تاریخ درج خبر : 1392/03/11
کد خبر : ۲۵۵۶۳
+ تغییر اندازه نوشته -

” ایرانِ احمدی نژاد “

سایت استان: سیداحمدرضا آزمون

(جستاری در پدیده احمدی نژادیسم)

 

1010144
بدون تردید اندک، نویسنده و تحلیل گر و هنرمند، سیاستمدار و قاضی و مرجع و مجتهدی بوده است، که این روزها مقالی ننوشته باشد و نطقی نرانده باشد که در آن دولت ِاحمدی نژاد را، یا با قلمِ عالمانه به جهالت،یا با شمشیر اجتهاد به ارتداد محکوم نکرده باشد!از هر کویی و هر سویی وهرسنی وهرسالی وهرعلمی وهرادبی و هر مقامی و هر تباری بانگنقدِسرکوب گرایانه ی احمدی نژاد شنیده می شود. عده ای به نداشتن تئوری و استراتژی مدیریتی ایشان گله می کنند و عده ای به عدم تناسب مابین عملکرد اقتصادی و درآمد میلیاردی اش و گروهی به فساد اقصادی و سیاست نابخردانه اش و گروهی هم به بی ثباتی اخلاقی اش و در نهایت گروهی به عدم ولایتمداریش به او تشر رفته اند. اگرچه اکثر قریب به اتفاق نقدها، صحیح و علمی است لیکن، نقدهایی کوتاه مدت و در واقع، فقط بررسی کننده ی اثرات سیاستگذاریهای دولت ِاحمدی نژاد درطی 8 سال ریاست جمهوری ایشان است( و نه پس ازآن).فارغ از همه نقاط ضعف و نقاط سیاه موجود در صورتِ دولت ِ احمدی نژاد، در این مقال نگارنده بر این است تا فارغ از نقدهای کلیشه ای ِ اقتصادی و سیاسی و اجتماعی ِ رایج، جوردیگردست به نقد برده و ایرانِ پس از احمدی نژاد را به تصویر بکشاند. و به اختصار پرسش هایی چون؛1- احمدی نژاد چه ایرانی را به دست گرفت، چه ایرانی تحویل داد؟ 2- گفتمان احمدی نژادیسم، گفتمانی برای مردم بود یا بر ضد مردم؟ 3- آیا احمدی نژاد تابو شکن و یگانه یاور محرومان است؟
ایرانی معتبر در ساخت بین الملل، آزادی نسبی از آن مردم، و جنبش های مدنی کمامان تنفس می کنند. جنبش های دانشجویی به عنوان کلیدی ترین محرک های اجتماعی و سیاسی، از دولت وقت با آن محبوبیت و مرغوبیت گذشته بودند. او را پایان یافته می دانستند. ولی راهی(گذار به دموکراسی) که او – خاتمی- بنا نهاده بود را خواهانِ ادامه بودند. جنبش عدالت خواهی ایران روندی مستمر، فعال ومنسجم را پیش گرفته بود. نقدها، عالمانه شده بود. مجلس، هم حرمت داشت وهم نگه می داشت.« دولتِ همیشه معذور»هم، اقتدارِقابل توجهی میان مردم داشت. احمدی نژاد، سال 84 ناباورانه با شعارهای پوپولیستی و عام پسندانه، برنده ی میدان انتخابات شد. بعد از سال 85 و سخنان گوهر بارِ(!) او در سنندج و… یک شبِ میلیون ها دلار از ارزش سهام ایران در بورس های بین المللی کم شد. به نیویورک می رفت و هر صحبتی را چه مرتبط و چه غیر مرتبط ایراد می کرد و شورای امنیت سازمان ملل هم،کوتاهی نمی کرد و یکی پشت سرهم” قطعنامه ” صادر می کرد. «او»هرجا که می رفت با ادبیات انقلابی و عاری از هر گونه منش و بینشِ سیاسی از ساخت بین الملل و قواعد بازی ِ سیاست خارجی از این جمله استفاده میکرد که « قطعنامه ها کاغذ پاره ای بیش نیستند » و مردم ِ ساده یِ فریب خورده یِ آن روزها هم،«او» را قدرتمداری از جنس خود می پنداشتند و برای او دست و پا می شکستند. با هاشمی به مبارزه پرداخت و ناجوانمردانه از تلویزیونِ خود، بهره برد و آن شیخ پیرِ بی ریشِ سیاستِ ایران را از اندک اعتبارِ اجتماعی اش انداخت.و با مجلس آنچنان رفتار کرد که با کودکان می کنند و مجلس را هم از اعتبار انداخت به گونه ای که آبروی رفته از «مجلسیون» برای ترمیم به دودوره ی قدرتمند و تأثیر گذار نیازمند است. کاغذی در جیب می گذاشت و آن رادر سفرها و سخنرانی هایش، تا نصفِ بالا می آورد و وعده یِ فاش کردن مافیای اقتصادی و آقازاده هایِ ایرانی را می داد که چنبره برملک و املاکِ این مردمان زده اند. نداشتنِ یک شخصیت و هویت کاریزماتیک و نداشتن ادبیاتی شایسته ریاستِ جمهوریو نداشتن لحن و بیانی قاعده مند و مبتنی بر سند و ارزش های اخلاقی، باعث شده است ایران پس از احمدی نژاد به ایرانی خطرناکترازپیش بدل گردد.

