تاریخ درج خبر : 1392/03/14
کد خبر : ۲۶۳۳۰
+ تغییر اندازه نوشته -

پرسش و پاسخ رسانه ها با نماینده گچساران و باشت

سایت استان: غلامرضا تاجگردون نماینده محترم مردم گچساران و باشت در مجلس شورای اسلامی در نشستی با رسانه ها به سوالات آنها پاسخ گفت که مشروح این پرسش و پاسخ در ادامه می آید.

با توجه به اینکه شهرستان های استان های کمتر توسعه یافته کشور از سیستم فاضلاب شهری برخوردار هستند جنابعالی چه برنامه ای برای اجرای سیستم فاضلاب برای شهر صنعتی و با قدمت نیم قرن دارید؟

متاسفانه بر اساس کم کاری شدید آبفای شهری استان و شهرستان، سیستم طرح فاضلاب دو گنبدان بسیار عقب است و علیرغم صنعتی بودن شهر دوگنبدان فاضلاب آن از شهرهای دهدشت و چرام نیز عقب تر مانده است، آنهم در شرایطی که حدود ۳۰۰۰ انشعاب آماده وصل شدن به سیستم است.

202

سال گذشته بر اساس پیگیری ها و بازدیدهای مکرر پیشرفت بد نبود ولی به دلیل کمبود تخصیص کار پیش نرفت. امیدوارم با اعتبار نسبتاً خوبی که در بودجه ۹۲ در نظر گرفته شده است شاهد رشد خوب این پروژه در سال ۹۲ باشیم اگرچه ضعف شدید دستگاه اجرایی در این زمینه مشهود است و علیرم تذکرات، رویه اجرایی و نظارتی آنان اصلاح نشده ولی با تمام توان این را جز اولویتهای شهر می دانم و ان شالله به نتیجه خواهیم رساند.

با توجه به اینکه شهرستان نفت خیز گچساران بالاترین نرخ بیکاری استان کهگیلویه و بویراحمد را دارد چه برنامه ای برای مهار و کاهش این معضل در شهرستان دارید؟

رفع مشکل بیکاری؛ که مردم عزیزمان این بحث را در صحبتهای اکثر کاندیداهای ریاست جمهوری مشاهده می کنند، متاسفانه معضل بسیار جدی شده و گچساران نیز وضعیت بدتری دارد، و برای رفع بیکاری راهی جز سرمایه گذاری نداریم.

متاسفانه منابع کشور و استان جاهایی قفل شده است و بدست مردم نمی رسد. زمانیکه ۵۴ هزار میلیارد تومان از منابع سیستم بانکی کشور در مسکن مهر قفل شده و حدود ۴۰ تا ۵۰ درصد از مسکن مهر متقاضی ندارد و پول آن نیز بر نمی گردد، فکر می کنید پولی در سیستم بانکی می ماند که صرف تولید و سرمایه گذاری شود؟

مردم منطقه ما نیز از لحاظ مالی و معیشتی آنقدر ضعیفند که توان سرمایه گذاری از منابع خودشان را ندارند… بنده با همفکری و همکاری مسئولین استان تماماً در تلاشیم که بشود پروژه های غیرفعال را فعال کرده تا با ایجاد سرمایه گذاری، گوشه ای از این مشکلات رفع گردد.

برای تخصیص سهم حق آب از سد عظیم و ملی “چم شیر” برای زمین های حاصلخیز و مستعد کشاورزی پایین دست شهرستان گچساران چه برنامه ای دارید؟

متاسفانه در تخصیص آب سد چمشیر چیزی در نظر نگرفته بودند که البته تخصیص آب به شکل کامل توزیع نشده است ولی من قبلاً اعلام کرده ام که اداره کار و فرمانداری باید جلوی فعالیت این سد را بگیرند تا حق مردم لحاظ و برای اراضی پایین دستی سد چمشیر سهمیه آب تخصیص داده شود.

وقتی بی توجهی شده و حقمان ادا نمی شود باید ادارات مربوطه کار خودشان را انجام دهند. بنده نیز به عنوان نماینده وظیفه خودم را برای اخذ تخصیص آب انجام می دهم ولی ادارات شهرستان نیز باید وظیفه خودشان را در این ارتباط انجام دهند.

برای تسریع در تکمیل مجتمع پتروشیمی گچساران و ایجاد منطقه اقتصادی این شهرستان چه برنامه دارید ؟

خوشبختانه مشکلات پتروشیمی گچساران تا حدودی حل گردیده و سرعت کارش نیز بیشتر شده است. امیدوارم و انشالله با دعای خیر مردم مساله حل می شود.

در زمینه منطقه ویژه اقتصادی گچساران نیز که همگان مستحضرند با عنایت دولت محترم و رییس جمهور محترم این لایحه اواخر سال گذشته به مجلس ارسال شد. اخیراً نیز به کمیسیون اقتصادی مجلس ارجاع داده شده است که ان شالله بعد از بودجه، در کمسیون مطرح و به صحن علنی خواهد آمد و امیدوارم در این دوره از مجلس بتوانیم ایجاد منطقه ویژه اقتصادی گچساران را به نتیجه برسانیم.

