تاریخ درج خبر : 1393/01/28
کد خبر : ۲۵۴۹۴۹
+ تغییر اندازه نوشته -

“جسد آرام در مغرب، روح آواره در مشرق”

 سایت استان: سعید پایدار*

نوروز باستانی۱۳۹۳ ،گرچه زایش و زیبایی را برای طبیعت و طبیعت دوستان به ارمغان آورد،  اما برای فرهنگ و فرهنگ دوستان، خزان عمر دو ایرانشناس برجسته و عاشق را رقم زد. گویا این دو ایراندوست ساز مرگ را به معنای واقعی ((زندگی نو)) در نوروز کوک کرده بودند،

   از شمار دو چشم یک تن کم/وز شمار خرد هزاران بیش

در مشرق ودر ایران، مرگ«استاد محمد ابراهیم باستانی پاریزی» مورخ، پژوهشگر، شاعر و موسیقی پژوه ارزشمند بود که در پنجم فروردین ۱۳۹۳ بعد از هفت دهه سعی و تلاش در جهت مطالعه و معرفی زوایای پنهان تاریخ و فرهنگ ایران زمین در ۸۹ سالگی در تهران به آغوش خاک رفت. تالیفات و مجموعه اثارش را میتوان درباب پر دری دبد که ارزش های والای انسانی و الهی، حق و عدالت و مهرورزی و نوع دوستی در سطرسطرانها هویداست. پاریزی روشنفکر و ایرانشناسی بود که مطالعه احوال و آثارش می تواند الگو وسبکی باشد برای روشنفکران و مورخین ما،

شب خیالات و همه روز تکاپوی حیات

خسته شد جان و تنم زین همه تکراری ها

در میان دو عدم، این دو قدم راه چه بود

که کشیدیم درین مرحله بس خواری ها
استانی پاریزی)

اما آنچه بهانه این نوشتن است، مرگ خاموش است ایرانشناسی است در باختر زمین ودر آمریکا ،مورخی  که دو هفته است روح سرگردان وی منتظر تصمیم کشوری است که شش دهه به عشق فرهنگ و تمدن مردمانش در تکاپو و تلاش بوده و وصیت کرده که جسمش را در خاک و روحش را به آسمان آن کشور بسپارند.

برای کسانی که علاقه مند به فرهنگ و تاریخ ایران هستند”ریچارد نلسون فرای “نامی  کاملاً آشناست، و او خود مدعی بود ” من ایران را بهتر از هر ایرانی می شناسم”

“ریچارد فرای” در خانواده ای “سوئد تبار”ودر آمریکا متولدیافت. در دوران جوانی با مطالعه داستان های تاریخی به “مشرق زمین” و تاریخ آن علاقه مند شد. آشنایی او با ((البرت اومستد)) دیگر شرق شناس آمریکایی و صاحب نظر در تاریخ هخامنشی، او را به مطالعه و تحقیق تاریخ و فرهنگ ایران زمین راغب نمود.

“فرای” بعد از فراگیری زبان فارسی “تاریخ بخارا” را ترجمه کرد. در کنار این اثرمیتوان ،به مقالات ارزشمندی همچون” فرکیانی و ایران باستان، سنگ نبشته آرامی گور کوروش ” و کتاب هایی چون : ” میراث باستان ایران، عصر زرین فرهنگ ایران، تاریخ باستانی ایران ” اشاره کرد. البته حوزه مطالعه و تحقیق ایشان صرفاً ایران کنونی نبود, بلکه وی  معتقد به جغرافیای فرهنگی ایران یعنی تاریخ و فرهنگ تمامی ” فلات ایران” بود. او علاوه بر زبان ها ی فارسی، روسی، آلمانی، فرانسوی، پشتو، ازبک و ترکی به زبان های اوستایی، پهلوی، سغدی نیز تسلط داشت. تلاش وافر” فرای” در این عرصه باعث شد که ” دهخدا” به وی لقب “ایران دوست” دهد و فرای نیز با افتخار پای نوشته هایش این عنوان را برای خود قید می کرد. ارزنده ترین تلاش “ریچارد فرای”در دفاع از ایران در یک دهه آخیر را  می توان حضور افتخاری ایشان در موسسه “پرشین گلف آنلاین ” دانست که وی با ارایه  مدارک مستند و علمی به مقابله با تحریف کنندگان هویت تاریخی خلیج فارس، پرداخت. “ریچارد فرای ” ضمن اعتقاد به جایگاه ایران در جهان اسلام و خاورمیانه از سیاستهای آمریکا در مقابل ایران انتقاد داشت و می گوید: “فرهنگ ایران مهم است اما متأسفانه آمریکایی ها این را نمی فهمند. ایرانیان همواره در طول تاریخ وجود و حضور داشتند، ایرانیان صرف و نحو را به عربی نوشتند. از دوره ساسانی تا دوره اسلامی و تاکنون ایرانیان همواره در تاریخ حضور قوی داشتند. پس باید اهمیت ایران را درک کرد و این کشور با فرهنگ را دوست داشت”

