تاریخ درج خبر : 1393/01/21
کد خبر : ۲۵۲۴۱۷
+ تغییر اندازه نوشته -

خاتمی تر از خاتمی، چرا؟

سایت استان: دکتر علی تفضلی

چهارشنبه عصر در مسجد الغدیر تهران، خاتمی، در نگاه جمعیتی که به رسم تسلی خاطر آمده بودند، خاتمی تر از خاتمی دوم خرداد دیده می شد. پیشتر از این در میان جمعی که با خاتمی دیدار می کردند، نظاره گر نگاه های جمع بودم اما این بار به گمانم تصویر و تصور خاتمی در نگاه و اذهان جمع کاریزما تر می نمود. در مترو هنگام  برگشتن به خانه، ذهنم بر این موضوع متمرکز بود، که متوجه شدم تعدادی از مسافرین از همان جمعیت اند. از ورامین، قرچک، شهرری و پاکدشت آمده بودند. چه چیزی خالق این نیروی جاذبه است؟

خاتمی بی شک انسانی متعارف و از جنس همین مردم است اما چرا علی رغم حمله های توهین آمیز و تهمت های مکرر در رسانه های رسمی و غیر رسمی و منابر و مجالس تا این حد عزیز است و اگر تصور من درست باشد عزیزتر می شود؟ راز این همه محبوبیت علی رغم آن همه محرومیت و تنگنا و حمله طرف مقابل چیست؟

دوستان اصول گرا از صدر تا ذیلشان لختی از خویش بپرسند چرا این همه هزینه نه تنها آنان را به هدف مورد نظر که همانا  ایجاد تنفر در مردم علیه خاتمی است، نمی رساند که برعکس خاتمی هر روز قایم تر و بلندتر و رساتر به نظر می آید؟

اخلاق عقلانی و عقلانیت اخلاقی فرایندی است که به گمانم به موازات توسعه تکنولوژی ارتباطات، بطور نامرئی و تا حدودی سایه روشن درحال گسترش است. یکی از نشانه های آن واکنش منفی به حمله، توهین و تهمت به اشخاص در عرصه سیاسی است. نه تنها این که در برابر تهمت و توهین مانند دژ فولادین عواطف و احساسات جمعی را بسیج می کند.

دوستان اصول گرا باید اکنون به این مهم رسیده باشند که خرج کردن نیز آدابی دارد. اگر آنان ازموقعیت سیاسی خویش بدون آداب خرج کنند و در راه نامشروعی چنین کنند عواطف اخلاقی در برابر آنان بی تفاوت نخواهد ماند. دیدید که بی تفاوت نماند.

آیا بیاد ندارید که هاشمی با تمام توان خویش در مرحله اول انتخابات سال 84 به زحمت توانست نظر موافق 6 میلیون ایرانی را جلب و جذب کند؟ و آیا ندیدید، نیم خیز او را در آستانه انتخابات 92 که چه جوششی را در جامعه ایجاد کرد؟

اینها همه گویای این واقعیت است که مردم عاقلند و عقل آنها البته تنها عقل معاش نیست آنان مجهز به عقلانیت ارزشی هستند که سپردفاع از ارزشهای انسانی را به آنان ارزانی می کند. دوستان اصول گرا اگر حرمت نگهدارند احترام خواهند دید وگرنه ، رانت ها پیوندی بین آنان و مردم ایجاد نخواهد کرد. پس اگر به فکر دیگران نیستید دست کم به خود رحم کنید.

خبرهای مرتبط

در صورتی که نظر ارسالی شما طولانی شود، با تأخیر بررسی و تأیید می‌شود.

نکته: نظر شما در انتظار بررسی است و پس از تایید مدیریت در سایت نمایش داده میشود..

 • چشمه بلقیس گفت:

  باسلام خدمت جناب آقای دکترتفضلی
  جناب آقای دکترتفضلی،دکترای شماازچه دانشگاهی ودرچه رشته ای است؟

 • ملی ، ملی ، مذهبی، مذهبی گفت:

  احمدی نژاد و خاتمی یک وجه مشترک داشتند یکی طراقی یکی خالی بند.
  با تعقل به رفتارهای نیروهای اصلاح طلب دوران خاتمی و مقدس مابان دوران احمدی هر دو یکی بودند. اینور بوم و اونور بوم.
  افراط و افراط.
  به امید روزی که فقط یک قدیس در این مملکت باشد و آن هم قانـــــــــــــون.

