تاریخ درج خبر : 1393/01/31
کد خبر : ۲۵۷۷۶۶
+ تغییر اندازه نوشته -

“تحقق شاخص های اقتصاد مقاومتی از شعار تا عمل”

سایت استان: عنایت محمد پور

اگر بخواهیم از اقتصاد مقاومتی تعریفی مختصر ارایه کنیم باید گفت، اقتصاد مقاومتی به معنایی شناسایی و تشخیص حوزه های تهدید و فشار و تلاش برای کنترل و بی اثر کردن اثرات این حوزه ها و تبدیل عوامل تهدید و فشاربه فرصت است. لازم است بدانیم اقتصاد مقاومتی، اقتصاد ریاضتی نیست، بلکه تدابیر و راهکارهار مناسب، هوشمندانه و دایمی برای جلوگیری از تهدید و فشار بر اقتصاد کشور و برنامه ریزی برای شکوفایی، پویایی و بهبود سطح رفاه عمومی است. به عبارت دیگر اقتصاد مقاومتی صرفا ایستادگی و مقاومت اقتصادی نیست، بلکه اقتصاد مقاومتی ایجاد امنیت و ثبات در اقتصاد و عدم تزلزل در برابر شوک های خارجی اقتصادی و یا به گونه ای همان استقلال، خود کفایی و خود اتکایی اقتصادی است. مهمترین فواید اقتصاد مقاومتی این است که اقتصاد مقاومتی باعث استحکام و خود اتکایی کشور، مقاوم شدن اقتصاد، استفاده از تجارب و ظرفیت های دولتی ومردمی ، رونق تولید ملی ، نهادینه کردن مدیریت مصرف، استفاده بهینه ازمنابع ارزی، پرورش تفکر خلاق ونوآوری در جامعه می گردد.

گرچه ضعف اقتصادی را می توان در بخش های مختلفی از جمله پائین بودن کارآمدی و بهره وری، هدفمند نبودن نظام یارانه ها، کارایی پائین نظام مالیاتی، کاستی های نظام گمرکی، تنگناهای نظام بانکی و تناقض در نظام ارزش گذاری پول ملی و چندین مورد دیگر جستجو کرد، ولی ریشه اساسی مشکلات و ضعف اقتصادی را می توان در وابستگی به اقتصاد تک محصولی نفت دانست . همین مسئله (وابستگی به اقتصاد تک محصولی نفت) با عث شد تا غرب همواره راه حل فشار از طریق تحریم نفتی را جلوی کشورمان قرار دهد. نفت که می تواند به عنوان یک ظرفیت پایه و ذخیره عظیم بجای اینکه ابزار فشار ما برغرب باشد، امروز بر عکس ابزار فشار شده است.

اینجاست که اهمیت اقتصاد مقاومتی جهت پیش بینی راه حل های لازم برای از بین بردن اینگونه فشارها، ضعف ها و مشکلات احساس می شود. اینجاست که اگر مدیران به عنوان پزشکان اجرایی جامعه تمام اندیشه ها و تجارب را طلب کرده و بکارگیرند، اقتصادی که به کرات و مداوم از آن به اقتصاد غیر سالم و بیمار نام برده اند با نسخه اقتصاد مقاومتی بخوبی درمان و سالم خواهد شد. توجه ویژه به عملیاتی نمودن اقتصاد مقاومتی به عنوان یک واقعیت و نیاز ضروری و تدبیر واقع گرایانه و متناسب، علاوه بر اینکه موجب خود کفایی و پیشرفت کشور گردیده، چشم اندازهای نوید بخشی برای ملت ایجاد می کند. مدیران بخوبی میدانند واژه اقتصاد مقاومتی یک بحث تئوریک محض مختص مراکز علمی، دانشگاه ها و یا مراکز حوزوی نیست، بلکه یک واقعیت، تدبیر هوشمندانه و اقتصاد کاربردی است که شاخص‌‌‌های آن در قالب جلب و تلفیق صحیح همه (دانش های موجود، تجارب و مهارتها) محقق و ریشه درعمل دارد.بنابراین انتظار است مسئولان و اندیشمندان جامعه مراقب باشند در راه رسیدن به اقتصاد پویا، بررسی و مطالعات خود را در حوزه اقتصاد مقاومتی افزایش داده و در دام اقتصاد بسته و خود محور، سلیقه ای و احساسی نیفتند.

خبرهای مرتبط

در صورتی که نظر ارسالی شما طولانی شود، با تأخیر بررسی و تأیید می‌شود.

نکته: نظر شما در انتظار بررسی است و پس از تایید مدیریت در سایت نمایش داده میشود..

  • اقثصاددان گفت:

    پرده ازحقیقتی برداشته شده که باعث اینهمه فشاروبی ثباتی اقتصادی درکشورگردیده است برهمه اندیشمندان ونخبگان است که با شجاعت مسائل مهم را به تصویربکشند

پربازديد