تاریخ درج خبر : 1393/02/05
کد خبر : ۲۶۳۴۱۶
+ تغییر اندازه نوشته -

تکلیف اراضی مرکز شهر یاسوج چه می‌شود؟

سایت استان: روزنامه ابتکار جنوب در شماره 91 نشریه خود و در گزارشی می نویسد: شهر یاسوج اگر چه در دل کوه و طبیعت است و دارای زیبایی‌های طبیعی ولی به لحاظ شهرسازی و معماری شهری چهره‌ای نازیبا و زننده دارد.

پای صحبت‌های مسافران، رهگذران و افراد غیربومی که بنشینیم بهتر می‌توان به نازیبایی‌های شهری که خودمان به زشتی‌های آن عادت کرده‌ایم، پی ببریم؛ نازیبایی‌هایی که عمده آنها به ضعف مدیریتی و تصمیمات مدیریتی بر می‌گردد که در سایه کمبود اعتبار حاصلی جز تخریب روح و روان شهروندان و آسیب زدن به جایگاه شهر یاسوج به عنوان پایتخت طبیعت ایران، ندارد.

IMG_3430

یکی از نازیبایی‌های شهر یاسوج، اراضی خالی مرکز این شهر است که گویا مالک آنها یادش رفته است که این همه زمین در وسط شهر یاسوج دارد!

خیابان قدیم سینما و زمین‌های اطراف آن، آنگونه که پیدا است متعلق به سازمان تامین اجتماعی هستند و البته اخیرا» اداره‌کل راه و شهرسازی ادعای بخشی از آن را کرده و معلوم نیست کاربری این اراضی چه خواهند شد.

اکنون، سازمان تامین اجتماعی اقدام به حصارکشی خشک و خالی بخش زیادی از این زمین‌ها کرده و شهرداری یاسوج هم چنین اقدامی را در بخش دیگری از این زمین‌ها انجام داده است.

مهلت یکساله شهرداری یاسوج به تامین اجتماعی برای تعیین تکلیف این اراضی پایان گرفته و آنگونه که محمدعلی جاوید گفته است با اتمام این مهلت، شهرداری یاسوج راسا برای تعیین تکلیف آنها اقدام می‌کند.

اما واقعیت این است که اسناد این زمین‌ها در دست تامین اجتماعی، راه و شهرسازی و شاید چندین اداره دیگر باشد و اقدامات شهرداری یاسوج در این اراضی به نوعی هدر دادن اعتبارات است.

شهرداری یاسوج برای استفاده بهینه از این زمین‌ها تلاش‌هایی داشته و سعی کرده است تا از این زمین‌ها به عنوان پارکینگ استفاده کند ولی این زمین‌ها در قلب شهر گردشگرپذیر یاسوج مکان مناسبی برای پارکینگ نیست که اگر این چنین شود، چهر نازیبای یاسوج، نازیباتر خواهد شد.

پروژه پارکینگ طبقاتی در زمین سابق سینما که متعلق به شهرداری است می‌تواند مشکل پارکینگ مرکز شهر را حل کند تا زمین‌های قابل توجه محدوده مذکور متناسب با فضای شهری، تعیین کاربری شوند؛ موضوعی که سید موسی خادمی، استاندار کهگیلویه و بویراحمد بر آن تاکید کرده و گفته است: نباید زمان را در تعیین تکلیف کاربری این اراضی از دست بدهیم.

از سوی دیگر شهرداری یاسوج در این نقطه، خیابان‌های خوبی اجرا کرده که درآینده می‌تواند بار ترافیکی مرکز شهر را کاهش دهد ولی واقعیت این است که علاوه بر وجهه نامناسب این اراضی خالی در قلب شهر یاسوج، باید برای بی‌خیالی و عدم استفاده بهینه از وجود این زمین‌ها در مرکز شهر، بر مدیران مربوطه خرده گرفت.

محمدعلی جاوید، در این باره گفته است: اگر سازمان تامین اجتماعی نسبت به تعیین کاربری این اراضی اقدام نکند، در این محدوده فضای سبز و پارک احداث می‌کند؛ پیشنهادی که می‌تواند در افزایش نشاط شهروندان و تقویت روح شهری کمک شایانی کند.

ایجاد بازارچه، بازار مرکزی و تمرکز برخی صنوف که بیش از سایرین مورد نیاز مردم هستند و موجب ترافیک شهر می‌شوند، در این نقطه خاص نیز می‌تواند در اداره شهر به مسئولان کمک کند به شرط آنکه قبل از هر چیز پارکینگی طبقاتی احداث شود.

هر چه باشد، مرکز استان کهگیلویه و بویراحمد بازار مرکزی و مرکز تجاری ندارد و این زمین‌ها فرصت مناسبی برای ایجاد چنین مراکزی است؛ موضوعی که همواره مورد تاکید مقام ارشد اجرایی در کهگیلویه و بویراحمد بوده است.

امید است با همفکری مسئولان شهری و استانی بتوانیم بهترین استفاده را از زمین‌های موجود در چشم شهر ببریم و پایتخت طبیعت ایران را نیز از این نازیبایی‌های شهری نجات دهیم.

خبرهای مرتبط

در صورتی که نظر ارسالی شما طولانی شود، با تأخیر بررسی و تأیید می‌شود.

نکته: نظر شما در انتظار بررسی است و پس از تایید مدیریت در سایت نمایش داده میشود..

 • محمدرضا هرمزفرد گفت:

  به نظر من اگر شهرداری و تامین اجتماعی و اداره کل راه و شهرسازی و سازمان دامپزشکی در زمین ها و املاک خود حد فاصل خیابان شریعتی و فردوسی توافق بر آزادسازی و عقب نشینی اداره دامپزشکی ورودی خیابان شریعتی عقب نشینی کنند نقش بسزایی در کاهش بار ترافیکی مرکز شهر یاسوج دارد .

 • شهروند گفت:

  شهردار ی از سال 91به بعد چه کاری برای شهر انجام داده

 • مارال گفت:

  اینا فقط میان و حرف میزنن چند روز بعدشم فراموش میشه. نیاز به پارکینگ چند طبقه واقعا احساس میشهو نیاز به فضای سبز و نیاز به بازارهای متمرکز…

 • سعید گفت:

  من نمیدونم چرا کسانی که تفاوت بریدگی و دور برگردان را نمی دانند در مورد ترافیک و مسائل شهری اظهار فضل می کنن. اوضاع شهر یاسوج انقدر خراب است که از هویت شهری دلخوش به مجسمه ای است از آریوبرزن که هیچ بویی از مفاهیم معماری دنیا نبرده!!( توضیح: کسانی که در جنگ کشته می شوند، یا زخمی شده و سپس کشته می شوند و یا بر اثر بیماری فوت می شوند در معماری پیکره ویژگی های خاصی دارند که در مورد آریوبرزن رعایت نشده) اوضاع آنقدر خراب است که مردم دلخوش به چهارتا پایه و پونصد متر آسفالت به اسم پل هستند!!!! کافیه شهرسازی مناطق قدیم یاسوج مثل راهنمایی را با مناطق جدید مثل شهرک امام حسین قیاس کنید!!! کیه که ندونه!!! تا کی؟؟؟؟؟؟

پربازديد