تاریخ درج خبر : 1393/01/24
کد خبر : ۲۵۳۲۲۳
+ تغییر اندازه نوشته -

“پایان مرخصی تشویقی معترضان حرفه ای”

سایت استان: فضل الله یاری

این روزها هر اقدام کوچک دولت یازدهم بالقوه می‌تواند بهانه‌ای برای اعتراض و تهدید به کفن پوشی شود. یک دوره هشت ساله کشور حداقل از لحاظ وجود معترضین در آرامش بود و اگر تنش و درگیری‌هایی وجود داشته به برکت حضور دولت مردانی بود که سر زندگی و پویایی کشور را در التهاب می‌دانستند و می‌اندیشیدند که در آرامش و عقلانیت بخشی از پروژه‌ها به انجام نمی‌رسد. معترضین حرفه‌ای کشور که در دوره هشت‌ساله ریاست جمهوری سیدمحمد خاتمی هرچند روز یکبار به خیابان می‌آمدند و به موضوعی بند می‌کردند، در دوره ریاست جمهوری محمود احمدی نژاد به یک مرخصی تشویقی رفتند،تا هم برای سال‌های آینده تجدید قوایی کرده باشند وهم دولت بتواند در آرامش کارش را انجام دهد.

در چند ماه گذشته که دولت تدبیر و امید به ریاست دکتر حسن روحانی بر سر کار آمد به نظر می‌رسد که این افراد نیز بر سرکارهای خود حاضر شده‌اند. از همین رهگذر است که هرحرکت دولت جدید می‌تواند به بحرانی برای اعتراض تبدیل شود.

در روزهای گذشته وصیت یک دانشمند ایران شناس آمریکایی برای دفن جسدش درگوشه‌ای از ایران که دوستش می‌داشت، این بهانه را به دست آنان داد تا ضمن بیان شعارهای سیاسی خود، با یک تیر چند نشان بزنند. در اتفاقاتی که چند روز گذشته در شهر فرهنگی اصفهان رخ داد، معترضان به دفن احتمالی «ریچارد فرای» در کنار زاینده رود، به دولت اعلام کرده اند که نمی‌تواند بر قولی که از دولت گذشته به ارث برده پا‌یدار بماند. این در حالی است که چند سال پیش محمود احمدی نژاد ضمن دعوت از این ایران‌شناس آمریکایی، یک خانه زیبای ایرانی به وی هدیه کرد و به درخواست وی برای دفن در خاک ایران پاسخ مثبت داد و در آن زمان ذهن هیچ کدام از این افراد و سازمان‌دهندگان آن‌ها به سمت اعتراض نچرخید.

البته در اعتراضات روزهای گذشته این افراد گاه بخش‌هایی از نیت اصلی آنان به مثابه به دم خروسی از واقعیت‌های دیگر،خود را نشان می‌داد. مثلاً در حالی که به دفن یک آمریکایی در ایران اعتراض می‌شد به ناگهان نسبت به احتمال برگزاری همایش اصلاح طلبان در شهر اصفهان نیز هشدار داده می‌شد تا مشخص شود واقعیت این اعتراضات نه آن است که در پلاکاردها و شعارهای این مراسم دیده می‌شود.

***

در اعتراضات این روزهای این افراد جدای از تزریق تشنج و التهاب به فضای نیازمند آرامش کشور، بخش‌هایی از سرمایه‌های ملی و معنوی ایران نیز به حراج گذاشته شده تا مشخص شود که هدف این گروه‌ها آن چنان‌که برخی از خودشان اذعان می‌کنند( ویا در خوش بینانه ترین حالت گمان می‌کنند) دفاع از ارزش‌ها نیست.

به طور مثال آرامگاه دو ایران شناس آمریکایی دیگر که در سالها پیش در خاک ایران آرام گرفتند، هدف تعرض برخی از این افراد قرار گرفت و ریچارد فرای مرحوم نیز تهدید شد که در صورت دفن در ایران «خوراک سگان بیابان» خواهد شد. حال این اتفاقات از کجای فرهنگ ایرانی و ارزش‌های اسلامی سرچشمه می‌گیرد، سؤالی است که این معترضان هیچ گاه خود را ملزم به پاسخ‌گویی به آن نمی‌دانند.

***

اتفاق دیگری که به نظر می‌رسد در مسیر اعتراضات این افراد رخ می‌دهد و این روزها کسی نسبت به آن واکنش نشان نمی‌دهد، این است که این افراد علناً و در روز روشن قانون را به مبارزه می‌طلبند. همان که برای تصویب و نهایی شدن آن راه درازی از مبارزه تا شهادت و پایداری مردم ایران طی شد و به میثاقی تبدیل گردید تا میان حکومت و مردم حکم کند و عجیب این که این معترضان خود را هم حامی حکومت می‌دانند و هم قیم مردم. حال آن که در این میان هم حکم حکومت -که همان قانون است- در خیابان‌ها زیر پا گذاشته شده و هم منافع مردم به تمسخر گرفته می‌شود.