برای ساماندهی بافت فرسوده شهر دوگنبدان و خارج کردن دکل های برق فشارقوی از داخل شهر و اجرای طرح جامعه شهری در دوگنبدان چه برنامه ای دارید ؟

مردم مستحضرند معضل بافت فرسوده دوگنبدان خیلی جدی است. در این مدت بازدید وزیر و حداقل چند اکیپ متخصص و مسئول از تهران را از این بافت داشتیم. بهترین دستورات و مصوبات را از مرکز داشتیم و کاملاً حمایت کرده اند. بنده به صراحت به مردم عزیز عرض می کنم: به نظرم مسئولین شهر و استان بدلیل نداشتن دید توسعه ای نسبت به این موضوع و اینکه این نوع طرح ها معمولاً در زمان مدیریتی خودشان به نتیجه نمی رسد، انگیزه و تلاش جدی برای اصلاح این بافت ندارند. امیدوارم یا اینکه رویه و دیدشان اصلاح گردد و یا اینکه شرایطی فراهم شود که دید توسعه ای بر اجرای این طرح حاکم شود.

در رابطه با دکلهای برق فشار قوی نیز در تابستان گذشته یک مصوبه ای از وزارت نیرو اخذ کردیم که حاضرند با تامین ۵۰ درصد از هزینه ها توسط استان، این دکلها را از وسط شهر منتقل کنیم. ۷ کیلومتر خط فشار قوی برق از وسط شهر می گذرد که علاوه بر آسیبهای جدی محیط زیستی، شکل و ظاهر شهر را نیز زشت کرده است. در این مدت پیگیری شدم و فکر می کنم چند روز پیش نقشه ها را ارسال کرده اند و مدلی خدمت فرماندار محترم و مسئولین داده ام که به نظرم در قالب این مدل می توان این طرح را اجرا کرد.

در هر صورت این کارها فکر بزرگ و نگاه بزرگ می خواهد و علاوه بر زمان، کمی دل و جرات می خواهد که امیدوارم مسئولین همت کنند تا این کار صورت گیرد.

با توجه به قرارداشتن در سال حماسه اقتصادی چه اقداماتی در جهت تکمیل طرح های نیمه تمام اقتصادی گچساران همچون (پتروشیمی، شرکت های تولید مواد غذایی تعطیل شده و غیره) انجام شده است؟

طرح های مهمی همچون پتروشیمی، ماشین سازی، طرح انتقال آب امامزاده جعفر، معطل ماندن طرح پالایشگاه، مسکوت ماندن منطقه ویژه اقتصادی و … غیرفعال و تعطیل بود و دولت محترم کمک کرد و در مساله پتروشیمی؛ تصویب وام انجام شد و پروژه فعال شده است و امیدوار به پیشرفت کار هستم.

خوشبختانه چراغ ماشین سازی پارس روشن شد و توانستیم اولین قرارداد کار و ایمنی این شرکت و پتروشیمی را ببندیم و پس از ۶-۷ سال کار شروع شد.

طرح انتقال آب امام زاده جعفر بعد از ۷-۸ سال شروع شد و امیدوارم در یک برنامه زمانبندی مشخص به نتیجه برسد. همچنین طرح پالایشگاه که رها شده بود مجدداً متقاضی معرفی کردیم و در حال طی کردن مراحل برای مجوز هستیم و در رابطه با منطقه ویژه اقتصادی نیز لایحه آن به مجلس آمده است.

همچنین مجوز بیمارستان ۳۲ تختخوابی باشت گرفته شده است. مجوز ۲۱۵ سد شیو که منطقه باشت تا گچساران را آبیاری می کند را اخذ کرده ایم و مجوز بیمارستان دوم شهر با اعتبار ۷۰ میلیاد ریال در سال ۹۲ گرفته شده که اکثر پروژه های راه در شرایطی که بسیاری از پروژه ها غیرفعال است، فعال باقی مانده است.

همچنین گازرسانی به باباکلان به زودی شروع می شود و ان شالله اگر مسئولین محلی همت کنند بنده نیز دستشان را می بوسم و خدمت به مردم را ادامه می دهیم.

در خبرها از قول شما آمده است: اعتبارات استان امسال ۱۴۵ میلیارد تومان نسبت به سال گذشته افزایش یافته است. چه بخشی از این اعتبار به گچساران تعلق دارد؟

بله. حدود ۱۴۵ میلیارد تومان به اعتبارات ملی استان افزوده شده است و تقریباً بطور مساوی بین سه حوزه استان توزیع شده است. تامین اعتبار فاضلاب، بیمارستان گچساران، آبرسانی دشت امامزاده جعفر و جاده های اصلی از طرح های مهمی هستند که اعتبار اضافی دریافت کرده اند.

با توجه به اهمیت استفاده از توان نیروهای بومی و اشتغالزایی در شهر گچساران، وعده شما در جهت آمار اشتغالزایی در سال جاری به چه میزان است؟ و ابهامات موجود در جذب نیروی کار در سد چم شیر گچساران و حقوق معوقه این کارگران مورد اعتراض بسیاری از این کارگران بوده است و گزارشات میدانی این معظلات موجود است.

