تاریخ درج خبر : 1393/01/25
کد خبر : ۲۵۳۲۵۳
+ تغییر اندازه نوشته -

“نامعادله قیمت بنزین و درآمدسرانه در ایران”

سایت استان: حجت پارسا

گهگاهی از تلویزیون از زبان مسئولین میشنویم که بنزین توی ایران ارزون هست و یک لیتر بنزین از یک لیتر اب معدنی ارزونتره و باید به قیمت جهانی و فوب خلیج فارس بنزین بفروشیم و …

بنده به دلایل زیر به این گفته مسئولین شک دارم!

دولت در صورتی میتونه بنزین رو به قیمت کشورهای پیشرفته بفروشه که حداقل دستمزد رو هم به قیمت کشورهای پیشرفته یعنی ساعتی ۱۰ یورو (۴۰ هزار تومن) پرداخت کنه.

گرونی و ارزونی دو شاخص نسبی هستن که باید با نیاز مردم به یک کالا و متوسط درامد مردم یک کشور سنجیده بشه.مثلا در المان که پیشرفته ترین سیستم حمل و نقل عمومی رو داره مطمعنا یه فرد بنزین کمتری در سال مصرف میکنه نسبت به ایران.بذارید با مثال توضیح بدم متوجه بشید (امارها براساس امارهای بانک جهانی)

فرض میگیریم هر فردی توی کشورهای مختلف دنیا در سال ۱۰۰۰ لیتر بنزین نیاز داره.

در ایران : متوسط درامد یه ایرانی ۱۳ میلیون و ۵۰۰ هزار تومن (۴۵۰۰ دلار) در سال هست یعنی اگه یه ایرانی بخواد ۱۰۰۰ لیتر بنزین ۷۰۰ تومنی در سال بخره باید ۵ صدم درصد از حقوقش رو بابت بنزین هزینه کنه.

در امریکا : متوسط درامد ۵۲ هزار دلار در سال (۱۵۷ میلیون تومن) و قیمت بنزین یک دلار هست یعنی اگه یه امریکایی بخواد بنزین یک دلاری (۳ هزار تومنی) بخره باید ۲ صدم درصد از حقوقش رو بابت بنزین بده یعنی یک امریکایی نسبت به درامدش ۲.۵ برابر بنزین رو ارزونتر از یک ایرانی میخره! به عبارت ساده تر اگه یه ایرانی که حقوق ۱ میلیونو ۱۲۵ هزار تومنی در ماه داره بنزین لیتری ۲۸۰ تومن بزنه براش هم قیمت یه فرد امریکایی در میاد.

در المان : متوسط درامد ۴۵ هزار دلار (۱۳۵ میلیون تومن) و قیمت بنزین ۲ دلار هست. یعنی اگه یه ایرانی بنزین با لیتری ۶۰۰ تومن بزنه معادل فشاری هست که به یه المانی با بنزین ۲ دلاری (۶ هزار تومنی) میاد.

در کویت : درامد سالیانه ۴۴ هزار دلار (۱۳۲ میلیون تومن) و قیمت بنزین ۰.۲۳ دلار هست (به نیم دلار هم نمیرسه) یعنی یک لیتر بنزین برای یک کویتی مانند این هست که یک ایرانی بنزین رو لیتری 68 تومن بخره.

در قطر : درامد سالانه ۸۱ هزار دلار (۲۴۰ میلیون تومن) و قیمت بنزین ۰.۲۷ (۲۷ صدم) دلار هست یعنی یک لیتر بنزین برای یک قطری مانند این هست که یک ایرانی بنزین رو لیتری ۴۵ تومن بخره.

نتیجه میگیریم:

نه تنها بنزین لیتر ۷۰۰ تومنی ارزون نیست بلکه در رده قیمتی متوسط رو به گرون هم هست.

چگونه باید دولت حداقل حقوق رو ۶۰۹ هزار تومن تعیین کنه و بخواد بنزین رو لیتری ۱۰۰۰ یا ۲۰۰۰ تومن به مردم بده در صورتی که بنزین لیتری ۱۰۰۰ تومن بشه ایران در کنار کشورهایی مثل زامبیا، موزامبیک، هاییتی، هند، مالدیو، کره شمالی، نیکاراگوئه، پاکستان، یمن و ویتنام جزو ۱۰ تا کشوری میشه که قیمت بنزین نسبت به درامد سرانه مردمش گرونترین قیمت رو داره

خبرهای مرتبط

در صورتی که نظر ارسالی شما طولانی شود، با تأخیر بررسی و تأیید می‌شود.

نکته: نظر شما در انتظار بررسی است و پس از تایید مدیریت در سایت نمایش داده میشود..

 • ظریف اسلامی گفت:

  مساحت بلژیک یک بند انگشت بیشتر نیست در برابر هیکل ایران اما در آمد سالیانه اش مطابق ایران است. و نتیجه : در آنجا عقل جاری است و در اینجا چیزی که نیست عقل.

 • دوست عزیز تحلیل سطحی و فارغ از درک و شم علمی کم بهاتر از آن است که در معرض عموم قرار گیرد. هر چیزی بهایی دارد و بهای بهبود وضع موجود تلاش همگانی است. نمیدانم چرا نقد غیر علمی و سطحی به عنوان یکی از جلوه های روشن فکری چنین رسوخ پیدا کرده است.

 • whnr گفت:

  سلام ایده ی شما قابل تحسینه,اینم یه نظریه ی برای خودش.موفق باشی داداش

 • میر گفت:

  ایو نا این مقاله را دو هفته پیش در روزنامه دنیای اقتصاد یک استاد دانشگاه تهران ننوشته؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟
  حداقل امانت داری میکردی یادی از صاحب مقاله.

پربازديد