تاریخ درج خبر : 1393/02/01
کد خبر : ۲۵۸۹۰۶
+ تغییر اندازه نوشته -

اتهام جعل سند بی انصافی است/ کفاشیان گفت اگر تو نباشی پس دیگر چه کسی باشد؟

سایت استان: خداداد افشاریان داور بین المللی فوتبال که این روزها برای انتخابات ریاست هیئت فوتبال استان کاندید شده است و حاشیه هایی برای این کاندیداتوری به وجود آمده است.

160439_890

روزنامه ابتکار جنوب مصاحبه ای را با افشاریان تدارک دیده که در پی می آید:

«بغض گلویم را گرفته که چرا در این استان خدمت کرده‌ام»

این جمله‌ی تلخ را داور بین‌المللی فوتبال و «یک برگ از شناسنامه ی ورزش استان کهگیلویه و بویراحمد»، روز گذشته در مصاحبه اختصاصی با روزنامه ابتکارجنوب بر زبان آورده است. خداداد افشاریان، داور بین‌المللی فوتبال ایران را همه می‌شناسند. او اما این روزها در سطح استان کهگیلویه و بویراحمد با یک چالش جدی مواجه است. داور جهانی فوتبال، برای کاندیداتوری در انتخابات هیئت‌فوتبال استان از سوی هیئت‌فوتبال کنونی رد صلاحیت شده است. هرچند خود او -با استناد به نامه‌نگاری‌های قانونی- قاطعانه از حضور در این انتخابات سخن می‌گوید.
در حالی که کمتر از سه روز به برگزاری انتخابات هیئت‌فوتبال استان کهگیلویه و بویراحمد در یاسوج و با حضور علی کفاشیان مانده است ابهام در این انتخابات بیش از پیش شده است. از یک سو کرامت‌الله موسوی، دبیر هیئت فوتبال استان کهگیلویه و بویراحمد می‌گوید خداداد افشاریان به دلیل نداشتن سوابق مدیریتی حق حضور در انتخابات هیئت فوتبال کهگیلویه و بویراحمد را ندارد  و حتی این داور بین‌المللی را به جعل سند متهم کرده‌است. از سویی دیگر خداداد افشاریان، سوابق مدیریتی خود را کافی و حتی بیشتر از برخی از رقیبان خود در انتخابات اعلام می‌کند.

نمی توانند جلوی خدمت کردن ام به استان را بگیرند

خداداد افشاریان، روز گذشته در مصاحبه تلفنی با ابتکارجنوب گفت: شک نداشته باشید که من همیشه تابع قانون بودم و اکنون نیز دقیقاً بر اساس قانون برای انتخابات نامزد شده‌ام و با توجه به تمام مدارک و نامه‌نگاری‌های موجود در انتخابات روز چهارشنبه شرکت خواهم کرد و هیچ کس نمی‌تواند خارج از قانون جلوی نامزد شدن بنده و انتخاب فوتبالی را بگیرد.
افشاریان گفت: از زمانی که خودم را شناخته‌ام در این استان زحمت کشیده‌ام و فقط با هدف خدمت به مردم هر آنچه در توان داشتم برای ورزش استان خدمت کرده‌ام اما این انصاف نیست که حال برای ادامه‌ی خدمت به جوانان استان سنگ‌اندازی شود. من در مقابل مردم استان خودم را کوچک می‌بینم و برای خدمت به آنان باید تا آخرین لحظه تمام تلاش‌ام را به‌کار گیرم.