(در زمینه اشتغال؛ در پرسش های بالا اشاره شده است) در رابطه با نیروهای سد چمشیر گله مند هستم و به نظرم اداره کار ضعیف عمل کرده است. اگر اداره کار، وظیفه خودش را انجام ندهد و برخوردی با مسائل گفته شده نکند قطعاً کار دیگری خواهم کرد.

با توجه به حضور چندین گروه هنری گچساران در جشنواره تئاتر فجر و پتانسل بالای هنر و فرهنگ در این شهرستان، ولی هنوز از داشتن یک فرهنگسرا محروم است و تنها فرهنگسرای این شهر نیمه تمام مانده چه اقداماتی مد نظر جنابعالی در جهت رفع این مشکل است؟

این ضعف منطقه ماست. این پروژه حدود ۸ سال است که تمام نشده و امیدوارم اعتبار ۱ سال استان طوری بشود که بتوانیم این طرح را به سرانجام برسانیم. قبلاً نیز گفته بودم که ارشاد استان توجهی به امکانات سخت افزاری گچساران ندارد و جوانان هنرمند گچسارانی با دست خالی هنرمندی می کنند و اجرشان را نمی گیرند. امیدوارم بتوانیم این معضل را با همت دوستان برطرف کنیم.

یکی از معضلاتی که در چند سال اخیر ۱۱ شهر جنوبی کشور از جمله گچساران را با آن مواجه کرده است بحث ریزگردها و آلودگی هوا و عدم داشتن یک پوشش درختی با توجه به وجود تاسیسات نفت و گاز است و حتی آب بخش های کارکنان، سه راهی و مرکز شهر گچساران نیز از کیفیت مطلوب برخوردار نیست و بهتر است بگوییم “آب گل” است و بخش های پانصد دستگاه و شرکت نفت هم با کمی کیفیت بهتر اما چندان رضایت بخش نیست، چه اقداماتی در این بخش صورت گرفته است؟

طرح آب دوگنبدان حدود ۲ سال است افتتاح شده و من نمی دانم مسئولین دولتی-ملی و استانی- و بالاخص آب و آبفای شهری با چه رویی دارند وارد گچساران می شوند در حالیکه هر بار می گویند این هفته آب سد به شهر وصل می شود.

بنده متاسفم از اینکه بگویم طرحی که ۲ سال پیش افتتاح شده، وزیر و معاون وزیر آمدند و رفتند و پول ابلاغ کردند و… ولی همچنان آب وصل نشده است.

متاسفانه مسئولین استان در امور آب شهر نیز ضعف خودشان را پشت مسائل سیاسی پوشش داده و مسئولین هم با تعارف با آنان برخورد می کنند. ان شالله از این وضعیت رهایی پیدا کنیم.

این دولت نیز قابل سوال کردن و تذکر نیستند. ان شاالله اگر انجام ندادند قطعاً اولین پرونده ای که بنده برای مسئولین آب و آبفا در سطح استان و ملی در دیوان محاسبات تشکیل خواهم داد، اتلاف منابع ناشی از سرمایه گذاری در بخش آب است.

آقایان فقط یاد گرفته اند با خودشیرینی در مرکز استان لبخند استاندار و غیره را برای خودشان آورده و آب گچساران را که ۱۰۰۰ کیلومتر دورتر از این منطقه را آب می دهد نتوانند به شهر برسانند، جالب این بود که متاسفانه معاون وزیر نیرو که فرزند استان است در پاسخ سوال و تذکر نوشته بودند: حتی یک قطره آب هم از استان خارج نمی شود، البته پاسخ آن را گرفتند و فعلاً عذرخواهی کردند، به هر حال اگر مساله را حل نکنند قطعاً اقدام لازم را انجام خواهیم داد.

در بخش بهداشت و درمان موضوع بیمارستان ۹۶ تختخوابی گچساران و ۶۴ تختخوابی شرکت نفت نیمه کاره رها شده است چه اقداماتی در جهت تسریع این مشکل صورت گرفته است؟ و آیا کمبود پزشکان متخصص و فوق تخصص و کمبود امکانات بیمارستان شهید رجایی گچساران را پیگیری کرده اید؟ تا این لحظه که این پرسش طرح می شود پزشک متخصص کلیه در شهر وجود ندارد و ظاهراً قرار است از ۱۱ خرداد یک نفر بیاید لطفاً پیگیری فرمایید.

دو پروژه صنعت نفت متاسفانه قریب به یکسال و شاید بیشتر غیرفعال مانده است. استاندار محترم چندین جلسه با مسئولین نفت برگزار کردند. مشکل ضعف پیمانکار است. هفته پیش با آقای قله بانی-مدیر عامل نفت کشور-جلسه ای داشتم که با مناطق نفت خیز جنوب هماهنگ کردند و امیدوارم شاهد راه اندازی پروژه ها باشیم. البته به نظر می رسد که پیمانکار یکی از این بیمارستانها خلع ید شود.

نگاه شما به مقوله نمایندگی مردم، بخشی است یا استانی؟ آیا خودتان را نماینده گچساران و باشت میدانید یا استان را نیز در موضع گیری ها و پیگیری هایتان نیز در نظر دارید؟ توضیح بفرمایید.

