تاریخ درج خبر : 1393/01/24
کد خبر : ۲۵۲۳۵۴
+ تغییر اندازه نوشته -

به بهانه ارائه “GSM روستایی”…

سایت استان: عزت اله محسنی پور

استان کهگیلویه و بویراحمد یکی از معدود استان هایی است که تلفن های ثابت روستایی آن جمع آوری شده است. این اقدام مخابرات در اکثر روستاهای استان، موجب نارضایتی مردم شده و  شرکت مخابرات با وعده و وعیدهایی همچون تلفن همراه روستایی (GSM روستایی) و غیره،  زیرساخت تلفن ثابت روستایی که ضریب بهره مندی ازآن درسطح استان چشمگیر بود، را به کلی نابود کرد و با طرحی ضربتی،  تمامی کابل ها و پایه های تلفن ثابت روستایی را با بکارگیری نیروهای  کاردان! و استفاده  ازتمام توان از بیل مکانیکی گرفته تا  تراکتور و قیچی و دستگاه برش و …نسبت  به جمع آوری  و از بین بردن امکانات تلفن ثابت روستایی اقدام کردند.

استان-کهگیلویه-و-بویراحمد.jpg”>مخابرات <a class=استان کهگیلویه و بویراحمد” src=”http://k-b.ir/wp-content/uploads/2014/04/مخابرات-استان-کهگیلویه-و-بویراحمد.jpg” width=”800″ height=”600″ />

در استانی که بنا بر داده های درگاه آمار، بیش از نیمی از جمعیت آن در مناطق روستایی زندگی می کنند آیا این اقدام شرکت مخابرات جای بسی سوال و پیگیری را دارد؟ در دنیای مدرن کنونی که ارتباطات و رسانه حرف اول را در میزان پیشرفت می زنند آیا این اقدام شرکت مخابرات در روستاهای استان فرار به عقب تلقی نمی شود؟

شرکت مخابرات استان با هزینه 24 میلیارد تومانی در مناطق روستایی، GSM روستایی را راه اندازی کرد. آیا این شرکت با این هزینه گزاف توجهی به میزان ارائه خدمات در قالب سیم کارت های روستایی (GSM) را دارد؟ آیا به میزان استقبال و استفاده روستائیان از این نوع سیم کارت ها توجهی دارد؟ آیا ضریب پوشش و بهره گیری از این سیم کارت ها قابل مقایسه با سایر اپراتورهای کشور است؟ آیا قابلیت هایی همچون ارسال پیامک و اینترنت و … را داراست؟

جای این سوال باقی است که ارائه تلفن ثابت به قشر محروم روستایی جزو خدمات عمومی است که هدف آن ارائه خدمت بی منت و رفاه مردم بدون از توجه به میزان درآمدزایی آن است و یا  تلفن ثابت به عنوان ابزاری است که با ارائه آن میزان درآمد و سوددهی بیشتر مد نظر است تا یک خدمت؟

اگر هدف خدمت عمومی است بهتر است بدانیم، انتظار درآمد و سود در روستاها در قالب خدمات بسیار ناچیز است و جمع آوری بسترهای تلفن ثابت در روستاها به بهانه عدم سود دهی اشتباهی بزرگ بود.

در عصر کنونی که ارتباطات بسترهای لازم را جهت جامعه جهانی و برداشتن مرزها در دنیای مجازی به وجود آورده است و پیامد آن رفاه نسبی و سرعت و دقت با بکارگیری کمترین هزینه را دارد و دهکدهای جهانی در حال شکل گیری هستند بهتر است گریزی هم به استان و مناطق روستایی بزنیم و با تصمیمات عجولانه آنها را از بخش مهمی از خدمات محروم نکنیم.

تلفن ثابت در کشور علاوه بر امکان تماس تلفنی زیر ساخت خدمات زیادی همچون اینترنت و غیره است. در این استان نیز زمینه ارائه خدمات با اینترنت و فضای مجازی روز به روز بیشتر شده و تلاش مسئولان جهت بسترسازی را صدچندان می کند.

اینترنت واژه ای است فراگیر و مناطق روستایی به اختیار و یا اجبار باید دارای اینترنت باشند. یکی از ابزارهای مهم جهت بهره مندی روستاها از اینترنت پرسرعت تلفن ثابت با کابل های نوری کنونی است ولی نبود تلفن ثابت در روستاها و عدم امکان بهره برداری از اینترنت در قالب تلفن های ( GSM ) روستایی انجام امور ارتباطی را برای روستائیان سخت و سخت تر نموده است.

در همین روزها که مردم روستایی باید اقدام به ثبت نام اینترنتی در سامانه هدفمندی یارانه ها کنند با مشکلات عدیده برای ثبت نام روبرو هستند. نداشتن اینترنت در روستاها  آنان را مجبور به سفر به مراکز شهرها و پرداخت هزینه های سفر و صرف وقت بیشتر می کند.

از شرکت مخابرات استان انتظار میرود با بهره گیری از علم روز دنیا و توجه به مناطق محروم روستایی و عشایری،  نسبت به مرتفع نمودن مشکلات و خدمت رسانی و بسترسازی در امور ارتباطی همچون تلفن و اینترنت اقدام عاجل نماید.

خبرهای مرتبط

در صورتی که نظر ارسالی شما طولانی شود، با تأخیر بررسی و تأیید می‌شود.

نکته: نظر شما در انتظار بررسی است و پس از تایید مدیریت در سایت نمایش داده میشود..

 • عجول گفت:

  خیلی دیر جواب میدین چرا؟

 • یونس گفت:

  سلام توی روستای ما بعضی از دوستانم سیم کارت روستای دارن و جالب اینجاست هزینه مکالمه هاشون چند ساله رایگان هست ولی مال من این جوری نیس ،میشه بفرمایید علتش چیه؟خیییییلی ممنون میشم

 • پرونده گفت:

  چراروستای گچی که 7شهیدنثاراین نظام مقدس کرده است تلفن ثابت انهاراجمع اوری کنندوان اشغالچینی که هیچ کیفیتی ندارد جایگزین کنند که مردم این روستا ازتلفن ثابت ساقط وبدون دکل مخابراتی واینترنت باشدچرامدیرعامل فقط توفکرخوداست وپاداشهای …..

 • ظهرابی ازگچساران گفت:

  حرف دل ما روستاییان رو زدید

 • غلامحسین ستوده نیا گفت:

  در حالی که چین به دنبال کشف مواد اولیه در کرات دیگر میباشد در استان ما تبر به ریشه ارتباطات می زنند سطح اختلاف را فقط با موشک قاره پیما میتوان اندازه گرفت .

 • محمد گفت:

  لعنت بر تبعیض و فقر و حهالت و محرومیت

 • فرهاد گفت:

  نبود برنامه و مسخرگی در استان ما بیداد می کند.متاسفانه استاندار و مدیران و نمایندگان استان به خواب رفته اند.روستاهای استان ما خیلی محروم می باشند حالا هم که تلفن ثابت انها جمع اوری شد واقعا مسولان کشور و استان ننگشان در قرن 21 باد

 • م گفت:

  مزایایی هم داره

پربازديد