کفاشیان گفت اگر تو نباشی پس دیگر چه کسی باشد؟

داور بین‌المللی فوتبال در تشریح روند کاندیداتوری خود در این انتخابات گفت: سال گذشته، پس از رد صلاحیت تعجب‌برانگیز بنده از سوی دو نفر از گروه سه‌نفره‌ در هیئت فوتبال –بدون حضور مدیرکل وقت تربیت‌بدنی- به دفتر آقای کفاشیان (رئیس فدراسیون فوتبال) رفتم. او که مرا به خوبی می‌شناخت در همان ابتدا گفت: مگر کسی می‌تواند جلوی نامزد شدن داور بین‌المللی فوتبال را برای مسئولیت گرفتن در هیئت فوتبال بگیرد؟ اگر بنا باشد افشاریان رد صلاحیت شود پس دیگر صلاحیت چه کسی می‌تواند در این مسئولیت تأیید شود؟ سپس رئیس فدراسیون فوتبال به عنوان رئیس مجمع، در نامه‌ای به هیئت فوتبال استان با استناد به «سوابق مدیریتی و مدارک مثبته» دستور اتخاذ تصمیمی برای حضور بنده در انتخابات را صادر کردند اما باز هم دوستان گفتند که حرف فدراسیون را قبول ندارند. پنج روز پیش مجدداً با آقای کفاشیان جلسه‌ای گذاشتم و پس از نامه‌نگاری‌های دیگر از سوی فدراسیون، در نهایت مدیرکل تربیت‌بدنی استان هم در نامه‌ای از آقای موسوی خواست که انتخابات با حضور هر سه نامزد برگزار شود اما متأسفانه گویا دوستان ما در هیئت فوتبال استان کاسه‌ی داغ‌تر از آش شده‌اند!
1422551_753

من بازی کشورهای در حال جنگ را قضاوت کرده ام

وی در واکنش به اظهارات دبیر هیئت فوتبال استان درباره نداشتن سوابق مدیریتی در استان تصریح کرد: بنده تنها عضو فیفا در استان هستم. تنها کسی هستم که «آی دی کارت فیفا» را دارم. تعداد بسیار زیادی از حساس‌ترین بازی‌‌های سطح اول فوتبال کشور و بیش از 50 بازی را در خارج از کشور قضاوت کرده‌ام. مسابقه‌ای بوده که 10 هزار نفر به ورزشگاه هزار نفری آمده بودند و من آن را قضاوت کردم. به یاد دارم وقتی قضاوت بازی چالش‌برانگیز و حساس تیم‌های ملی کویت و عراق را -درست پس از جنگ خونین این دو کشور- به من سپردند، برای نمایندگی از ورزش استان نفس عمیقی کشیدم. در استان هم همیشه مسئولیت داشتم. بیش از پنج سال مسئول هیئت‌های ورزشی باشت، ده سال رئیس کمیته داوران استان و سالها رئیس انجمن‌های ورزشی آموزشگاه های استان در رشته‌های والیبال، فوتبال، فوتسال و آمادگی جسمانی بودم.
خداداد افشاریان «سهمیه‌ی جانبازی» خود را دلیل قانونی بر رد عذر بازنشستگی خود عنوان کرد و افزود: مگر خود آقایان کفاشیان، بهروان، آیت‌الهی و بسیاری از مسئولان ورزشی بازنشسته نیستند؟ قانون، برخی از جمله جانبازان را از «منع مسئولیت‌های دولتی برای بانشستگان»، استثنا کرده است و من نامه‌ی بنیاد جانبازان را هم ارائه کرده‌ام ولی سوگمندانه باید گفت «آب از سرچشمه گل‌آلود است»!

اتهام جعل سند، بی حساب است و خارج از انصاف

افشاریان پیرامون اتهام «جعل اسناد سوابق مدیریتی وی در باشت» که از سوی دبیر هیئت فوتبال استان مطرح شده است، گفت: در این 5 سال، اولین باری است که از آقای کرامت‌الله موسوی حرف بی‌حساب شنیده‌ام. البته بار حقوقی هر صحبتی با گوینده‌ی آن است اما شما -به عنوان چشم بیدار جامعه- بروید و از مسئولان شهرستان باشت تحقیق کنید. من از سال 66 تا 78 رئیس هیئت باشت بودم و همه‌ی اسناد هم موجود است اما آقایان ادعا می‌کنند که من در باشت نبودم! از طرفی دیگر، آنها که اتهام جعل سند را می‌زنند باید پاسخ دهند که مگر من جعل سند کرده‌ام؟ مگر من مرجع مهر و امضای مسئولان باشتی هستم. نامه نوشتید به مسئولان باشتی و آن‌ها حضور بنده را تأیید کردند. این اتهام‌ها خارج از انصاف است.

رئیس انجمن انبوه سازان باشد، داور فوتبال نباشد!

