تاریخ درج خبر : 1393/01/20
کد خبر : ۲۵۲۳۴۰
+ تغییر اندازه نوشته -

انصراف،اعتماد، انتظار

سایت استان: اسلام رسایی نسب

به بهانه فاز جدید هدفمندی یارانه ها

از مهمترین برنامه های اقتصادی دولت”معجزه گران” اجرای هدفمند سازی یارانه ها بود. طرحی که تنها شجاعت لازم نداشت و نیاز به درایت، مدیریت، سلامت و صداقت داشت تا بتواند به نتیجه مثبت و موثری بینجامد. دولت قبل بدون توجه به نظرات کارشناسان و حتی مجلسیان، ساز خود را می زد و بخش قابل توجهی از مردم کم اطلاع چه رقصها که با آن نکردند غافل از آن که حکایت این پول متبرک! حکایت “خر برفت و خر برفت و خر برفت” بود. طرح هدفمند سازی یارانه ها ابزار تبلیغات و سو استفاده قرار گرفت و حمایتهای مقامات و نهادهای مختلف و یکدستی سیستم حاکمه منجر به خودرایی و به تاخت رفتن دولتیان در مسیری منتهی به پرتگاهی عمیق شد. شاید درک گرچه دیرهنگام- این موضوع باعث شد همان پشتیبانان تام و تمام به فکر بیفتند که شاید نتوان با این افراد و ابزار بیش از این پیش رفت. به هر روی مساله دارترین و مساله ساز ترین دولت -از نظر بنده- انبوهی از مسائل و مصائب را برای مردم و مسئولین پس از خود گذاشت. دولت جدید با شعار “تدبیر و امید” پا به فضایی تاریک و پر التهاب گذاشت و بیش از همه همان رقصندگانِ همیشگی را جانی تازه بخشید تا مگر بتوان با کلید تدبیر درِ مشکلات را باز و چراغ امید را در این تاریکی وهم انگیز روشن نماید و امید آن که بشود و بگذارند که بشود!

13-9-18-141333Book1


احمدی نژاد آذرماه 1389: با 30 هزار میلیارد صرفه جویی سالانه ناشی از هدفمندی یارانه‌ها می‌توان بیش از دو برابر سال گذشته فعالیت عمرانی انجام داد.با محاسبات انجام شده از روز اول اجرای هدفمند کردن یارانه‌ها، وضع زندگی 6 دهک بهتر خواهد شد.من مطمئن هستم که ملت ایران در این آزمایش سربلند بیرون می آیند این طرح به خوبی اجرا خواهد شد و موجب افتخار ملت می‌شود

روحانی اسفند 1392: در زمینه هدفمندی یارانه، قدم جدیدی برداشته خواهد شد و توسط مسئولان برای مردم عزیز ایران توضیح داده خواهد شد. اما اقشار نیازمند بدانند که هم یارانه نقدی برای آنها استمرار می یابد و  هم در کنار آن در بحث امنیت غذایی و سلامت، بهداشت و درمان قدمهای موثری برداشته خواهد شد.

اکنون دولت آقای روحانی با محوریت قرار دادن بهبود وضعیت بیمه های اجتماعی و سلامت از مسیر حذف بخشی -و شاید تا چندی بعد تمامی- یارانه های نقدی ، برنامه های خود را به پیش می برد. این که چه میزان از این وعده ها تحقق می یابد معلوم نیست و انجام گرفتن یا نگرفتن آن مسئولیت خاصی را متوجه حاکمان نساخته و تنها مردمند که منفعلانه منتظر وقایع پیش روی هستند و در این جریانِ‌زمان بی اختیار به پیش می روند. به نظر می رسد ضمن ایجاد زیر ساختهای لازم برای تحقق این مهم،  بایست نهادهای مدنی و مردمی قوی و فعال برای نظارت بر اجرای این رویه ایجاد و روح پرسشگری و مطالبه گری در جامعه بوجود آید تا تمامی این فشارهایِ‌همه ساله‌ی اقتصادی تنها گُرده مردم را نیازارد و بتوان همراهی و تلاش مسئولین را به خوبی درک و دریافت کرد. بی شک در چنین شرایطی است که حس همکاری و همبستگی در تمامی قشرهای جامعه شکل گرفته و حتی می توان فداکاری مردم را نیز دید. اعتماد ترک برداشته شده و بعضا شکسته شده مردم و حاکمیت که در این سالهای اخیر شدت و عمق بیشتری یافت از مهمترین موانع پیش روی دولت برای اجرای برنامه های در دست است. مردم باید بدانند و ببینند سرمایه های مادی کشور در چه جایی و به چه شکلی هزینه می شود و در صورت عدم دریافت مستقیم آنها مطمئن شوند به گونه ای دیگر و البته مفیدتر به چرخه زندگی خود یا هموطنانشان بر می گردد و بی اجازه انها خرج خارج از کشور نمی شود. فسادهای عمده و بی سابقه سالیان گذشته و عدم پیگیری جدی و لاپوشانی آنها این نگرانی را در پی دارد که تحمل این سختی ها و مشکلات، ممکن است برای برخی دیگر  خوشی و منفعت به بار آورد. درآمدهای هنگفت و بادآورده نامشروع در حالی که قریب به اتفاق مردم در تنگنای اقتصادی هستند فشار روانی زیادی ایجاد و انتظارات جدیدی را باعث می شود.

