تاریخ درج خبر : 1393/02/05
کد خبر : ۲۶۳۴۶۲
+ تغییر اندازه نوشته -

“هنر انقلاب و سخنی با مسئولین فرهنگ و هنر استان”

سایت استان: کرم الله رضایی نسب

در ماهی که گذشت به مناسبت هفته هنر انقلاب مراسماتی با عنوان تقدیر از هنرمندان استان برگزارشد.که در برخی رسانه ها به نوبه خود نقد وتحلیل شد.با تأکید بر این نکته که هنرمندان این استان بیش از این شایسته تجلیل و تقدیرند و نیز با اشاره به جایگاه رفیع هنرمند از جایگاه یک شهروند با انتقاد از عملکرد مسئولین فرهنگ و هنر استان،جای خالی شهیدان عزیز را با یادی از سید شهدای اهل قلم استان شهید سید عبدالمحمد تقوی نویسنده و اندیشمند جوان هم استانی پر میکنم، امید اینکه عطر حضور شهدا فضای جامعه مجازی مان را هم معطر نموده و از شفاعت ایشان در دنیا و آخرت بی نصیب نباشیم نکاتی را صرفا جهت اطلاع مسئولین فرهنگی استان معروض میدارم.:

1- آقایان مسئول که خود را متعهد به تقدیراز هنرمندان میدانید…… آیا این فرمایش امام راحل (ره) را بخاطر دارید که فرمودند: شهادت بالاترین هنر مردان خداست.؟

2- آقایان مسئول آیا اطلاع دارید مناسبت روز هنر انقلاب چه روزی است و هنر انقلاب چیست و هنرمند انقلاب کیست؟ توضیح واضح است که روز هنر انقلاب سالروز شهادت سید شهیدان اهل قلم است و تأکید میکنم: سید شهدای اهل قلم؟

3- برادران عزیز میدانید تنها شهید اهل قلم و سید شهدای اهل قلم در استان کیست؟

4- امروز حدود سی سال از شهادت اندیشمند جوان روحانی جلیل القدر و نویسنده شهید سید عبدالمحمد تقوی میگذرد اما شاهد هیچ گونه فعالیتی از سوی نهادهای مسئول و ذیربط برای معرفی این ظرفیت عظیم علمی فرهنگی و سرمایه انقلابی در استان نبوده ایم.

5- سی سال گذشت اما نتوانستیم بفهمیم متولی امور شهدای اهل قلم کیست؟ کدام نهاد و یا نهادهای فرهنگی در این راستا مسئولند؟

6- آقایان مسئول آیا میدانید؛ شهید تقوی اولین اثر علمی فرهنگی خود را در زمانی که حدود 16 سال سن داشت در طراز یک اثر علمی برجسته مورد تایید و نظر فقهاء و با مقدمه فقهی علماء آن زمان با عنوان ” پرسش و پاسخ پیرامون مباحث ایدئولوژیک” به چاپ رسانید، بی تردید ایشان در زمره جوانترین شهیدان اهل قلم در میهن اسلامی بوده اند.و چه بسا در این سطح علمی نظیری نداشته اند.

7- جوانترین شهید نویسنده اهل قلم در میهن اسلامی تنها ویژگی این شهید عزیز در سطح یک شهید شاخص ملی نیست؟ وی در حدود سال 1359 اولین کتابخانه عمومی را با هزینه شخصی در شهر سوق راه اندازی نموده اند و این در دوران نوجوانی شهید تقوی بوده و از این منظر نیز اقدام این شهید عزیز منحصر به فرد بوده است.

8- کم نیستند تعداد مسئولینی که در سالهای 60 تا 63 در مدارس کهگیلویه در حالی که هیچ فاصله سنی با این شهید عزیز نداشتند در کلاس درس ایشان به عنوان شاگرد این اندیشمند جوان حضور داشتند و هنوز بر این شاگردی بالیده و افتخار میکنند. عبدالمحمد تقوی از جوانترین مدرسان و معلمین آموزش و پرورش بود که در سن 16 یا 17 سالگی تدریس را در مدارس کهگیلویه آغاز نموده است.

