تاریخ درج خبر : 1393/02/04
کد خبر : ۲۶۱۵۸۸
+ تغییر اندازه نوشته -

شمارش معکوس انقراض گونه های گیاهی استان کهگیلویه و بویراحمد

سایت استان: اسماعیل منعقد

این روزها شاهد  فروش گونه های گیاهی خوراکی در بازار شهرمان هستیم، فروشی که منجر به تاراج رویشگاههای گیاهی و یا انقراض این گونه های گیاهی میگردد.

tarah

یک هزار و 200 گونه گیاهی در 724 هزار و 100 هکتار از مراتع استان کهگیلویه و بویراحمد می روید که سرمایه ای ارزشمند برای این استان محسوب می شود و به همین دلیل می بایست متولیان امر با فرهنگ سازی گسترده از تخریب آنها جلوگیری کنند.

475 گونه از مجموع یک هزار و 200 گونه گیاهی شناسایی شده در منطقه حفاظت شده دنا، از نوع گیاهان دارویی هستند. این تعداد گیاه دارویی 2/52 درصد کل گونه های گیاهی دارویی قاره اروپا و 6/26درصد گونه های گیاهی دارویی کشور را شامل می شوند. و 15 درصد از 1200 گونه گیاهی شناسایی شده در دنا، بومی این استان هستند،

گونه گیاهی بیلهَر یا کندل کوهی (نام علمی: Dorema aucheri) یکی از این گیاهان است که متاسفانه با رویش اولین جوانه و غنچه گیاه بیلهر اقدام به برداشت غیر اصولی آن کرده و اجازه رشد و گلدهی به آن داده نمی شود که این مسئله منجر به کاهش سالانه رویشگاههای این گیاه در استان شده است. هم اکنون این گیاه تنها در ارتفاعات رویش می یابد و این در حالی است که در گذشته حتی در دشتهای استان به وفور یافت می شد و این امرموجب شروع  شمارش معکوس انقراض این گونه گیاهی گردیده است.

برخی سودجویان نیز اقدام به قاچاق گونه گیاهی بیلهر به سایر استانها می کنند. که موجب افزایش این روند گردیده است.

karafs

یکی دیگر از این گیاهان جاشیر است که انقراض این دو گونه گیاهی مهم ضایعه جبران ناپذیری برای طبیعت منحصر به فرد استان  کهگیلویه و بویراحمد به شمار می رود. و بی تردید با ادامه این روند  فرزندان آینده این سرزمین عطر، زیبایی و خواص بیلهر،جاشیر، کرفس کوهی ، بن سرخ را تجربه نخواهند کرد و یا شاید سوژه  قصه های افسانه ای کودکان آینده گردد .

یکی از دلایل اصلی انقراض این گونه های گیاهی ارزشنمد و کمیاب را می توان بی توجهی مردم به اهمیت آن و سودجویی افرادی دانست که این  گونه های گیاهی را برای عرضه در بازار به صورت بی رویه ای برداشت می کنند و این امر در سالهای اخیر بی تاثیر از رکود اقتصادی در کشورمان نیست.

در پایان به نظر می رسد تنها راه نجات و جلوگیری از انقراض این گونه های گیاهی،ممانعت از برداشت بی رویه و زودرس از این گیاهان می باشد که روش های زیر به مسئولان محترم مربوطه پیشنهاد میگردد:

1-  بالابردن سطح آگاهی عمومی  و فرهنگ محافظت از رویشگاههای طبیعی به عنوان یک فرهنگ و وظیفه ملی از طریق برگزاری سمینارها،رسانه ملی و نشریات و آموزشهای پایه در مدارس.

2-  حمایت مدیران امر و تخصیص منابع لازم در خصوص افزایش محافظان محیط زیست و یگانهای حفاظت منابع طبیعی در فصل برداشت.

3-  عدم اجازه فروش به سودجویان که متاسفانه آزادانه در سطح شهر اقدام به فروش می نمایند و تحت پیگرد قراردادن این افراد و اخذ جرایم متناسب توسط مراجع قضایی.

خبرهای مرتبط

در صورتی که نظر ارسالی شما طولانی شود، با تأخیر بررسی و تأیید می‌شود.

نکته: نظر شما در انتظار بررسی است و پس از تایید مدیریت در سایت نمایش داده میشود..

پربازديد