تاریخ درج خبر : 1393/01/22
کد خبر : ۲۵۲۴۳۱
+ تغییر اندازه نوشته -

خداحافظ یارانه، انصراف قهرمانانه

سایت استان: یدالله مرادی

در داستان ها آورده اند که وقتی حضرت سلیمان(ع) برای ساختن بنای بیت المقدس فرمان صادر کرد همه مشارکت کردند از جمله گنجشکی را دیدند که قطره آبی را در منقار کوچکش گرفته تا به محل ساخت ببرد وقتی بقیه به او اعتراض کردند که این فطره آب نقشی در ساخت آن بنای عظیم ندارد، جواب داد میدانم که عمل من در ساخت آن بنای عظیم بی تأثیر است ولی میخواهم نامم در لیستی نوشته شود که فرمان پیامبر زمان خود را به جا آورده اند. الآن داستان ثبت نام و یا انصراف مردم جامعه ما برای دریافت یارانه قصه همان گنجشک است زیرا با ابلاغ سیاست های اقتصاد مقاومتی و توجه به ساخت و استحکام بخشی کشور توسط مقام معظم رهبری ضرورت مشارکت همه آحاد جامعه به هر میزان ممکن اجتناب ناپذیر است. با توجه به تبیین مقام رهبری مبنی بر درون زا بودن اقتصاد مقاومتی و همچنین محور بودن اقتصاد در سال جاری لازم است تا بیش از پیش به جایگاه، حضور و هماهنگی مردم در اجرای هر طرح زیربنایی توجه ویژه به عمل آید که قطعا طرح هدفمند کردن یارانه ها کاری بزرگ و تحول آفرین است ، با مشارکت مردم میتوان امیدوار بود که مبانی و استحکام اقتصادی کشور اسیر هیچ تندبادی نشود و در رقابت با سایر اقتصادهای جهانی کوه استواری ساخته شود که تلألوی آن نه تنها منطقه و ملل اسلامی که جهان را نورانیت بخشد. در این راستا امروز موقع خلق یک حماسه دیگر است، میدان همت بلند است و عرصه گذشت و دل کندن از آن چیزی که در عین نیازمندی است؛ یعنی همان ایثار، تبلور شکوفایی اقتصادی با خداحافظی با یارانه با روحیه پهلوانی و صفت ویژه قهرمانی ایرانی-اسلامی.

اما چند نکته قابل تأمل:

الف) همانطور که نام شهید رجایی با طرح کمک به 60 ساله ها و روستانشینان سالمند و فقیر کشور در تاریخ ایران ماندگار شد نام احمدی نژاد با یارانه و سهام عدالت نجاتبخش زندگی اقشار محروم ثبت و ضبط شد حتی با انصراف از یارانه.

ب) به نظر می آید حجم گسترده تبلیغات رسانه ای یکماه اخیر برای تصمیم گیری عقلایی مردم ایران از انصراف یارانه کافی بوده و نمیبایست از شأن و شوکت و عظمت مراجع عظام در این رابطه استفاده میشد. ارجحیت مرجعیت مافوق این درخواست کوچک بود و ملت فهیم ایران همان کسانی اند که در طول جنگ تحمیلی پتوی روانداز خود را به جبهه میدادند و پیرزن فقیر روستایی تخم مرغش را.

ج) آنروز که دولت با افزایش قیمت حامل های انرژی و حذف سوبسیدها با یک درخواست از مردم و قبولاندن بخشی از فشارهای وارده از افزایش قیمت ها، توانست با همراهی مردم بزرگترین جراحی تاریخ اقتصادی ایران را شکل دهد و دوره نقاهت را با تحمل مردم پشت سر گذاشت، امروز هم همان مردم هستند و همان روحیه ها. ولی طبیعی است که صداقت و مدیریت کسانی که تا دیروز برای جلب آرای مردم و مشتری یابی منتقد اصل هدفمندی یارانه ها بودند را سخت باور میکنند و لذا کاربرد عباراتی مانند تهدید به جریمه و ورود به حسابها و بررسی درآمد شخصی افراد مغایر مبانی دینی و حقوقی مسلم جامعه است و این خود منجر به واکنش هایی در جامعه میشود که ان شاالله تکرار نشود.

د) 20 فروردین در تاریخ عظمت آفرینی و خودباوری این ملت قله بلند و سرافرازی است که جا دارد دولتی ها این روز را گرامی و خاطره شیرین پیوستن ایران به باشگاه انرژی هسته ای را یادآور شوند، لذا نمی بایست در این روز اذهان جامعه را متوجه کافی نت ها، اینترنت، شماره حساب، یارانه و … می نمودند. به نظر می آید تدبیری در این زمینه اندیشیده نشده بود.