9- آیا میدانید شهید تقوی تنها شهیدی است که نویسندگی را بطور رسمی زمانی آغاز کرده و اقدام به چاپ کتاب میکند که تنها 16 سال داشته و در زمان شهادتش تعداد آثار بجا مانده از ایشان از تعداد سالهای حیات وی بیشتر است؟

10- آیا مسئولین فرهنگی و هنری استان از آثار ادبی این شهید عزیز به خصوص اشعار نو و نثری که از ایشان بجای مانده است واقفند؟ ودر اشاعه این مهم گامی برداشته اند این در حالی است که مدیریت فرهنگ و هنر استان پس از چند سال هنوز نام این شهید عزیز را نشنیده است؟ البته مقصر ماییم که نتوانستیم به هم میهنان عزیزمان که از جاهای دیگر به استان ما عزیمت میکنند بگوییم ما هم شهدایی در این قدر و اندازه داریم.

11- چرا باید امثال شهید تقوی که امروز بیشتر از هر روز دیگر به حضور معنوی شان در جامعه نیاز است تا این اندازه گمنام و بی نام و نشان باشند؟این جمله را بارها از زبان فرماندهان جبهه و جنگ شنیده ایم که شهید تقوی متعلق به هر استان دیگری بود نامش در زمره شهدای شاخص ملی بود؟ عزیزان شهدا به جایگاه و مراتبی که ما برایشان در نظر میکنیم توجهی ندارند چرا که معتقدیم شهید نظر میکند به وجه الله. لیکن بکوشیم خودمان و جامعه مان از این ظرفیت ها بی بهره نمانیم.

12- شهید تقوی از معدود افرادی بود که در آن سالیان جامعه مدرسین حوزه علمیه قم به چاپ آثار ایشان به تعدد و به مراتب چاپ بالا مبادرت ورزیده و از ایشان به عنوان عارف واصل وشیدای شهید یاد میکند.

13- منابر معنوی و نطق آتشین و خطابه های بی نظیر از شهید تقوی در نظر عوام وخواص فیلسوفی خردمند و اندیشمندی صاحبنظر ساخته بود و این در حالی بود که وی هجدهمین بهار عمر خود را سپری میکرد.

آنان که سکوت شان در این باره اسباب فراموشی یاد و خاطره این شهید عزیز را فراهم ساخته اند بدانند که شهید تقوی بیشترین وصیت را درباره آثار و کتابهایش نموده است او که میدانست خانواده اش در سخت ترین شرایط پس از او بسر خواهند برد با این وجود بیش از خانواده به توصیه هایی به اصحاب فرهنگ و مسئولین امر میپردازد و همواره دیگران را به نگهداری از کتابها و دست نوشته هایش توصیه میکند.لذا از سر تعهد روزه سکوت را شکسته و در این باب بنویسند تا دیگران بدانند.

باید در این استان اراده ای باشد که بخواهد از این ظرفیت عظیم به احسن وجه برای تعالی معنوی و فرهنگی استان در سال فرهنگ استفاده کند، ایجاد این اراده به غیر از نهادهای مسئول فرهنگی متوجه شخص استاندار به عنوان نماینده دولت در استان است.و نهادهای فرهنگی نیز باید برای پاسخگویی به خداوند متعال در مواجهه با این پرسش که شهدا رفته اند و ما که مانده ایم چه کرده ایم؟ پاسخی درخور وشایسته در کمال صدق بیابند نه از منطر حقوقی و برای توجیه افکار عمومی و برای گذر از چالش های موجود.

خبرهای مرتبط

در صورتی که نظر ارسالی شما طولانی شود، با تأخیر بررسی و تأیید می‌شود.

نکته: نظر شما در انتظار بررسی است و پس از تایید مدیریت در سایت نمایش داده میشود..

  • احسان گفت:

    آدم چی بگه به این مسوولین! چرا فقط نسل اول باید شهید تقوی رو درک کرده باشند بخدا اگر معاد وقیامت رو قبول داشته باشید اون دنیا همین شهدا جلوی شفاعتتون رو میگیرن حتی اگر بیشترین عبادت ها رو انجام داده باشید.البته دوستان مدیر با دانستن این حرفا باز از این خیانت ها دست برنمیدارند…

  • سوقی گفت:

    نسل اول انقلاب در سوق هیچگاه شهید تقوی را از یاد نخواهند برد .

پربازديد