بنده اول خودم را نماینده مردم عزیز ایران و سپس استان و شهرم می دانم.

نماینده به حکم قانون اساسی، نماینده ایران است. در ارتباط با استان نیر در حد توانم آنجا که لازم باشد مطالبات و مسائل استان را پی گیری خواهم کرد. فکر می کنم این سوال را اگر از نمایندگان استان و مدیران کل استان سوال بفرمایید جواب بهتری دریافت کنید.

دیدگاه تان در رابطه با حضور نیروهای متخصص ( نظام مهندسی و دانشگاه) در شورای شهر چیست؟

ضعف اساسی ما نبود نیروهای متخصص در شورای شهر است. نمی دانم مردم چگونه رای خواهند داد ولی انصافاً غفلت از این وضعیت آثار زیانباری دارد که نمونه آثار منفی این غفلت را شما در برخی پروژه های شهر شاهد هستید.

201

زیرگذر نمونه بارز آن است، بی توجهی به بافت فرسوده و دهها مسئله دیگر؛ بیانگر نبود نیروهای متخصص در شورای شهر است که امیدوارم مردم خوب تصمیم بگیرند و گروه های تخصصی، نیروهایشان را عرضه کنند.

در رابطه با عملکرد شش ساله شورای فعلی شهر گچساران چه نظری دارید؟ ادامه روند فعلی شورا را قبول دارید؟

دنبال تحلیل گذشته نیستم ولی ادامه روند فعلی شورای شهر گچساران را اصلاً قبول ندارم.

تحلیلتان از نقش پر رنگ قومیت ها در انتخابات شوراها چیست؟ چگونه با این موضوع برخورد شود؟

یک پدیده تحمیلی به شهر و دیارمان پدیده قومیت است. سعی کرده و میکنم دخالت نکنم و تلاش کردم اصلاح شود ولی فکر می کنم که نشود.

بهترین راه حل را در این دیدم خودم هیزم بیار این آتش نباشم. توصیه برادرانه به این عزیزان این است که سعی کنید لیست قومیتی ندهید، شاید از این ره انتخاب بهتری صورت پذیرد.

بهترین راه حل؛ ندادن لیست قومیت توسط تمام اقوام است، و یا اینکه لیست متخصص تمام اقوام شاید قلوب را به هم نزدیکتر کند.

همچنان نقش سیاسیون در نفت پر رنگ می باشد و مقاومت در برابر رفرم نفتی زیاد است. چرا؟ و چه نظری در اینباره دارید؟

تنها توصیه ام به مدیر نفت گچساران این بود که نفت سیاسی نباشد و اینکه گزینه های خوب را انتخاب کند و نهایت اگر صلاح دیدید مشورت کنید.

اگر احساس کنم مجدداً ساز سیاسی آن بلند شود قطعاً تذکر خواهم داد. حیف است نفت را با روشهای سیاسی ادامه دهیم.

نظرتان درباره مدیریت استان چیست؟ مدیریت نیکزاد و صابری را مقایسه کنید.

در رابطه با مدیریت استان تحلیل خاصی دارم و قصد ندارم چندان به موضوع بپردازم… و قصد ندارم آقای مهندس نیکزاد و آقای دکتر صابری را مقایسه کنم… بنده با جناب نیکزاد زیاد کار نکردم. ایشان فعال بودند اما تصورشان این بود که رییس جمهورند. متاسفانه خیلی از مسئولین کشور فکر می کنند که حتماً می بایست مثل آقای دکتر احمدی نژاد رفتار کنند، در صورتیکه آقای احمدی نژاد ویژگی های خاصی داشت. به هر حال مهندس نیکزاد دوست خوب من است و با برادرشان که وزیر محترم راه و شهرسازی است حدود ۱۰-۱۲ سال است دوست بوده و هستم.

ایشان در عین حالیکه فکر می کرد خیلی سیاستمدار است از تجربه خوبی برخوردار نبود. من و هیچ نماینده ای نقشی در رفتن ایشان از استان نداشتیم و واقعاً نمی دانم اگر می ماند اکنون چه وضعیتی داشت و یا داشتیم ولی چون بیش از حد حرف دیگران را گوش می داد و البته کمی مغرور، فکر می کنم با من که نه ولی با برخی مشکل جدی پیدا می کرد.

در رابطه با آقای دکتر صابری مساله فرق می کند. اولاً ایشان خیلی پرکار است و انصافاً زحمتکش هستند. ایشان نسل اول است و قابل مقایسه با آقای نیکزاد نیست و از دید کاری و فرهنگی از دو نسل هستند و قابل مقایسه نیستند.

ایشان به مسائلی توجه می کنند که شاید این مسائل مورد توجه من و خیلی از جامعه نباشد و به همین دلیل است که جذاب نیست.

من تا به حال کسی را ندیدم اینهمه وقت بگذارد و سرکشی کند. بی تکلف است، مغرور نیست و خاکی است. پاک است و بی آلایش و اما یک ضعف بسیار عمده دارد که اگر ناراحت نشود(که البته بارها خدمتشان عرض کردم) بد اخلاق است و رفتارش با مسئولین محلی بعضاً با مردم صمیمانه نیست. استاندار حکومت اسلامی ولو که کار نکند و از دستش چیزی بر نیاید باید بر دل بنشیند. امیدوارم بتوانند این ضعفشان را حل کنند تا در کنار دهها نکته خوبشان که یکی رک گویی و صداقت ایشان است، یک مدیر کامل شوند.

