تاریخ درج خبر : 1393/02/02
کد خبر : ۲۶۰۰۵۴
+ تغییر اندازه نوشته -

“روز زن و یادداشتی در دفاع از مردها”

سایت استان: آرزو غلامی گنجه

1-  پرسش: من 3 ماه پیش ازدواج کردم و همسرم بعد از عقد به خانه مادرش رفت و بابت مهریه از من شکایت کرده است. آیا با توجه به این‌که ایشان خانه و زندگی را ترک کرده و از ابتدا هم قصد زندگی کردن با من را نداشت می‌توانم مهریه را پرداخت نکنم؟

پاسخ: مهریه حق زن است و به محض وقوع عقد، زن حق مطالبه مهر را دارد.

2-  پرسش: زن من بسیار بد دهن و پرخاشگر است و با کوچک‌ترین مسئله و ناراحتی من را مورد هتک حرمت و بی احترامی قرار می‌دهد. من از ترس آبرو و به‌خاطر فرزندم سکوت می‌کنم. اخیراً مهریه‌اش را به اجرا گذاشت. با توجه به این‌که ناسازگاری و پرخاشگری از جانب اوست. آیا محکوم به پرداخت مهریه هستم؟

پاسخ: مهریه ارتباطی با سازگار یا ناسازگار بودن زن ندارد و در صورت مطالبه باید پرداخت شود.

3-  من جوانی 29 ساله هستم. مدت دو سال است با دختر مورد علاقه‌ام ازدواج کردم و در کنار تحصیل با شغل پاره‌وقت ماهانه حدود 700هزار تومان درآمد دارم. همسرم مدتی است که مستقیماً به من می‌گوید تو را دوست ندارم و به دیگری علاقه‌مند هستم. مرا تشویق می‌کند که او را طلاق دهم. مدام هم تهدید می‌کند که مهریه‌ام را می‌گیرم. با این شرایط آیا باید مهریه را پرداخت کنم؟

پاسخ: در صورت مطالبه زوجه مجبور به پرداخت مهریه هستید. فقط با توجه به درآمد ماهیانه می‌توانید تقاضای تقسیط مهریه کنید.

4-  پرسش: بنده کارگر روزمزد هستم که کمتر از یک سال است ازدواج کردم. همسرم باوجود علاقه من به زندگی‌مان شش ماه است به خانه مادرش رفته و 1000 سکه مهریه‌اش را به اجرا گذاشت. من هنوز هم درست نفهمیدم که چه شد و به کجا ختم شد. لطفا راهنمایی‌ام کنید.

پاسخ: مهریه حق زن است و به محض وقوع عقد به‌عنوان بدهی مرد بر ذمه اش قرار دارد و در صورت مطالبه مجبور به پرداخت است.

موارد بالا نمونه پرسش‌هایی است که این روزها در سایت‌های حقوقی و قضایی یا در مراکز مشاوره بسیار به چشم می‌خورد. البته بین این پرسش‌ها و پرسندگان آن تفاوت بارزی با موارد مشابه در یک دهه پیش وجود دارد. پیشرفت اجتماعی و تحصیلی زن‌ها در جامعه، ارتقاء جایگاه اجتماعی، تغییر اندیشه همگانی نسل کنونی مردان در مقابل نسل‌های پیشین و پرورش برابر دختران و پسران در محیط خانواده از عواملی هستند که آمار خشونت نسبت به زنان را در محیط خانواده بسیار پایین آورده است. اما معضل مهریه همچنان پابرجاست. معضل به این دلیل که زمانی  زن‌ها به علت نابرابر بودن حقوق خانواده و همچنین نگاه سنتی به جایگاه زن در خانه، حقوق‌شان تضییع می‌شد. از طرفی به دلیل عدم حمایت خانواده و ناپسند بودن شکایت و درخواست گرفتن مهریه و طلاق عملاً از به اجرا گذاشتن مهریه خودداری می‌کردند. در واقع مهریه در دفاع از حقوق زن‌های مظلوم دهه‌های قبل نقش چندانی ایفاء نمی‌کرد. اما امروزه هرجا صحبت از مهریه سنگین و غیرمعقول به میان می‌آید، نقش دفاع از حقوق زن‌ها به مهریه داده می‌شود. اما ایراد کار در چند جا این ابزار دفاع را به عاملی برای ظلم و زورگویی به مردها و سوء‌استفاده تبدیل می‌کند.