اگر پیش تر ها خطر، فقط خطرِ نظام ایدئولوژیک و معذوریتهای آن بود اینک خطر، پارا فراتر گذاشته وایدوولوژیِ بی رحمو بی اصالتی آمده تا دل ها را برباید و انسان را به درجات تعالی برساند! گروهی که او-احمدی نژاد- را تابو شکن می دانند و می گویند که او کسانی را در این نظام از آبرو و تقدس انداخت که کسی جرأت این کار را تا ابد نداشت، آیا بر آلترناتیو(وضعیتِ جایگزین)احمدی نژاد لحظه ای فکر کرده اند؟ آیا به روحِ حق طلب و آزادی خواه ِایرانی، که در این 8 سال به نابودی و فروپاشی محض محکوم شده لحظه ای به فکر فرو رفته اند؟لحظه ای به ادبیات نقدِ این روزهایِ مردم توجه کرده اند؟ لحظه ای به پایبندی مردم به ارزش های اخلاقی دقت کرده اند؟ لحظه ای به میزان بی نظمی و عصبانیتو نافرمانی و سرپیچی های قانونیِ این مردم تأمل کرده اند؟ آیا تابو شکنی را بدون داشتن ساختی قاعده مند و نظام مند و روش و متودی علمی و ادبیاتی شایسته ی هدف و داشتن جایگزینی برتر برای وضع موجود،می توان ارزشمند خطاب کرد؟ آیا احمدی نژاد برای تقدس شکنی هایش، نظامی عاری از هر گونه فساد و بی اخلاقی و پر از آزادی و صلح و آرامش متصور است؟یا ایرانی با مقدس پنداشتن خود او؟

نهادهای مدنیِ سقوط کرده و جامعه ی مدنیِ به خاک سپرده شده، ملکِ ایران زلزله زده وویران شده و اتحادیه های کارگری بازداشت شده، سیاسیونِ در بند رفته، سه هزار میلیاردِ بر باد رفته و آبروی ایران ِ از دست رفته و اخلاقیات به آب روان سپرده شده و شعور عمومی ِ سقوط آزاد کرده و مردمی به زیر خط فقر و فکرفرورفته و مجلسی بی اعتبار گشته و دولتی زود تراز موعد به پایان رسیده شده و در نهایت، ایرانی فراموش شده برای حاکمان اش، تحفه ی ایرانِ احمدی نژاد بود که به تصویر کشیده شد.
لیک ایرانِ ایده آلِ احمدی نژاد بسیار خطرناک خواهد بود، خطری برای همه جهان، چرا که برای این جماعت نه آبرو نه اخلاق نه حرمت و نه احترام و نه اشک و فریادِ هیچ کس مهم نبود و به وقتش بدان هم رحم نمی کنند.

* مدیرمسؤول نشریه آسمان دانشگاه یاسوج

خبرهای مرتبط

در صورتی که نظر ارسالی شما طولانی شود، با تأخیر بررسی و تأیید می‌شود.

نکته: نظر شما در انتظار بررسی است و پس از تایید مدیریت در سایت نمایش داده میشود..

 • شیرزاد ایرانمهر گفت:

  سلام. من ، هستم! میخام از نویسنده این متن به دلیل توهین به خودم یعنی ، و توهین به کل آیین نگارش زبان فارسی شکایت کنم. کسی نمیدونه باید به کجا مراجعه کنم؟

 • منصور ر گفت:

  کپی بود دکترکپی

 • سحر ميم گفت:

  بی انصافی واعتراض تو خون شماست
  خیلی طرف جبهه حق تشریف دارین جرئت میکردین ازخوبی های دولتش هم مینوشتید

 • زيرتلي اصل گفت:

  سربازجون بعدتشریف فرمایی این نوابغ محترم دانشگاه یاسوج نفس راحت میکشه
  فعلاکه سردسته اصلیشون ا-خ تشریف بردن ماهنوز زنده ایم وازغصه نمردیم!!!

 • فردین گفت:

  باسلام
  هرچه باشه بهتر از خاتمی و کابینه اش هست

 • فردین گفت:

  باسلام
  هرچه باشه بهتر از خاتمی و کابینه اش هست که الان همه اش با پول دزدی که از ایزان بردند دارند داخل شبکه های بیگانه حرف مفت میزنند به قول خودت دموکراسی پس چرا اینجور بودند

 • M گفت:

  درود بر شما

 • ناشناس گفت:

  درود بر شما بسیار صریح و عالی بود

 • سرباز گفت:

  زنده باد بهار
  درود بر مرد اصلاحات دانشگاه یاسوج.
  موندم بعد از رفتن نخبگانی مثل شما دانشگاه یاسوج باید چیکار کنه!؟!

