تاریخ درج خبر : 1393/01/22
کد خبر : ۲۵۲۴۴۶
+ تغییر اندازه نوشته -

آن را که حساب پاک است، از محاسبه چه باک است ؟

سایت استان: حسن صالحی

با وجود آغاز اجرای گام دوم هدفمندی یارانه ها و ثبت نام از متقاضیان دریافت یارانه نقدی، بحث برروی اجازه دولت برای بررسی حسابهای بانکی و گردش مالی افراد همچنان ادامه دارد. برخی معتقدند که ثبت نام برای دریافت یارانه نقدی و تکمیل فرم خوداظهاری به معنای اجازه مردم به دولت برای سرکشی به حساب ها و دارایی های شخصی آنها محسوب می شود. برخی دیگر معتقدند که دولت باید به گزارشهایی که مردم داده‌اند اعتماد کرده و اجازه ندارد حساب‌های مردم را وارسی کند.

بر طبق اصل ” آن را که حساب پاک است /  از محاسبه چه باک است ” مردم عادی و افرادی که درآمدهای مشروع و قانونی بالایی نیز دارند، نباید از آشکار شدن گردش مالی و بررسی حسابهای خود نگران بوده و مخالفتی داشته باشند. بدون شک، کسانی که در این روزها بیشترین جنجال را به پا کرده و با تولید و گسترش انواع پیامهای تخریبی در رسانه ها و دنیای مجازی برای ایجاد بی اعتمادی در مردم نسبت به دولت منتخب تلاش می کنند، کسانی هستند که بیشترین فسادهای مالی را در قالب فرارهای مالیاتی، پولشویی، اختلاس و… دارند و به گفته رییس جمهور محترم ویژه خواران هستند که از شفاف سازی و راستی آزمایی ضرر کرده و دست کجشان برای ملت و دولت رو می‌شود. مطمئنا اگر دولت و ملت بخواهند که اقتصاد مقاومتی مورد نظر رهبر انقلاب عملی شده، و ایران اسلامی بسوی توسعه یافتگی قدم بردارد، ناگزیر به جلوگیری از ویژه خواری در قالب شفاف سازی مالی شهروندان خواهند بود، تا بدینوسیله نظم اقتصادی بر کشور حکمفرما شده و دیگر کابوس آشفتگی سالهای گذشته تکرار نگردد و دیگر شاهد ظهور روزانه نامهای واقعی یا مستعار به عنوان اختلاس کننده و کلاهبردار و جاعل و … نباشیم.

نکته جالب سخنان رییس جمهور محترم که درسایه عذرخواهی صادقانه ایشان از مردم به خاطر مشکلات طرح توزیع سبد کالا مورد توجه قرار نگرفت، اعتراف به نداشتن نظام جامع مالی و مالیاتی در کشور بود که خود ریشه اصلی بی‌نظمی اقتصادی و مشکلات آن طرح و طرح های مشابه می باشد. با علم به توان بالا و پیچیدگی سیستم ویژه خواران و همچنین محدودیتهای دولت، انتظار میرود که دولت منتخب در این مرحله حساس که ملت بیشترین همراهی را از خود نشان میدهند، با صداقت کامل و درحد توان بر هجمه ی ویژه خواران غلبه کرده و با مشورت اقتصاددانان (در داخل و خارج کابینه) با ایجاد و بروزرسانی مداوم یک پایگاه داده ای جامع، گامی هرچند کوچک اما اساسی در جهت نظم مالی و شفاف سازی اقتصادی در کشور بردارد، و سنگ بنایی را در این باره به یادبود بگذارد. ولی متاسفانه اخباری که به گوش میرسد حاکی است که دولت برنامه ای برای سرکشی به حساب افراد ندارد و بیشتر ابزار خواهش و ترغیب به انصراف از یارانه به کار گرفته شده است. این انصرافهای داوطلبانه اگرچه شرط لازم و اقدامی پسندیده و ضروری می باشد، اما بدون حضور راستی آزمایی و حسابرسی از سایرین برای موفقیت طرح کافی نیست. به امید روزی که مانند اقتصادهای سالم و مبتنی بر علم اقتصاد، سازوکار مالی و مالیاتی منظمی داشته باشیم و دولت ما نیز بتواند بدون ترس از کارشکنی افراد و بنگاه های خاص، عندالزوم به تمامی گردشهای مالی تک تک ملت و شرکتها و بنگاههای اقتصادی دسترسی داشته باشد.

خبرهای مرتبط

در صورتی که نظر ارسالی شما طولانی شود، با تأخیر بررسی و تأیید می‌شود.

نکته: نظر شما در انتظار بررسی است و پس از تایید مدیریت در سایت نمایش داده میشود..

  • زارعی همشهری از تهران گفت:

    حسن اقا سلام.خوشحال شدم که بسیار عاقلانه و دقیق به مشکلات اشاره نمودی.امیدوار در در اینده از دیگر نظرات حضرتعالی استفاده کنیم.تشکر

  • م.حسن پور گفت:

    درود بر حسن عزیز و این نوشته وزین وعالمانه شما.بسیار عالی ودرد مندانه بود.امیدواریم جامعه ما روزی به این آگاهی برسه ،چرا که با شفاف سازی واعتماد میتوان در مسیر توسعه عقلانی تر گام نهاد.

  • هم استانی گفت:

    اصلاح قوه قضائیه = رشد اقتصادی-اجتماعی و فرهنگی

پربازديد