yaraneh.n

اگر دستان پاک و دلهای قرص و انگیزه های قوی برای بررسی ، کشف و افشا و برخورد با مفاسد اقتصادی واقعی و اصلی در کشور وجود داشت بی شک امروز شرایط عمومی جامعه هم از نظر روانی و اجتماعی و هم از نظر اقتصادی و معیشتی بسیار بهتر از امروز می بود. سو استفاده معروف سه هزار میلیادری که به نام یک نفر خاوری!- تمام شد نمونه ای از بسیاری است که در شرایط بی حساب کتاب سالیان گذشته رخ داد. در سال 90 که داستان سه هزار میلیارد در پاک ترین دولت تاریخ ایران!  به هر دلیل!؟ افشا شد، در بهترین شرایط قابل تصور حدود 100 میلیارد تومان اعتبارات عمرانی تخصیص و جذب استان ما شد.  با در نظر گرفتن رقم سه هزار میلیارد همان سال متوجه می شویم که مبلغی که توسط تنها چند نفر به یغما رفت به اندازه سی سال! بودجه عمرانی و ساخت و ساز در استان بی رونق ما بوده است. سی سال نه برای یک فرد یا یک روستا یا شهر…برای همه استان!

متاسفانه مردم و جامعه ما تا درجه ای از فساد را پذیرفته و در برابر آن حساسیت خود را از دست داده اند. حتی گاه سلامت کاری و اقتصادی را نشانه ضعف و ترس و بی عرضگی می شمارند! موضوعی بسیار خطرناک و شایع که حتی برای مسئولین هم طبیعی شده و آن را پذیرفته و گاه خود در آن غرق شده اند.از جمله موارد مهم و دیده نشده در کشور ما موضوع پولشویی و عدم رسیدگی به آن است. ثروتهای بادآورده ناگهانی که هیچ گاه مورد مواخذه و بازخواست قرار نمی گیرد و گاه افراد مرتبط برای سرپوش گذاشتن بر این مال نامشروع اقدام به ایجاد موسسات و بنگاههای صنعتی و اقتصادی و حتی خیریه می کنند. موسسات و سازمانها و نهادها و حتی افراد به ظاهر موجه و مقدس می بایست تحت شرایط قانونی و نظارتهای لازم قرار گیرند و مستثنی نمودن هر فرد و گروه و نهاد و … بی شک زمینه رشد و پیشرفت فساد و خرابکاری اقتصادی را در آنها بوجود می آورد.

اگر دولت فعلی قصد و عزم جدی برای اصلاح سیستم و ساختار اقتصادی داخلی دارد، جدا از مسائل بین الملل و روابط خارجی و موضوع مهم هسته ای باید بیشترین تمرکز خود را بر مبارزه و افشای غارتگران و جلوگیری از وقوع مجدد این وقایع نماید تا اینکه از مردم توقع داشته و “به مهر علی یا به ضرب علی” از آنها بخواهد که از دریافت یارانه نقدی منصرف شده و کمکی برای تامین منابع مالی لازم دولت برای اجرای برنامه ها و پروژه هایش نمایند. با یک حساب سرانگشتی در صورتی که 25% مردم را به هر شکل خارج از صف دریافت کنندگان یارانه نقدی بدانیم و با در نظر گرفتن جمعیت 75 میلیونی و دریافت ماهیانه 45500 تومان به ازا هر نفر می توان به عدد تقریبی ده هزار میلیارد تومان در سال رسید. با در نظر گرفتن این که فسادهای درشت آن چنانی و پولشویی ها و منافع نامشروع مختلف می تواند چندین و چند برابر این مبلغ باشد مساله مبارزه روشن و قاطع با فساد و عایدی برگشت و نگهداشت ثروت ملی برای عموم مردم را روشن تر می نماید.

و اما در پایان یک پیشنهاد(خام):
به هر حال روند انصراف از دریافت یارانه ها در حال انجام است و این مبلغ در جیب دولت خواهد ماند تا صرف عمران آبادی عمومی شود. شاید بهتر باشد دولت هزینه کرد خود از محل انصراف یارانه ها را مستقلا مدیریت کرده و به صورت شفاف به پروژه ها اختصاص داده و گزارش شفاف آن را به مردم اعلان نماید تا حس مشارکت بیشتری ایجاد و تشویق و ترغیب برای آبادانی کشور ایجاد شود.

به امید برقراری قانون،آزادی و عدالت تا جامعه ای شاد و فعال و پویا از نظر فرهنگی، علمی، اقتصادی و اخلاقی داشته باشیم.

 

خبرهای مرتبط

در صورتی که نظر ارسالی شما طولانی شود، با تأخیر بررسی و تأیید می‌شود.

نکته: نظر شما در انتظار بررسی است و پس از تایید مدیریت در سایت نمایش داده میشود..

پربازديد