تاریخ درج خبر : 1393/02/01
کد خبر : ۲۵۸۸۸۸
+ تغییر اندازه نوشته -

رفتارهای دوگانه صدا و سیما

سایت استان: عظیم بنام

بدون شک مردم به خوبی آگاه‌اند که چه چیز واقعیت است و می‌فهمند چه کسی واقعیت را می‌گوید.

حمایت‌های قاطعانه‌ی صدا‌و‌سیما ازدولت‌های نهم و دهم بر هیچ‌کس پوشیده نیست، این در حالی‌است که در دورافتاده‌ترین روستای کشور نیز از گرانی می‌نالیدند و حتی در نهایت خود اعضای دولت نیز به وضع اقتصادی بسیار بد اذعان می‌کردند ولی صداوسیما به ندرت به نقد این دولت ها می‌پرداخت و به تعبیری دیگر برای دولت نهم و دهم دایه‌ی مهربان‌تر از مادر شده بود.

حال به نظر می‌رسد با روی کار آمدن دولت تدبیر و امید به یک‌باره همه‌ی گرانی‌ها وتورم وافزایش قیمت‌ها به یاد رسانه‌ی ملی آمده است. حمایت این رسانه از دولت‌های گذشته را نقد نمی‌کنیم -هرچند موافق آن هم نیستیم- چون معتقدیم باید واقعیت‌ها –حتی اگر تلخ باشند- بدون جانبداری متعصبانه گفته شود و بنابراین انتظار طبیعی است که در کنار نقد هوشیارانه، بیان نقاط قوت دولت هم به پیشرفت یاری رساند اما ناگفته پیداست که نه حمایت متعصبانه و نه نقد مغرضانه، نمی‌تواند برای جامعه مفید باشد.
بعد ازانتخابات92 انتظار عمومی بر این بود که رسانه‌ی ملی که طبعاً باید متعلق به تمام ملت باشد با توده‌ی عظیم مردم همسو و همگام شود و بدون توجه به مسائل جناحی و سیاسی، پیشبرد اهداف ملی را در دستور کار قراردهد اما متاسفانه هر روز شاهدیم که تمام سیاست‌های دولت تدبیر و امید را با پخش گزارش‌های متعدد، به نقد غیرمنصفانه‌ای می‌‌‌‌‌‌‌‌‌کشند. هرچند دکتر روحانی، رئیس دولت یازدهم بارها اعلام کرده‌اند که از نقد استقبال می‌کنم و خوشحالم که امروز همه به راحتی از ما انتقاد می‌کنند اما آیا واقعاً انتقاد‌هایی که مستقیم و غیرمستقیم در مدت اخیر از دولت تدبیر و امید می‌شود منصفانه و سازنده بوده‌است؟

در این نوشته سعی بر دفاع متعصبانه از دولت تدبیر و امید ندارم اما پیشرفت‌هایی که در این مدت و بارقه‌های امیدی که در بین اقشار مختلف جامعه به‌وجود آمده‌است کاملاً محسوس است. در زمینه‌ی فرهنگی امید و روحیه‌ای که در بین هنرمندان بوجود آمد، در بحث اجتماعی یکدلی و صمیمیت بین مردم، مسئولان وقوای سه گانه، دربحث ورزشی نیز قهرمانی‌های متعدد در سطح بین المللی، دراقتصاد ثبات و آرامشی که در بازار بوجود آمده و نیز برنامه‌های اقتصادی که یقیناً با تمام اما و اگرهایی که وجود دارد پیش‌بینی می‌شود بازدهی آن را به زودی مردم خود لمس خواهند کرد و مهم تر ازهمه درسیاست خارجی و آشتی مجدد و کارساز ایران و جهان، تنها برخی ازپیشرفت‌های ملت ایران در این دوره است.اما متأسفانه صداوسیما نه تنها این پیشرفت‌ها را نمی‌بیند بلکه با گزارش‌های متعدد جانبدارانه مسائلی مانند وضعیت بهداشتی، اقتصادی واجتماعی و بدون اشاره به مسبب‌های این مشکلات تلاش می‌کند تا اذهان عمومی را به سمت علایق خود سوق دهد. نگرانی اینجاست که اگرچه ملت ایران آگاه است اما به‌هرحال روانشناسی اجتماعی نشان می‌دهد که تکرار هر ادعایی در نهایت تأثیرات خودش را خواهد گذاشت.

شایسته است مدیران صداوسیما توجه بکنند که همانطور که روزی آمدند، روزی نیز خواهند رفت اما آنچه باقی می‌ماند اثرات خوب و بد ماندگار ایشان است؛ کما اینکه افراد زیادی گرچه ظاهراً در بین ما نیستند اما روششان و فکرشان همواره جاودانه است. درخاتمه لازم است دوباره تأکید شود که انتظار نداریم رسانه‌ها به حمایت کورکورانه و بی‌حساب از دولت جدید بپردازند اما امیدواریم که در برخورد با تمام سلایق به یک شکل رفتار شود تا ثابت شود که هدف مشترک همه سرافرازی ملت ایران است.

*دبیر آموزش و پرورش استان

منبع: سرمقاله شماره 88 روزنامه ابتکارجنوب

خبرهای مرتبط

در صورتی که نظر ارسالی شما طولانی شود، با تأخیر بررسی و تأیید می‌شود.

نکته: نظر شما در انتظار بررسی است و پس از تایید مدیریت در سایت نمایش داده میشود..

 • محمد گفت:

  واقعا عالی بود تشکر

 • علی گفت:

  با تشکر اشما به خاطر گفتن واقعیتها

 • سعیدبخشوده گفت:

  با تشکر از اقای بنام بخاطر حرف حقش.اقای بنام عزیز خوشبختانه تعداد اندکی از مردم استان برنامه های صدا و سیمای خودمانرا می بینند چون برنامه هاشون از بار علمی بسیار پایینی برخوردار است و در مقابله با ماهواره و بعضی شبکه های استانهای دیکر ضعیف است.

 • موسوی گفت:

  جناب نویسنده با نظرات شما موافقم اما اگر دکتر روحانی دوباره میخاد نظر مردم را جلب کنه نباید رسانه بقول خودشون ملی از ایشان حمایت کنه چون مردم عکس گفته این رسانه عمل میکنند روحانی از میان مردم بلند شده و رسانه با مردم بیگانه است

پربازديد