 • محمد گفت:

  آنچه گفته شد ، حق است ، اما حق مطلب را ادا نکردید، حقیقت است اما تمام حقایق بیان نشد. شما از پدیده احمدی نژاد نام بردید اما از بستری که احمدی نژاد در آن قهرمانی بی مانند می کند سخنی نراندی ، من هنوز از یاد نبردم مردمی را که از فحاشی و بدکلامی این شخص لذت می بردند، فراموش نخواهم کرد هنگامی که در سازمان ملل تبر به سیاست خارجه کشور میزد بسیار بودند که با لذت از میدان داریش سخن می گفتند. از مردمی که هیچگاه کرامت انسانی را چه در خانواده و چه در جامعه ندیدند هرم نیازهای آنها در همان کوهپایه حلق و دلق و …. به قله منتهی شد توقعی جز احمدی نژاد داشتن گزاف خواهی است، هر ایرانی یک احمدی نژاد در خود دارد احمدی نژاد سرخورده از تحقیر ها مسخره شدن ها از شهرستاتی بودن، از عار خانواده بودن ، از زیبا نیودن،از نداشتن های همه جا، از نترس نبودن، از باکرگی فکری در نیامدن ، از تابوهای هیچ گاه نشکسته، از تعارضات میان خواسته و تربیت .
  سخن اخر تا بنیان ها را با خشت های راست نچینیم میوه ای که در سپهر سیاست و اجتماع نصیبمان میشود کرم خورده و مریض خواهد ماند . باید یک جای کار را درست کنیم آن هم خودمانیم نگاه ماست باید خودمان را به چالش بکشیم عقلانیت را حاکم کنیم و خودمان را درمان . همه چیز سپس آهسته درست می شود.

 • کب گفت:

  ﺣﻀﺮﺕ ﻋﺒﺎﺱ ﺩﺕ ﺍﮔﻪ ﺭﺍﺳﺖ بگی

 • khodam گفت:

  copy kardi mr

 • دانشجو زیرتل گفت:

  جالب بود. نقطه قوتش زبان همه فهمش بود.

 • پویا گفت:

  از تحلیل هایی که تاحالا شده هیچ تحلیلی واقع بینانه تر وشیواتر چه بین رجل سیاسی وچه کسانی که آشنایی خود باقلم را آشنای نزدیک ودیرینه میدانند نخوندم ونشنیدم . پاینده و پیروز باشید.

 • مشارکت گفت:

  فارغ از هر حب و بغض باید بگم نگارش طبیعتا عالی بود باشناختی که از ایشون دارم ولیکن موضوع رو میشد بیشتر بازکرد. به خود سید هم عرض میکنم که وقعی به مافیای کامنت های سایت های خوب و پرتلاش استان ننهد. اگرکسی نقد دارد آن را در کمال ادب بیان می کند.موفق باشید

 • ارسلان گفت:

  با سلام. مقاله ای بلند در نقد شما (تفکر تان در این متن) جناب آقای آزمون.
  یا جستاری در (پدیده های آزمون نیسم) در لینک زیر تقدیم می گردد.

  http://festival.magnumphotos.com/images/60years/big/1997_PAR130797_Comp.jpg

 • دانشجو گفت:

  آقای آزمون شما خودت حاکم بشی از احمدی نژاد بدتر میشی انگار امثال شما شناخته شده نیستند

 • حسین گفت:

  ناتموم موند .
  میشد بازتر کرد
  ولی حرف نداشت

 • آقایی گفت:

  فوق العاده بود
  مردم نمی دونند چه بر سر نهادهای مدنی اومده و چه سقوط آزادی کردیم به قبل مشروطه

 • ناشناس گفت:

  خوشگل خیلی کپی پیست کار خوبیی

 • سید موسی گفت:

  چقد دوست داشتم یجوری بگم که احمدی نژاد چه کرده به ادبیات سیاسی و نقد مردم ولی نمی تونستم. دمتون گرم

 • آتش گفت:

  قلم را نیز به زیبایی می چرخانید

 • صابری گفت:

  صریح و تند بود. حرف دل بود

 • آتش گفت:

  کنون(!) که میلیون ها مغز مرتعش و گرم “پر ادعا”در حال حیات اند و همه بر جایگاه ارسطو و سقراط به حق(!!!)تکیه زدند همان به که من و شما بر هیچ مسندی ننشینیم و به آینده پناه نبریم که جز این نخواهد بود!!! دیواری که فراسوی آن درد را تمام شده می بینی دیوار عمل است نه حرف
  خودت رو خسته نکن جوان! حاکمان بر اساس فهم و شعور ملتهایشان یا بر آنان میتازند یا می نازند

 • مهمان گفت:

  واقعا بدون اغماض و صریح بود.

 • مهمان گفت:

  واقعا پس از احمدی نژاد خطر ناک تره. از نگاه جدیدی مطرح شده بود

 • ناشناس گفت:

  خیلی جالب بود

پربازديد