تاریخ درج خبر : 1393/02/03
کد خبر : ۲۶۰۳۹۵
+ تغییر اندازه نوشته -

ترویج فرهنگ خود مراقبتی یک وظیفه همگانی است/ خود درمانی، خودمراقبتی نیست/ رسانه ها نقش مهمی در ارتقاء افکار عمومی دارند

سایت استان: معاون امور بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی کهگیلویه و بویراحمد در نشست مطبوعاتی به مناسبت هفته سلامت، گفت: ترویج فرهنگ خود مراقبتی و اینکه چگونه رفتار کنیم تا بیمار نشویم یک وظیفه همگانی است.                                                             

به گزارش سایت استان، سید رشیدغفاری، با تاکید بر نقش رسانه ها و مطبوعات در آموزش و انتشار خود مراقبتی، افزود: ارتقاء سلامت بدون همکاری و تعامل رسانه ها در اطلاع رسانی و نشر فرهنگ آن در جامعه میسر نیست.

IMG_3881

وی با اشاره به بیماریهای قلبی عروقی به عنوان شایعترین علت های مرگ و میر اظهار کرد: با ورزش، رعایت رژیم غذایی مناسب، نخوردن غذاهای چرب و شور، عدم استفاده از روغن های منجمد و شیرین یجات می توانیم با اقدامات اولیه “خود مراقبتی” از بروز بیماری جلوگیری کرد.

خود مراقبتی، حافظ سلامتی است

غفاری با بیان اینکه خود مراقبتی می تواند ضامن سلامت جامعه باشد، تصریح کرد: امروزه مردم به جای رعایت اصول خود مراقبتی برای ساده ترین بیماری مانند سرماخوردگی به پزشک مراجعه می کنند درحالی که با رعایت بهداشت بسیاری از بیماری ها قابل پیشگیری است.

 وی ابراز کرد: با رعایت اصول پیشگیری، خودمراقبتی در سلامت و  هم چنین توجه به توصیه های آموزشی مراجعه به پزشک کمتر شده و در وقت و هزینه افراد صرفه جویی می شود.

مادران نقش مهمی در آموزش خودمراقبتی دارند

غفاری تصریح کرد: مادران با رعایت اصول صحیح تهیه و طبخ مواد غذایی؛ مانند استفاده نکردن از چربی ها، نمک و شیرینی جات و هم چنین با ورزش و پیاده روی علاوه بر آموزش خودمراقبتی باعث ارتقاء سلامت خود و سایر افراد خانواده می شوند.

IMG_3886

وی با تأکید بر نقش خود مراقبتی در زنان باردار و کسانی که قادر به محافظت از خود نیستند، اضافه کرد: زنان باردار باید با خودمراقبتی، انجام معاینات دوره ای و توجه به توصیه های پزشکی به سلامت خود کمک کنند.

وی سهل انگاری در خودمراقبتی را از عوامل مرگ و میر مادران باردار عنوان کرد و گفت: با یادگیری خودمراقبتی و انجام اقدامات پیشگیرانه در هنگام بروز علائمی مانند خونریزی و فشارخون در مادران باردار می توان از سلامت مادر و نوزاد محافظت کرد.

دانشگاه علوم پزشکی “آموزش دهنده” و مردم “آموزش گیرنده” هستند

غفاری ادامه داد: در تروج فرهنگ خود مراقبتی دانشگاه علوم پزشکی نقش آموزش دهنده و  مردم جامعه نقش آموزش گیرنده را دارند.

وی با یادآوری اینکه در سال گذشته به 5 هزار نفر از کارکنان ادارات آموزش های خودمراقبتی ارائه شده است، افزود: همکاری با سازمان ها در آموزش کارکنان در بحث خودمراقبتی و یادگیری مهارت های پیشگیری در جلوگیری از بروز بیماری های قلبی- عروقی از برنامه های آموزشی دانشگاه در راستای اجرای شعار “یک عمر سلامت با خودمراقبتی” در سال جاری است.

وی با اشاره به اینکه هر” خانواده یک امدادگر است” تصریح نمود: در سال جاری به همه کارکنان ادارات در زمینه اقدامات اولیه “خودمراقبتی” بخصوص در پیشگیری از بروز بیماری هایی مانند دیابت، آموزش های لازم ارائه می شود.

 سیاست دولت تدبیر و امید، ارتقاء سلامت است

در ادامه این نشست معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی استان نیز با بیان نقش حکومت در حفظ سلامت مردم گفت:با توجه به سیاست دولت تدبیر و امید در رویکرد و برنامه های آتی،بزودی شاهد ارتقاء سلامت  مردم  و توجه ویژه به حوره سلامت خواهیم بود.

IMG_3887

خود درمانی، خودمراقبتی نیست

دکتر پرویز یزدانپناه، یادآور شد: نباید “خوددرمانی” با “خودمراقبتی” اشتباه گرفته شود و فرد برای درمان و بهبود بیماری خود ناآگاهانه عمل کند.

وی با اشاره به اینکه مصرف خودسرانه داروها مانند آنتی بیوتیک ها خطرناک است، ادامه داد: خودمراقبتی نیاز به یادگیری مهارت های صحیح و اصولی آن دارد.

وی با تصریح اینکه بعضی شیوه های درمان جامعه اشتباه بوده و باید اصلاح شود، ابراز کرد: برای دستیابی به سلامت باید به پزشک و نیروهای درمانی اعتماد کرد و توصیه های آن ها را به کار برد.

دکتر یزدانپناه تغییر عادات غذایی و ورزش کردن را مؤثرترین عوامل پیشگیری از بیماری ها دانست و اظهار کرد: ورزش کردن باید متناسب با شرایط سنی و جسمی فرد بوده و برای انجام آن ها با کارشناسان فن مشورت کرد.

رسانه ها نقش مهمی در ارتقاء افکار عمومی دارند

در ادامه این نشست کارشناس آموزش بهداشت دانشگاه علوم پزشکی استان نیز، گفت: رسانه ها در شکل گیری افکار عمومی و ارتقاء آگاهی مردم نقش زیادی دارند.

دکتر فاضل زینت مطلق افزود: رسانه ها با در اختیار گذاشتن اطلاعات صحیح به مردم می توانند در سلامتی آن ها نقش بسزایی ایفا نمایند.

IMG_3892

بر پایه این گزارش در پایان این نشست روابط عمومی دانشگاه و اصحاب رسانه به منظور برگزاری هر چه بهتر برنامه های هفته سلامت به بحث و تبادل نظر پرداختند.

خبرهای مرتبط

در صورتی که نظر ارسالی شما طولانی شود، با تأخیر بررسی و تأیید می‌شود.

نکته: نظر شما در انتظار بررسی است و پس از تایید مدیریت در سایت نمایش داده میشود..

  • ناشناس گفت:

    نظرتون چیه درمورد آقای …ب…. ت…. …………………….،که در سن هفتاد با داشتن زن و بجه و نوه، با یک دختر 25 ساله از ….. ازدواج مجدد کردند ؟؟!!!!!!

  • منصور گفت:

    عجب

پربازديد