تاریخ درج خبر : 1393/01/26
کد خبر : ۲۵۳۸۴۵
+ تغییر اندازه نوشته -

“افسوس که بر دوست در خانه ببستند”

سایت استان: نبی الله معصومی

بر قله دنا بر فراز شهر سی سخت مقبره کوهنوردی آلمانی “رولف انگلس” در اوج آسمان قرار گرفته و کوهنوردان و صعود کنندگان به این قله بر آرامگاه این عاشق آرام گرفته در دنا به رسم مسلمانی فاتحه می خوانند و بر روح او درود می فرستند که عاشق دنا بوده و وصیت کرده که در دنا دفن شود.

مردم استان کهگیلویه و بویراحمد دنا را از جان دوست دارند و اشعار لری پر از وصف دناست.

که دنا نه بشکنم خاکش بویزم / مشک و عنبرش کنم سی زلف عزیزم

کوه دنا را بشکنم و خاکش را غربال کنم / و از آن مشک و عنبر بسازم برای گیسوان عزیزم!

بویراحمدیها دنا را پیشکش معشوق می کنند و انسان را از خاک برتر می دانند. عاشقان بسیار بر دنا بوده اند و بویراحمدیها عاشقان دنا را دوست تر داشته اند و همسفره شان کرده اند. از دنا رودهای خروشان سرچشمه گرفته اند و به دریا رفته اند و هرگز به سان زاینده رود نخشکیده اند. دنا زاینده ی رودهاست و در این روزها به این می اندیشم که کاش “ریچارد فرای” آن نازنین دوست دار ایران، خواستار آرمیدن در دنا می شد نه در کناره زاینده رود که از آبش غباری مانده است!

ریچارد فرای ، به تعبیر مرحوم دهخدا “ایران دوست”، محقق برجسته ی آمریکایی که از نام ایران به افتخار یاد می کرد و به عشق ایران می نوشت و زندگی می کرد و نقش ایران را در تمدن بشری به درستی و راستی نشان می داد از دنیا رفته است و وصیتش آرام گرفتن ابدی در خاک ایران و و در حاشیه زاینده رود اصفهان است.

پیکر ایران دوست در تاجیکستان منتظر تایید مقامات ایرانی است تا بنا به قول و قرار رییسان جمهور سابق کشورمان، در اصفهان دفن گردد!

افسوس که بر دوست در خانه ببستد ..

گیریم که مانع از دفن پیکر ” ایران دوست ” در اصفهان گردند، جز مذمت و نکوهش چه دستاوردی خواهند داشت. آیا عالمان و دانشگاهیان نخواهند گفت که ایرانیان توان تشخیص دوست را از دشمن ندارند؟ کسی که خود را وقف ایران کرده بود جز آرمیدن در ایران چه تقاضایی داشت که چنین رفتاری رفته است؟ شیخ شهر چنان تعبیری کرده است؟

ارتباط دادن قضیه گروگانگیری و ویزای یک سیاستمدار با وصیت یک دانشمند ایران شناس و آرامگاه یک عالمِ شرق شناس در خاک ایران نیز اشتباهی دیگر است که دلهای دردمند ایران دوستان را بیشتر می آزارد.

خواهش همه ایران دوستان از دولت آقای روحانی است که به بهترین شکل ممکن و در کمترین زمان به کمک دفتر رهبری این مسئله را حل کنند و قدردان زحمات مردی گردند که برای ایران زیست و در شوق ایران ماند!

خبرهای مرتبط

در صورتی که نظر ارسالی شما طولانی شود، با تأخیر بررسی و تأیید می‌شود.

نکته: نظر شما در انتظار بررسی است و پس از تایید مدیریت در سایت نمایش داده میشود..

 • شیرین بارانی گفت:

  سلام ریچارد فرای محققی بود که پس از یک عمر کنکاش ومطالعه به این نتیجه رسید که برای ارامش ابدی وامانت داری از پیکر و نامش بهترین ترین جای خاک زمین سرزمین ایران است وما ملتی هستیم که ملاک را حال فعلی افراد میدانیم واین ممانعت یعنی دست رد به سینه یک پدیده که مهر عظمت را به پیشانی ایران وایرانی میزند……

 • رحیمی بویراحمدی گفت:

  برای شما دست اندر کاران سایت استان بسیار متآسفم که نظرات برخی که با سلیقه و دیدگاه شما سازگار و هماهنگ نیست!!!
  با بی احترامی آن نظرات را حذف و یا …!!!
  متاسفانه سایت را به بیراهه هدایت نکنید…البته مروم آگاهند….درود بر مردم شریف استان

  • محمود آرام / سردبیر گفت:

   سلام
   آقای رحیمی هیچ نظری در خصوص این مطلب حذف نشده است.
   موفق باشید

 • اسلام رسايي نسب گفت:

  و در دولت مهرورزی رسما از ایشون تقدیر آن چنانی شد و یک خونه به سبک ایرانی به ایشون هدیه گردید!
  تا زنده بود می فرمودین جلوشو می گرفتن و نمی ذاشتین اون همه بهشون لطف بشه آرمان جان !
  کاش در موارد دیگه با خیانتهای تاریخی در حق مردم و مملکت هم این حساسیتها وجود داشت

 • ارمان گفت:

  گل پسر جای دوست و دشمن رو اشتباه کردی .یه کمی مطالعات رو ببرید بالا ، سال 1370 وزارت اطلاعات رسما وابستگی اون مرحوم رو با سازمان سیا تایید کرد .

 • اسلام رسايي نسب گفت:

  آقایون گیر دادند به احتمال! خروج نسخ خطی توسط مرحوم در عهد شباب.آخه ما خیلی حساسیم و اصلا سرقت و دزدی و غارت و چپاول و … هنوز تو قاموسمون نیست واسه همین خروج “قابوسنامه” و فروش/تحویلش به متروپولیتن برامون خعیلی سنگینه، اصلا قابل تحمل نیست….اوووه اصلا و ابدا!

  کلا طرف مشکوکه، شاید میخواد بره زیر خاک زیر خاکی در بیاره. از این یهودی های صهیونیست کافر امپریالیست کمونیست ماکیاولیست ….. هیچی بعید نیست!

  • شهروند گفت:

   زدی توخال
   اقایان خودشان کارهای زیر خاکی راانجام می دهند احتیاج به حضرات خارجی نداریم تازه ممکن است روزی بردید از خاک وهمه چی رو شود

پربازديد