفته و به آنها عمل کنیم.

دکتر چمن با اشاره به کلام مولا علی(ع) در زمینه انسان سالم، اظهار داشت: رابطه سالم با خود، خداوند، دیگران و همچنین رابطه سالم با طبعیت پیرامون، چهار مشخصه اصلی انسان سالم است که در هر چهار حیطه باید از رفتار خود مراقبت کنیم.

وی در پایان با اظهار امیدواری به اینکه در سال جدید با توکل به خدا، تلاش جهادی و حسن تدبیر بتوانیم بهتر از گذشته در عرصه های گوناگون عمل نمائیم، گفت: از فرماندهی سپاه فتح استان و همکارانش به خاظر فعالیت های شایسته و در خور تحیسن آنان در راستای ترویج سبک زندگی سالم و همچنین همکاری بی دریغ و همیشگی با مجموعه بهداشت و درمان استان قدردانی می کنم.

در پایان این جلسه از فعالان عرصه سلامت در حوزه سپاه فتح استان تجلیل شد.

خبرهای مرتبط

در صورتی که نظر ارسالی شما طولانی شود، با تأخیر بررسی و تأیید می‌شود.

نکته: نظر شما در انتظار بررسی است و پس از تایید مدیریت در سایت نمایش داده میشود..

 • بنویس گفت:

  واقعا برا ی مردم مظلوم این استان متاسفم تا کی باید چوب ندانم کاری مسولین رو بخوریم دکتر چمن از روزی که اومدن فقط تیتر شدن البته با حرف پس کی میخواین کار کنید

  • ناشناس گفت:

   اتفاقا این مدت خوب کار کرده. همینجور که نباید حرف بزنیم. خوب دلایلت را بفرما مردم بدونن؟ همین آرامش دانشگاه در این شراط و آمادگی برای اجرای طرح های جدید فراشیز بیمارستانی و راه اندازی بخش پس از زایمان و غیره کار نیست؟

   • توانا گفت:

    لازم نسیت و البته امکان ندارد همه آدمهای بزرگی باشند اما شناخت آدمهای بزرگ خودش یک عرضه، هنر،توانمندی و قابلیت میخواهد که توی کامنت گذار (بنویس) دراین حد هم نتوانستی خودی نشان بدهی. در توان و شایستگی و سواد و تجربه و تخصص دکترچمن هیچ شکی وجودندارد. گرچه ممکن است مثل همه سازمانها و نهادهابرخی عملکردهای قابل نقد هم وجودداشته باشد

  • شاگرد گفت:

   ما با اطلاعیم که در همین مدت چه تحولات بزرگی در علوم پزشکی داشته و بسیاری از مشکلات مالی و اداری بهداشت ودرمان استان را حل کرده و چه برنامه های بزرگی در حال اجراست. اتفاقا ایشان از بسکه مشغله کاری دارند فرصت حرف و مصاحبه ندارند ولی رسانه ها دست از سرشان بر نمی دارند. کدام آدم منصفی هست که نداند آقای دکتر چمن استاد مسلم مدیریت علوم پزشکی در همه زمینه هاست خوش انصاف ندانم کاری دیگه چه وصله ای است.

  • دانشجو گفت:

   متاسفم برای کسیکه ارزش کلام دکتر چمن را نمیداند، اگر درکلاسهای درس او بوده باشی میفهمی که با چه مرد باسوادوتوانمندی روبرو هستی، در مدیریت هم ایشان همانقدر پرتوان هستند

 • پزشک همکار گفت:

  آفرین بر دکتر چمن و صد آفرین بر وزیر محترم که این نخبه هم استانی را در مسند ریاست دانشگاه قرار دادند

 • ناشناس گفت:

  دکتر چمن آدم زحمت کش و پر تلاشیه. انشاالله که موفق باشه

 • دانشجوی پزشکی گفت:

  ما به داشتن چنین استاد بزرگی افتخار می کنیم

 • دانشگاهی گفت:

  واقعا همه دانشگاههای ما نیازمند چنین مدیران عالم و اندیشه ورزی هستند.

 • همشهری گفت:

  احسنت بر استاد چمن.

  • دانشجو گفت:

   کاش بجای بعضی کلاسهای بی رمق و بی محتوای کلاسهای دانشگاه هفته ای چندساعت صحبتهای دکتر چمن واسمون ÷خش بشه . والله اینجوری زودتر باسواد میشیم

پربازديد