تاریخ درج خبر : 1393/01/21
کد خبر : ۲۵۲۴۲۳
+ تغییر اندازه نوشته -

استرات‍ژی پدافندغیرعامل از جنس سیاست گذاری پیشگیرانه است

سایت استان: مدیرکل پدافند و دفاع غیرعامل استانداری کهگیلویه و بویراحمد در اولین نشست مشترک شورای اداری و پدافند غیرعامل سال 93 گفت: جنس و ماهیت مردمی انقلاب ما به گونه ای است که قدرت طلبان تمام توان و انرژی خود را در راستای ایجاد اختلال در مأموریت ها و عملکردهای کشور در حوزه های مختلف دفاعی، نظامی،حمل و نقل، مخابرات، انرژی، صنعت، عمران، کشاورزی، بهداشتی، فرهنگی و…. به کار گرفته و تلاش می کنند به کشور ضربه بزنند.

وی پدافند و دفاع غیرعامل را مجموعه تدابیر، تمهیدات، اقدامات و طرح های بازدارند، غیر مسلحانه و پیشگیرانه برای ارتقای پایداری ملی، آمادگی در برابر تهاجمات و عملیات جنگی و روانی دشمن و کاهش آسیب پذیری نیروی انسانی، ساختمان‌‌ها، تاسیسات، تجهیزات، اسناد و شریان‌های کشور در برابر انواع تهدیدات جنگی و طبیعی برشمرد.

محمود مومن نسب در ادامه افزود: پدافند و دفاع غیرعامل از حیث کارکرد به نوعی تلفیقی از مدیریت بحران، مدیریت امنیتی، مدیریت زیربنای و مدیریت فرهنگی و اجتماعی است با این تفاوت که استرات‍ژی پدافند و دفاع غیرعامل از جنس سیاست گذاری و برنامه ریزی از نوع پیش گیرانه و آینده نگر است.

306

مومن نسب تعبیه ابنیه فنی و تمهیدات سخت افزاری لازم در جاده ها، تفکر ساخت احداث پناهگاه و تونل‌های زیرزمینی برای استقرار (قرارگاههای فرماندهی، مخازن سوخت و مهمات، تسهیلات درمانی و بیمارستانی) احداث دیوارها و دژهای دفاعی با هدف ایجاد مانع در مسیر تهاجم دشمن و ممانعت از مواجه شدن با حمله‌های غافلگیرانه و مسایل مربوط به سایبری و بیوترریسم را نمونه‌های از موضوع پدافند و دفاع غیرعامل عنوان کردند.

وی با گلایه از نگاه و عملکرد مسئولین در این بخش، اظهارداشت: با وجود تاکیدات مسئولان ارشد نظام به ویژه امام راحل (رض) و مقام معظم رهبری، ولی در حوزه پدافند و دفاع غیرعامل در حد انتظار کار نشده و متاسفانه علاوه بر توده مردمی، رده های اداری هم اطلاع چندانی از ماموریت و رسالت های بسیار مهم این بخش ندارند.

مدیرکل پدافند و دفاع غیرعامل با اشاره به اینکه پدافند و دفاع غیرعامل در کشورهای پیشرفته دنیا از سالهای قبل شروع شده، تصریح کرد، کشورهایی مثل سوئیس، سوئد و …. در حالیکه هیچ گونه تهدیدی ندارند، سمبل پدافند غیرعامل محسوب می‌شوند.

این مسئول در بخش پدافند و دفاع غیرعامل از همه مدیران رده های سیاست گذاری، اجرایی، امنیتی، قضایی، نظامی و انتظامی درخواست کرد با توجه به رهنمودهای رهبری انقلاب، تفکر خود را در حوزه پدافند و دفاع غیرعامل بصورت مسئولانه بسط داده و منتظرابلاغ نباشند.

وی در بخش دیگری از صحبت های خود گفت: امسال تمام برنامه ها و طرح های دستگاه ها باید با پیوست پدافند و دفاع غیرعامل همراه باشند.

محمود مومن نسب از استاندار و معاونین برنامه ریزی و هماهنگی امور عمرانی استانداری تقاضا کرد: از سال 93 اختصاص بودجه به هر طرح و پروژه زیرساختی، عمرانی، امنیتی، انتظامی، فرهنگی و…. در بخش های مختلف منوط به رعایت الزامات پدافند و دفاع غیرعامل در آن طرح و و پروژه باشد.

وی همچنین از استاندار تقاضا نمود: برای اینکه تمام اعضای کارگروههای یازده گانه و کمیته های قرارگاههای پدافند و دفاع غیرعامل موظف به اجرای دقیق تصمیمات و مصوبات کارگروهها و کمیته های قرارگاهها باشند، به روسای کارگروهها و قرارگاههای این حوزه در مقام جانشین استاندار عنایت و توجه داشته باشد.

مدیرکل پدافند و دفاع غیرعامل استانداری از روسای کارگروهها و کمیته های قرارگاهها نیز تقاضا کرد برنامه ها و پیشنهادات دقیق و کارهای کارشناسی با رویکرد عملیاتی و تخصصی و دارای قابلیت اجرا، سال 93 خود را به این حوزه ارایه دهند.

وی آشنا ساختن مردم با اهداف، وظایف و ماموریت ها – اهتمام جهت تدوین برنامه اصولی، ‌دانش محور و مبتنی بر دستاوردهای علمی – برنامه ریزی منسجم در راستای غنی سازی عملکرد کارگروهها – بررسی و نظارت بر طرح های مصوب و ابلاغی در حوزه مرتبط – برنامه ریزی جهت تهیه و تنظیم طرح جامع استان و اجرای همایش ها، مانورها و برنامه های آموزشی را ازجمله برنامه ها و افق های کاری پدافند و دفاع غیرعامل در سال 93 بیان کرد.

محمود مومن نسب در پایان اظهار امیدواری کرد با استعانت از الطاف خداوند متعال، بهره گیری از پشتیبانی استاندار و لطف اعضای شورای پدافند و دفاع غیر عامل استان، بتواند در پیگیری امور مربوطه خدمت شایسته ای به استان و کشور ارایه دهد.

خبرهای مرتبط

در صورتی که نظر ارسالی شما طولانی شود، با تأخیر بررسی و تأیید می‌شود.

نکته: نظر شما در انتظار بررسی است و پس از تایید مدیریت در سایت نمایش داده میشود..

پربازديد