تاریخ درج خبر : 1393/02/05
کد خبر : ۲۶۳۳۹۷
+ تغییر اندازه نوشته -

سدهایی که به استان پشت کرده‌اند!

سایت استان: کریم بنام

شاید بهترین تمثیل و تشبیه در مورد وضعیت سدهایی که چهار گوشه استان کهگیلویه و بویراحمد را احاطه کرده‌اند و سودی به حال این استان ندارند را حاج میراحمد آقای تقوی داشته است که گفته است این سدها پشت به ما کردنده‌اند و رو به سایر استان‍ها!

اگر این تمثیل و تشبیه با ادبیات لری و لهجه شیرین حاج‌آقا تقوی، بار و معنای عمیق‌تری دارد ولی محتوای سخن وی و بسیاری از دلسوزان این استان این است که سدهایی چون کوثر، چم شیر و خرسان3 در اطراف ما سودی به حال ما ندارند و ما برای گرفتن حق خود از آب‌های استان خودمان باید التماس کنیم.

ساده کلام این است که استان کهگیلویه و بویراحمد اگر چه آب‌خیز است و منابع فرآوان آب دارد و از قبل آنها سدها ساخته می‌شود ولی همین استان برای استفاده از این آبها باید اجازه بگیرد، سهمیه بگیرد و برای هر لیتر مصرفی خود توجیه علمی به وزارت نیرو ارائه دهد.

تلاش‌های مدیریت ارشد بومی در این هفت ماه گذشته برای اخذ سهمیه واقعی این استان از تخصیص آب این سدها قابل ملاحظه است ولی واقعیت آن است که این حق کهگیلویه و بویراحمد در سهمیه تخصیص آب سالهاست پایمال شده و دلیلی جز اهمال‌کاری‌های گذشتگان مسئول ندارد.

بدون شک در گام نخست، مسئولان این استان به ویژه مدیریت آب منطقه‌ای و سایر ادارات مرتبط با صنعت، کشاورزی و آب شرب مردم در گذشته و حال کوتاهی‌هایی دارند به طوری که آمار واقعی، به روز و مستندی از نیازآبی این استان وجود ندارد؛ موضوعی که سید موسی خادمی بر آن تاکید کرده و گفته اگرمدیران مربوطه استنادات و آمارهای به روزی به وزارت نیرو ارائه نکنند، سهمیه واقعی تخصیص آب این استان نیز به تصویب نخواهد رسید.

سالانه 7 میلیارد متر مکعب از استان بدون هیچ استفاده‌ای خارج می‌شود و سدهای احداثی به جز سد نیمه کاره تنگ‌سرخ همگی در پایین دست کهگیلویه و بویراحمد هستند و این یعنی آبی که از کنار دست ما رد می‌شود را با هزاران التماس و تلاش و زحمت و هزینه بخشی از آن را به استان برگردانیم؛ تازه اگر بتوانیم!

برای نمونه، رودخانه پر آب بشار بعد از پیوستن به رودخانه خرسان خود را به مرز استان چهارمحال و بختیاری می‌رساند تا در پشت سد خرسان 3 جمع شود و کام همسایه‌امان را در حالی سیراب کند که اراضی کشاورزی خود ما و بسیاری از مردم مناطق به ویژه گرمسیری و روستایی ما تشنه هستند!

در سفری که چند روز گذشته به دو منطقه زیلایی وجلاله داشتم، متوجه شدم که به طور عجیبی دو روستای چسبیده به محل احداث سد خرسان به استان چهارمحال و بختیاری ملحق شده در حالی که چند متر آن طرف‌تر و در ادامه مسیر همین رودخانه جز استان ما است! یعنی تنها محل احداث این سد مهم در استان ما نیست!

اگر چه همین موضوع و زمان الحاق این منطقه به استان چهارمحال، به لحاظ تقسیمات کشوری قابل پیگیری است ولی آنچه اکنون مهم است این بوده که این سد شاید یک متر هم از زمین‌های کشاوری کهگیلویه و بویراحمد را پوشش ندهد چرا که محل احداث این سد به گونه‌ای مهندسی شده است که به کام استان چهارمحال و بختیاری باشد!

در سد کوثر اگر چه وضعیت به خرابی سد خرسان3 نیست ولی در این منطقه نیز سود آنچنانی عاید این استان نمی‌شود به طوری که نیاز 225 میلیون متر مکعبی کهگیلویه و بویراحمد از این سد تاکنون علی‌رغم تلاش‌های تیم جدید مدیریتی بومی، به تصویب وزارت نیرو نرسیده است.

ضروری است، مسئولان این استان به ویژه مدیرکل آب و منطقه‌ای با درک شرایط حساس و اثرگذار تصمیم‌گیری‌ها و تلاش‌های امروز بر آینده کهگیلویه و بویراحمد از فرصت به وجود آمده استفاده کرده و ظرفیت کارشناسی موجود را برای قانع کردن مسئولان وزارت نیرو به کار گیرند.

باید گفت اگر چه این استان همواره از آمارهای افراطی و تفریطی رنج برده ولی انتظار می‌رود در این مورد خاص برخی مدیران تنبلی‌های خود را کنار بگذارند و با انگیزه و به شکل کارشناسی‌شده نیازهای این استان را در بخش‌های مختلف کشاورزی، صنعت و آب شرب احصاء و به وزارت نیرو ارائه دهند.

بدون شک، مردم استان کهگیلویه و بویراحمد عملکرد سازمان صنعت، معدن تجارت، شرکت آب منطقه‌ای، آب و فاضلاب شهری و روستایی، جهاد کشاورزی و تیم مدیریتی این استان را در این خصوص زیر نظر دارند.

*سرمقاله روزنامه ابتکارجنوب شماره 91

خبرهای مرتبط

در صورتی که نظر ارسالی شما طولانی شود، با تأخیر بررسی و تأیید می‌شود.

نکته: نظر شما در انتظار بررسی است و پس از تایید مدیریت در سایت نمایش داده میشود..

 • بهزاد کاظمی گفت:

  جناب بنام عزیز یه سوال شخصی برای من پیش آمده.
  مگر آب سد کوثر به زمین های خیرآباد و لیشتر داده نشده؟ پس چگونه آب آن در استان ما استفاده نمی شود؟
  یا آب سد چمشیر برای کجا قرار است استفاده بشود و کدام زمین ها را آبیاری خواهد کرد؟
  سد تنگ سرخ هم که بالادست است و زمینهای استان را آبیاری خواهد کرد.
  فقط خرسان می ماند و مارون که داستان مارون همان است که جناب تقوی فرمودند از محبتهای ویژه سناتور بود به کهگیلویه.
  در داستان خرسان هم طرف بختیاری نیروی بسیاری در وزارتخانه داشت و البته همانطور که ما حق سد زدن بر تنگ سرخ و کوثر و چمشیر را داریم این حق برای همسایه مان هم وجود خواهد داشت.
  با سپاس و پوزش

پربازديد