نکته این است: این ایرانشناس برجسته  در ازای همه تلاشها و خدماتی که در جهت معرفی و تاریخ فرهنگ ایران زمین ارایه داد تنها خواسته اش این بود : “جسدم را در کنار زاینده رود ودر نصف جهان به خاک بسپارید” یعنی  همان مکانی است که استادش ” ارتور پوپ” نیز بنا به وصیتش در  آنجا دفن است.

حال قریب به سه هفته است که از مرگ او در “بوستون ” آمریکا می گذرد و روح او بر فراز خاک ایران که بیش از هفت دهه از عمرش را عاشقانه صرف پژوهش و تحقیق تاریخ و فرهنگ آن کرد، بی قرار است. منتظر اجازه  دولت ایران جهت موافقت با دفن آن در اصفهان می باشد. به رغم انکه  فرای  در زمان دولت های اقایان  خاتمی و احمدی نژاد نیز عملاً قول مساعدت کتبی  گرفته بود! و مکاتبه ای نیز در همین رایطه با دولت اقای روحانی انجام داده است.

قطعاً در این شرایط، انتظار تمام دوستداران فرهنگ و تاریخ ایران زمین، برخوردی فرهنگی با این موضوع  می باشد و.مخصوصاً برای کشوری که داعیه فرهنگ غنی با پشتوانه تاریخی ،تمدنی  و مذهبی دارد.

بدون شک بخشی از این فرهنگ، مهمان نوازی و احترام به کسانی است که  به تاریخ و فرهنگ این مملکت خدمات شایانی نموده‌اند.

البته در خبرها امده است، کشور تاجیکستان تلاشهای زیادی جهت دفن جسد”فرای” در آن کشور دارد، در حالیکه کماکان خانواده “فرای”منتظراجازه دفن جسد او در ایران هستند.

حال جسد سرد و آرام ((ریچارد فرای)) ایراندوست منتظر دستور دولت ایران است تا در سرزمینی که آرزوی آرمیدن در خاک آن را داشت بیارامد، امید است در سالی که توسط مقام معظم رهبری به سال ((فرهنگ)) مزین شده شاهد اولین حرکت فرهنگی در کشور باشیم و قطعاً تأثیر این حرکت نیز دارای بازخورد مثبت  جهانی برای نظام جمهوری اسلامی، آن هم در شرایطی که بدخواهان ایران به هر طریقی سعی در سیاه نمودن چهره ایران در مجامع بین المللی دارند.

*کارشناس ارشد ایرانشناسی و عضو شورای شهر یاسوج

خبرهای مرتبط

در صورتی که نظر ارسالی شما طولانی شود، با تأخیر بررسی و تأیید می‌شود.

نکته: نظر شما در انتظار بررسی است و پس از تایید مدیریت در سایت نمایش داده میشود..

  • سلام ریجارد فرای با هفت دهه تحقیق وکنکاش دریافت که بهترین خاک زمین برای پیکرش سرزمین ایران وقدرشناسترین ملت ایرانی است وبااین تصمیم دین خود را به یافته ای که حاصل عمرش بود ادا کرد ما هم معتقدیم ملاک حال فعلی افراد است امیدواریم بااین توجیحات فرصت راازدست ندهیم زیرا اگر دیر بجنبیم ایندگان ما مجبور به نبش قبرش در کشوری دیگر می شوند زیرا قلب فرزندان ما بی کینه وتفکرشان جهانی است

  • خسروی گفت:

    باسلام.احساسات دلنشینت رامیستایم ای کاش ما کمتراز او ایران رادوست میداشتیم.هزاران سپاس

  • سيسختي گفت:

    روحش شاد وروانش گرامی باد .افسوس که گاها مقدرات این کشور توسط اقلیتی چماق به دست و بیسواد رقم میخورد . دولت روحانی اگر کوتاه بیاید من یکی دیگه طرفدارش نیستم

پربازديد