1-  خانم‌های این نسل چندان مظلوم نیستند

تحصیلات و ورود به اجتماع موجب شد که زن‌ها ابتدا خود ارزش وجودی خویش را در یک جامعه انسانی تکامل یافته پیدا کنند و بعد سعی در تثبیت آن نزد غیر هم‌جنسان خود نمایند. اکنون نمی‌توان جامعه ایران را جامعه‌ای مردسالار لقب داد. آمار قبول‌شدگان در دانشگاه‌ها با توجه به سهم جنسیت‌ها همواره دولت‌مردان را به این فکر می‌اندازد که سهم بانوان را در برخی رشته‌ها کم کنند. زن‌های این نسل با لباس سفید به خانه بخت نمی‌روند که با لباس سفید برگردند. از حقوق‌شان اطلاع دارند. عمدتاً به اجبار ازدواج نمی‌کنند و معمولاً پس از طلاق از حمایت خانواده و جامعه برخوردارند. در نتیجه به اجرا گذاشتن مهریه نه تنها ناپسند نیست، بلکه حق زن تلقی می‌شود.

2-  سنت تعیین مهریه

تعیین مهریه مانند گرفتن عروسی با توجه به عرف خانواده‌ها و  شهر‌ها تعیین می‌شود. جالب است که توافق بر سر مهریه گاهی مرد را تا یک یا چند نسل پس از خود مدیون می‌کند. حالا تصور کنید زوجی پس از چند ماه زندگی مشترک به نتیجه برسند که باید از هم جدا شوند و زن مهریه‌اش را مطالبه کند. مرد هم استطاعت مالی داشته باشد. به فرض اگر رقم مهریه که عرف معمول در شهرهاست 1000 سکه تعیین شده باشد و به تصویب دادگاه مرد موظف باشد ماهی یک ربع سکه به زن پرداخت کند در این صورت مرد حدود 333 سال مدیون زن است و باید مهریه بپردازد!

3-  مرد ها مانند سابق نمی‌اندیشند

اصولاً خشونت در بین خانواده‌ها بسیار کمتر شده است و نگرش‌های متمدن، بر پایه گفت‌وگو و اشتراک نظر جای خود را به زور بازو و تک‌نگری داده است. در جامعه کنونی فردی موفق تلقی می‌شود که بتواند بهتر افراد را قانع کند. نه این‌که قدرت جسمی بیشتری داشته باشد. طبیعی است که در خانواده نیز همین اندیشه وجود دارد. امروز به ندرت شاهد رفتارهای زورمندانه از سمت مردان هستیم. اگر چه بی‌تردید در سطح جامعه در مورد تمامی موارد ذکر شده در این یادداشت استثناهایی وجود دارد. ولی آیا واقعاً ابزار مهریه برای حمایت از زن‌هاست یا چوبی بر سر مردها؟ به واقع چه تعداد از زنانی که قربانی خشونت و آزار شوهران خود هستند با توجه به مسائل قومی و سنتی از مهریه به جانب خود استفاده می‌کنند.

4-  نابرابری جنسیتی در قانون خانواده

یکی دیگر از دلایل احساس لزوم به تعیین مهریه، نابرابری در حقوق زن و مرد است. وقتی زنان احساس کردند در حق طلاق، حق حضانت، حق اشتغال، حق خروج از کشور، حق انتخاب محل سکونت و بسیاری از حقوق دیگر مورد تبعیض واقع شدند، مهریه‌ها را افزایش دادند تا خودشان تعادل ایجاد کنند. در واقع این افزایش‌ها معلولی از شرایط نابرابری است که وجود دارد. به این وسیله مرد هروقت خواست زنش را طلاق دهد، مهریه ‌واند ترمزی باشد که جلوی وقوع این‌گونه طلاق‌ها را بگیرد. ترمزی که اکنون خودش در مواردی ترمز بریده است. به نظر می‌رسد نابرابری قانون خانواده در حقوق زن و مرد ریشه بسیاری از مشکلات باشد.