برای مهندس نیکزاد آرزوی موفقیت دارم و برای جناب دکتر صابری نیز دو چندان…

وجود لیست تغییر مدیران ضعیف گچساران و باشت و عزل آنان در شهریورماه امسال صحت دارد؟

من خبر ندارم و بینی و بین الله اصلاً به این موضوعات هم فکر نمی کنم. ولی قاعده تغییر در نظام اداری اصل است.

دوستی ۷-۸ سال مدیر است و حالا بنابر اجبار اداری تغییر می کند و همه فکر می کنند نماینده او را عوض کرده است. برخی از مدیران گچساران که حتی تمایلی به من نداشته و ندارند باور کنید در این یکسال با اصرار من مانده اند و بعضاً بنا بر اصرار مدیر مافوقشان تغییر کرده اند. این موضوع را مدیران استان شاید بهتر بتوانند شهادت بدهند.

همین الان چند مدیر شهرستان هستند که چندین ماه است مدیران استان درخواست تغییرشان را دارند ولی با اصرار من درخواست کرده ام بمانند تا شاید بهتر شوند.

برخی کاندیداهای شورای شهر گچساران خودشان را به شما منتسب می کنند…. نظر شما در اینباره چیست؟

من بدون تعارف قبلاً گفته ام هیچ کاندیدایی ندارم و انصافاً در این ایام هیچ کاندیدایی هم به من مراجعه نکرده است که بخواهم از وی حمایت کنم، فکر میکنم که عامه مردم و کاندیداها این را قبول داشته باشند اگرچه تعدادی از کاندیداها از نظر فکری و حتی قومی به من نزدیک هستند ولی این به معنی حمایت نیست.

با توجه به شایعه احتمال نامزدی شما برای انتصاب در یکی از وزارتخانه ها، از بین وزیر بودن و وکیل بودن کدامیک را انتخاب خواهید کرد؟

من قطعاً وکالت مردم را ارجح می دانم. یک نماینده قوی و کامل در مجلس از یک وزیر مهمتر است. من سعی می کنم نماینده ای در شان مردم باشم و وظایفم را به نحو احسن انجام دهم تا بتوانم مطالبات جامعه ام را بیان کرده و به نتیجه برسانم.

اکثر مدیران شما عملکرد بهتری نسبت به مدیران قبلی دارند، ولی برخی همچنان توقعات را برآورده نکرده اند.

من اصولاً از عبارت مدیران شما خوشم نمی آید. هر مدیری هم که بگوید من مدیر تاج گردون هستم وی را انسانی ضعیف می دانم.

مدیران، مدیر نظام هستند و خادم ملت البته قبول دارم که برخی از مدیران جدید شاید هنوز توقعات جامعه را پاسخ نداده باشند. من انتظارم از مدیران: پاکی، کار و تلاش موثر، ضدیت با تبعیض، عدالت در رفتار، همنشینی با مردم، خوش رفتاری با مردم و سایر خصلتهای مثبت که در عملکردشان نمایان باشد. برخی انتظارات من را در این زمینه هنوز بر آورده نکرده اند ولی به نظرم در اکثر تغییرات وضعیت بهتر شده است، ضمن اینکه دست بوس تمام مدیرانی هستم که در این شهرستانها زحمت کشیدند و امروز مدیر نیستند، آنان هم برادران عزیز من هستند و با برخی آنان ارتباطات بسیار تنگاتنگ و صمیمانه دارم. امیدوارم آنانی که اکنون با من ارتباط ندارند این جمله من را صمیمانه بپذیرند با هر طیف فکری که باشند دست گرم من برای آنان باز است و امیدوارم آن را بفشارند.

گزارش یا توضیحی در رابطه با تغییرات مثبت بودجه استان و گچساران نسبت به سال گذشته بدهید (طبق قولی که قبلاً در رابطه با آوردن بودجه ای مناسب و مطلوب تر از سالهای گذشته داده بودید).

اعتبارات استان و شهرستان وضعیت مطلوب تری دارند. تلاش من در کمیسیون تلفیق این بود که کارهایی را انجام دهیم که ضمن اینکه منافع مناطق افزایش پیدا کند سهم ما هم بیشتر شود. من عمده تغییرات مهم نسبت به سال ۹۱ را که ذهنم یاری دهد به شرح زیر می گویم:

– بیمارستان گچساران در سال ۹۱ حدود یک میلیارد تومان اعتبار داشت که به ۷ میلیارد افزایش پیدا کرد.

– فاضلاب دوگنبدان حدود ۸/۱ میلیارد تومان بود که به ۵/۳ میلیارد در لایحه و با تغییرات در کمیسیون به ۹ میلیارد افزایش پیدا کرد.

– آبرسانی به دشت امامزاده جعفر که در لایحه نبود حدود ۲۰ میلیارد اعتبار داده شد از محل اوراق مشارکت.