وی در ادامه گفت: دلم برای استان‌ام می‌سوزد. آقایان چطور رئیس انجمن انبوه‌سازان را -که البته ایشان هم برای کاندیداتوری باید آزاد باشد- شایسته‌ی مدیریت در فوتبال می‌دانند اما رئیس انجمن فوتبال را رد صلاحیت می‌کنند؟ اینجا باید گریه کنم!
خداداد افشاریان در حالی که صدای‌اش لرزان شده‌بود، ادامه داد: بغض تمام گلویم را گرفته که چرا در این استان خدمت کرده‌ام؟ تمام روزها و شب‌ها را در کنار مردم استان‌ام به سر کرده‌ام. از هر فرصتی و تریبونی برای دفاع از آنان تلاش کردم. حال چطور به کسی که بیش از دو هزار مراسم مختلف را در کنار مردم استان بوده‌است، اتهام «غیربومی بودن» را می‌زنند؟ این صحبت‌ها مایه‌ی بی‌آبرویی برای استان است. احساس عجیبی دارم. با این قضاوت‌ها اگر بمیرم هم رواست! افشاریان هدف خود را صرفاً خدمت به مردم با توجه به تجارب و نفوذهای‌اش در ورزش کشور دانست و افزود: اینجا جنگ سیاست نیست. من در خیابان‌ها و جامعه -از سر شهرت و لطف مردم- روز آرام نداشته‌ام. اگر نام مرا در اینترنت جستجو کنند، سه روز برای مطالعه‌ی نتایج جستجویشان کم است. احتیاجی به پول و مقام و شهرت ندارم اما برای احقاق حق مردم استان، هزاران برنامه دارم. من به هیئت فوتبال احتیاجی ندارم و این هیئت فوتبال است که به من احتیاج دارد. با افتخار هرچه دارم از مردم استان و پیشکسوتان بزرگ داوری دارم و می‌خواهم با توجه به نفوذ و ارتباط‌هایم، مسئولین کشوری را برای گرفتن حق جوانان‌مان تحت فشار قرار دهم. حال برخی آقایان به راحتی می‌توانند به داور فیفا بگویند نمی‌توانی مسئول فوتبال شوی، اما به چه جرمی؟!

نمی توانم با شفافیت درباره پشت پرده حرف بزنم

افشاریان درباره انگیزه ی کسانی که به تعبیر خود او «سنگ‌اندازی» می کنند، گفت: نمی توانم با شفافیت درباره افراد پشت پرده ی این ماجراها پاسخ دهم اما باید تأکید کنم که در انتخابات ممکن است شانتاژهای سیاسی باشد ولی باید اجازه دهند در انتخابات فوتبال، افراد فوتبالی رأی دهند و یقین بدانید که در این صورت افراد فوتبالی هم رأی می آورند. باید از آقایان پرسید که از چه می ترسند که برای حضور بنده، آقای دکتر جانی پور و آقای معصومی سنگ‌اندازی می کنند؟
خداداد افشاریان در پایان به ابتکار جنوب گفت: با همه تفاسیر، اولاً لازم می‌دانم از شهرداری یاسوج و مجموعه‌ی نفت گچساران که با احیای فوتبال استان، به ورزش استان شخصیت داده‌اند، و از همه‌ی کسانی که برای ورزش استان کوشیده‌اند تقدیر کنم. ثانیاً باید این را هم بگویم که هیئت گذشته‌ی فوتبال، زحمت بسیار کشیدند و از مال و وقت خود برای ورزش گذشتند و به این دلیل دست تک تک آن‌ها را می‌بوسم اما یادمان باشد که در نهایت چیزی جز عدالت خداوند پایدار نخواهد ماند و «همه»‌ی ما حق داریم نفس بکشیم.
گفتگو از: سجاد بنام – ابتکار جنوب

خبرهای مرتبط

در صورتی که نظر ارسالی شما طولانی شود، با تأخیر بررسی و تأیید می‌شود.

نکته: نظر شما در انتظار بررسی است و پس از تایید مدیریت در سایت نمایش داده میشود..

  • سجاد محبی گفت:

    بیشتر شبیه به یه جک میمونه رد صلاحیت کردن اقای افشاریان رو برای ریاست هیئت فوتبال. اقای افشاریان با قدرت بایستید و یقین بدانید مردم این استان قدر دان زحمات شما هستند .

پربازديد