 در جامعه هر چیز که عامل نابرابری و بستر ایجاد ظلم باشد موجب بهم خوردن تعادل یک جامعه است و امری ناپسند طلقی می شود که با اخلاق در تعارض است. حالا شخص مورد ظلم زن باشد یا مرد یا کودک تفاوتی نمی کند.  

خبرهای مرتبط

در صورتی که نظر ارسالی شما طولانی شود، با تأخیر بررسی و تأیید می‌شود.

نکته: نظر شما در انتظار بررسی است و پس از تایید مدیریت در سایت نمایش داده میشود..

 • میر گفت:

  خوش به حال اون کسی که زن نگرفت و مُرد. (من دل سپرده بودم او سر سپرده می خواست)

 • محمد گفت:

  خانم غلامی از شما متشکرم مردها تنها هستند زیرا زمان عروسی همه دور ان جمع میشوند رقص میکنند وشاد هستند وقتی زن قدرت اول خانه مهریه اش را اجرا میکند دیگر خبری از رقص ان همه شلوغی نیست مرد بیچاره یه تنه باید از پس مهریه بر بیاد

 • دادمهر گفت:

  الف :استناد به امارهایی نظیر تعداد دانشجوهای زن، تعداد زنهای شاغل و تعداد زنهایی که خودروی شخصی دارند صرفا گواهی برای لزوم تدبیر برای پذیرش تغییراتی اجتماعی و فرهنگی است. چنین امارهایی به خودی خود دلیلی بر ارتقای فرهنگی جامعه نمی تواند باشد. 2. تعداد دخترهایی که از سن 12 سالگی شروع به روابط جنسی و استفاده از دخانیت می کنند به همان میزان افزایش یافته است. 3. تعداد زنانی که مواد ارایشی، عمل زیبایی و داروهای ارامبخش استفاده می کنند و سقط جنین به طور قابل ملاحظه ای افزایش یافته است. پس اینکه ما تصور می کنیم زنان به ارزش وجودی خود پی برده اند از کجا ناشی می شود؟ یا اینکه بهتر است بگوییم ارزش وجودی دقیقا چه معنایی می تواند داشته باشد؟
  ب : زنان برای دفاع از حقوق خود مهریه را افزایش داده اند؟ ایا واقعا در کدام مجلس خواستگاری و عقد زنان در تعیین مهریه نقش داشته اند؟ این پدر عروس است و ادمهای بی ربطی که در محفل می نشینند و مهریه های سنگین را تعیین می کنند. اگر دختری وسط مجلس عقد بگوید کسی حق دخالت در تعیین مهریه من را ندارد چه واکنشی از طرف دیگران قابل پیش بینی است؟ ایا زنان در سند عقد نمی توانند حق طلاق و حضانت را بگیرند و وبی خیال مهریه های چند صد میلیونی شوند؟ خوب می دانید که قوانین ممانعتی برای توافقات شخصی ندارد. مگر در خصوص مهریه که میتوانید با یک شاخه نبات تمامش کنید زیرا که ذکرش ضروری است. پس حکایت چیزهای دیگریست، ایا شما موافق نیستید؟
  ج : خشونت صرفا کتک زدن و دعوا های لفظی نیست. خشونت تحمل یک فرد در زندگی به خاطر عدم داشتن حق طلاق یا مهریه ای سنگین است. خشونت شامل تجاوز مرد به همسر خود هم می شود…..
  د : در پایان از شما به خاطر زن بودنتان تشکر می کنم که با نگاهی متفاوت به روز زن نگاه کرده اید.

 • سجاد محبی گفت:

  کاملا قابل تامل است.

پربازديد