– راه های اصلی دستگاه اجرایی آن را تغییر دادیم تا بتواند از اوراق مشارکت استفاده کند و سرعت عملش بیشتر شود.

– حدود ۴۳۰میلیارد تومان به سهم ۲ درصد نفت اضافه شد که ما هم سهم خوبی می بریم.

– سهم اعتبارات شهرهای کوچک را در حد بسیار قابل توجهی بالا بردیم که ان شالله حتماً در سال جدید اعتبار خوب کسب کنیم.

– بیمارستان باشت مصوب شد.

– سد چمشیر مجوز ماده ۲۱۵ آن اخذ شود و ان شالله وارد بودجه می شود.

– جاده باشت-چرام ورودی باشت تامین اعتبار شد.

– مطالبات فرهنگیان و برخی از ادارات به شکل کلان مصوب شد. و من امیدوارم اگر مسئولین استان حرکت کنند این مطالبات پرداخت شود و من واقعاً ناراحت می شوم وقتی می بینم هیچ استانی به جز ما مطالبات مناطق محروم ندارد و این یعنی ضعف مدیران فعلی و گذشته.

– گاز باباکلان حل شده و ان شالله چند روز آینده کلنگزنی می شود.

– منطقه ویژه اقتصادی در سالجاری به تصویب صحن علنی مجلس می رسد.

– اگر مسئولین شهر همت کنند اعتبار خوبی برای بافتهای فرسوده پیش بینی شده است.

– اعتبار پتروشیمی کاملاً مصوب شده است و ان شالله اگر به مشکل جدید تحریم نخورند حل می شود.

– در ماه گذشته حدود ۵ میلیارد تومان برای دشت لیشتر و تکمیل طرح آن ابلاغ شد که امیدوارم مسئولین استانی در جذب آن تلاش کرده و دیگر بهانه کم پولی را نداشته باشند.

همانطور که مستحضرید تصمیم گیری ها پیرامون ورزش نفت در اهواز صورت می گیرد و زیر نظر هیئت مدیره ورزش مناطق نفت خیز جنوب می باشد. آیا برای استقلال ورزش شرکت نفت که بخش اعظمی از ورزش استان را شامل می شود اقدامی کرده اید یا اقدامی خواهید کرد؟

در این مورد موضوعی به من منتقل نشده است و فعلاً نمی توانم نظری بدهم. فکر کنم اعتبارات گچساران به تنهایی جواب ندهد. هفته پیش با آقای مهندس قلعه بانی جلسه ای در مورد حمایت از تیم فوتبال نفت و گاز گچساران داشتم. قول دادند کمک مالی خاصی کنند. اگر بخواهیم جدا کنیم شاید نتوانیم خوب حمایت کنیم.

یکی از مشکلات ورزش شهر گچساران توقف فعالیت فرودگاه است. با توجه به حضور تیم های گچساران در لیگهای معتبر کشور در سال جاری، آیا اقدامی برای راه اندازی مجدد فرودگاه و رفع موانع آن از سوی جنابعالی انجام گرفته یا خواهد گرفت؟

آقای فرماندار و مسئولین نفت قول داده اند مساله فرودگاه در این یکی دو هفته حل شود و لذا صحبت نمی کنم فقط این را بگویم که هیچ بهانه ای نیست. همت مسئولین محلی را می طلبد که به نظرم در این زمینه ضعیف عمل می کنند.

شناختی از تعداد ورزشکاران فعال گچساران، ورزش های فعال و همچنین پیگیر مشکلات آنان در یکسال گذشته بوده اید و در یکسال گذشته چه مقدار از وقتتان را در حوزه انتخابیه به این قشر اختصاص داده اید؟ آیا در طرح ها و فعالیت هایتان ورزش و ورزشکاران جایی داشته اند؟

این را به نظرم از ورزشکاران بپرسید. البته ادعا ندارم و فکر می کنم نتوانستم خیلی درخدمتشان باشم ولی در این حد می توانم بگویم بیش از دیگران سعی کردم به آنان نزدیک شوم.

پیش از این در خبرها آمده بود که جنابعالی(مجمع نمایندگان استان) تصمیم به برکناری مدیرکل ورزش استان گرفته بودید و حتی گزینه هایی نیز مطرح شده بودند اما بالاخره تغییری ایجاد نگردید. آیا شما از تصمیمتان منصرف شدید یا اینکه با نظر نمایندگان موافقت نشد؟ (در اینباره توضیح بفرمایید).

وقتیکه جناب آقای خاضع مدیر کل شدند من هنوز رسماً نماینده نبودم و هم خدمت خودشان و هم مسئولین وقت استان عرض کردم نظرم مخالف حضور ایشان است ولی به هر حال صلاح دیدند ایشان تشریف بیاورند چند ماهی که گذشت برخی دوستان دنبال تغییر آن بودند ولی من مخالف بودم چون اعتقاد داشتم تغییر سریع مدیران آنهم بدین دلیل که مطابق میل ما عمل نمی کنند کار درستی نیست و لذا مخالفت کردم.

پس از مدتی مطلع شدیم جناب خاضع تمایلی به ادامه خدمت ندارد و لذا نمایندگان تمایل خودشان را به فردی دیگر به وزیر محترم ورزش ارائه کردند ایشان نیز پذیرفتند ولی سپس آقای خاضع تمایل به ادامه خدمت پیدا کردند.

