تاریخ درج خبر : 1393/02/03
کد خبر : ۲۶۰۵۸۷
+ تغییر اندازه نوشته -

ارتقای مهارت های خود مراقبتی در نوجوانان از بروز مشکلات پیشگیری می کند

سایت استان: کارشناس مسئول بهداشت مدارس دانشگاه علوم پزشکی کهگیلویه و بویراحمد، با تاکید بر نقش خود مراقبتی بر سلامت نوجوانان،  گفت: آموزش و ارتقای مهارت های خود مراقبتی در نوجوانان از بروز بسیاری از مشکلات پیشگیری می نماید.

به گزارش سایت استان به نقل از روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی استان، تاجماه یزدان پناه، افزود: آموزش موجب ارتقای عملکرد خود مراقبتی در نوجوانان و جوانان می شود.

وی با بیان اینکه، فعالیت های خود مراقبتی، یک نوع مهارت عملی است و این نوع مهارت باید آموخته شوند، اضافه کرد: خود مدیریتی، مهارت های ارتباطی، کسب اطلاعات، تشخیص نیازهای فردی، هدف گذاری و برنامه ریزی، استفاده از شبکه های حمایتی و استفاده از تکنولوژی و ابزارها مهارت هایی هستند که باید به نوجوانان آموزش داده شود.

کارشناس مسئول بهداشت مدارس دانشگاه علوم پزشکی استان، با بیان اینکه خود مدیریتی توانایی در بکارگیری” آگاهی از هیجان ها” به منظور انعطاف پذیر ماندن و رفتارها را مثبت هدایت کردن است، اظهار داشت: افرادی که خود مدیریتی دارند به نقاط ضعف و قوت خود آشنایی دارند و قادرند برای زندگی خود هدف گذاری و برنامه ریزی کنند.

وی خاطر نشان کرد: هیچ یک از توانمندی های بالقوه انسان جز در سایه روابط فردی رشد نمی کند، به طوری که با فراگیری روابط بین فردی صحیح که اهمیت زیادی نیز در ایجاد سلامت روانی، رشد شخصیتی، هویت یابی، افزایش کیفت زندگی، سازگاری و خود شکوفایی در نوجوانان می شود.

یزدانپناه با اشاره به اینکه نوجوانان از نظر فکری، جسمی، روانی نیازها و ظرفیت ها متفاوت هستند، یادآور شد: اینکه نوجوان قادر به تشخیص کمبودها و نواقصات خود در زمینه های خود مدیریتی، ارتباطی و کسب اطلاعات است نیاز به راهنمایی دارد.

وی اضافه کرد: ابزارهای متعددی برای ارزیابی شخص وجود دارد به طوری که آنها را قادر می سازد به صورت واقع بینانه نقاط ضعف و قوت های خود را شناسایی نمایند.

یزدان پناه با اشاره به استفاده از تکنولوژی و ابزارها برای ارتقای سطح آگاهی نوجوانان، تصریح کرد: امروزه تکنولوژی و تجهیزات متعددی برای کنترل وضعیت سلامتی وجود دارد از استفاده از سایت ها و وبلاگ های مناسب و تایید شده، همچنین استفاده از پرسشنامه های متعدد برای شناخت دقیق تر نوجوان از سلامتی خود می توانند جنبه های خود آگاهی در نوجوانان ایجاد کرده و تشویق به مراقبت نمایند.

خبرهای مرتبط

در صورتی که نظر ارسالی شما طولانی شود، با تأخیر بررسی و تأیید می‌شود.

نکته: نظر شما در انتظار بررسی است و پس از تایید مدیریت در سایت نمایش داده میشود..

پربازديد