 • آرمان گفت:

  آقا سعید خربکاری که احمدی نژاد با حمایت جیره خوارانی مثل شما و مقدس مابانی که فقط ریش می بینند و نه ریشه به بار آورد 100روز که هیچی تا صد سال هم درست نمی شود خداوند ایشالا شما ها را با پادشاهان قاجار مخصوصا فتحعلی شاه و ناصرالدین شاه به همراه مستبدی چون محمدعلی شاه مشهورفرمایند

 • بهرام گفت:

  ان یکی در چشم تو باشد چه مار …..هم او اندر چشم دیگر چون نگار یوسف اندر چشم اخوان چون ستور ….هم او اندر چشم یعقوبی جه حور

 • تهران گفت:

  هر چه مقاله نوشتند، بیانیه دادند، فیلم نشان دادند، برنامه ساختند، دروغ بافتند ذره ای از جایگاه و منزلت این انسان ملی و دینی کم که نشد بلکه افزونتر هم گردید. چرا که چراغ حق را حتی صاحبان زر، زور و تزویر هم نمی توانند خاموش کنند. چون:
  1- خاتمی از جنس مردم است.
  2- خاتمی سلامت نفس دارد.
  3-خاتمی سلامت مالی دارد و چیزی را برای خود نخواست .
  4- خاتمی بفکر ساختن اصولی ایران است.
  5- و مهمتر از همه معلم اخلاق و انسانیت است که همه انسانها بطور فطری ذر جستجوی و بدنبال یافتن آن هستند.

 • تفضلی گفت:

  آقاسعیدسلام:
  ازاین که موجب سردردتان شده ام پوزش می خواهم.
  و اما برخلاف تصورشما نه تنها نوشابه ای برای خاتمی باز نشده که برعکس. اگر به تیتر توجه کرده باشید بطور ضمنی معنای مخالفت با کاریزما شدن خاتمی در آن مندرج است. عزیز تر شدن خاتمی نه به نفع خودش به عنوان اصلاح طلب است و نه به نفع آنان که به عنوان اصلاح طلب او را عزیز می دارند،چون هدف اصلاح طلبی، اصلاح رابطه مرید و مرادی در سپهر سیاست است.این متن از منظر یک طلبه علوم اجتماعی باید خوانده شود نه به عنوان موضع سیاسی اصلاح طلبانه.
  رابطه مرید و مرادی محصول فضای بسته است.به همین دلیل به نفع اصول گرایان هم نیست.اگر اصول گرایان عرصه را بر ارزشهای جمعی تنگ نکنند درآن صورت نقد خاتمی بخشی از کار همین مردم و حتی اصلاح طلبان خواهد بود.اما در شرایط کنونی نقد خاتمی ممکن نیست.چون دراین فضا ارزشهای انسانی از سوی رقیب مکرر نقض می شود و نقض این ارزشها در شخص خاتمی موضوعیت می یابد.پس مردم به عنوان حافظ آن ارزشها با شخصی که موضوع توهین و تهمت و…است،همنوایی بیشتری نشان خواهند داد.این چیزی است که خاتمی را از نقد محروم می کند درنتیجه او نمی تواند عیب خود را ببیند،همچنان که اصول گرایان را.پس به ضرر همگان است.
  -از تعداد افراد سخن گفتید.بنده نگفتم این همه لشکرآمده!!گفتم جمعی بودند.تعداد جمعیت برای درک نکته ای که گفتم ضرورت ندارد.در همان دهدشت ده هزار نفر یا صد هزار نفر چندان اهمیت ندارد،آن چه اهمیت دارد درک معنای عمل آنهاست.آیا معنای عمل آنها عاطفی است یا طبق رسم آمده اند ولو فاقد معنایی باشد یا جهت رسیدن به هدفی آمده اند؟یا چون باور دارند حضور در مراسم فاتحه خوانی خوب است آمده اند.ممکن است آن چه را که از پشت عینک جامعه شناسی قابلیت دیدن دارد در تعداد بسیار کمی دید.درک جامعه شناسانه لزوما با کمیت و از مسیر کمییت حاصل نمی شود.

 • گمنام گفت:

  دوست من (سعید) جنس همتون یکیه.فقط ناسزا!!!!!!!

 • سعید گفت:

  بازی با کلمات ، دکتر تورو خدا اینقدر واسه خاتمی نوشابه باز نکن ، سرمون رو هم با تراوش برداشت هاتون به درد نیار :ذکر چند نکته خارج از لطف نیست :
  1)خاتمی رئیس جمهور یه ملت بود پس محبوبیت داشته ، عمکرد ضعیف و خوارجیش در فتنه 88 چهرش رو مخدوش کرد ، تهران یه شهر 14 میلیونیه ، حالا 1000 نفر هم بیارن مراسم اینقدر بوق و کرنا نداره .عکس های روز فوق بنده خدا زیر 100 نفر رو نشون میده .یه ادم توی دهدشت میمیره 10هزار نفر ادم جمع میشه حالا واسه یکی که رئیس جمهور بوده ؟؟؟؟؟؟؟فعلا تشریف ببرید معاش ملت رو درس کنید که قول 100 روزه بهش دادید و دستاورد یک دهه ایستادگی رو ریختید پاش حالا واسه حقوق بشرتون خط و نشون میکشن . احمدی نژاد یه انسان از جنس مردم بود نه یه اصولگرای عافیت طلب و مفت خور یا یه اصلاح طلب سرگردان !

  • سنسی گفت:

   حاج سعید انشالله که اشتباه نکرده باشم. دوست داریم.انشاالله که استعداد فوق درخشانت را به مسائل سیاسی آلوده ننمایی. حداقل تا چند سال دیگر. باز هم مثل یک فرزند دوست دارم.

پربازديد