ضمن احترام به جناب خاضع نظرم این است در شرایط کنونی و مشکلات شدید مالی و عدم همکاری خیلی از مسئولین با ایشان شاید شرایط برای ادامه کار ایشان فراهم نباشد ولی تلاش برای نبودن ایشان هم ندارم. امیدوارم ظرفیتها طوری بالا برود که ایشان بتوانند مطابق شان و جایگاهشان خدمتگزار خوبی باشند.

من فکر می کنم در این مدت کوتاه آقای خاضع متوجه باشند چه کسی با عشق و علاقه تمایل داشت ایشان موفق باشند.

مدیر ورزش استان خیلی کار سختی است و طاقت فرسا…

به عنوان نماینده مردم گچساران و با توجه به حساسیتهای بسیار زیاد و جو فوتبالی گچساران، آیا عملکرد کادر فنی جدید تیم فوتبال نفت و گاز گچساران را تحت نظر خواهید داشت؟

حتماً نظاره گر خواهم بود ولی چون موضوع فنی است به خودم اجازه نمی دهم دخالت کنم.

راهکار عملی جنابعالی برای خروج ورزش از دایره نفت و انتقال امکانات آن به عموم چیست؟

خیلی موافق نیستم چون معتقدم این حمایت اندک موجود نیز برداشته می شود.

چرا در طول این یکسال از مدیران گچسارانی برای انتصاب در پستهای کلان استانی حمایت نکرده اید؟

تغییر در سطح مدیریتهای استان شرایط خاصی را طی می کند. مسئولین استان و بخصوص ضوابطی خاص برای مدیران استان دارد که از نظر فنی و تخصصی شاید من خیلی به آن تفکر نزدیک نباشم. لذا نباید انتظار داشت در چنین شرایطی من نیروهای گچساران را بسوزانم.

آیا در برکناری مهندس پاکدل(مدیر بومی) دخالتی داشتید؟ اگر نداشتید چرا از این مدیر بومی حمایت نکردید؟

اینکه بگویم اصلاً دخالت نداشتم حرف درستی نیست. در چند مرحله مانع از عزل ایشان در مقاطع خاص شدم و بارها از ایشان خواهش کردم کمی نفت را از این مسائل سیاسی خارج کن و عدالت را در نفت حاکم کن. به نظرم اطرافیانش ایشان را در مسیری انداختند که نمی توانست در این سمت انجام فعالیت کند.

مدیریت نفت تمایلی به ادامه خدمتش نداشت و من نیز دلیلی بر اصرار خدمتش آنهم در شرایطی که ایشان تلاش بر اصلاح امور و سیاستهایش نمی کرد، نمی دیدم. ایشان دوست خوب من است و هرکاری از دستم بر آید که آینده خوبی داشته باشد فروگذار نخواهم کرد.

جنابعالی بارها در سخنرانی هایتان اعلام کرده اید شاید در دور بعد کاندید مجلس نشوم، یعنی از نمایندگی خسته شده اید؟

تاکنون این جمله را به این صراحت که شما فرمودید نگفته ام. من نه تنها از نمایندگی خسته نشده ام بلکه روز به روز انگیزه ام برای خدمت بیشتر شده است و فکر کنم روز به روز هم بتوانم بهتر خدمت کنم. البته قضاوت با مردم است.

آیا کتاب پایی که جا مانده است را خوانده اید؟ نظرتان در رابطه با معروف شدن این کتاب و نویسنده آن چیست؟

کتاب را خوانده ام. از اینکه یک همشهری ام یک کتابی نوشته است که مورد تایید رهبری و مردم عزیز قرار گرفته است خوشحالم. آنهم در شرایطی که این کتاب متعلق به یک نسل است که خودم را جزیی از آن نسل می دانم. هرکس در این زمینه تلاش کند خودم را جزیی از آن می دانم و گویی خود را شریک وی می دانم.

آقای حسینی جانباز عزیز جنگ است و دوست قدیمی من بوده و هست. پایی که جا ماند متعلق به حسینی نیست، متعلق به همه جانبازان و ایثارگران است. خداوند به وی عنایتی داشت که توانست این اثر ماندگار را به جای بگذارد همه می دانند من سید ناصر حسینی را که نه، بلکه همه خانواده اش را دوست دارم.

آیا ترک زبانان گچسارانی به شما پیشنهاد داده اند که گزینه هایی از سوی شما برای انتخابات شوراها معرفی و حمایت شود؟

بله. دوستان عزیز ترک زبان لطف داشتند و احترام قائل بودند. از آقایان تشکر کردم و البته پیشنهاداتی هم برای تشریک مساعی بیشتر با نخبگان و متخصصان و صاحب نظران داشتم ولی درخواست اصلی من عدم قومیت طلبی توسط تمامی اقوام است. من نماینده همه اقوام هستم و آرزو دارم همه اقوام هم من را نماینده خودشان بدانند و احساس بیگانگی با من نداشته باشند.