***

با کمی دقت در اتفاقات این روزها می‌توان دریافت که این معترضان بیش از آنکه به دفن ریچارد فرای آمریکایی در ایران، توافق هسته‌ای ایران با غرب، مذاکره ایران و آمریکا، سیاستهای فرهنگی دولت یازدهم و مسائلی از این قبیل بیندیشند به اعتراض فکر می‌کنند. آنها می‌خواهند اعتراض کنند. مهم نیست به چه چیزی. مهم این است که باید اعتراض کرد. آنها به سرکار خود بازگشته اند و حرفه خود را از سر گرفته اند.

سرمقاله ابتکار – یکشنبه 24 فروردین 93

خبرهای مرتبط

در صورتی که نظر ارسالی شما طولانی شود، با تأخیر بررسی و تأیید می‌شود.

نکته: نظر شما در انتظار بررسی است و پس از تایید مدیریت در سایت نمایش داده میشود..

 • دیدار گفت:

  ارسال که دیگه اشکال نداره ولی وقتی خواستم ارسال کنم این جمله اومد:
  دیدگاه تکراری شناسایی شد؛ شما پیش از این هم چنین چیزی گفته بودید!
  همچین می گه شناسایی شد مثل این که دزد گرفته
  بابا من هم مثل شما و بقیه مردم فقط می خوام حرفم رو بزنم
  خداییش من این دیدگاه رو قبلا گفته بودم ؟
  من دارم به روشنفکر بودن تو کم کم شک می کنم
  قربانت

 • دیدار گفت:

  برادر چرا حذف می کنی ؟
  مگر قرار نیست حرف های همه گفته بشه ؟
  شما یکی را نقد می کنی
  یکی هم شما را نقد دوستانه می کنه
  سانسور مال روشنفکر ها نیست
  قربون اون تفکر زیبات برم بزار مردم هم حرف بزنند
  چرا حذف می کنی برادر عزیز
  دانستن مگر حق مردم نیست؟
  سعه صدر مال همین جاهاست دیگه

 • دیدار گفت:

  بی زحمت ببین سخنرانی اخیر دکتر عارف در مشهد را کی با دادن شعارهای شدید در حمایت از اصلاحات به هم زد
  این ها که دیگه از اون مدل معترضین حرفه ای نبودند که ؟ بودند ؟

 • دیدار گفت:

  خبرنامه دانشجویان ایران در گزارشی مستند به تصاویر اعلام کرد «امیرحسین-ع» و «وحید-د» دو تن از برهم‌زنندگان مراسم جشن هسته‌ای بودند و عجیب اینکه پیش از این در دفتر هاشمی با وی ملاقات داشته و در حضور وی سخنرانی هم کرده‌اند.

  این هم مستندش

 • دیدار گفت:

  راستی یاری جان به نظر شما اون کسانی که جلسه سخنرانی سعید جلیلی و رییس سابق سازمان انرژی اتمی را بر هم زدند را می شود از معترضین حرفه ای که تازه از مرخصی تشویقی بر گشته اند دانست یا نه ؟
  یکی از روزنامه ها گفته بود اینها از کسانی هستند که در جلسات دیدار با آقای هاشمی رفسنجانی خیلی مودب نشسته و به سخنان آیت الله گوش می دادند. اگر لطف کنی و یک مقاله راجع به این ها هم بنویسی ممنون می شوم

 • ظریف اسلامی گفت:

  ولی اگر دولت همین را ادامه بدهد باید برود لای باقالی ها و ببیند آخر و عاقبتش چه می شود خدا آخر و عاقبت ما و آنها را بخیر کند.بعضیها هم که با دعوای بین جناحین حال و حول حسابی می کند، فعلا کنترل بدون کلام اوضاع را در دست دارد
  وسط این دعوا جسد ریچارد نلسون فرای که سال 1389 خانه مسکونی تاریخی از دکترحمدی نژاد اجایزه گرفته ، تا اطلاع ثانوی غیرقابل دفن است.

 • مسعود گفت:

  برآیند حوادث ورویدادهای چندسال گذشته بی شک ماهیت این کفن پوشان را بیش از پیش برای مردم آشکار کرده و باعث ایجاد اگاهی عمومی نسبت به افکار ورفتار اینان وحامیان قدرتمند پشت پرده آنان شده و لذا با قدرت چماق وزور سرنیزه به جنگ اندیشه وتفکر می روند ………..

پربازديد