پیشنهادی از درسی تاریخی:

هرگاه رابطه دولت – ملت، رابطه ای متقابل و مسئولیت پذیر باشد در چنین مقاطعی به یاری و مساعدت همدیگر میشتابند، عینی ترین نماد این مدعا 8 سال دفاع مقدس بود. ایکاش دولت مردان جدید به تبعیت از دکتر مصدق و مشکلات مالی سال 32 و طرح اوراق قرضه ملی اقدام میکردند یعنی به جای این همه تمرکز بر روی ایجاد بستر مناسب در انصراف از دریافت یارانه و انواع تبلیغات و تهدیدات، به مردم اعلام میشد که همین مبلغ یارانه تان را در قالب قرضه ملی یا سرمایه گذاری برای افزایش تولیدات داخلی در اختیار دولت قرار دهید و پس از 5 سال با بهبود شرایط اقتصادی و ان شاالله رسیدن میوه شیرین اقتصاد مقاومتی در سایه عزم ملی و مدیریت جهادی بازپرداخت امکان پذیر میشد . در آن صورت هم تدبیری اندیشه شده بود و هم امید در چهره مردم نمایان میشد و هم مشارکتی تعقل گرا پدید می آمد.

و حال ماییم و یک تصمیم گیری برای درسی تاریخی و آن گذشتن از حق خود یعنی:

“خداحافظ یارانه”

خبرهای مرتبط

در صورتی که نظر ارسالی شما طولانی شود، با تأخیر بررسی و تأیید می‌شود.

نکته: نظر شما در انتظار بررسی است و پس از تایید مدیریت در سایت نمایش داده میشود..

 • کاسبی گفت:

  یقینا حق ایرانیان بیش از این چیزهاست ولی اینکه امثال مرادی از حق خود میگذرند جای شکر داره .کاش دولت بجای اینهمه تبلیغ شرایط کار و حقوق افراد جامعه را تامین کنند.

 • یک شهروند گفت:

  جناب مرادی! می بینید؟ نوشته جنابعالی چندان مورد استقبال خواننده قرار نگرفته است.
  معلوم است دیگر. درست زمانی که استخوان لای زخم مردم است و خانواده ایرانی دارد از فقر به خود می پیچد, شما آمده ای و داری داستان به هم می بافی و با شیطنتی سیاسی با مساله “نان” و “بقای” ایرانی بازی می کنی. خیلی های دیگر هم از این کارها کرده اند. شما هم یکی از همین خیلی ها.
  “نان” می خوری به قیمت یک سرزمین!

 • یه ضرب المثل(روغن ریخته نذر امام زاده)
  چرا با بازی با الفاظ به شعور مردم توهین میکنند
  انصراف قهرمانانه…..
  فلان وزیر …. فلان نماینده مجلس ……..فلان مدیر عامل….. از دریافت یارانه ها انصراف دادند
  کسانی که انصراف داده اند هیچکدام مشمول دریافت یارانه نمیشوند
  کسانی که انصراف داده اند اغلب در آمد ها و حقوق های میلیونی و چند ده میلیونی دریافت میکنند ولی تا قبل از این طرح دولت محتاج همین 40 هزار تومان بودند و یارانه دریافت میکردند
  چرا کسی که دارای سرمایه های میلیاردی است تا قبل از این انصراف نمیداد
  باز هم (روغن ریخته نذر امام زاده)

 • بهرام گفت:

  احمدی نژاد چوب حراج بر ارزش و شوکت و ثروت این مملکت گذاشت و همه را بنده و چاکر دولت کرد گرچه اینان نه در گفتار که در کردار ادامه دهنده و استمرار بخش ان شیوه ی شخصیت کش و حریت برانداز این ملتند نمونه اش توزیع سبد کالای 80 هزار تو.مانی مذلت بار است؟؟؟

 • علي اصلاح گفت:

  نام احمدی نژاد با تخریب ایران نیز قرین است چرا اونو نمیگین

 • ملاهی گفت:

  چه زیبا و دقیق دولت را تضعیف و تخریب نموده . حتما به یارانه احتیاج ندارید اما چرا از احمدی نژاد دفاع میکنی؟ چرا از اعلام نظر مراجع ناراحت شده ای>

 • کا سوهو گفت:

  واقعا اگه اینطور با مردم گفتگو شود بیش از نصف مردم انصراف میدن اما با زبان تهدید حرف زدع شد و حالا دهها جوک ایجاد شده .کاش یکبار دیگر از مردم عذرخواهی شود.

پربازديد