در بعضی از محافل شنیده می شود که بعضی از افراد می گویند ما نماینده آقای تاج گردون در شرکت نفت در زمینه ورزش هستیم. آیا شما نماینده ای در شرکت نفت دارید؟

من در هیچ اداره ای نماینده ندارم. از این رفتار زشت گذشته هم که نماینده باید در اداره نماینده داشته باشد، متنفرم.

چرا اصلاح طلبان در انتخابات شورای شهر گچساران لیست ائتلافی ندادند؟ نظرتان در اینباره چیست؟

هنوز که انتخابات شروع نشده است. البته انتخابات شورای شهر دوگنبدان ظرفیت کار سیاسی ندارد و هر کسی این کار را بکند اشتباه می کند.

چرا در سرزمین پدری تان-شهرستان باشت- دفتر نمایندگی ندارید در حالیکه سایر نمایندگان استان در شهرستانهای حوزه انتخابیه شان دفتر دارند؟ آیا دلیل خاصی وجود دارد؟

باشت با دوگنبدان فرق می کند. من سعی می کنم ظرفیت کار را در باشت بالا ببرم. ان شالله ادارات آنجا که سر و سامان پیدا کرد دفتر هم راه میاندازم. وقتی ادارات سر و سامان ندارد یک دفتر نمی تواند جوابگوی نیاز مردم باشد.

از دید شما شهردار آینده گچساران باید چه ویژگی هایی داشته باشد؟ از شهردار و شورای شهر فعلی گچساران راضی هستید؟ آیا موافق شهردار غیر بومی برای گچساران هستید؟

به نظر من شهردار آتی شهر دوگنبدان حتماً باید مجرب باشد. قبلاً کار شهرداری کرده باشد. در شهر بزرگ کار کرده باشد. با غیر بومی بودن مخالف نیستم و اعتقاد دارم شورای شهر آتی باید خوب فکر کند حتی حقوق بالا بدهد، یک شهردار مجرب از یکی از شهرهای بزرگ بیاورد و حمایت ویژه کند تا بدون تعارف کارها را جلو ببرد.

وقتی شهردار فعلی-جناب آقای مهندس قاضیفر- از مشکلات درون شهرداری می گفت، آدم ناراحت میشود. معلوم نیست شهردار باید درگیر چندکار باشد. هزاران توقع محلی و قومی با نیروهای متراکم قوی که هر کدام به یک نفر وصل هستند چگونه می توان یک شهردار محلی که توقع محلی از آن می رود بتواند موفق باشد.

آقای قاضیفر به نظرم تمام تلاشش را داشته و در حد خودش و این شورا و این معضلات موفق بوده ولی من به عنوان نماینده آنهم در شرایطی که ۷۰ درصد مسائل ما درون شهری است توقع من از شهرداری و شورای شهر بسیار بالاست. شهردار دوگنبدان باید توسعه گرا و بلند نظر و جسور باشد. شهر ما زیبا نیست و متاسفانه اتفاقی هم نمی افتد. من از شورای آینده خیلی توقع دارم و فکر می کنم از این به بعد بیشتر وقتم را برای شهر دوگنبدان و باشت بگذارم.

آیا از رقبای انتخاباتی تان در دور قبل برای پیشبرد اهدافتان در گچساران مشورت می گیرید یا گرفته اید؟ آیا از آقای سید قدرت حسینی خبری دارید؟ آیا صحت دارد که بر مسند یک پست امنیتی در تهران است؟

با رقبای انتخاباتی ام رابطه بسیار خوبی دارم و فکر نکنم هیچ کسی بیش از من در سراسر کشور اینهمه با رقبایش رابطه حسنه داشته باشد. این موضوع کاملاً مشهود است و مورد حسادت خیلی هاست.

احوالپرس آقای حسینی هستم و البته در مورد مسئولیتشان خبر ندارم ولی فکر نکنم جایی باشد که شما در سوالتان اشاره کرده اید… ایشان مرتب بنده را مورد لطف قرار می دهد و زیارتشان می کنم. آقایان جعفری و فولادی را نیز مرتب در تهران می بینم. سعی می کنم هر از گاهی احوالپرس آقایان اسماعیلی و رحیم پور هم باشم، اگرچه دوستان نیز به من لطف دارند و هر از گاهی احوالپرس من هستند.

من از آقایان به اینکه اخلاق اسلامی را در برخورد با حقیر داشته اند همیشه تشکر کرده و امیدوارم این روابط تداوم یابد.

نظرتان درباره آقای هدایتخواه چیست و آیا به عنوان یک چهره علمی قبولشان دارید؟

نظری در مورد آقای هدایتخواه ندارم.

از تیم کاری تان در گچساران راضی هستید آیا عملکرد دفترتان را تحت نظر دارید؟

از دفترم راضی هستم. سعی می کنم تحت نظرشان داشته باشم. ضمن اینکه این عزیزان انسانهای با تجربه و آزموده هستند. امیدوارم اگر ضعفی داشته باشند رسانه ها بیان کنند.

خبرهای مرتبط

در صورتی که نظر ارسالی شما طولانی شود، با تأخیر بررسی و تأیید می‌شود.

نکته: نظر شما در انتظار بررسی است و پس از تایید مدیریت در سایت نمایش داده میشود..

پربازديد